Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Aile birliğimiz temelden sarsıldığı için boşanmak istiyorum. Ancak psikolojik ve maddi baskı nedeniyle boşanamıyorum.

Konuyu Kilitleyin
Old 11-07-2019, 14:24   #1
Konuk

Varsayılan Aile birliğimiz temelden sarsıldığı için boşanmak istiyorum. Ancak psikolojik ve maddi baskı nedeniyle boşanamıyorum.

Merhabalar,

Yaklaşık bir senelik evli bir bayanım. Evlenmeden önce eşimden kariyerimi devam ettirmeme dair söz almıştım. Ama bir süre sonra bana çalışmamam konusunda baskı yapıp müsaade etmedi. Gerek bu sarsıcı tavrı, gerekse nişanlılık sürecindeki tartışmalarımız nedeniyle, kendisine karşı sevgi ve saygımı kaybettiğim için evliliğin ilk gecesi bile kendisiyle olmadım sırf geleceğime dair güvenim sarsıldığı için (ve hala bakireyim). O günden bu yana kavga ve gürültüsüz günümüz olmaz. Boşanmayı istedim. Başta kendi ailemin bana karşı şiddete meyletmesi yetmezmiş gibi bir de eşimin bana baskıcı tavır sergilemesiyle baş başa kaldım. Ve yeri geldi hayatta hiç başıma gelmeyen sinir krizleri bile geçirdim tüm bu sebeplerin birikmesiyle. Şu an ise elimde hiç bir maddi imkan ve başımı sokabileceğim kimse olmadığı için el pençe divan buraya yazmakta buldum çareyi. Elbette ki ilk fırsatta (bir yolunu bulup çıkabilirsem evden) adliyeye başvurmaya çabalıcam. Resmen çağdışı bir psikolojik ve maddi baskıya maruz kalıyorum. Bu durumda en son çare polisi mi aramak olur bilemiyorum. Polise gitsem bile eşimin ailesi ve kendi ailem birlik olup bana cephe alacaklarını düşünüyorum bir senelik süreçteki tavırlarından dolayı.

Şu an için ne yapabilirim?

Sevgiler..
Old 12-07-2019, 12:27   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

1 yıldır, yukarıda anlatmış olduğunuz eşinizin çalışmanıza müsaade etmemesi, sizce güven sarsıcı bulduğunuz sebeplerinize dayalı olarak boşanma davası açmamışsınız. Ve evlilik birliği içinde Eşinizle fiilen bir birlikteliğiniz de olmamış.

Bu durum sizin açınızdan da avantajlı durmuyor. Evlilik birliğinin gereklerini kimin neden yerine getirmediği açılacak boşanma davasında tartışılacaktır.

Eğer boşanma davası açmak niyetindeyseniz, iddialarınızı tanık dahil her tür delille ispatlama yoluna gitmeniz gerekecektir.

Anlaşmalı boşanma da yapabilirsiniz. Bu daha mantıklı görünüyor.

Her durumda davanızı bir avukatla takip etmenizi öneriyorum.

Saygılar,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi