Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Çocuk için yurtdışına çıkış tedbir kararın çıkarılması

Konuyu Kilitleyin
Old 28-01-2010, 15:46   #1
Konuk

Varsayılan Çocuk için yurtdışına çıkış tedbir kararın çıkarılması

Eşim ile 2005 yılında Türkiye'de nikah kıydık ve o zamandan itibaren İsveç'te yaşamaya başladık.Ancak İsveç'te bir nikah akdimiz olmadı.Kocam İsveç ve Türk vatandaşı.2008'in 7. ayında bir çocuğumuz oldu.Ağustos 2008de de maddi sorunlar nedeniyle çocuğum ile birlikte Türkiye'ye dönmek zorunda kaldım.Eşim İsveç'te yaşamaya devam etti.Geçen 17 ay boyunca kocam iki kez Türkiye'ye gelmesine rağmen sadece çocuğumuzu gördü, hiç bir maddi katkıda bulunmadı.Geçen bu sürede benim ve çocuğumun tüm bakım ve masraflarını ailem karşıladı.Şimdi eşim çocuğumu alıp İsveç'e kaçıracağını söyleyerek beni tehdit ediyor.Çocuğumuzun İsveç pasaportu ve T.C. nüfus kağıdı şuan bende bulunuyor.Çocuğumuz çifte vatandaş.Sorularım:
1-Boşanma davası açmadan çocuğumun yurtdışı çıkışına tedbir koydurabilir miyim?
2-Pasaport ve T.C. nüfus kağıdı olmadan çocuğumuzu İsveç'e götürebilir mi?
3-Çocuğumuzu İsveç'e götürmesi için yasal olarak neler yapmalıyım?
4-Boşanma davası,nafaka işlemler için hangi belgeler ile hangi mahkemelere başvurmalıyım?
Old 28-01-2010, 22:11   #2
Gemici

Sayın Konuk,

Türkiye'de kıymış olduğunuz nikah yeterli; Evlilik birliğinin kurulmuş olması için başka bir ülkede ikinci bir nikah kıyılmasına gerek kalmaz; eşlerden birisinin veya her ikisinin bu yabancı ülke vatandaşı olmasının evlilik bağının kurulmuş olması keyfiyetine bir etkisi yoktur.

Halen evli olduğunuz için ve velayet konusunda herhangi bir mahkeme kararı olmadığı için çocuğun velayet hakkı hem babasında hem de sizde. Eşinizin çocuk için maddi bir katkıda bulunmaması ve çocuğu sıkça görmemesi onun velayet hakkı sahibi olmasına bir halel getirmez. Olsa olsa velayet hakkı konusundaki bir davada veya boşanma durumunda velayetin kime verileceği konusunda bir etkisi olabilir.

Çocuk İsveç vatandaşı olarak sizde bulunan pasaportla Türkiye dışına çıkarılabilir.Özellikle yabancı bir çocuğun annesi veya babası eşliğinde Türkiye'den çıkarılması durumunda, sınırda fazla bir zorluk çıkarılacağını zannetmiyorum. Çocuğun İsveç pasaportu sizde olduğuna göre babasının çocuğu bu sıfatla Türkiye'den çıkarabilmesi yasal yoldan olanaksız.

Çocuğun Türk vatandaşı olarak Türkiye'den çıkarılabilmesi için bir pasaportunun olması gerekir. Pasaport alabilmek içinse velayet hakkını ortak olarak kullanan anne ve babanın her ikisinin de muvafakati gerekli.

Sorularınız:
1. Herhangi bir tedbire gerek yok, çünkü babanın çocuğu İsveçe kaçırabilmesi yasal yoldan olanaksız benim görüşüme göre,
2. Çocuğun İsveç vatandaşı olarak Türkiye'den çıkarılması için sizde bulunan İsveç pasaportu gerekli. Türk pasaportu alabilmesi için sizin rızanız gerekli
3. Üç numaralı sorunuzun anlamını çıkaramadım. Eğer yanlışlıkla 'götürmesi' diye yazdı iseniz ve asıl belirtmek istediğiniz GÖTÜR(E)MEMESİ ise sorunun cevabını verdim.
Alıntı:
3-Çocuğumuzu İsveç'e götürmesi için yasal olarak neler yapmalıyım?
4. Türkiye'de oturduğunuz için Türk mahkemelerinde dava açmanız akla daha yakın. Türk vatandaşı olduğunuz için boşanma kararının tanınması konusunda zorluk çekmezsiniz. Bu durumda kararlaştırılacak nafakanın İsveç'teki nafaka borçlusundan tahsili konusunda biraz zorluk çekersiniz.
5. İsveç'te boşanma davası açıp açamıyacağınız konusunda kesin bir bilgim yok. Açma olanağınız olsa bile tavsiye etmem, çünkü avukat tutma, görevlendirdiğiniz avukatla anlaşma konularında bazı zorluklarla karşılaşabileceğiniz ihtimali çok yüksek.

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi