Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

benden habersiz satılan aile konutunun satışını iptal ettirebilir miyim?

Konuyu Kilitleyin
Old 19-03-2007, 09:04   #1
nilal

Varsayılan benden habersiz satılan aile konutunun satışını iptal ettirebilir miyim?

eşim, 2003 yılında kooperatif üyelik devri ile aldığımız evimizi ayrı yaşamaya başladığımız dönemde benden habersiz bir şekilde satmış, ama henüz mahkemece yazılan yazıya kooperatif yönetimi cevap vermediğinden bunu kesin olarak da bilemiyoruz.şimdi boşanma davamız sürüyor. ben evin yarı hissesinin üzerime tescilini, satılmışsa da satış iptalini ve yarı hissenin üzerime tescilini istiyorum.sitenizde "aile konutunun satışında eş rızası şart" konulu bir emsal buldum, bunu kullanabilirim diyorum.
1.Bu konuda ne yapabilirim?
2.Hakim bu tescil işi için ayrı bir mahkeme açmamı istiyor.ben bunu istemiyorum, Çünkü aile mahkemesinde açtığım bu dava için 1500 TL yatırmam gerekiyormuş diye duydum doğru mu?
Old 19-03-2007, 12:29   #2
av.semire nergiz

Alıntı:
Yazan nilal
eşim, 2003 yılında kooperatif üyelik devri ile aldığımız evimizi ayrı yaşamaya başladığımız dönemde benden habersiz bir şekilde satmış, ama henüz mahkemece yazılan yazıya kooperatif yönetimi cevap vermediğinden bunu kesin olarak da bilemiyoruz.şimdi boşanma davamız sürüyor. ben evin yarı hissesinin üzerime tescilini, satılmışsa da satış iptalini ve yarı hissenin üzerime tescilini istiyorum.sitenizde "aile konutunun satışında eş rızası şart" konulu bir emsal buldum, bunu kullanabilirim diyorum.
1.Bu konuda ne yapabilirim?
2.Hakim bu tescil işi için ayrı bir mahkeme açmamı istiyor.ben bunu istemiyorum, Çünkü aile mahkemesinde açtığım bu dava için 1500 TL yatırmam gerekiyormuş diye duydum doğru mu?
Öncelikle, anlattıklarınızdan satılan evinizin kaydında 'aile konutu şerhinin' bulunup bulunmadığını anlayamadım.Bir evin aile konutu olarak kabul edilebilmesi için ,daha doğrusu sizin,3.kişilere karşı hak iddia edilebilmeniz için bu şerhi bırakmış olmanız gerekmektedir.Ancak bu şerh bulunmasa dahi yasal mal rejimi olan 'edinilmiş mallara katılma' rejimine göre hak iddia edebilirsiniz; ancak buradaki talebiniz eğer ev satılmış ise artık evin adınıza tescili değil evin satış bedelinin size düşen oranı olacaktır.Bu talebi devam eden boşanma davanızda ileri sürebileceğiniz gibi ayrı bir dava olarak da açabilirsiniz ancak; her halukarda talep ettiğiniz oranda harç yatırmanız gerekiyor.Eğer harç ödeyemeycek durumdaysanız davanızda adli yardım talebinde bulunabilirsiniz. Boşanma davanızda avukatınız yoksa ve avukat tutacak maddi durumda değilseniz bu hususları belgelendirdiğiniz taktirde bulunduğunuz baronun adli yardım bürosuna başvurabilir ve dosyanız ile ilgili neler yapabileceğiniz konusunda ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi