Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

e-imza Tecrübelerinizi Paylaşır mısınız?

Yanıt
Old 04-12-2009, 20:38   #31
Godfather

5. Duruşma Takip: Bu bölümden UYAP'a vekil olarak kaydedilmişseniz ilgili dosyaların duruşma tarihlerini sıralı vaziyette görebilirsiniz. Günlük, haftalık, iki haftalık veya aylık...

Ben ajandaya kaydettiğim günlerle bu listeyi çapraz kontrol ediyorum. Unuttuklarımı diğer tarafa ekliyorum. Bu listeleri excel belgesi olarak bilgisayarınıza indirme ve üzerinde ekleme yapma imkanınız var çünkü. Duruşma saatlerinin de mevcut olması güzel bir ayrıntı. Saatli olarak duruşma yapan mahkemeleri takip etmek kolay olmakta...

Eğer UYAP'ta kaydınız yoksa duruşma günü katibe bu durumu hatırlatmanızda yarar var. Örneğin Konya 2. İcra Hukuk Mahkemesi Türkiye'de birçok mahkemeye bu konuda örnek teşkil edecek nitelikte. Eğer dosyaya yeni dahil olmuşsanız duruşmada not alınıyor ve derhal o gün UYAP'ta taraf vekili olarak kaydediliyorsunuz. Ancak malesef duyarsız mahkemeler de mevcut... Beni taraf vekili olarak kaydet dediğiniz anda dosyada fellik fellik vekalet ya da yetki belgesi arayanlar mı dersiniz, duruşmada söylediğiniz zaman yarım ağızla tamam deyip not dahi almayanları mı ararsınız... Ne ararsanız bulunur yani derde devadan gayrı...

Benim kanaatim bu bölüme bir de 3 aylık veya 1 yıllık sorgulama seçeneği konulsa daha başarılı olur...
Old 09-12-2009, 00:20   #32
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Yaklaşık bir haftadır e-imza sahibiyim. Bu sertifikayı edinmekteki yegane amacım, icra dosyalarına yatırılan ödemeleri süresinde tespit edebilmek ve salt bu iş için emek ve zaman kaybı yaşanmasının önüne geçebilmek (Ve -gelecekte- ofisten e-takip açabilmek) adına idi.

Ne yazık ki sonuç gerçek bir hayal kırıklığı... Mevcut dosyalarımızın yalnızca 2009 yılına ait olanlarının sistemde göründüğünü, görünenin de eksik olduğunu, dahası ödeme yapılan dosyaları sorgulamak için bir seçenek olmadığını, yine sayfa sayfa programda gezip araştırmak gerektiğini gördüm.(Tabi yine de dairede fiziken dosya aramaktan yeğdir)

Bir de pek hoş görünen, avukatları sevindireceğini sandığım "2 haftalık duruşma programımızı görüntüleme" sayfasını açtım. Sonra anılan programın yanında bakkal defteri niteliğinde kalması gereken, duruşma defterlerimizle karşılaştırdım. Sonucu tahmin ediyorsunuz sanırım, avukatportaldaki duruşma sayımız, defterdeki sayıdan azdı!!! (Üstelik eksik olanlar da 2009 yılı esaslı dosyaların 2.-3.duruşmalarıydı...)

Saygılarımla...
Old 09-12-2009, 11:30   #33
Godfather

Sn. Demirel;

Büroda birden fazla avukat çalışıyorsanız, tümünüzün e-imza alması ve herkesin kontrol etmesi gerekir. Çünkü dilekçe altındaki imzaya göre ya da kalemdeki memurun duruşmaya giren avukatı UYAP'a işlemesi sonucuna göre, sizin vekaletiniz UYAP'ta kayıtlı olmayabilir.

Ayrıca "Dosya Takip / Safahat / Tarih Bazlı / İcra Dosyası / Tahsilat Yapılması Ve Tahsilat Makbuzunun Hazırlanması" menüsünden tüm tahsilatları görebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken husus "yol tazminatı tahsilatı" olanları eleyerek, kalan dosyaları derlemektir. Çünkü bizim yatırdığımız haciz ve satış avansları da tahsilat olarak gözükmektedir. Gerçekten de devlet açısından düşünürsek mahiyet olarak bir farkı yok, kasaya para giriyor neticede

Örnek: MURAT xxx Den 250,00 TL Borç Tahsilatı yapıldı.
MEVLÜT xxx Den 30,00 TL Yol Tazminatı Tahsilatı yapıldı.
MEHMET xxx Den 150,00 TL Dİğer yapıldı.

Borç tahsilatı ve diğer olarak girilen tahsilatlar dosyaya borçlu tarafından yatırılan paralardır. Bunları çekmek üzere icra müdürüne müracaat ettiğinizde dosyada tahsilat namına yatan tüm paraları müdür görüp size ödeyecektir. Saygılarımla.
Old 10-12-2009, 00:56   #34
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan Godfather
Sn. Demirel;

Büroda birden fazla avukat çalışıyorsanız,

Doğru, ancak mükellef benim? Herkes e-imza almalı derken?
Ekseriyetle davalı olduklarımız sistemde görünmüyor bu arada...

Alıntı:

Ayrıca "Dosya Takip / Safahat / Tarih Bazlı / İcra Dosyası / Tahsilat Yapılması Ve Tahsilat Makbuzunun Hazırlanması" menüsünden

Haklıymışsınız, çok sevindim. Excele aktarma olanağı da veriyor.

Teşekkürler!
Old 10-12-2009, 01:25   #35
Godfather

Sayfanın en üstündeki iletide açıklamaya çalıştım. Ancak şöyle diyelim: Dilekçe altındaki imzaya göre, duruşmaya giren avukata göre (özellikle davalı olduğunuz dosyalarda) mahkeme kalemi davalı/davacı vekili olarak o imzayı atan ya da duruşmaya katılan avukatı UYAP sistemine kaydetmiş olabilir. Kalem ziyaretlerinizde personelden ilgili dosyaya bakmasını istediğinizde o dosyada vekil olarak gözükmediğinizi göreceksiniz. Büronuzda 5 avukat varsa bunların büyük ihtimalle sadece biri vekil olarak UYAP'ta vardır. Üşenilmişse hiçbiri yoktur...

Bir tarafa birden fazla vekil eklenebildiğinden, ricanız halinde katipler sizi ilgili tarafa vekil olarak ekleyecektir. O dosyada yapılmış ve yapılacak tüm işlemleri ondan sonra görebilirsiniz. Değilse göremezsiniz. Vekil olarak atanan meslektaşımız kendine ait (velev ki SSK'lı olsun) e-imza ile o dosya içeriğini görebilecektir. 1'den fazla vekil varsa hepsi o dosyayı ayrı ayrı görebilir.

Yeterince açık yazdığımı düşünüyorum ancak eğer gölgede kalan bir nokta olduysa açıklayabilirim. Gerçekten bu sistemin etkin bir şekilde kullanılabilmesi ve geliştirilmesi için elimden gelen herşeyi yapmaya hazır olduğumun bilinmesini isterim.

Saygılarımla.
Old 18-12-2009, 14:34   #36
cizre

Varsayılan uyap-e imzasiz dosyaları inclemek için onay istediğimizde onay glmiyor. Tem

Ben de sertifika döneminden beri kullanıyorum. Gayet de kullanışlı. İcra dairelerine taleplerimi uyap üzerinen gönderebiliyorum. Ancak Bakanlık sitesindeki e-takip programını bilgisayarımda çalıştıramadım. Bu konu ile lgili sitedeki yazıları da okudum. ANcak benim sorunuma cevap olmadı. Programın daha geliştirilmesi lazım. Örneğin savcılık aşamasındaki dosyalarımızı göremiyoruz. ilk zamanlara göre sistem daha iyi. ama daha zaman lazım
Old 18-12-2009, 18:17   #37
Batalan

Varsayılan Aslında çok basit yöntemleri var

e imza kullanan tüm avukatlar vekil olduğu dosyalardan 2007 yılı haziran ayından itibaren davacısı veya davalısı olduğu hatta cmuk dosyalarını dahi görebilir tüm içeriği ile görebilme imkanına sahip 2007 haziiran öncesine ait dosyaların alt dosyalarını göremez ancak duruşma zabıtlarını 2007 yılı haziranından itibareren görebilirler icra dosyalarında ise dosya takip butonundan safahat bölümünü seçip oradan tamamı üzerinden değil sadece işlem yapılan dosyalardaki muameleleri görebilir yalnız özellikle vurgulama yapayım kalem personeline vekaletnamenizi uyapa girmelerini isteyin çoğu memur bunu yapmıyor savsaklıyor dosyalarınıza ibraz edeceğiniz belgelerinizi uyap üzerinden ilgili birimdeki dosyanıza gönderme imkanına sahipsiniz fakat uyap üzerinden e imza gönderdiğiniz belgeyi fiziki olarak da dosyaya ibraz etmek zorundasınız upay döküman editörü, uyap şablon editörü ve uyap toplu çıktı editörünü mutlaka bilgisayarınıza indirip yüklemenizde fayda var açtığınız icra takipleriniş kullandığınız proğramda hazırladıktan sonra flash belleğe aktarmayı unutmayın yoksa icra dosyanızda siz kendi hazırladığınız belge içeriklerini göremezsiniz
Old 22-12-2009, 13:10   #38
sarissa

(Ayrıca; Harç Yatırılacak Banka şeklinde bir menü var. Burada ... çıkıyor. Siz de heyecanlanıyorsunuz)

Çok hoşsunuz yaa...
bu moral bozukluğumda beni güldürdünüz
Old 22-12-2009, 16:44   #39
AV.SERTANn

Duruşma günlerini sadece uyaptan takip ederseniz onlarca dosyanın duruşmasını kaçırma ihtimaliniz söz konusu ...bazı mahkemeler düzenli olarak dosyaları kaydetmekte ise de çoğu dosya sistemde gözükmüyor...
Old 23-12-2009, 18:20   #40
Avukat Tekin

Ben birkaç gündür girmiyordum ve az önce UYAP'a girdim. Bir baktım tüm menü değişmiş. Heyecanlandım... Belki de dedim güzel değişiklikler yapmışlardır sistemde. Sonra UYAP üzerinden mazeret dilekçesi göndermek için Kadıköy 2. SUlh Hukuk Mahkemesindeki dosyamı açtım ve dilekçemi yükledim. Gönder butonuna bastıktan sonra şu mesaj çıktı: "Dilekçeniz Antalya 3. İcra Hk. Mhk. ne ..... iş numarası ile gönderilmiştir." Gülsem mi ağlasam mı? İkinci denememde doğru yere gönderildi dilekçem. Sonra dosyalarıma göz atayım dedim ve bir baktım ki çoğu dosya numaram yanlış. Hatta mahkeme de yanlış görünüyor. İstanbul 5. Tüketicideki dosyam İstanbul 3. Tüketicide ve başka dosya numarası ile gösteriliyor. Umarım bu durum geçicidir ve hemen düzelir. Asıl korkum şu ki; eğer adliyedeki UYAP sisteminde de bu tür karışıklıklar doğduysa vay halimize...
Old 23-12-2009, 20:37   #41
erdim

Artıları var kabul ederim. Ama ekisklikleri de bir o kadar. En büyük ve önemli eksiklik avukatlar düşünülerek yaratılmamış. Avukatlar dış kapının madalı yani içerdeki mandal kapılı olduğu sürece dışarıdakinin açık veya kapalı olması bir işe yaramaz. Kalem memurları vs hiçbir onaya tabi olmadan avukatlardan daha fazla bilgiye ulaşmakta.
Old 23-12-2009, 22:37   #42
Godfather

Ve işin daha da vahimi, hiçbir iyileştirme ve geliştirme önerimiz dikkate alınmıyor. Orada oturan bir memur kendi kafasından düzenleyip değiştiriyor. Biz de yorumunu yapıyoruz. Güya bir arayüz koymuşlar, görüş ve önerileriniz diye... Ama şu güne kadar hiçbir önerim UYAP'a değişiklik olarak yansımadı.

Şunu isterdim; geçmiş zamanda bir liste yayınladılar. UYAP üzerinden en fazla işlem yapan avukatlar sırası gibi birşey... En azından, ilk 100 sırada yer alan avukatları ara, e-posta yaz, görüş sor... Nasıl daha iyi'ye ulaşabiliriz diye bir çabanın içine gir... Ama yok!!! İnsan faktörü malesef... Burası Türkiye...

Ve 1 gündür değiştirdikleri lanet sistem yüzünden sisteme giremiyoruz. e-Tuğra'yı aradım, yardım istedim. Yapabileceğimiz birşey yok, şikayetleri ilettik, düzeltme bekliyoruz dediler. Ve Avukat Tekin'in iletisini okuduktan sonra girmediğime sevinsem mi üzülsem mi bilemedim. Çünkü eğer girdiğimiz zaman çarşamba pazarına dönmüş bir UYAP bulacaksak karşımızda... (Kapısında "Devir nedeniyle kapalıyız" yazılı icra daireleri gibi!!!) İkisi arasında bir fark yok diye düşünüyorum...

Ah min-el UYAP :/
Old 24-12-2009, 15:31   #43
Avukat Tekin

Karışıklığın bir kısmı, bazı mahkemelrin kapanması ile ilgiliymiş. Örneğin İstanbul 5. Tüketici Mhk. kapandığı için dosyam 3.Tüketici Mhk.ne devrolmuş ve o yüzden sistemde öyle görünüyormuş. Diğer hataların sebbeini ise bilemiyorum.
Old 24-12-2009, 16:19   #44
Godfather

Bugün UYAP'ı eski arayüzüne geri döndürdüler. Madem beceremeyecektiniz niye yaptınız diyesi geliyor insanın... Sonra da geri gidiyor işte.. öyle birşey..

Hatadan dönmek de bir erdemdir neticede
Old 13-05-2010, 21:52   #45
asi&mavi

adliye personeli olarak sizlere bir hatırlatma yapmak istedim. yorumların çoğunda uyapa kayıtlı olmadığı için dosya içeriğini göremediğini söyleyen arkadaşlar var. bu uyapa kayıtlı olmadığından değil daha ziyade yanlış kayıt edilmekten kaynaklanıyor. bu avukatlar için biraz teknik bilgi olabilir ama kaleme " dosya sabitlenerek , dosya evrak kayıt bölümünden vekaetname - vekaletname seçilerek kayıt edilmeli" derseniz sizin için çok daha kullanışlı hale gelebilir. çünkü bu kayıt şeklini malesef bazı katip arkadaşlar bilmemektedir. Son olarakda şunu söylemektede fayda var, bazı yetki belgelerinde birden fazla avukat ismi olduğu için katip genelde ya imzası olanı yada ilk duruşmaya giren avukatı kayıt ediyor. bu sebeple tüm avukatlar iş yoğunluğundan sisteme kayıt edilemediği için avukatların dosyayı görmesinde sıkıntı oluyor. umarım bu bilgilerin yararı olur. iyi çalışmalar herkese
Old 14-05-2010, 16:54   #46
ALİ RIZA KARABUĞA

Alıntı:
Yazan brcgl
Merhabalar,
E-imza alıp ofisinde uyap sistemini kullanan meslektaşlarımız izlenimlerini bize aktarabilirler mi acaba? sistemi pratik bir şekilde kullanabiliyorlar mı, dosya işlemlerinin ve yeni duruşma günü takibi yapılabiliyor mu?
Sayın Meslektaşım, ben önceleri e-imzaya karşı çıkıyordum. Ancak daha sonra almağa karar verdim. Özel bir şirket vasıtası ile e-imza aldım.Şimdi ise e-imzadan çok memnunum. İnanın ofiste elim ayağım gibi oldu. Dilekçelerimi e-imza üzerinden gönderebiliyorum. Duruşmalarımı takip edebiliyorum. Bu husular bana büyük kolaylık sağlıyor. E-imza almanızı tavsiyederim.
Old 14-05-2010, 19:38   #47
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Godfather
UYAP Avukat Portalı güzel bir yardımcı. Ama malesef UYAP kullanmayı bilmeyen hakim ve memurlar yüzünden bazen kabusa da dönüşebiliyor.

Adım adım inceleyecek olursak:

1. Ana Sayfa: Burada Sayın Av.... T.C. Adalet Bakanlığı
UYAP Avukat Bilgi Sistemine Hoş Geldiniz. denilerek güzel bir girizgah yapılmış. Ama her şey bu kadar mı? Tabii ki değil. Olmaması da gerekiyor. Çünkü bir emek harcanmış, bir mesai verilmiş. Bunun geliştirilmesi de görevlilerine farz oluyor bu noktada...

- Avukat Portal hakkındaki görüşleriniz, teklifleriniz ve sorularınız için tıklayınız...
- Burayı tıkladığınız takdirde karşınıza bir ekran geliyor. Bu ekrana görüş, teklif, soru ve serzenişlerinizi yazabilirsiniz. Denemedim ama, dilerseniz hakaret bile edebilirsiniz. Çünkü sizi kaale alıp cevap veren kimse yok. Bir zamanlar birisi bir cevap vermişti ancak o da cevap vermek yerine soru ile karşılık vermişti. Bunu safahat görüntüleme kısmında paylaşacağım.

- Artık vekil olduğunuz bir dosyayı bilgisayarınıza indirebilirsiniz...

Sık görüntülediğiniz dosyaları artık birarada bulabilirsiniz...

Artık dosyalarınızın safahatını da görüntüleyebilirsiniz...

Vekaletsiz Dosya Onay İsteme sistemi yenilendi. Artık bir anda birden fazla dosya için onay isteyebilirsiniz...

Dosya görüntüleme sistemi yenilendi. Artık bir anda birden fazla dosya görüntüleyebilirsiniz...

Avukat Portala artık elektronik imzanız ile giriş yapabilirsiniz...

- Burası bir nevi reklamlar kısmı. Tabii ne faydası var derseniz pek bir önemi olan reklamlar değil. Zaten malumun ilanı kabilinden şeyler. Ayrıca bir dosyayı bilgisayara kaydetmeyi henüz başaramadım. Çünkü o menüye girdiğimiz takdirde mesai saatleri içindeki yoğunluk dolayısı ile daha sonra deneyiniz diyor. Daha sonra deneyince şimdi tatil diyor vs... Yani bu sistemin nasıl çalıştığı hakkında net bir bilgim yok.

Vekaletsiz dosya onay isteme sistemi de tam bi kabus. Derhal talebinizi onaylayan hakimler olduğu kadar, 1 yıldır UYAP'ını kontrol etmeyen hakimler de var. Şehir dışı dosyalarını arayıp sorduktan sonra, o hakimlere de selam olsun diyorum...

Onay işlemi ciddi bir sorun. Buna bir süre sınırlaması getirilmesi lazım. Mesala en geç 3 işgününde onay/red işlemi yapılmalıdır gibi. Uygulamada biz avukatların gönderdiği dilekçeleri kimse umursamıyor. Hani hiç olmazsa red etseler de bilsek... )
Old 14-05-2010, 20:34   #48
Godfather

ben artık dosya inceleme talebinde bulunmuyorum. uyap'ın bu kısmını hayatımdan çıkardım. bu heyecana yüreğim dayanmaz oldu. acaba reddederler mi, yoksa bakıyım onaylanmış mı diye uyap'ı aç-kapa yapmaktan uyap bozulacak diye korkuyorum...
Old 07-03-2011, 17:46   #49
char7

Acil olarak bugun gün bitmeden Uyap üzerinden elektronik imza yolu ile dava acmam gerek ancak hesabım yok. bu konuda bana yardımcı olabilecek bir meslektaşımı arıyorum. Saygılarımla.
Old 08-03-2011, 16:07   #50
esmir

artısıyla eksisiyle faydalanmaya çalıştığımız uyap eksileri daha fazla olsa da, bazı hususlarda işimiz gerçekten kolaylaştırıyor.

fakat büyük eksikliklerden biri vekaletli ya da vekaletsiz olsun savcılık dosyalarına doğrudan erişim imkanı tanımaması.
Old 07-03-2012, 09:36   #51
Av. İlknur Sezgin Temel

Varsayılan Tarama /Scan

Arkadaşlar, taradığımız evrakları Uyap Şablon editörüne nasıl bir yöntemle yükleyebiliyoruz?

Vekaletname göndermek istediğimiz dosyaya, vekalete Baro Pulu yapıştırarak tarayıp gönderdiğimizde bu talebimiz kabul ediliyor mu? Yoksa illa fiziksel olarak da bunu göndermemiz gerekiyor mu?
Old 25-03-2014, 16:14   #52
katrekatre

Arkadaşlar, Uyap üzerinden talep gönderiyorum ama talepleri toplu çıktı alamıyorum bi seferde 300 talep gönderiyorum ama uyap toplu çıktı editöründen toplu çıktı alamıyorum bilsi olan varsa yardımcı olabilirmi?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi