Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

stajyer avukatlar stajını askerlik için dondurabilirlermi

Yanıt
Old 15-05-2009, 11:45   #1
yahya kemal yılmaz

Varsayılan stajyer avukatlar stajını askerlik için dondurabilirlermi

sayın meslektaşlarım, benim ve stajyer arkadaşlarımın bir terettüdü var bu sorunu sizinle paylaşmak istedim. ilker başbuğun bir açıklamsı var. kısa dönem askerlik kalkacak ve tek tip askerlik olacak diye bizde bundan dolayı stajımızı dondurup askere gitmek istiyoruz. onun için ilk adalet komisyonundan bilgi aldık gidebilirsiniz bir sorun olmaz dediler bizde bu bilgileri aldıktan sonra askeri şübeye başvurumuzu yaptık. fakat baroya başvrduğumuzda staj kesintisiz yapılcak gidemezsiniz. dedi. bundan dolayı t.b.b. aradık gidiliyor bir sorun yok dediler. tekrar bulunduğumuz baroya sorduğumuzda olmaz dedi. ne yapmamız gerekiyor bilgisi olan varsa bize yardım cı olsun şimdiden teşekkür ederim.
Old 22-05-2009, 19:12   #2
Emin Cihan UYSAL

Bu konu hakkında,baronuzdan T.B.B. ile yazışmaları hususunda istemde bulunmayı deneyebilirsiniz.

Saygılar
Old 20-01-2011, 15:41   #3
çiçek abbas

Stajın kesintisiz olması gerektiği doğru fakat askerlik bunun istisnalarından biridir.

Ben stajımı dondurarak askere gitmiştim. Bunun için eğer stajınızın ilk altıncı ayında iseniz baronuza erken başvurmanız gerekiyor. İkinci altı ayda iseniz gideceğiniz gün baroya gidip 'ben askere gidiyorum' demeniz bile yeterli imiş.

Askeriyenin yaptığı sınava girdikten sonra baroya başvurmuştum. Hiçbir problem çıkmamıştı.

Bu arada şunu da ekliyeyim, ruhsatı aldıktan sonra askere gitmek ile stajyerken gitmek arasında da fark oluyormuş.
Old 11-05-2011, 15:52   #4
Av. Ali YILMAZKARA

Dondurulabilir keza ben dondurdum yedek subay olarak yaptım geldim askerliğimi.
Old 28-06-2011, 16:22   #5
Özgür Kınay

Stajımın ikinci 6 ayı biter bitmez, ruhsata başvurmadan önce (çalışma raporu eksikliği sebebiyle ve diğer her şey tamamken) hiçbir şey söylemeden askere gittim ve geldim. Sorun olmuyor.

Stajının safhalarını tamamlamış kişilerin de ruhsata başvurmadan bu şekilde, Baro'ya hiçbir başvuru, bildirim vs yapmadan askere gidebileceğini ve döndüklerinde kaldıkları yerden işlemlere devam edebileceklerini hatırlatmak isterim.
Old 28-06-2011, 19:08   #6
Mehmet Fatih AKSOY

arkadaşım stajının ilk 6 ayında dondurdu ve şu anda askerde hiç bir sorun çıkmadı
Old 26-03-2012, 17:01   #7
BurcuYıldırım

peki stajyerken askerlik yapmakla avukatken askerlik yapmak arasında ne gibi farklılıklar doğar? hangisi daha avantajlıdır?
Old 27-03-2012, 11:35   #8
oeroglu

stajyerken askerlik yaptığınızda (örnekte ben, geçici mezuniyet belgesini sabah üsküdardan aldım öğlen tünelde baroya akşam mesai saati bitimine 10 dk kala "erken terhis dilekçesi" için tuzla askerlik şubesine başvurmuş, stajının ilk devresi olan savcılık stajı aşamasının birinci haftasında, daha bir haftalık stajyerken,stajını dondurmuş birisi olarak) şunu söyleyebilirim ki; eğer stajdan önce askere giderseniz, gittiğiniz yere sizin gideceğiniz önceden bildirilmiş oluyor, eğer hukuk uygulaması alanında tecrübesizseniz, gittiğiniz yerdeki tüm tabur, kendi devreleriniz, uzman çavuşlar subaylar astsubaylar ve askeri memurlar her zaman size uygulamayla alakalı soru sorabiliyorlar, bilemediğinizde, yanlış cevap verdiğinizde "bu adam çok tırt yeeaa" gbi kötü bir izlenime sebebiyet verebiliyorsunuz...

eğer avukatlık stajını tamamlamadan giderseniz "hukukçu" sıfatıyla eğer ruhsatla beraber giderseniz "avukat" sıfatıyla gidiyorsunuz, ve bu durumda meslek kurasını seçip yedek subay olarak yapma şansınız daha yüksek oluyor, ve eğer "personel asteğmen" ya da "savcı asteğmen" olarak askere gittiğiniz taktirde bir "piyade yüzbaşı" dan daha forslu oluyorsunuz. büyük ihtimal askerlik şubesinde çok rahat bir askerlik yapabiliyorsunuz.

ama "düz hukukçu" olarak giderseniz, kısa dönem yaparsınız, belki eve erken dönersiniz ama bol bol nöbet tutarsınız. geceleri uykusuz geçer..

uygulamada bilginiz varsa bölüğün çoğu tarafından korunur, kollanırsınız, ama bilginiz yoksa dalga konusu olmaya karşı şimdiden hazırlıklı olun :P

avukatken askere gidipte döndüğü zaman yerini doldurulmuş olarak gören, ara veripte meslekten soğuyan arkadaşlarımda oldu, eğer ruhsat öncesi askere giderseniz bunu da yaşamassınız, bu da bir avantajıdır. askerlik kimi zaman hakikaten hayatta girilecek bazı yolların önünde büyük engeldir askerlik, hatta staj biter bitmez büro açabilir evleebilirsiniz, direk hiç soğumadan mesleğinize devam edebilirsiniz... bu da bir avantajıdır.

ayrıca eğer stajdan önce giderseniz sizinle başlayan elemanlar ruhsatlarını alırken siz daha ilk altı ayı bitiriyor olabilirsiniz, bakıp bakıp hicran duyabilirsiniz, gerçi onlar da size bakıp "vay anasını, kosskoca askerliği yedi bitirdi beea, bakalım biz napıcaz, nereye düşücez diye düşünüyor olabilirler...

tabii; herkes kendi çektiğini bilir..

ben askere giderken (2010'aralık 337 KD) bir askerliğin tek tip olup, kısa dönemler için 5 aydan 12 aya çıkartılması, bir de mevcut avukatlık stajının (mevcut stajyerler için bile) 24 aya çıkartılıp avukatlık sınavının uygulanabileceği düzenlemelerinin söylentileri vardı...

aşağı yukarı 1 ay ara ile mezun olduğumuz arkadaşım stajını tamamlamayı,bense önce askere gitmeyi tercih ettik.

şu anda stajının 10. ayında olan ben askerden döneli neredeyse 1 yıl olacak, ruhsatını aralıkta alan arkadaşımsa şu anda askere gitme hazırlıklarında...(2012'nisan 345 KD)

ve ben askere gitmeden önce bu değerli dostumla yapmış olduğumuz telefon konuşmasında, eğer tek tip askerlik çıkarsa ben ona çok güleceğimi, eğer avukatlık sınavı gelir ve staj uzarsa onun bana çok güleceğini konuşmuştuk..

daha yeni mezun olmuştuk ve dün gibi aklımdadır...

daha yeni mezun olmuştuk derken; şunu da vurgulamak isterim, eğer benim gibi yedi senelik bir üniversite hayatının sonunda hiç beklemediğibniz bir anda her şey iyiye gider ve iki ay içinde kendinizi askerde bulursanız ilk bir kaç ay mezuniyetin sevincinden askerde olduğunuzu bile fark etmiyorunuz, sanki bir rüyada gibi oluyorsunuz, zaten nerede olduğunuzu fark edene kadar askerliğin yarısı geçiyor, sonrasında alt devre bot bağladı acemiye gitti dağıtıma çıktı biletler geldi derken bir bakmışsınız şafak doğan güneş... ))

uzun bir zamanın ardından beklenmeyen diplomanın gelmesinin sarhoşluğunun askerliğe olan müspet etkisini de gözardı etmemek lazım bunu da dikkate almak lazım bence...

ama; çok düşük bir ihtimalde olsa hala ona tek tip askerlik, bana ise uzun dönem av. stajyerliği ve avukatlık sınavının vurma ihtimali var...

hangisi daha kötü siz karar verin...
Old 28-03-2012, 13:03   #9
Av. Ali YILMAZKARA

331. Dönem Yedek Subay olarak yaptım askerliğimi (Personel Sınıfı) Stajımı ilk 2. ayında dondurarak gitmiştim. Benim için avantajlıydı tavsiyem bu yönde olur ama kısa uzun kısmı tartışılabilir. Kişisel faktörler bu noktada etkilidir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi