Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kooperatif üyesinden hisse devir almak

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-05-2011, 22:20   #1
Mustafa KIRMIZI

Varsayılan kooperatif üyesinden hisse devir almak

Konut Yapı Kooperatifi üyeye tahsis edilen bağımsız bölüm de belirtilerek üyelere tapu devri yapmış. (Kat Mülkiyetine geçilmemiş ancak bağımsız bölüm numarası da belirtilerek irtifak hakkı devredilmiş) Üyeden bu bağımsız bölüm tapuda devralınınca kooperatife üye olma gibi bir zorunluluk doğar mı? Teşekkürler
Old 29-05-2011, 07:02   #2
Evren Osman

MUSTAFA bey
kooperatiflerde ortaklik hakki ile mulkiyet hakkinin beraber veya ayri ayri devredilebilecegi kooperatifin Ana sozlesmesinde yazar ancak kooperatif ortagi olmadan kooperatiften hizmet alinirsa kooperatifin Kira vb gelirlerinden istifade edemeyecegi icin kooperatif ortaklarina gore daha fazla aidat odemek zorunda kalabilir bildigim kadari ile tapudan islem yapilmis ise ortak olma zorunlulugu yok fakat kisinin kooperatife ortak olup olmamasinin arti ve eksilerini degerlendirmesi gerekir mesela bizde bir kooperatifin cok degerli arsasini vardi satildi ve ortaklara dagitildi
iyi calismalar
Old 29-05-2011, 21:17   #3
Av.H.Sancar KARACA

Koperatif ortaklığı, kooperatife ortaklık başvurusunun kabulü ile sağlanır. Bir ortağa ait bağımsız bölümü tapuda devir yolu ile satın alan, ayrıca ortaklığı da devralmamışsa (bağımsız bölümü satın alanla ortaklık devir sözleşmesi yapmamış ya da kooparetife ortaklık başvurusu yapmamışsa kooperatif ortak olmaz (diye düşünüyorum).
Sayın Evren Osman'ın bu yöndeki düşüncesine katılıyorum. Yeni malik, kooperatifin hizmetlerinden faydalanıyorsa, kendisinden bu yararlanma ölçüsünde katılım payı talep edilir.
Old 30-05-2011, 23:18   #4
AV.AMBER

merhaba, sayın meslektaşlarım bu konu ile ilgili benim de sorularım olucak fikirlerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum.Bir müvekkilimiz 3 ay önce bir siteden bir ev satın alıyor, tapuda kat irtifakı kurulmuş ancak henüz kat mülkiyeti yok.Daha sonra binanın kooperatif binası olduğunu öğreniyor, 3 bloktan oluşan bir site.Sitenin 2008 yılından kalma aidat borcu varmış, müvekkilimiz bundan sorumlu mudur? Ayrıca binanın iskanı yani yapı kullanma izni yokmuş, iskan alımı için başvuru yapılacakmış 12.ci ayda binanın ruhsatı doluyormuş,ancak kooperatifin sgk borcu varmış, yönetici yapılandıralım biz ödeyelim diyormuş bu durumda nasıl hareket etmemizi önerirsiniz, yardımlarınız için şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar...
Old 31-05-2011, 07:08   #5
Evren Osman

Tapudan islem yapan kisi kooperatif merkezine gelerek herhangi bir basvuru yapmis midir ?
Old 31-05-2011, 17:18   #6
AV.AMBER

sayın Osman,tapudan işlem yapan kişi ile kasdettiğiniz kat irtifakı kurulmuş daireyi satın alan kişi ise hayır.
Old 31-05-2011, 18:52   #7
Evren Osman

Kooperatif merkezine gelerek başvurmak suretiyle ortaklık dilekçesi vermemiş ise ortak sayılmaz
bu aşamada fiilen kooperatifin hizmetlerinden faydalanıyorsa (temizlik güvenlik hizmetleri gibi )
kooperatifin talep etme hakkı vardır
konu ile ilgili malı musavirligini yaptığımız bir kooperatifte dava kazandık
Old 03-06-2011, 13:45   #8
AV.AMBER

sayın osman öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim, müvekkil herhangi bir üyelik işlemi yapmamış sadece tapudan 02.03.2011 tarihinde satın almış o tarihten itibaren aidatlarını ödüyor. ancak bir de 2008 yılına ait binanın aidat borcu varmış kooperatife bir de bunu talep ediyorlar. Benim öğrenmek istediğim 2008 yılına ait aidat borçlarını bizden talep etme hakları var mı?Şahsen ben olmadığını düşünüyorum ancak kooperatifler konusunda fazla bilgi sahibi değilim bu konudaki fikirleriniz paylaşırsanız çok memnun olurum, iyi çalışmalar...
Old 03-06-2011, 15:22   #9
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan AV.AMBER
sayın osman öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim, müvekkil herhangi bir üyelik işlemi yapmamış sadece tapudan 02.03.2011 tarihinde satın almış o tarihten itibaren aidatlarını ödüyor. ancak bir de 2008 yılına ait binanın aidat borcu varmış kooperatife bir de bunu talep ediyorlar. Benim öğrenmek istediğim 2008 yılına ait aidat borçlarını bizden talep etme hakları var mı?Şahsen ben olmadığını düşünüyorum ancak kooperatifler konusunda fazla bilgi sahibi değilim bu konudaki fikirleriniz paylaşırsanız çok memnun olurum, iyi çalışmalar...

Kooperatife üye olmadığına göre eski malikin aidat borcundan sorumlu değildir.
Old 03-06-2011, 15:58   #10
Evren Osman

Değerli üstadında dediği gibi eski ortağın borclarindan sorumlu değil de eski ortağın ortaklığı devam ediyorsa tam tersi soz konusu olabilir diye dusunuyorum yani kooperatif tapudan evi alan kisiden alacağını alamadığı takdirde ortaklığını devretmeyen kisiye gidebilir bence
Old 03-06-2011, 16:13   #11
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Evren Osman
Değerli üstadında dediği gibi eski ortağın borclarindan sorumlu değil de eski ortağın ortaklığı devam ediyorsa tam tersi soz konusu olabilir diye dusunuyorum yani kooperatif tapudan evi alan kisiden alacağını alamadığı takdirde ortaklığını devretmeyen kisiye gidebilir bence

O her halükarda sorumlu zaten.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi