Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İnternet Üzerİnden Yapilan YaziŞmalarin Delİl NİtelİĞİ

Yanıt
Old 03-10-2012, 12:29   #1
avu.veysel

Varsayılan İnternet Üzerİnden Yapilan YaziŞmalarin Delİl NİtelİĞİ

Merhaba sayın meslektaşlarım.
A isimli şahıs firmasının sahibi X aynı zamanda B isimli şirketin ortağıdır.X, A isimli şahıs firmasının dergi reklamının yapılması için B isimli şirkettin çalışanına gerekli yazışamaları yaptırır. B isimli firmanın çalışanı reklam dergisi ile internet ortamında tüm yazışmaları yapar. Reklamın A isimli firmaya ait olduğu nasıl ve ne kadara yapılacağı internet ortamında görüşülüp dergi ile anlaşılır. Dergi reklamı yapar ve A isimli firmaya faturayı keser( bu arada b isimli firmanın çalışanı faturanın a isimli firmanın sahibi x adına kesileceğini internette yazar). Fatura B isimli firmanın çalışanının imzası ile teslim edilir. Bu arada a isimli şahıs firması ile B isimli şirketin faaliyet yerleri aynı binadadır.
Yapılan icra takibine X itiraz eder.
Soru:Bu şartlarda itirazın iptali davasında internet ortamında yapılan yazışmalar kanıt olur mu?
Faturanın B firmasının çalışanına teslimi sorun olur mu?
Old 04-10-2012, 18:00   #2
Meral83

Sayın Meslektaşım,
Peki X söz konusu faturanın girişini muhasebesine yaptırmış mıdır?

Bence kesinlikle delil teşkil eder, çünkü internet yazışmaları var. Ayrıca B isimli firma çalışanının ayrıca A isimli şahıs fırması namına karşılıklı yazışmalar yapmasının bir sorun teşkil edeceğini düşünmüyorum. Ayrıca ortada yapılan bir iş var, bir reklam var. Ben hepsinin kanıt olacağı düşüncesindeyim. Tamam onlar yine itirazın iptali davasının cevap dilekçesinde sizin bahsettiğiniz noktaları kesinlikle ileri sürecektir, ama bu onların kötü niyetli olduğunu gösterecektir. Sonuçta çıkan bir reklam var, ona bir itirazları olmamışki(e-mail ya da noter vasıtasıyla). Ben dava dilekçeniz ve delillerinizle birlikte dava açmanızın uygun olacağını düşünüyorum ayrıca X ile yapılan cep telefonu ya da sabit telefon ile derginin görüşmeleri olmuştur onu da celp ettirebilirsiniz. (Bir iş ilişkisinin olduğuna dair). Benim başıma benzer bir olay gelmişti, inşaat şirketi müvekkil, özel bir vakfa iş yapmıştı, fakat ortada ne sözleşme var ne bir şey, ayrıca sizdeki gibi internet yazışmaları da yok, sebepsiz zenginleşme hükümlerine dayandım ve dava lehimize sonuçlandı. Sizin de sebepsiz zenginleşme hükümlerine de ayrıca dayanmanızı öneririm, şöyle ki reklam sonuçta lehe bir kazandırmadır.

Başarılar dilerim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi