Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Protesto Çekİlmeyen Cİrantaya Takİp MÜmkÜn DeĞİl Mİ?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-10-2011, 14:11   #1
avzaferyamaner

Varsayılan Protesto Çekİlmeyen Cİrantaya Takİp MÜmkÜn DeĞİl Mİ?

Herkese Mrb,
Bonoya dayalı bir icra takibi yaptım ve borçlu olarak hem bonoyu düzenleyen hemde cirantayı gösterdim, ancak sözkonusu icra takibine ciranta kendisine protesto çekilmediği için itiraz etti,(bonoyu düzenleyen şahsa protesto çekilmiştir.) sözkonusu takip ciranta yönünden iptal olur mu?Ya da olursa benim cirantaya karşı izleyeceğim herhangi bir hukuki yol mümkün müdür?İvedi cevap vermeniz mümkün ise sevinirim...Herkese iyi çalışmalar...
Old 14-10-2011, 15:08   #2
Av.Fatih KISA

Protesto çekilmemişse cirantaya karşı kambiyo hukukuna göre takip yapma hakkınız yoktur. Protesto çekilmeyen ciranta yönünden takip iptal olur. Ancak senedi Size ciro eden kişi ile aradaki temel ilişkiye dayanarak talepte bulunabilirsiniz.
Old 14-10-2011, 15:10   #3
avzaferyamaner

Varsayılan Dava Yolu Mumkun Olabılır mı?

Takıp ıptal olursa dava acmamız mumkun olabılır mı, bu konuda paylasımda bulunursanız sevınırım...
Pekı cırantaya dava yoluyla herhangı bır alacak gırısımınde bulunabılır mıyız?
Old 14-10-2011, 16:14   #4
eke

protesto cirantaya değil bonoyu keşide eden asıl borçluya çekilir. Takibiniz geçerlidir. İptal olmaz. Cirantanın itiraz etmesi ile takibe ilişkin durdurulma kararı verilmedi ise süratle takibe devam edebilirsiniz.
Old 14-10-2011, 16:25   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan eke
protesto cirantaya değil bonoyu keşide eden asıl borçluya çekilir. Takibiniz geçerlidir. İptal olmaz. Cirantanın itiraz etmesi ile takibe ilişkin durdurulma kararı verilmedi ise süratle takibe devam edebilirsiniz.

Protesto edilmeyen cirantaya kambiyo takibi yapılamayacağına dair THS'de birçok başlık bulunmaktadır. Sadece birini aktarıyorum:

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=48814
Old 14-10-2011, 17:27   #6
Av.Mehmet Saim Dikici

Protesto, kural olarak keşideciye (Bono da Tanzim eden) çekilir. Cirantaya protesto çekilmesine engel yoksa da zorunluluk da yoktur. Sonuç olarak: Keşidecisi (Bono da Tanzim Eden) protesto edilmeyen bono ile cirantaya icra takibi yapılamaz. (TTK.642)
Old 14-10-2011, 21:54   #7
Av.Fatih KISA

Alıntı:
Yazan eke

Sayın Eke,
İİK 170A md gereğince, protesto çekilmemişse ciranta yönünden takip iptal edilecektir.Bu konuda uygulamada hiç tereddüt yoktur ve bu nedenle onlarca takibin iptali kararı aldığımı hatırlıyorum..
Old 14-10-2011, 22:00   #8
av.heimatlos

aynı sorunla bende karşılaştım ve şu yolu izlemek istiyorum; icra takibinden feragat ettikten sonra cirantaya protesto çekmek ve ondan sonra keşideci ve cirantaya birlikte takip yapmak sizce? tşk.
Old 14-10-2011, 22:32   #9
Av.Fatih KISA

Protesto süreye bağlıdır. Vadeden sonraki 2 gün içinde protestonun keşidesi zorunludur...
Old 14-10-2011, 23:27   #10
mntopcu

Alıntı:
Yazan eke

Sayın eke'ye aynen katılıyorum, protesto keşideciye çekilir, cirantaya çekilmez. TTK m.626,642,690 bu hususu düzenlemektedir.Keşidecinin protesto edilmesi yeterlidir. Edilmişse hem keşideci hem de cirantalar hakkında takip yapılabilir. Ancak keşideciye protesto gönderilmemişse cirantalar aleyhine takip yapılamaz (cirantanın protesto ile ilgisi de bununla sınırlıdır), sadece keşideciye takip yapılabilir.
Ben bir bankanın avukatıyım. Uygulamada şimdiye kadar cirantaya gönderilmiş bir protesto evrakına da rastlamadım. Zaten teknik olarak çoğu zaman imkansızdır. Zira bonolarda genellikle cirantaların adresi yazılı olmuyor.

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Protesto edilmeyen cirantaya kambiyo takibi yapılamayacağına dair THS'de birçok başlık bulunmaktadır. Sadece birini aktarıyorum:

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=48814

Sayın A.Suat Ergin'e kesinlikle katılmıyorum. Gerekçesini yukarıda izah ettim. Ayrıca verilen başlık dahil olmak üzere THS'deki benzer başlıkların hiçbirinde böyle bir husus yer almıyor. Tüm açıklamalarda ve yargıtay kararlarında "cirantanın" değil "keşidecinin" protestosundan bahsediliyor. Herhalde bir yanlış anlama sözkonusu.
Old 14-10-2011, 23:32   #11
BALDIRAN

Sn.Dikici'ye katılıyorum. TTK 626 ve 642 md.uyarınca, protesto çekilmesi gereken kişi keşidecidir, cirantaya protesto çekme zorunluluğu yoktur. Suat Bey'in sunduğu linkteki Yargıtay kakarlarıda bu istikamette. Bu nedenle, soru sahibi meslektaşımız, keşideciye protesto çekildiğini ifade ettiğine göre, ciranta açısından bir sorun yaşayacağını düşünmüyorum.Saygılar
Old 15-10-2011, 12:07   #12
RuzgarEzel

YARGITAY

12. HUKUK DAİRESİ

E. 2006/10017

K. 2006/12549

T. 12.6.2006

• LEHTARA MÜRACAAT KOŞULU ( Yasal Süresinde Senet Keşidecisinin Protesto Edilmesine Bağlı Olduğu )

• SENEDİN PROTESTO EDİLMESİ ( Keşideci Protesto Edilmediği İçin Lehtar Cirantaya Karşı Müracaat Hakkını Kaybedeceği - Bu Husus İİK'nun 170/A-2. Maddesi Gereğince Süresinde Yapılan İtirazlarda İcra Mahkemesince Re'sen Gözetilmesi Gereği )

• KEŞİDECİNİN PROTESTO EDİLMEMESİ ( Lehtar Cirantaya Karşı Müracaat Hakkını Kaybedeceği - Bu Husus İİK'nun 170/A-2. Maddesi Gereğince Süresinde Yapılan İtirazlarda İcra Mahkemesince Re'sen Gözetileceği )

2004/m.170/a-2

6762/m.626,642/2,690

ÖZET : Türk Ticaret Kanunun 690. maddesinin göndermesi ile 626 ve 642/2 maddeleri gereğince, hamilin lehtara müracaat edebilmesi, yasal süresinde senet keşidecisinin protesto edilmesine bağlıdır. Keşideci protesto edilmediği için lehtar cirantaya karşı müracaat hakkını kaybeder. Bu husus İİK'nın 170/a-2. maddesi gereğince süresinde yapılan itirazlarda icra mahkemesince re'sen gözetilmelidir.
DAVA : Mahalli mahkeme kararının müddeti içinde temyizen tetkiki Borçlu Halil vekili tarafından istenmesi üzerine bu işle ilgili dosya mahallinden daireye gönderilmiş olmakla okundu ve gereği görüşülüp düşünüldü:
KARAR : TTK'nın 690. maddesi göndermesi ile bonolarda da uygulanması gereken aynı Kanun'un 626 ve 642/2. maddeleri gereğince hamilin lehtara müracaat edebilmesi yasal süresi içerisinde, senet keşidecisinin protesto edilmesine bağlıdır. Alacaklı hamil anılan madde koşullarında protesto keşide etmeksizin senet lehtarı olan Halil'i takip edemez. Zira, keşideci protesto edilmediği için lehtar cirantaya karşı müracaat hakkını kaybeder. Bu husus İİK'nın 170/a-2. maddesi gereğince süresinde yapılan itirazlarda icra mahkemesince re'sen gözetilmelidir.
Somut olayda takip talepnamesine protesto belgesi eklenmediği gibi, alacaklı tarafından yargılama sırasında da sunulmamıştır.
Mahkemece yapılacak iş, yukarıda sözü edilen protesto belgesinin alacaklı vekilinden istenmesi ve sonucuna göre bir karar verilmesinden ibarettir. Eksik inceleme ile yazılı şekilde hüküm tesisi isabetsizdir.
SONUÇ : Borçlu Halil vekilininin temyiz itirazlarının kabulü ile mahkeme kararının yukarıda yazılı nedenlerle İİK'nın 366. ve HUMK'nın 428. maddeleri uyarınca ( BOZULMASINA ), 12.06.2006 gününde oybirliğiyle karar verildi
Old 15-10-2011, 12:24   #13
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan eke

Sn. Eke'nin dediği gibi, protesto cirantalara değil, vade ve onu takip eden iki iş gününde " ödememe protestou" olarak borçluya Noter marifetiyle çekilir ve bu sayede, müracaat borçlularına da başvurma hakkı doğar. Cirantanın itirazında, bu husus incelenir. Bu mesajımı yazdıktan sonra ilgili örnek kararı gördüm. Kolay gelsin...
Old 15-10-2011, 12:50   #14
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan BALDIRAN
Sn.Dikici'ye katılıyorum. TTK 626 ve 642 md.uyarınca, protesto çekilmesi gereken kişi keşidecidir, cirantaya protesto çekme zorunluluğu yoktur. Suat Bey'in sunduğu linkteki Yargıtay kakarlarıda bu istikamette. Bu nedenle, soru sahibi meslektaşımız, keşideciye protesto çekildiğini ifade ettiğine göre, ciranta açısından bir sorun yaşayacağını düşünmüyorum.Saygılar

Doğrudur. Aceleyle yanlış yazmışım. Herkesten özür diliyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi