Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma sonrası mal paylaşımı ve ihtiyati tedbir

Konuyu Kilitleyin
Old 06-10-2009, 14:20   #1
Konuk

Varsayılan boşanma sonrası mal paylaşımı ve ihtiyati tedbir

Sayın Avukat,
31 ekim 2008 tarihinde eşimle anlaşmalı olarak boşandık. evlenmeden önce (evlilik tarihimiz 20 ekim 2001 idi.) eşimin babası tarafından eşimin üzerine alınmış olan evi 2005 yılında satarak iki mislideğerinde başka bir ev satın aldık. Bunun dışında yine evli iken eşimin üzerine olan bir otomobil aldık. boşanma esnasında mal paylaşımına gitmedik. Onun evlenmeden önce sahip olduğu evin değerini yüzde olarak düşerek sahip olduğumuz bu malları yarı yarıya paylaşma kararı verdik. Ancak mal paylaşımı için zaman aşımı ortaya çıkmadan ki bu sürenin 1 yıl olduğunu yeni öğrendim, ihtiyati tedbir kararı koydurmak suretiyle mal paylaşımı davası açmak istiyorum.

Dava açılmadan önce ya da dava dilekçesi verdiğim tarihten itibaren bu mallar için ihtiyati tedbir kararını nasıl başlatabilirim? dava dilekçesi verirken bu tedbire dair hakim kararı alabilirmiyim? çünkü mal paylaşımı davası için yasal sürem 31 ekim 2009 tarihinde sona erecek.

Bu malları bir yakınının üzerine devrettiği takdir de hak talep edebilirmiyim?
Old 06-10-2009, 14:49   #2
Av. Fatma Hoşgör

Sayın Konuk,

Davanızı açarken dava dilekçenizde tedbir talep edebilirsiniz. Bunun için dava dilekçenizin ekinde tapu kayıt örneğini sunmanız edinme tarihini hakim görmesi açısından önemli olacaktır.

Eşinizin evi 3. bir şahsa devretmesi sizin alacağınızı etkilemeyecek. Ancak alacağınızı tahsil etmeniz açısından sizi zor durumda bırakabilr. Sonuç olarak siz mahkemede katılım alacağı miktarınızı kanıtlamış ve kazanmış olur eşinizin mal varlığı olmadığı için alacağınızı tahsil edememe problemi ile karşılaşabilirsiniz. Bunu engellemek için tedbir kararı almanız önemlidir.

Ancak her aşamada mutlaka bir avukattan hukuki destek alınız. Ekonomik durumunuzun uygun olmaması halinde Baroların Adli Yardım Bürolarındna yardım alabilirsiniz.

Saygılarımızla.
Old 06-10-2009, 23:13   #3
Konuk

Sayın avukat öncelikle verdiğiniz yanıt için çok teşekkür ederim elbette bir avukatla görüşmem gerekecek bu durumda. Şöyle de bir durum sözkonusu ki evli halde iken aldatma sözkonusu olduğunu tesadüfen yeni öğrendim ve bu konuda hakkımı aramak istiyorum.Zaten mal paylaşımı davası açmak istememin sebebi de budur. Ayrıca buna dair eşimle konuşup evi üstüme yapmasını isteyeceğim kabul etmez ise manevi tazminat davası açmak için de zaman aşımına uğramak istemiyorum. Bu süre zarfında belirttiğim gibi ihtiyati tedbir konulmasına ihtiyacım var.Bu ihtiyati tedbir kararının dava dilekçesinin veriliş tarihi itibarıyle işleme konması mümkün müdür? çünkü benim için süre önem taşımaktadır.
Old 07-10-2009, 10:18   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Sayın Meslektaşımın da belirttiği gibi tapu kayıt örneğini dava dilekçesi ile birlikte sunmanız hızlı tedbir kararı alabilmek için yerinde olacaktır.

Mahkeme yargıcı aynı gün teminat karşılığında ya da teminat istemeden tedbir kararı verebilecektir.

Vakit kaybetmemenizi ve mutlaka profesyonel destek alarak dava dosyanızı takip etmenizi öneririz.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi