Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

yabancı bir eşim ve çocuğumla tehdit ediliyorum

Konuyu Kilitleyin
Old 28-12-2013, 15:23   #1
Konuk

Varsayılan yabancı bir eşim ve çocuğumla tehdit ediliyorum

Merhabalar! Yabancı olduğum icin nereye gidip, ne yapabileceğimi, hangı haklara sahıp olduğumu bilemiyorum - burda yardım alabilirim İnşallah dıye çok umit bağlıyorum!
Ben Rusya Federasyonunun Tataristan Cümhüriyeti vatandaşıyım. Eşımle 14 şubat 2013 yılında resmi Nikahımız oldu ve 26 Ağustos oğlumuz doğdu. Daha evleneli 1 ay geçmeden kocamla kavga ettıgımızde senden bosanacam, senı geri evıne gonderecem dedi, aşırı kızdığı anda vurdu ve ben bayılarak yatakta oturduğum yerden yere düştüm - kardeşiyle Marmaris Devlet hastanesine Acıle götürdüler - 4 aylık hamileydim ve karnım çok ağrıyordu - bana bakan doktor hanım karnına tekme yedın mı dıye bırkac kere sordu, ama hayır dedım... alnımda, dirseğimde, ellerimde kanlı çizikler vardı... Kocama acıdım affettim. sonra cok defa daha boşicam seni dedi. hele oğlumuz doğduktan sonra açık-açık tehdit etmeye başladı - çocuğu senden alacam, seni pişman, perişan edecem, şimdi boşanmak istemiyorsan da sonra yalvaracaksın bana boşa beni diye, çünkü herşeyi yapacam - her gün barlarda gezecem, kadınlar getirecem, burda çocuğa dadı ve hizmetçi olacaksın bize ve daha çok-çok üzücü ve kötü şeyler söyledi, küfür etti!
26 Kasım hepimiz beraber benim memlekete Tataristana gideceğimiz gün kavga etti benle, yüzüğü attı - sırf benim surat ifademi beğenmediği için ve ben annesinin yaptığı yemekleri yemediğim için - yemeklerimiz gerçekten farklı ve deneyip te beğenmediği şeyi kimse yiyemez zaten- ve daha önemli olan, bebeğimiz kolikten inanılmaz çok ağlıyor! kesinlikle gecelerin ve arka-arkaya çok günlerdir uyumadığım oldu! yoruldum, artık vücudum kaldırmıyor, veya rahatsızım demek bile kavga yaratıyordu! Sonunda Tataristana gittik, eşim 3 aralıkta geri döndü Türkiyeye, ben daha 2 ay kalacaktım ama çocuğumuz orda yabancı olduğu için sadece 30 gün kalabileceğini bilmiyorduk, apar-topar 30 gün geçmeden 1 gün kala dönebildik Türkiyeye. Eşim Türkiyede, ben Tataristandayken internet ve telefondan görüşüyorduk ve eşim çok özlediğini, çok sevdiğini söylüyordu hep, birdaha ne beni, ne oğlumuzu biyere göndermiceğini söyledi ama döndüğümüzden itibaren eskisi gibi olduğunu birdaha ispatladı - bugün yazmamın sebebi de o işte, yine seni gönderecem, çocuğu senden alacam, boşicam seni dedi - çocuk benle kalmazsa, ben boşanmam dedim, ama o küfür etti, beni anne-babası evinden kovdu küfürlerle, kucağımda oğlum varken iki kolumu zorla açarak bebeği benden almaya çalıştı... sonunda Marmariste kayıtlı olduğumuz için oraya hemen gidecez ve boşanacaz dedi çıktı odadan, misafirlerinin önünde annesine boşanacam, o şöyle, o böyle diye bağırdı, gelen-giden herkese benim ne kadar kötü olduğumu sikayet etti, çevrede söylemediği kimse kalmadı! ve bundan sonra artık... ben de istemiyorum! Eşimi çok severek evlendim bu güne kadar hep affettim ama benden zaten nefret eden akrabaları, ailesi, herkese beni kötüledikten sonra benim ne işim var bu ailede?! bunu kimse unutmaz! iftira olsa bile unutmazlar!
birde esimin eski elemanı(manikürcü)ile doğum yapmamdan 1 ay önce yazışmaları aldattığını ispatlıyor ama gerçeğini bilemez kimse tabi - aldatan an kayıt edilemediği için artık biyerde...)annesi önce benim taraftaydı ama , ikna etti - anne işte, çocuğuna inanır ve sonuçta oğluna hemen boşanıyorsun, çocuğu da bırakıyorsun, daha senin çoook çocuğun olur dedi! Ben suçlu kaldım yine...Bundan sonra bile birkaç kere oğluna benden boşanmasını söyledi!

benim sorum şu işte - ben bir yabancı olarak boşandığımız zaman çocuğumu alabileceğim mi? eşim vermek istemiyor bana oğlumu, sana onu vermicekler diyor, çünkü o birkaç işyerinin sahibi, ama ben ev hanımıyım ve hiçbir ne gelirim, ne birikimim var! beni çok kötüleyeceğini belli etti çocuğu benden almak için, mahkeme oğlumuzu ona versin diye. hamileyken esimin dükkanında doğuma kadar çalıştım yürüyerek gidip-gelip - maaşsız tabi!
Old 30-12-2013, 00:58   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı,

Yabancı uyruklu olmanız şiddetten korunma haklarınızı engellemz. Eşinizin aşağılama hakaret ve tehditleri şiddet kapsamındadır.

En yakın Aile Mahkemesine başvurarak bu eylemlerin yasaklanmasını isteyebilirsiniz.Eşinizin ailesi için dahi bu yasaklamayı isteyebilirsiniz.

Koruma kararı süresince konutun size ve çocuğa tahsisini ve nafaka takdir edilmesini de isteyebilirsiniz.

Boşanma söz konusu olacak ise Küçük bir çocuğun velayetinin anneye verilmesi beklenmelidir.

Bir avukattan destek almanız yararınızadır.Mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurabilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi