Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

hayatinizda ne icin 6 senenizi verirdiniz?

Yanıt
Konu Notu: 2 oy, 5,00 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-07-2007, 16:34   #61
Jeanne D'arc

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin

Benim aklımda şu şekilde kalmıştı: Romanın ilk sayfasının üzerinde "o güzel insanlar o güzel atlara binip gittiler" şeklinde yer almıştı. Yoksa Sayın D'arc'ın alıntı yaptığı şekliyle değil.

Demirciler Çarşısı Cinayeti'ne dair alıntıyı, Yaşar Kemal YKY sitesinden (www.yasarkemal.net) yaptım. İçeriğinde değişiklik yapmadım.

Baskı yılı 2004 yazıyordu, kaçıncı basım olduğuna dair bir şerh yoktu. Bu nedenle tereddütle de olsa yazdım, hikayeyi okumadım ilk ne zaman yayınlandı bilmem.

Ama kim kimden tırtıkladı ben de çok merak ettim şimdi. "O yapmıştır, bu yapmamıştır" da diyemem kendi adıma.

Saygılarımla.
Old 06-07-2007, 16:42   #62
uSaRe01

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Gerçeği bulursak, edebiyat alanında büyük bir iş yapmış gibi olacağız.

Yoksa bunun için 6 sene beklemeli miyiz?

Saygılarımla

Ben buldum galiba gerçeği Efkar-ı millette.
Şairler milletin özbenliğinden,kültürlerinden beslendiklerine göre ve bu dizelerin müellifini di tespit edemediğimize göre artık ANONİM demekten gayri çaremiz kalmamıştır
Old 06-07-2007, 16:57   #63
Jeanne D'arc

Alıntı:
Ben buldum galiba gerçeği Efkar-ı millette.
Şairler milletin özbenliğinden,kültürlerinden beslendiklerine göre ve bu dizelerin müellifini di tespit edemediğimize göre artık ANONİM demekten gayri çaremiz kalmamıştır

Kolaycı yaklaşım!
Old 06-07-2007, 16:57   #64
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Jeanne D'arc
Demirciler Çarşısı Cinayeti'ne dair alıntıyı, Yaşar Kemal YKY sitesinden (www.yasarkemal.net) yaptım. İçeriğinde değişiklik yapmadım.

Baskı yılı 2004 yazıyordu, kaçıncı basım olduğuna dair bir şerh yoktu. Bu nedenle tereddütle de olsa yazdım, hikayeyi okumadım ilk ne zaman yayınlandı bilmem.

Ama kim kimden tırtıkladı ben de çok merak ettim şimdi. "O yapmıştır, bu yapmamıştır" da diyemem kendi adıma.

Saygılarımla.

Sayın D'arc,

Benim amacım size yanıt vermek değildi; yanlış anladınız. Son mesajları üst üste yazmışız, görmedim de zaten.

Ben romanı lise-1 de 1976 da filan okumuştum. 2004 olsaydı keşke... Bu forumda 30 yaşına dönmeyi dilemiştim ama sıfırı atıp 3 yaşına dönmüş olurum.

Cümlenin sizin alıntı yaptığınız şekilde, romanın içinde geçmesine de itirazım yok. İçeriği ile ilgili hiçbir şey aklımda kalmamış zaten. O cümleyi çok beğenmişim ve hafızamda yer etmiş. Bunu vurgulamak için; sizin yaptığınız alıntıdaki gibi anımsamıyorum, demek istedim.

AZ önce N.Fazıl'ın ilgili şiirini internette aradım. Kimilerinde 1973 yerine 1978 yazmaktaydı.

THS de bu kadar şair ve şiir seven varken bu konu aydınlatılmalı derim.İntihal de sözkonusu ise, şair-hukukçular için çözümü elzem bir sorun olmalıdır, derim.

Ne dersiniz Sayın usare01?

Saygılarımla
Old 06-07-2007, 17:04   #65
Av.Turhan Demiroğlu

Söz, -hatırladığım kadarıyla, kitap yanımda değil- evliyadan bir zata ait. Necip Fazıl veya Yaşar Kemal'in değil. Alıntı da sözkonusu olamaz dolayısı ile. Ben N.Fazıl'ın bir eserinde (Halkadan Pırıltılar olabilir) okuduğumu hatırlıyorum. Sayın usare01'in belirttiği gibi anonimleşmiş durumda ve bu medeniyetin malı. Bu sıcakta evde kitap aramaya da değer.
Saygılarımla.
Old 06-07-2007, 17:07   #66
uSaRe01

Alıntı:
Yazan Jeanne D'arc
Kolaycı yaklaşım!

Huyum Kurusun

Kötü çözüm çözümsüzlükten daha iyi en azından

Ayrıca; sözün güzelliği, edebi değeri önemli ve kafidir. Sonunda yazan isim önemli değil.Düşmanım dahi olsa... Hakkını vermek lazımdır.
Old 06-07-2007, 17:16   #67
Jeanne D'arc

Suat Bey,

Rica ederim. Cevap vermiş de olabilirsiniz gayet tabii. Cevap verdiğiniz halde bile sizi yanlış anlamadım ki!

Ayrıca kolaylıkla uSaRe01'i "kolaycılıkla" itham eden bendeniz, Demirciler Çarşısı Cinayeti'nin ilk basım yılından kesinkes emin olmadan nette gözüken 2004 yılına hemencikin tav olup, büyük bir yazar olan (ben sevmesem de) Yaşar Kemal'i edebi esin ile suçladığım için kendimden utanıyorum.

Saygılarımla.
Old 06-07-2007, 20:10   #68
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
'İyi insanlar iyi atlara binip gitti.'

Ama olmaz ki!

"İyi atlar iyi insanları alıp, gitti..."

dememişler...

Hem bu atlar kırmızı başlıklı da değil!

Bir yerlerde bir hata var...
Old 06-07-2007, 20:20   #69
Av.Mehmet Saim Dikici

"İyi insanlar bekletmez. İyi atlar da bekleten insanları kendine bindirmek için bekletirse, iyi at sayılmaz. .
O halde bekleten hiç bir şey, beklemeye değmez."

Kafası karışmış bir intihalci
Old 06-07-2007, 21:07   #70
Av. Şehper Ferda DEMİREL

İyi insanların da, iyi atların da beklemediğini söylememiş yalnız, artık arama/kurtarma çalışmalarıyla tespit edebileceğimiz şair/yazar..

Hem kim neyi, niye beklesin ki, hayat bizi beklemiyor ki. Hem bekleten , kendini nasıl olur da yaşamdan daha değerli addeder ve bekleyen, bekletenin zamanı durdurabileceği sanısına nasıl kapılabilir ki...

Hasıl-ı kelam, kimse, hiç bir şeyi ve hiç kimseyi, bekletmesin.

(Bu da benden . Tabii bu sözü, mesela, nişanlılar askere giden müstakbel eşlerine söylemesin, sorumluluk kabul etmem ))) )
Old 06-07-2007, 22:31   #71
Av.Mehmet Saim Dikici

Kesinlikle doğru. Tespit şudur: Bu atlarda iyi bir şeyler var. Ne demiş üstad-ı azam: "İyi insanlar iyi atlara binip, gittiler..."

Bu sözün ters anlamı: "Kötü insanlar, kötü atlara binmek zorundadır."

Yani;

Öncelikle Ortada at vardır. Atın iyisi ve kötüsü vardır.
İkinci olarak ortada bir de insan vardır. İnsanın da attan bir eksiği olmadığından, onun da iyisi ve kötüsü vardır.

Netice itibariyle: İyi iyiye, kötü kötüye...

Buradan şu özlü söze varabiliriz: "Davul dengi dengine..."

Şimdi asıl meseley dönersek, bu 6 sene ile iyilik veya kötülüğün bir ilgisi yoktur. İlgi kurmak da gerekmemektedir.

6 yıl... ?

60 yılın onda biridir.
Bir yılın altı katıdır.
Bir fincan kahvenin hatır bazında 40/6 sıdır.

O halde, içelim güzelleşelim. :P
Old 06-07-2007, 22:51   #73
halit pamuk

Alıntı:
Kesinlikle doğru. Tespit şudur: Bu atlarda iyi bir şeyler var. Ne demiş üstad-ı azam: "İyi insanlar iyi atlara binip, gittiler..."

Bu sözün ters anlamı: "Kötü insanlar, kötü atlara binmek zorundadır."

Peki iyi ya da kötü bu insanlar nereye gidiyor?

Not: sanırım lololistan krallığı diğer yerlere de yayılmaya başladı.
Old 06-07-2007, 23:02   #74
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan korayad
Peki iyi ya da kötü bu insanlar nereye gidiyor?

Bu soruyu Loloizm temelinde cevaplamak gerekir ama olmaz. Bu alanı temiz bırakmak lazım. Ben lololistanıma gideyim bari.
Old 06-07-2007, 23:17   #75
Armağan Konyalı

Ben de merak ettim. Ve ben de tuz getirdim:

Aşağıdaki alıntı ekşisözlük'ten:
http://sozluk.sourtimes.org/show.asp...nip+g ittiler

'' efendim bu cümle yaşar kemal'e ait değildir bildiğim kadarıyla. bir alıntıdır. kökeni de şu hikayeye dayanmaktadır. zamanın behrinde doğuda at ticareti yapılmaktadır ve insanlar kaliteli at almak için bu yöreye gelmektedirler. vatandaşın biri uzun bir aradan sonra yöreye gelir ve at almak istediğini belirtir. eski ticareterinden aklında kalan "dürüst" alışveriş imajı aynen sürmektedir. gençten adamlar olmayacak atlara olmayacak rakamlar talep ederler. ne atlarda ne de alışverişin doğasında kalitenin esamesi okunmaktadır. yorgundur, köyün meydanına gelir kahvede bir dedenin yanına oturur ve durumu anlatır... "eskiden böyle değildi" der ve dede "o güzel insanlar o güzel atlara binip gittiler" der. ''

Yazan:
(iyisaatteolsunlar, 12.09.2005 12:18 ~ 09.03.2006 09:47)#8179780
Old 06-07-2007, 23:32   #76
betülözülkü

Siz fazla abartmışsınız bu meseleyi milli piyango,sayısal loto derken...ama ben 6 yılımı dil öğrenmeye verebilirdim.Yani bana ileride iyi derecede İngilizce,Almanca,Çince ve Rusça bileceksin deseler ben 6 yılımı değil 12 yılımı bile verebilirdim...
Old 07-07-2007, 00:23   #77
Jeanne D'arc

Alıntı:
Yazan Şair Şehper
... Hem bekleten, kendini nasıl olur da yaşamdan daha değerli addeder...

Bu "değerlilik isnadı", bekletenin kendi kıymet-i harbiyesinden ya da kendine hükmettiği kıymetten ziyade; beklemeye meyledenin, bekletene biçtiği bir rol değil midir?

Alıntı:
Yazan Şair Şehper

ve bekleyen, bekletenin zamanı durdurabileceği sanısına nasıl kapılabilir ki...

Bekleyen, bekletenin zamanı durdurabileceğine inanmaz. Bekleyenin sanrısına göre zamanı durdurabilecek olan kendindeki bekleme gücüdür.

Beklemeye dair sonsöz iki üstattan ve seçim ise sizin!

BEKLİYORUM
Bekliyorum
Öyle bir havada gel ki,
vazgeçmek mümkün olmasın!
ORHAN VELİ

ve

BEKLENEN
ne hasta bekler sabahı
ne taze ölüyü mezar
ne de şeytan bir günahı
seni beklediğim kadar

geçti istemem gelmeni
yokluğunda buldum seni
bırak vehmimde gölgeni
gelme artık neye yarar
NECİP FAZIL KISAKÜREK

Saygılar.

Ps.İntihalci kimmmmmmm?
Old 07-07-2007, 00:49   #78
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Bu "değerlilik isnadı", bekletenin kendi kıymet-i harbiyesinden ya da kendine hükmettiği kıymetten ziyade; beklemeye meyledenin, bekletene biçtiği bir rol değil midir?

Değildir. Bekleten bekletiyorsa, bekleneceğine olan (yerli veya yersiz) inanç tamlığından bunu yapar. Bu inanç tamlığının nedensel tanımı da her şey olabilir. Veya belki beklenmek dahi istemiyordur.

Alıntı:

Bekleyen, bekletenin zamanı durdurabileceğine inanmaz. Bekleyenin sanrısına göre zamanı durdurabilecek olan kendindeki bekleme gücüdür.

Doğru. Bu olsa olsa bir "sanrı" dır. Bekleyen bekletenin (veya kendinin) zamanı durdurabileceğini sanmasa, bekler mi? Beklediği geldiğinde (gelirse), bulduğu eski bekleyen mi olacaktır veya bekleten geldiğinde, bekleyenin beklediği aynı insan mı olacaktır?

Zaman herkesten üstündür. Zamana yenilmeyecek ölümsüz var mı?

Alıntı:

Beklemeye dair sonsöz iki üstattan ve seçim ise sizin!

BEKLİYORUM
Bekliyorum
Öyle bir havada gel ki,
vazgeçmek mümkün olmasın!
ORHAN VELİ

ve

BEKLENEN
ne hasta bekler sabahı
ne taze ölüyü mezar
ne de şeytan bir günahı
seni beklediğim kadar

geçti istemem gelmeni
yokluğunda buldum seni
bırak vehmimde gölgeni
gelme artık neye yarar
NECİP FAZIL KISAKÜREK

Dönüp bir de yaşamlarına bakmalı. Kaç şair beklemiş ki, dizelerine bekleme babından itimad edebilelim?))) Söylenene değil, eylenene bakmalı.

Alıntı:

Ps.İntihalci kimmmmmmm?

(Ps:Henüz araştıramadım. 34 yıllık esrar perdesini aralamaya devam )
Old 07-07-2007, 01:09   #79
Jeanne D'arc

Alıntı:
Dönüp bir de yaşamlarına bakmalı. Kaç şair beklemiş ki, dizelerine bekleme babından itimad edebilelim?)))

Yahu şair olan sensin! Hani romantizm, hani duygusal dogmalar, nerde lirizm? Acı yok mu acıııı? Bu kadar realiteyle nasıl olacak bu iş!
Old 07-07-2007, 01:12   #80
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan Jeanne D'arc

Yahu şair olan sensin! Hani romantizm, hani duygusal dogmalar, nerde lirizm? Acı yok mu acıııı? Bu kadar realiteyle nasıl olacak bu iş!

Buna akıl/gönül dengesi deniyor
Old 07-07-2007, 07:56   #81
Av.Turan

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL
Buna akıl/gönül dengesi deniyor
Sezai Karakoç çok beklemiş.bu nedenle Monorozasını oku, Mehmet Niyazi Özdemir beklemiş bu nedenle de İki Dünya Arasında romanını oku.o zaman beklemeyi ve bekleteni bulursun
Old 07-07-2007, 08:01   #82
Av.Turhan Demiroğlu

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Ben de merak ettim. Ve ben de tuz getirdim:
Elinize sağlık. Çok doğru. Şöyle ki:

"""Size şimdi, hafif ve tatlı bir masal anlatayım; ayniyle geçmiş bir vaka...Vaktiyle Urfa taraflarında atlariyle meşhur bir köy varmış... Askeri makamlara soylu at tedariki için ötedenberi bu köye zabitler uğrar, oranın eşrafından Durmuş Ağaya başvurup ihtiyaçlarını giderirlermiş...Eski Büyük Harbin başlangıcında genç bir zabit; bir gün, bir satın alma hey'eti adına, ilk defa mâhut köye gitmiş ve durmuş Ağayla görüşmüş....
........
Durmuş Ağa hasta, Durmuş Ağa zayıf, Durmuş Ağa bitik... Zabit, kimi sorduysa şu cevabı almış:"Öldü!"... Hangi çayırlığı öğrenmek dilediyse:"Kurudu!"... Hangi meşhur attan haber almak istediyse:"Ne kendisi kaldı, ne de soyu sopu!"... Nihayet dayanamıyan zabit, Durmuş Ağaya demiş ki:"Yahu, Durmuş Ağa! Bu köyde o kadar iyi insan, o kadar iyi at vardı.Nasıl olur da bunlardan hiçbiri kalmaz?.." Durmuş Ağa, sol elinin şahadet parmağını at sırtı gibi uzatmış, sağ elinin iki parmağını da süvari gibi ona bindirdikten sonra, şu cevabı vermiş: "Senin anlayacağın, oğul, iyi insanlar iyi atlara bindileeeer, gittiler"... İşte bütün masal...
......
Her şey şu sualde toplanıyor:
-İyi atlara binip gelecek iyi insanlar! Neredesiniz!"""

(Bu konferans 1946'da, çoğunluğu edebiyatçılardan bir toplulukta verilmiştir.)

(Yolumuz, Hâlimiz, Çaremiz; Necip Fazıl Kısakürek; Büyük Doğu Yayınları, Mart 1977)

Necip Fazıl'a da bu öykünün S.Abdulhakim Arvasi tarafından aktarıldığını zannediyorum.
Saygılarımla.
Old 07-07-2007, 09:25   #83
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan Av.Turan
Sezai Karakoç çok beklemiş.bu nedenle Monorozasını oku, Mehmet Niyazi Özdemir beklemiş bu nedenle de İki Dünya Arasında romanını oku.o zaman beklemeyi ve bekleteni bulursun

Şimdi bu dua mı, beddua mı?

Teşekkürler ama ben sabırsız bir insanım

Saygılar
Old 07-07-2007, 09:49   #84
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Zaman herkesten üstündür.

Zaman, aynı zamanda herkesten ünlüdür! Zamanı herkes tanır, bilir.

Zamana yenilmeyecek kimse olmaz.

Saygılarımla.
Old 07-07-2007, 11:02   #85
ege

Alıntı:
Yazan Av. Mehmet Saim Dikici
Zamana yenilmeyecek kimse olmaz.

Saygılarımla.

ZAMAN ADİLDİR

HERKESE EŞİT DAVRANIR.

(sorun herkesin zamanı kullanabilmesinde çünkü, başlığı açan arkadaşımız gitti sanıyorum )
Old 07-07-2007, 13:39   #86
Jeanne D'arc

Sayın Av.Turhan Demircioğlu,

Zahmetinize ve verdiğiniz bilgilere teşekkür ederim, çok aydınlatıcı oldu. Necip Fazıl'ın " '-' " tırnak işaretleri de -eğer anlam vurgusu değilse- aydınlanmış oldu. Mutluyum, teşekkürler!

Kendi adıma; bu sözü müthiş beğendiğimi, çok manidar bulduğumu ve ancak temelindeki hikayenin hayal kırıklığı yaratacak kadar sığ geldiğini de -yanlış forumda dahi olsa- itiraf ediyorum.

Saygılarımla.
Old 07-07-2007, 14:09   #87
Av.Turan

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL
Şimdi bu dua mı, beddua mı?

Teşekkürler ama ben sabırsız bir insanım

Saygılar
bende sabırsızaım.ama hayat bekletince bekliyorsun mecburen.
beddua etmiyorum. size o kadar dolu ama karşılıklı ve ulaşılan aşk diliyorum.
Old 07-07-2007, 17:56   #88
uSaRe01

Alıntı:
Yazan Av.Turan
Sezai Karakoç çok beklemiş.bu nedenle Monorozasını oku

Alıntı:
Yazan Şair Şehper
ben sabırsız bir insanım

Yağmurlardan sonra büyürmüş başak

Meyvalar SABIRLA olgunlaşırmış

Bir gün gözlerimin ta içine bak

Anlarsın ölüler niçin yaşarmış

Sezai Karakoç-Mona Roza'dan
Old 07-07-2007, 21:13   #89
Av.Turan

Alıntı:
Yazan uSaRe01

Meyvalar SABIRLA olgunlaşırmış

Bir gün gözlerimin ta içine bak

Anlarsın ölüler niçin yaşarmış

Sezai Karakoç-Mona Roza'dan
En güzel şarkıyı bir kurşun söyler....
Old 07-07-2007, 21:29   #90
calikusu_kamuran

insanlığın ulaştığı son noktadan haberdar olmak için, bırak altıyı 1006 yıl beklerim, merak ediyorum sadece. Sadece o günden haberder(görmek için bile değil) olmak için ömürden bile vazgeçilir diyorum, kendi adıma. Eminim birileri de başlangıcı merak ediyordur.
SEVGİLERİMLE
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi