Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

Kadınlar neden kıskanç?

Yanıt
Old 21-03-2007, 01:27   #31
Kemal Yıldırım

Aslında yanıtların tümü de geçerli diyebilirim. Bazen çekememezlik, bazen karşı tarafa güvenmeme, bazen kendine güvenmeme bazen de kaybetme korkusu kadınları buna sevkeder. Benim bu yaşıma kadar gördüklerim bunlar genel olarak
Old 21-03-2007, 15:32   #32
yağmurdamlası

Varsayılan erkekler de kıskanç hem de çokkkk

Sevgili kemal evet bu zamana kadar bunları görmüşsün ama erkeklerin kıskançlıklarını da ben çok gördüm inan Ama onlar durumu belki bizim kadar sesli yapmıyorlar biz kadınlar daha çok duygularımızı belli ediyoruz ama erkekler kendilerini yiyerek ya da kıskandıkları kişiyi yeme taraftarı olabilirler
Old 21-03-2007, 18:38   #33
Kemal Yıldırım

Ben genelde kendimi yerim bu durumlarda Ama istisnai durumlarda karşı tarafı yediğimde olur

Saygılar...
Old 08-04-2007, 15:13   #34
necmi

değerli arkadaşlarım fikirlerinizin çoğuna katılmamakmümkün değil ancak erkek egemen bir toplumda kadınların kıskanç olması biraz da erkeklerin egemenliğini pekiştiren bir olgu değil mi veya farklı bir açıdan düşünürsek; kocasından dayak yedikten sonra bunun normal olduğunu düşünen bir çok kadının olduğu yerde erkeklerin egemenliği kabul edilmiş olmuyor mu sizce? eğer bu iki sorunun cevabı evet ise erkek, kadını kendi mülkü gibi görüp sahipleniyor bu durumda ilişki güven ilişkisine dayanmadığı için kıskançlık kaçınılmaz oluyor ancak işin daha trajik boyutu şudur ki; kadın kıskanılmak ve sahiplenmek istiyor.Kadının istemdiği hiçbir şey kadına rağmen erkekler tarafından uygulanamaz diye düşünüyorum
Old 17-04-2007, 11:56   #35
yağmurdamlası

Varsayılan :)

Vallaha kıskançlık birandan da sevginin göstergesi bunu hiç unutmayalım aslında kadınlar duygularını gizleyemeyen varlıklar olduğundan erkeklerin kıskançlıkları ön planda olmuyor.Ama erkek de kadında kıskanç...
Old 17-04-2007, 21:10   #36
suskun_juliette

Ben kıskançlığın salt sevgiden kaynaklandığını sanmıyorum.Mesela insanlar birbirlerini tanımadan da sevebiliyorlar.Ancak aidiyet duygusu yerleştikçe kıskançlık artar.Benimseme,sahiplenme gibi durumlar başlar.Karşı tarafın da aynı şekilde bağlanmasını isterler..Tek olmak tek ve özel kalmak elbette ki her insanın istediği bir şeydir.Ancak bunu sadece sevgiden gelen bir şeymiş gibi göstermemek lazım,Sevebilirsin,Ama egonu da tatmin etmek istersin...Bu da bencilliğimizden kaynaklanıyor...İsimlerde iyelik ekini kullanmak çok da mühim değil,önemli olan kişinin kendini karşısındakine ait hissetmesidir.İstediğin kadar kıskan,yasaklar koy,kısıtla...Bir gün elbet başkasına gidecektir...İnsanların kaybetme korkularından da kaynaklı olabilir bu kıskançlıklar...(ikili ilişkileri kastediyorum,kadın-erkek arasındaki ilişki..)Bunları beyinde bitirmek gerekir,duygularına laf geçiremeyenler ise karşısındakinin yüreğinde bir şeyleri bitirmeye başlar...Kadınlar neden kıskanç,Çünkü kadın da bir insanİnsanların çoğunda kıskançlık var.Kadınlar daha çok kıskanç deyip genelleme yapmamak lazım,ancak bu ülkede kadınlar elden kayıp gitmesin diye bu zamana kadar erkeklerinin her isteğini gerçekleştirmeye alışmış ve çoğu kez kaybetmeye mahkum kılınmış..sanırım bu yüzden daha tedirginler bu konularda..deneyimlerden,ya da başkalarının edindikleri tecrübelerden..insanların istekleri değişkendir,bu yüzden tam manasıyla karşılamak mümkün değildir.Bir korku yerleşmiştir artık benliklere,kaybetme korkusuyla kıskançlık başlar..Ben böyle düşünüyorum..Ve bu korku kaybettirir aslında...
Old 18-04-2007, 18:42   #37
yağmurdamlası

Artık kadınlar evet yasaklara karşı koyabilen ya da daha etlkimli davranabilen bir hal aldı.Kıskançlığı sadece sevgi üzerine kondurmamalıyız kıskançlık bazı başka nedenlerle de ortaya çıkabilecek bir durum elbette ama kadınlar kıskançlıklarını ortada koymaktan kaçınmazlarken erkekler daha telkimli davranıyor gibi geliyor bana.Ama bazı erkekler bunu hiç saklamaz.. Her neyse Türklerde var biz kısknaçlık diğer milletlerde ben bu kısknaçlığın bu derece sıcaklığını gösterdiğini de sanmıyorum.Bizim kanımızda var kıskançlık....
Old 27-04-2007, 17:14   #38
yağmurdamlası

Varsayılan offfffffffffffffffff........

Elimde değil kıskançlğın doruğundayım bu aralar kanımda canımda hissediyorum bu hiss ben ve elimden gelmeden yapıyorum bazı şeyler ama yaptığım şey kendimi yemek tabiii....
Old 27-04-2007, 21:55   #39
minee.mine

Merhaba,
Ben kıskançlığı bazı toplumlarda vardır, bazı toplumlarda yoktur; kadınlarda vardır erkeklerde yoktur yada daha çoktur-azdır ayrımına sokmayı doğru bulmuyorum. Heleki seven kıskanır gibi bir lafı hiç kabul etmiyorum aksine Sevgi kıskanmamayı gerektirir diye düşünüyorum. İnsan sevdiği kişiyi her zaman mutlu görmek ister onun artıları ve güzellikleriyle mutlu olur. Ancak sevmediğimiz hoşlanmadığımız güvenmediğimiz kişilere karşı (çünkü bencil bir duygudur.) kıskançlık hissedilebilir bu da rekabetten hırstan kaynaklanabilir.
Saygılar,
Old 06-11-2007, 20:31   #40
Envanter

Merhaba
Konu tazelik kazanır umuduyla yazıyorum. Yazanların yorumları doğru bakış açıları doğru bir de ben bakayım şu konuya diyorum.
Sevdiğim tarafından kıskanılmak isterim ama sıkıcı bir kıskançlık istemem. Cep telefonlarını kontrol etmek, ceplerin karıştırılması, arkadan takip gibi hastalık derecesinde olan kıskançlıklar beni sıkar.
bende kıskancım ancak karşımdakine olan güvenimin pekişmesiyle baskı şeklinde olmaz. Olgunlaşma yolunda ilerlemek her iki taraf için en iyisi olur.
Old 06-11-2007, 22:20   #41
Gülümse

İşin doğrusu erkeklerin daha kıskanç olduklarına inanıyorum.. Çünki kadının hayatına giren yasaklar koyarlar..

Kısa yada dar etekler giymemek, streç pantolonlardan huzursuz olmak.. (başka erkekler bakma gerekçesi belirtmeden) sana hiç yakışmamış gerekçesinin arkasına saklanmak..

Yakışan makyaj türüne.. fazla olmamışmı en azından rujunu sil.. Bu saç stilini o kadar sevmedim.. (çünki fazla dikkat çekiyor).. yine elbise mi aldın.. (iki senedir giyiyorsun 3 sene daha giysen hoş olmazmıydı)

Ben bu kokunu hiç sevmiyorum (çünki fazla dikkat çekici).. Kadın ise sırf beraber olduğu erkeğin yada kocasının hoşuna gitmek adına bunları hayatından çıkartırlar.. Eh çekiciliğini elinden aldığın kadının nesini kısakanacak ki..

Hele bir de evde oturup saat 7 dedin mi evde olan bir kadınsa..

Yani dostlar bence erkek baştan kişiliğine sinmiş kıskançlıkla kadını pasivize eder.. Ardından neredeydin cep telefonunda ki bu mesaj ne diyen bir kadını kıskançlıkla suçlar.. bence ironik bir durum..
Old 07-11-2007, 13:49   #42
_Halise_

Gülümse'me aynen katılıyorum.Erkeklar çok daha kıskançlar, bu kıskançlıklarını bizlere dayatıyorlar(biz de seviyorsak eğer boyun eğiyoruz) ama kadınlar içlerinde yaşamak zorunda,zira erkeğin uzaklaşması için yeterli bir sebep bağımlı olmak,kendilerini sorumlu hissetmek istemiyorlar,özgürlüklerinin kısıtlanmasından nefret ediyorlar(biz de istemiyoruz ama...)Genel manada kıskançlık ise cinsiyetten çok yetişme tarzına göre değişiyor bence...Kızların arkadaşlarını kıskandıkları daha çok görülmüştür ancak erkekler de bir o kadar hemcinslerini kıskanabiliyorlar fakat belli etmiyorlarŞahsen kıskançlıklardan hiç hazzetmiyorum...
Old 09-11-2007, 02:41   #43
Gülümse

Neşeli

Alıntı:
Yazan yağmurdamlası
Elimde değil kıskançlğın doruğundayım bu aralar kanımda canımda hissediyorum bu hiss ben ve elimden gelmeden yapıyorum bazı şeyler ama yaptığım şey kendimi yemek tabiii....

Sevgili dostum,

Buna kıskançlık değil de çok sevdiğin insanı kaybetme, yitirme korkusu..
Old 09-11-2007, 11:58   #44
yağmurdamlası

Sevgili Gülümse,
Evet doğru tespit bence de öyle bir duygu sevdiğini kaybetmeden kaynaklanıyor bence de...Sonradan anlıyorsun bu durumu ama başka duygularla karıştırılan duygular oluyor işte...Zamanla anlıyoruz neyin ne olduğunu...
Old 10-11-2007, 00:15   #45
Gülümse

Bir keresinde babama aşık olduğumu söylemiştim.. (yanlış duymadınız babama)

Babamsa yaşadığım bu duygunun gerçekten aşk olup olmadığını anlamam için aradan zaman geçmesi gerektiğini anlatmıştı. O zamanlar babamın ne dediğini anlamamıştım. Halada tam anladığımı söylenemez ya o da başka hikaye
Old 11-11-2007, 11:31   #46
denge_siz_olun

Varsayılan sana benim gözümle bakan gözler kör olsun :)

bence seven insan kıskanırrr . sevilen insanında kıskanılmak hoşuna gider . karşı cinsi , eşinizi kıskanmanın güvenle alalakası olmadıgını düşünüyorum . zaten karşı cinse güveniniz yoksa o sizin eşiniz degildir . güvenmediginiz birini eşiniz olarak görüyorsanız sorunu kendinizde aramanız geremektedir .
kendimi örnek verecek olursam . ben aşırı kıskanç biriyim . kıskanç olmam karşı tarafa güvenmememden kaynaklanmaz . benim kıskançlıgımın nedeni sahiplenme duygumdur . karşı tarafı sahiplenirim , onu kimseyle paylaşmak istemem . bence aşagıdaki şarkı benim kıskançlıgımı ( eşimi sahiplenme duygumu ve kimseyele paylaşmak istememi ) oldukça iyi anlatıyor nihayetsiz saygılarımla

Sakın bir söz söyleme
Yüzüme bakma sakın
Sesini duyan olur
Sana göz koyan olur

Düşmanımdır seni kim
Bulursa cana yakın
Annen bile okşasa
Benim bağrım kan olur

Dilerim tanrıdan ki
Sana açık kucaklar
Bir daha kapanmadan
Kara toprakla dolsun

Kan tükürsün adını
Bensiz anan dudaklar
Sana benim gözümle
Bakan gözler kör olsun
Old 13-11-2007, 13:32   #47
yağmurdamlası

Kıskançlık....o kadar çok sebebi var ki evet seven kıskanır seven kıskanılmak istenir ama bzen anlaşılmaz duygular içinde de çok şeylerden kıskançlıklar oluşuyor...Gülümse hanım ben de babama hayran olan bir evlattım bana yaklaşmak isteyenlerde hep babamdan izler aradım onu görmeye çalıştım belki bir saçımın okşanmasını aradım belki bir kır kahvesinde babamla oturuyormuş gibi çay içmeyi arzuladım...Babamıza çok düşkün olduğumuzdan kaynaklandığını düşünüyorum bunları ama her kız ilk önce babalarına hayrandır...
Old 20-11-2007, 04:55   #48
Gülümse

Sayın Yağmurdamlası

Bu konuda size katılıyorum.. Babam ve onun bana duyduğu sevgi dünya üzerindeki en özel sevgiydi.. Ve bunu da hiç kimse değiştiremezdi..
Old 20-11-2007, 11:39   #49
yağmurdamlası

Varsayılan buruk acı...

Sayın Gülümse,
Evet babam hep başkaydı ve başka kalacak belki bedeni hayatta dik durmuyor...O beden şimdi ait olduğu yerde ama onu ben hep hayallerimdeki gibi değil gerçekten de olduğu gibi hatırlıyorum...Onun gibi kimse saçlarımı okşamadı okşayamaz da,gözlerindeki ışık sadece saf sevgiydi,kızdığında ağlardım ve o üzüntüsünü tamam kızım ağlama canım benim derken tüm acılar silinirdi...Aslında tüm kızlar ilkönce babalarına aşık olurlar bu aşk hayranlıktır tabii kii sevdiklerinde eşlerinde babalarında kırıntılar ararlar bulabilene ne mutlu diyelim...
Old 29-11-2007, 16:24   #50
imge_nil

Kadınlar neden kıskanç???
KISKANÇLIK AŞKIN VAZGEÇİLMEZİDİR DE ONDAN...
Old 01-12-2007, 12:21   #51
Gülümse

Ben halen "Kadınlar neden kıskanç?" sorunu "Kadınlar neden erkeklerden daha kıskanç?" gibi algılıyorum.. Ve inatla o soruya cevap veriyorum.. Erkekler kadınlardan daha kıskanç
Old 01-12-2007, 12:51   #52
akdevrim

Dikkat

...Bence kıskançlık çok aşırı sahiplenme duygusu.Her kadında her erkek gibi aşırı kıskanç olabilir.Her ikiside duyan düşünen hisseden bir insandır.O halde olaya kadınmı daha kıskanç,erkek mi noktasından bakamayız...
...saygılarımla...
Old 01-12-2007, 14:58   #53
Ayşegül Kanat

Sayın denge,B.Kemal Çağlar da şöyle demiş:

"Sana benim gözümle bakan gözler kör olsun"
Bedduasını yapan uysal âşık değilim:
Vaktim yok beklemeye ne mucize, ne afsun.
Onu kendi ellerimle kör ederim sevdiğim!
Old 01-12-2007, 20:42   #54
ecesaka

Sadece kadınlara özgü bir şey değildir ki kıskançlık?!? Bende eksik bir duygu... Kıskanamıyorum kimseyi... Bence kıskançlık insanın kendine güvensizliği ve bencilliğinden başka bir şey değildir...
Old 01-12-2007, 20:57   #55
Kemal Yıldırım

Önemli Samimiyetsizlik ---> Güvensizlik ---> Kıskançlık!

duyguların kıskançlık aşamasına ulaşması için ilk iki aşamadan geçtiğini düşünüyorum. Öncelikle samimiyetsizlik ve bunun neticesinde güvensizlik ortaya çıkıyor. Bu güvensizlik de olgunlaşarak kıskanma, kıskançlık duygularını ortaya çıkarıyor. Sonrası malumunuz... Acı Son!

Saygılar...
Old 01-12-2007, 22:23   #56
akdevrim

Dikkat

..bence kıskançlık beğenin gıpta etmenin çok ötesinde aşırı sahiplenme duygusunun karşıda yaralayıcı olmasıdır..Bence bir hastalıktır...
Old 23-12-2007, 15:03   #57
Utkuhan Demirbozan

Kıskanmak sevgiden kaynaklanıyorsa güzeldir...Birinin malını,mevkisini,eşyasını kıskanmak ise insanın içinde barındırmaması gereken duygudur ve sadece kadınlara özgü bir duygu olarak nitelendirmek yanlış olur...sevgiden kaynaklanan kıskançlığı da abartmamak gerektiğini düşünüyorum;abartmamayı başaramasam da...
Old 16-02-2008, 22:47   #58
Academic

Sadece kadınlar mı? Erkekler de kıskanç

Patalojikse yaşamı cehennem eder. Dozu ayarlıysa sevildiğini hissettirir. Sadece kadınlara özgü zannedilmesi kadının daha histerik olduğu varsayımına dayansa da külliyen yalandır))

Değilizzzz değiliiiizzz kıskanç değilizz)

---Sen niye baktın bakalım o tarafa?))))
Old 26-08-2009, 10:32   #59
Academic

Alıntı:
Yazan suskun_juliette
Asıl sebebi kalbinden bedenine taşacak kadar,içine sığmayan bir aşk ve tüm ömrünü adadığın sevgiliye kirli bir bakış bile değmesine tahammül edemeyecek kadar sahiplenmektir

Bu kadar sahiplenmek ve de sahiplenilmek geçici bir süre için hoş olsa da bir süre sonra insanı boğmaz mı?
Old 26-08-2009, 10:35   #60
suskun_juliette

Alıntı:
Yazan Academic
Bu kadar sahiplenmek ve de sahiplenilmek geçici bir süre için hoş olsa da bir süre sonra insanı boğmaz mı?

Yıllardır boğmadı.Karşınızdakini her yönüyle sahiplenmenize,aşkınıza bağlı bence
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi