Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Bankaya Karşı Açılan Davada Yetki

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-04-2013, 15:51   #1
matruska

Varsayılan Bankaya Karşı Açılan Davada Yetki

Konut kredisinde faiz yapılandırma ücretinin bankadan tahsili amacıyla dava açmayı düşünüyoruz. Kredi İzmir Şubesinden çekilmiş. Biz buna karşı Ankara'da dava açabilir miyiz? Ya da bankanın şubesi bulunan her yer de dava açılabilir mi?
Old 05-04-2013, 15:57   #2
uzer5613

tüketicinin ikamet ettiği yerde dava açılabilir
Old 05-04-2013, 16:05   #3
olgu

Tüketicinin ikamet ettiği yer, paranın ödendiği şube veya banka genel müdürlüğünün bulunduğu il.
Old 23-04-2013, 11:30   #4
erdierkan

Bankanın şubesinin olduğu her yerde dava açılabilir mi? Örneğin; tüketici/müvekkil samsunda ikamet ediyor. Banka genel müdürlüğü İstanbul'da ben Ankara'dan dava açabilir miyim?
Old 23-04-2013, 11:56   #5
olgu

Sözleşmenin ifası Ankara'da olduysa açabilirsiniz.
Old 23-04-2013, 12:06   #6
Av. Bahadır

Bence burada asıl çözümlenmesi gereken mesele şudur;

Bankanın herhangi bir şubesinin yaptığı işlemden dolayı, başka bir şubenin bulunduğu yerde dava açılabilir mi? Örnek veriyorum; Aydındaki banka şubesinin işleminden dolayı, davacının ikameti Karabük olmasa dahi Karabük ilinde dava açılabilir mi?
Old 23-04-2013, 16:34   #7
olgu

Davacı tüketici ise İkametinde Diğer türlü genel yetki kuralları geçerli.
Hmk 14. Madde açık. Her şube bulunan yerde dava açılamaz o şubenin işleminden doğuyorsa o şehirde açılabilir.
Old 18-10-2013, 09:20   #8
Av. Gamze Akderin

Değerli meslektaşlarım,

Benim de buna benzer bir sorunum mevcut.

Müvekkil aynı bankanın iki farklı şubesinden konut destek kredisi kullanıyor. Bu iki şube de aynı ilçe sınırları içerisinde yer almakta.

Ben öncelikli olarak alınan iki krediyi usul ekonomisi açısından tek dava şeklinde banka merkezini davalı olarak göstermeyi ve kredilerin alınmış olduğu yer mahkemesinde dava açmayı düşündüm. Bu hususta yanılıyor muyum?

Farklı tarihlerde aynı bankanın farklı şubelerinden 2 ayrı kredi alındığı için banka şubelerini ayrı ayrı taraf gösterip 2 ayrı dava açmamı önerir misiniz?

Uygulamada nasıl bir yol izleniyor yardımcı olur ve değerli görüşlerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum.

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi