Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İnşaatın zamanında tamamlanamaması

Yanıt
Old 14-09-2018, 17:31   #1
Lawyer92

Önemli İnşaatın zamanında tamamlanamaması

Degerli üstadlarım genç bir meslektaşınız olarak sizin tecrubelerinizden yararlanmak istedim şimdiden teşekkür ederim.
Müvekkilim ile inşaat firması arasında yapılan sözleşme gereği inşaatın bitirilme tarihi 31 Aralık 2016 olarak sözleşmede kararlaştırılmıştır.fakat sözleşmede belirlenen tarihler uyulmayarak kaba inşaat bitirilmiş fakat ev hala oturulmayacak durumdadır.(bu arada müvekkilime tapusu 9.12.2017 de verilmiştir).bu hususla alakalı olarak neler yapılabilir ? Zararımızı karşılamak adına en doğru yol nedir ?
Son olarak sözleşmeyi imzalayan müvekkilim fakat tapu eşinin üzerine verilmiş bu durum sıkıntı yaratır mı ?
Şimdiden çok teşekkür ederim
Old 14-09-2018, 21:04   #2
Lord Mozart

Meslektaşım bir davada sözleşmenin eş ile yapılıp tapunun diğer eşin üzerine çıktığı ve sözleşmeye aykırı şekilde yapılan eserin sözleşmeye aykırılık sebebiyle tazminat isteminden doğan bir davada tapu maliki olmayan( somut olayda sözleşme tarafı) kişinin bu davayı açamayacağı gerekçesiyle aktif husumet ehliyetinden reddedilmişti . Yerel mahkemece davanın kabulüne karar verilirken Yargıtay tarafkndan yukarıda ki gerekçeyle reddedilmiştir
Old 15-09-2018, 17:22   #3
Lawyer92

Teşekkür ederim meslektaşım.Peki sözleşmeyi imzalayan kişi ile tapuyu üzerine alan kişi aynı varsayımında izlenecek yol nedir? Sözleşme adi yazılı şekilde
Old 15-09-2018, 17:42   #4
moltisanti

Satım sözleşmesinden kaynaklanan ayıp hükümlerini işletmeniz gerekebilir. Tabii muayene ve ihbar sürelerini kaçırmadıysanız. Özel kanun olan TKHK da uygulanabilir sizin olayınızda.

Taraflar arasındaki yazışmaları (varsa) incelemeniz ihbarın yapılıp yapılmadığı konusunda yol gösterecektir.
Old 16-09-2018, 21:29   #5
_gamze_

Merhaba, konu ile alakalı olduğu için bu başlık altında sorumu yöneltiyorum. Anlaşılacağı üzere; benim müvekkilin de hissedarı olduğu bir bina müteahhit tarafından bitirelemedi ve süresi geçmesine rağmen kaba inşaat seviyesinde bırakıldı. Öncelik tespit davası açacağız. Ancak bu tespit davasını, tüm hissedarların mı açması gerekir yoksa sadece bir hissedar tüm binanın tamamlanma oranın tespitini isteyebilir mi? Zira daha önce açtığımız bir tespitte bilirkişi, sadece davacıya düşen dairedeki tespitleri yaparım demişti. Bu durumda diğer dairelerin tespitinde davacının hukuki yararı yok denilebilir mi?
Old 16-09-2018, 21:33   #6
moltisanti

Alıntı:
Yazan _gamze_
Merhaba, konu ile alakalı olduğu için bu başlık altında sorumu yöneltiyorum. Anlaşılacağı üzere; benim müvekkilin de hissedarı olduğu bir bina müteahhit tarafından bitirelemedi ve süresi geçmesine rağmen kaba inşaat seviyesinde bırakıldı. Öncelik tespit davası açacağız. Ancak bu tespit davasını, tüm hissedarların mı açması gerekir yoksa sadece bir hissedar tüm binanın tamamlanma oranın tespitini isteyebilir mi? Zira daha önce açtığımız bir tespitte bilirkişi, sadece davacıya düşen dairedeki tespitleri yaparım demişti. Bu durumda diğer dairelerin tespitinde davacının hukuki yararı yok denilebilir mi?

Şöyle bir argüman işinize yarayabilir belki. "Her ne kadar müvekkilime düşen yer bir adet bağımsız bölümse de inşaat tamamiyle bitmediği ve tarafımıza dairemiz teslim edilmediği için inşaatın tamamlanma oranının tespiti". Ayrıca olumsuz bir sonuç olursa başka bir mahkemeden daha tespit isteyebilirsiniz. Uygulamada çok sorun yapmıyorlar mahkemeler.
Old 16-09-2018, 21:47   #7
_gamze_

Sayın KorayÖ hızlı yanıtınız için teşekkür ederim. Tespit davası da maalesef maliyetli bir işlem ve ikinci bir tespit masrafı bk. vs. müvekkillere fazla gelecektir.
Old 16-09-2018, 21:47   #8
_gamze_

Sayın KorayÖ hızlı yanıtınız için teşekkür ederim. Tespit davası da maalesef maliyetli bir işlem ve ikinci bir tespit masrafı bk. vs. müvekkillere fazla gelecektir.
Old 16-09-2018, 21:47   #9
_gamze_

Old 16-09-2018, 21:47   #10
_gamze_

Old 16-09-2018, 21:51   #11
moltisanti

Ben öncelikle bu konuda mahkemenin sorun çıkartacağını düşünmüyorum. İkinci olarak ise delil tespiti talebi matbu harca tabi. Reddedilirse yatırdığınız gider avansını da iade alıp asgari maddi kayıp ile yeni talepte bulunursunuz. Müvekkiller yine sorun yaparsa onlara köfte-ekmek eğrisini anlatabilirsiniz :P.
Old 19-09-2018, 12:30   #12
luna

aynı sorun bende de mevcut adi şekilde müv ile müteahhit arasında alım-satım sözleşmesi imzalanmış bir sözleşmenin yüzde 90 nı tamamlanmış bunun için nama ifa davası açmayı düşünüyorum ancak diğer bir bina için yapılan sözleşmeye göre bina halen kaba inşaat halinde tapu iptal tescil mi talep etmeliyim ne önerirsiniz ?

tapu iptal tescillde müteahhite ödenen paranın yasal faizi ile geri iadesi ve müspet menfi zarar mı talep edilmeli ?

teşekkürler
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi