Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

18 Uygulaması (belediye Oyunu)

Old 24-01-2006, 14:34   #1
tayyare

Varsayılan 18 Uygulaması (belediye Oyunu)

merhaba,
benim belediye sınırları icinde bir arazim var. imar uygulaması gecirdi. arazinin bir kısmı yola diger bir kısmı da kamulastırıldı. 18 uygulaması yapıldıgı icin bir bedelde odenmedi. daha sonra ogrendimki o kamulastırılan alana baska bir sahıs sahip olmuş. yontem şu onun araziside kamulastırılıyor ve kamulastırma bedeli olarak benim arazim ona veriliyor.
1-) ben benim arazimden koparılarak baska bir sahsa verilen yeri tekrar alabilir miyim? (benim arazim stratejik bir yerde ve bir sekilde oraya "konmus" oluyor o sahıs.)
2-) imar adasının büyük kısmına sahip olmama ragmen belediye bana yuzde .. ticaret imarı, o diger sahısa, imar adasının geri kalan küçük bir kısmına sahip yuzde .. konut imarı varmiş. belli ki belediye bu adamı cok seviyor, ben ona verilen imarı nasıl duzeltebilirim, plancılıgada aykırı bu durum.
3-) belediye hareketlerinde cok cesur oldugu icin belediyenin ustune gitmeye korkuyorum cunku beni durdurmak icin benim arazimin tamamını istimlak etmeye veya imar planında arazimi otopark yapmalarından falan korkuyorum korkmakta haklımıyım
saygılar
Old 26-01-2006, 12:44   #2
av.simla gurcan

Sayın Tayyare,
Öncelikle konuyla ilgili olarak sormam gereken bazı sorular var. Arazinin tamamı kaç metrekare? Kamulaştırılan kısmın kamulaştırma amacı? yani ne için kamulaştırıldığı?(Örnek olarak, yeşil alan mı, okul alanı mı?... gibi)
Bu bilgileri verdiğiniz takdirde cevaplamaya çalışacağım sorunuzu. Saygılar..
Av.Simla Gürcan
Old 26-01-2006, 13:45   #3
Av.M.Aydın Bilen

Sn.Tayyare,
İşlemin iptali için 60 gün içerisinde İdare Mahkemesi'nde dava açmanız ve belirttiğiniz tüm nedenleri ileri sürmeniz gerekmektedir.
İmar Kanunu 18.madde uygulamasında Belediye'nin % 40 oranında Düzenleme Ortaklık Payı (DOP)
alabilmesi yasal olarak mümkündür.
İdari işlemlerin genel amacı kamu yararıdır.Siyasi,şahsi ve sair düşüncelerle yapılan idari işlemler hukuka uygun sayılmaz.İşlemler ve gerekçeler teknik bilgiyi (hem avukat,hem de şehir plancısı) gerektirdiğinden bir avukatla irtibata geçmenizi tavsiye ederim.
Selam ve saygılarımla...
Av.M.Aydın Bilen
Old 27-01-2006, 14:47   #4
Av.M.Aydın Bilen

Sn.Tayyare,
60 günlük süre ;işlemin tebliği veya uygulamadan en çok rastlanan durum olarak da ilanı (ilan tebliğ yerine geçmekte) ile başlamaktadır.
İşlemin mahiyetini öğrenmek için belediyedeki aşamaları yani belgeleri görüp incelemek gerekir ki bundan sonra işlemin hukuka uygun mu aykırı mı olduğu değerlendirilebilsin.Daha önce de arz ettiğimi gibi tüm bu belgelerle birlikte bir avukata müracaatınızı öneririm.Zira belgeleri sizin değerlendirmenizi ile bir hukukçunun değerlendirmesi aynı değildir.Sizin kamulaştırma işlemi dediğiniz işlem hukuki manada kamulaştırmamıdır yoksa DOP mudur ancak belge ile açıklığa kavuşacaktır.
Selam ve Saygılarımla...

Av.M.Aydın Bilen
Old 27-01-2006, 15:31   #5
Av.AygülKat

İMAR KANUNU
Arazi ve arsa düzenlemesi:
Madde 18-
.................................
Düzenleme ortaklık payları, düzenlemeye tabi tutulan yerlerin ihtiyacı olan yol, meydan, park, otopark, çocuk bahçesi, yeşil saha, cami ve karakol gibi umumi hizmetlerden ve bu hizmetlerle ilgili tesislerden başka maksatlarda kullanılamaz.

sayın tayyare,
gördüğünüz üzere, işinize yarayacak madde, sizin de haberdar olduğunuz, yukardaki maddedir.

anlattıklarınızdan, arsanızın md 18 gerekçe gösterilerek sizden alınıp başka bir şahsa verildiğini anlıyoruz. dolayısıyla belediye madde 18'de kendisine tanınan maksadı aşmıştır.

saygılar...
Old 30-01-2006, 16:19   #6
Av.M.Aydın Bilen

Sn.Tayyare,
Burda vakit geçirerek 60 günlük süreyi kaçıracaksınız.Dava açmanız lazım sadece...
Old 31-01-2006, 18:51   #7
MİNA

Sn. Tayyare,

Sizin durumunuz anladığım kadarı ile Kamulaştırma Kanunu md.35'le ilgili.
''Madde 35 - İmar mevzuatı gereğince düzenlemeye tabi tutulan parsellerden düzenleme ortaklık payı karşılığı olarak bir defaya mahsus alınan yol, yeşil saha ve bunun gibi kamu hizmet ve tesislerine ayrılan yerlerle, özel parselasyon sonunda malikinin muvafakatı ile kamu hizmet ve tesisleri için ayrılmış bulunan yerler için eski malikleri tarafından mülkiyet iddiasında bulunulamaz ve karşılığı istenemez.'' der.
Bununla ilgili birçok yargıtay kararı da buldum.Bir tanesi şöyle:
HD 05, E: 2004/001485, K: 2004/001829, Tarih: 26.02.2004

''[*]TAPU İPTALİ VE TESCİL DAVASI[*]İMAR DÜZENLENMESİ

Kamulaştırma Kanununun 35. maddesi uyarınca imar düzenlemesi sırasında malikinin muvaffakatıyla; yol, yeşil saha ve bunun gibi kamu hizmet ve tesislerine ayrılan yerler için eski maliklerce mülkiyet iddiasında bulunamaz ve karşılığı da istenemez.

(2942 s. Kamulaştırma K. m. 35)

Taraflar arasındaki tapu iptali ve tescil davasından dolayı yapılan yargılama sonunda: Davanın reddine dair verilen hükmün Yargıtayca incelenmesi davacı vekili yönünden verilen dilekçe ile istenilmiş olmakla dosyadaki belgeler okunup iş anlaşıldıktan sonra gereği görüşülüp düşünüldü:

Kamulaştırma Kanununun 35. maddesi uyarınca imar düzenlenmesi sırasında malikinin muvaffakatı ile yol, yeşil saha ve bunun gibi kamu hizmet ve tesislerine ayrılan yerler için eski maliklerce mülkiyet iddiasında bulunulmaz ve karşılığı da istenilmez.

Davalı idarenin yol olarak ayrılan bölümü sonraki imar planı değişikliği ile iskana açması eski maliklere mülkiyet iddiasında bulunmaları konusunda yeni bir imkan vermez.

Davanın reddine karar verilmesi bu nedenle sonuç itibariyle doğrudur.

Davacı vekilinin temyiz itirazları yerinde görülmediğinden usul ve yasaya uygun olan hükmün (ONANMASINA), onama harcının temyiz edenden alınmasına, 26.2.2004 gününde oybirliğiyle karar verildi.

Kaynak=YKD Şubat-2005 Sf : 190''

''İ.K.18 Değişik fıkra: 03/12/2003 - 5006 S.K./1. md.)(*) Düzenleme ortaklık payları, düzenlemeye tabi tutulan yerlerin ihtiyacı olan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilk ve ortaöğretim kurumları, yol, meydan, park, otopark, çocuk bahçesi, yeşil saha, ibadet yeri ve karakol gibi umumi hizmetlerden ve bu hizmetlerle ilgili tesislerden başka maksatlarla kullanılamaz.

Düzenleme ortaklık paylarının toplamı, yukarıdaki fıkrada sözü geçen umumi hizmetler için, yeniden ayrılması gereken yerlerin alanları toplamından az olduğu takdirde, eksik kalan miktar belediye veya valilikçe kamulaştırma yolu ile tamamlanır.''

Fakat bu, kamulaştırma işleminin tamamen hukuka uygun old.anlamına gelmez. Hukuka aykırılık iddiası, bir avukat tarafından (Dosya) incelenip süresi içerisinde dava açılmalıdır.Buradaki süre hak düşürücü süredir.Sayın AV.Bilen'e kulak verin .Kolaylıklar...
Old 09-02-2006, 03:04   #8
tayyare

SN. Avukat Aydın Bilen, SN. Mina, SN.Aygul,SN. Avukat Simla Gurcan,

Bana zamanınızı ayırdığınız için, bilgilerinizi paylaştığınız ve fikir telakkisinde bulunduğunuz için tekrar çok teşekkür etme gereği hissettim. Yarın avukata gidiyorum... Bilgileriniz ve yardımlarınız için müteşekkirim.

En derin saygılarımı iletirim...

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi