Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

taşınmaz mal satış vaadi sözleşmesi yolu ile kat karşılığı inşaat sözleşmesi üzerinde

Yanıt
Old 15-01-2008, 14:22   #1
umutazguler

Varsayılan taşınmaz mal satış vaadi sözleşmesi yolu ile kat karşılığı inşaat sözleşmesi üzerinde

Tüm meslektaşlara selamlar,
Müvekkilimiz noterden, düzenleme şeklinde taşınmaz mal satış vaadi sözleşmesi ile 1997 yılında A isimli İnşaat Şirketinden bir daire satın alıyor. Ancak satın aldığı daire henüz yapılamamış ve binada bitmemiş durumda. Daha sonra sözleşmeye uygun olarak daire tamamlanıp teslim edilmediğinden, yapılan sözleşmenin iptaliyle, ödenen bedelin iadesini talep ederek bir dava açtık ve davayı kazandık.
Bundan sonra, müteahhit şirket aleyhine 2004 yılında bir icra takibi başlattık. Ancak borçlu şirket kötü durumda olduğundan borç ödenmedi. daha sonra 2007 yılında borçluya yenileme muhtırası göndererek takibe yeniden başladık. takibi yeniden kesinleştirdikten sonra, müteahhit şirketin yapmakta olduğu inşaat üzerindeki, taşınmaz mal satış vaadi yoluyla kat karşılığı inşaat sözleşmesi üzerindeki hak ve alacaklarının haczini talep ettik. İcra dairesi talebimizi kabul etti. Tapuya haciz müzekkeresi yazıldı. Ancak tapu dairesi, bu haciz şerhini koyamayacağını, 5 yıllık zaman aşımı mevcut olduğunu iddia ederek haciz koymadı.
Ancak zilyettliğin müteahhit şirkette olduğunu, inşaatın %50 civarında kısmının bittiğini hala mevcut alan üzerinde, müteahhit şirketin hak ve alacaklarının bulunduğunu beyan ettim. Tapu dairesi de bana benzer bir yargıtay kararı bulursan getir, koyalım dedi. Ancak bende o kadar araştırmama rağmen henüz daha konuma ilişkin bir yargıtay kararı bulamadım.
Eğer bana bu konuda yardımcı olabilecek meslektaşlar varsa çok sevinirim, şimdiden çok teşekkürler.
Old 18-01-2008, 11:10   #2
melis aksu

Sayın Umutazgüler,
Uzunce bir zamandır bahsettiğiniz konuya yakın bir konuda araştırma yapıyorum.Anladığım kadarıyla sözleşme yapıldığı sırada taşınmaz ,tapulu taşınmaz niteliğinde değildi.Araştırmalarım neticesinde şöyle bir sonuca ulaştım;
Tapulu taşınmazlar için yapılan satış vaadi sözleşmeleri,alacağın temliki sözleşmesi hükümleri uygulanarak ayakta tutuluyor.
Sizin açtığınız davada çıkış noktanız ne oldu?Fakat benim bahsettiğim olayda ,müteahhit söz konusu taşınmazı birden çok kişiye aynı şekilde satmış ve ev şuan başkasının adına tescilli durumdadır.Geçmiş tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Aradığınız Yargıtay kararı konusunda henüz birşey bulamadım.
Old 25-06-2010, 12:58   #3
av.yasemin turan

Merhabalar;
bende aynı şekilde bir olayda tapu iptal tescil açtım davam reddoldu alacak davası olarak açmayı düşünüorum kazandığınız davaya ilişkin yargıtay kararı varsa ekleyebilirmisiniz.Teşekkürler
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi