Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

5 ortaklı limited şirketin ortaklarından birinin ölümü ve mirasçıların mirası reddi

Yanıt
Old 17-07-2009, 16:11   #1
Av.Ceren

Varsayılan 5 ortaklı limited şirketin ortaklarından birinin ölümü ve mirasçıların mirası reddi

5 ortaklı limited şirketin ortaklarından birinin ölümü halinde ,ölen ortağın mirasçıları mirası red ederse limited şirkette kararlar nasıl alınacaktır.Yapılması gereken işlemler nelerdir?Bilgisi olan meslektaşlarım yönlendirirse sevinirim
Old 17-07-2009, 17:49   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Ceren
5 ortaklı limited şirketin ortaklarından birinin ölümü halinde ,ölen ortağın mirasçıları mirası red ederse limited şirkette kararlar nasıl alınacaktır.Yapılması gereken işlemler nelerdir?Bilgisi olan meslektaşlarım yönlendirirse sevinirim

Sayın meslektaşım,

Limited Şirketlerde ortak sayısı en az iki kişi ile sınırlandıırldığından, beş kişilik bir limited şirketin dört kişiye düşmesi durumu, (şirket ana sözleşmesinde farklı karar yeter sayısı öngörülmemişse) karar almayı engellemez.

Limited Şirket ortaklar kurulunda kararlar TTK.536. madde uyarınca ödenmiş esas sermayenin yarısından fazlasının konu hakkında olumlu yönde oy vermesi ile alınabilir.

Alıntı:
Yazan TTK Limited Şİrket Hükümleri

ÜÇÜNCÜ KISIM : ŞİRKETİN TEŞKİLATI
A - ORTAKLAR UMUMİ HEYETİ:
I - KARARLAR:
Madde 536 -
Her iki halde ödenmiş esas sermayenin hiç olmazsa yarısından fazlasını temsil eden ortakların müzakere edilen husus lehine rey vermiş olması gerekir; aksi takdirde karar hükümsüzdür.
Old 19-07-2009, 10:23   #3
Av.Ceren

Varsayılan teşekkürler

Mehmet Bey
Öncelikle vermiş olduğunuz yanıt için çok teşekkürler.Ama asıl merak ettiğim konu şu idi:limited şirketlerde bazı kararların oy birliği ile alınması gerekir.Bu hususlardan biri de esas sözleşme ile müdür tayin edilen bir ortağın yetkisinin geri alınması hususu.Karşıma çıkan olayda ben limited şirkete ticaret mahkemesince temsili kayyım tayin edildim.Müdür olan ortak hissesini devir etmiş ve müdürlükten çekilmek istemiştir.Fakat o sırada şirketin diğer ortağı vefat ettiği için ,ve bir diğer ortakta hissesini devir ettiği için şirkette aslen iki kişi kalmış ve şu an davacı olan ortağın müdürlük yetkisinin geri alınması için geriye kalan 2 ortak karar almıştır.Fakat ticaret sicil oy birliği şartı gerekçesi ile müdür değişikliğini kabul etmemiş.Ölen ortağın mirasçıları mirası reddetmişlerdir.Müdür gözüken hissesini devir eden ortakta ticret mahkemesinde şirketin feshini istemektedir,şirkette şu an hissesi olmadığı halde müdür gözüktüğü için.Benim aklıma takılan şirkette şu an aslen 2 ortak kalmıştır.Bu iki ortak şirketin feshini istemezlerse oy birliği nasıl sağlanacaktır.Benim şirkete temsil kayyımı olarak atanmış olmam oy birliğinin sağlarmı toplantı yapılırsa?
Old 20-07-2009, 15:28   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Ceren
Mehmet Bey
Öncelikle vermiş olduğunuz yanıt için çok teşekkürler.Ama asıl merak ettiğim konu şu idi:limited şirketlerde bazı kararların oy birliği ile alınması gerekir.Bu hususlardan biri de esas sözleşme ile müdür tayin edilen bir ortağın yetkisinin geri alınması hususu.Karşıma çıkan olayda ben limited şirkete ticaret mahkemesince temsili kayyım tayin edildim.Müdür olan ortak hissesini devir etmiş ve müdürlükten çekilmek istemiştir.Fakat o sırada şirketin diğer ortağı vefat ettiği için ,ve bir diğer ortakta hissesini devir ettiği için şirkette aslen iki kişi kalmış ve şu an davacı olan ortağın müdürlük yetkisinin geri alınması için geriye kalan 2 ortak karar almıştır.Fakat ticaret sicil oy birliği şartı gerekçesi ile müdür değişikliğini kabul etmemiş.Ölen ortağın mirasçıları mirası reddetmişlerdir.Müdür gözüken hissesini devir eden ortakta ticret mahkemesinde şirketin feshini istemektedir,şirkette şu an hissesi olmadığı halde müdür gözüktüğü için.Benim aklıma takılan şirkette şu an aslen 2 ortak kalmıştır.Bu iki ortak şirketin feshini istemezlerse oy birliği nasıl sağlanacaktır.Benim şirkete temsil kayyımı olarak atanmış olmam oy birliğinin sağlarmı toplantı yapılırsa?

Sayın Meslektaşım,

Mahkeme sizi temsil kayyımı (MK.427/4) olarak tayin etti ise, şirketin müdürünün yetkisini kaldırıp, onun yerine size görev verdiği anlaşılır. (Yahut şirket organsız kaldığı için sizi temsilci tayin ettiği vs.) Yani Müdürün yetkisini geri almak için artık diğer ortakların karar almasına da kanaatimce gerek yoktur. Siz mahkeme kararına dayalı olarak şirketi temsil etmnek hak ve yetkisine sahipsiniz. Bu kararı tescil ve ilan ettirmeniz doğru olur.Müdürlük yetkisini kaldırmak için sizin karar almaya çalışmanızı anlayamadım. Mahkeme zaten sizi atadığına göre demek ki eski müdürün müdürlük yetkisini tedbiren kaldırdı.

Limited şirketlerde bildiğiniz gibi ortak sayısı ikiden az olmadıkça ve şirketin yasal temsilcisi varoldukça, şirketin organsız kaldığı, veyahut feshe neden bir halin var olduğu söylenemez. Temsilci olarak siz zaten görevlendirilmişsiniz.

Mirasçılar mirası reddetmiş iseler bu durumda mahkemeden mirasçı adına hak ve yetkileri kullanması için tereke temsilcisi atanmasını istemek de ayrıca mümkündür.

Diğer yandan Müdür olan kişi hissesini devretti ise; nasıl şirketin feshini istedi onu da anlayamadım.
Old 21-07-2009, 16:53   #5
Av.Ceren

Şimdi biraz daha oturdu kafamda.Hissesini devir etmesine rağmen müdür olarak gözüktüğü için haklı sebeple şirketin feshi istiyor davacı.Ölen ortak yüzünden oy birliği sağlanamıyor dediğiniz gibi mirasta red edildiğine göre terekeye temsilci tayinin isteyibiliriz eğer davalılar şirketin devamını istiyorlarsa.Şu anda bir ön çalışma yapıyorum,kitapta okuduklarımı ilk defa uygulayacağım için havada kalmıştı.tekrardan teşekkürler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi