Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

internet alışverişlerinde kredi kartı şifresi istenmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-01-2009, 10:58   #1
Av. Ahmet GÜÇ

Varsayılan internet alışverişlerinde kredi kartı şifresi istenmesi

internet alışveriş sitelerinde alış yaparken istenen bilgiler arasında kredi kartı şifresi isteniyor mu?
bildiğim kadarıyla şu bilgileri istiyorlar
kredi kartı numarası
son kullanma tarihi
ve kredi kartı arkasında yazılı bulunan cvs numarasını

şifre istenebiliyor mu yasal bi dayanağı var mı
Old 26-01-2009, 11:05   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av. Ahmet GÜÇ
internet alışveriş sitelerinde alış yaparken istenen bilgiler arasında kredi kartı şifresi isteniyor mu?
bildiğim kadarıyla şu bilgileri istiyorlar
kredi kartı numarası
son kullanma tarihi
ve kredi kartı arkasında yazılı bulunan cvs numarasını

şifre istenebiliyor mu yasal bi dayanağı var mı

Kredi kartı şifresini siz giriyorsunuz. o ekrana xxxx şeklinde yansıyor ve karşı taraf bunu göremiyor. Sadece banka sistemi doğru olup olmadığını otomatik kontrol ediyor.

Bazı bankalar ise, sayısal şifreniz ile interaktif şifre yaratmanızı istiyor. Ve bu şekilde ikinci bir şifre ediniyorsunuz. Yani bunun yasal dayanağını aramak gerekmiyor. Yaptığınız karşılıklı bir mutabakata bağlı.
Old 26-01-2009, 11:16   #3
Av. Ahmet GÜÇ

saim bey ilginiz için teşekkür ediyorum.
ancak
benim bahsettiğim bankaların internet şubesi (internet bankacılığı) değil internet üzerinden ürün satan şirketler veya firmalarda alış yaparken kredi kartı ile ödemede satıcı şirket kredi kartı şifresi istemiyor diye biliyorum. en azından ben hiç karşılaşmadım.
Old 26-01-2009, 11:55   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av. Ahmet GÜÇ
saim bey ilginiz için teşekkür ediyorum.
ancak
benim bahsettiğim bankaların internet şubesi (internet bankacılığı) değil internet üzerinden ürün satan şirketler veya firmalarda alış yaparken kredi kartı ile ödemede satıcı şirket kredi kartı şifresi istemiyor diye biliyorum. en azından ben hiç karşılaşmadım.

İsteyen (şifreyi sizden istemiyor), banka ile senkronize alış veriş siteleri var.
Old 26-01-2009, 12:02   #5
miss_lawyer

Sn Ahmet Güç,eğer ödemeyi havale ile yapacaksanız sizden sadece güvenlik açısından, yani kimliğinizin teyidi için kredi kartı bilgileri sorulur ve şifreniz istenmez. Çoğunlukla internet alışverişi bu şekildedir ama istisnaları var mı bilemiyorum.
Old 26-01-2009, 12:17   #6
Admin

İnternet üzerinden alışverişlerde kredi kartının kullanılması teknik olarak değişik metotlarla yapılır. Bunlardan bir tanesi alışveriş yaptığınız yerin, sıra ödemeye geldiğinde sizi doğrudan kredi kartınızın ait olduğu bankanın internet sitesine yönlendirmesi ve işlemin bankanın bilgi işlem sistemince yapılması metodudur. Örneğin ödeme sırasında bonus kart kullanacağınızı belirttiyseniz, en son ödeme ekranı geldiğinde, site sizi doğruca Garanti Bankasının sistemine gönderir (adres çubuğunda garanti.com.tr görürsünüz) ve kredi kartı bilgilerinizi bu ekranda girer ve alışveriş yaptığınız yere DEĞİL, garanti bankasına bildirirsiniz. Bankaların bir kısmı bu ödeme yönteminde kredi kartı bilgilerinin olduğu ekranda güvenlik amacıyla kredi kartı şifrenizi de soruyor ve bu ekranda bu bilginin verilmesi sakıncalı değil, çünkü şifrenizi doğrudan kendi bankanıza bildiriyorsunuz.

Öte yandan pekçok internet alışveriş sitesinde bu metot uygulanmaz. Çoğu sitenin ödeme ekranı kendi sitesinin içindedir ve siz kredi kartı bilgilerinizi doğrudan o siteye verirsiniz. Bu yöntemde kredi kartı bilgilerinizi girdiğiniz ekran banka sitesi değil, doğrudan alışveriş yaptığınız sitedir (adres çubuğunda o sitenin adresini görürsünüz). Sizden bu bilgileri alan site programı arka planda banka sistemi ile temasa geçerek doğrulama yapar ve ödemenizi alır. (veya bazen bu işlemi site görevlileri elle POS makinesinden yapar).

Bu yöntemin uygulandığı alışverişlerde sizden kredi kartı şifreniz istenmez. Sizden istenebilecek bilgiler:
a) kredi kartı numaranız
b) kredi kartı şirketiniz (VISA/MasterCard), bankanızın adı
c) Bankaya Kayıtlı Adresiniz (Türk siteler çoğu kez istemiyor, yabancı sitelerde daha çok isteniyor)
d) Kredi kartının üzerinde yazılı isim
e) Kredi Kartının son kullanma tarihi
f) Kredi Kartının CVS numarasıdır.

Bu bilgileri alan bir sistem, banka kredi kartı sistemiyle temasa geçerek karttan ödeme talebinde bulunabilir. Online Kredi kartı işlemleri uluslararası olduğundan (Örneğin Nijeryadaki bir kişi de bir VISA Kartla internet üzerinden Singapur'dan alışveriş yapabilir), tüm dünyada bu işlemler için istenen standartlar bunlardan ibarettir, bu standardı bozmamak için banka sistemleri kredi kartına ait bir başka bilgi (mesela PIN şifresi) İSTEMEZ. Bu nedenle de kredi kartı şifrenizin sizden istenmesi için teknik hiçbir gerekçe yoktur ve şifreniz de kimseye verilmemelidir.

Kredi kartınızın üzerinde yazılı bilgiler (İsim, kart no, tarih, CVS no) hukuken sizi bağlayan bilgileri değildir, çünkü bu bilgileri herhangi bir kişi herhangi bir şekilde ele geçirebilir (Örneğin bir dükkanda ödeme yaparken, tezgahtar bunları biryere not alabilir). O nedenle sadece bu bilgilerin kullanıldığı bir alışveriş -itiraz ederseniz- hukuken sizi bağlamaz. Ancak kredi kartı şifresi kişiye özeldir ve kredi kartı işlemlerinde imza yerine geçmektedir. Bu şifreyi herhangi bir kişiye verirseniz, bu şifre kullanılarak yapılan tüm işlemler sizi bağlar ve hukuken itiraz hakkınız olamaz. Bu şifreyi öğrenen bir kişi, bilahare aynı kart bilgilerini kullanarak başka yerlerden de alışveriş yapabilir. Bu nedenle kart şifreniz hiçbir alışverişte (bakınız ilk paragraftaki istisna) hiçbir kişi ya da kuruma verilmemelidir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi