Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

Hukuk kitapları neden bu kadar pahalı ?

Yanıt
Old 11-11-2008, 15:44   #1
Av. Halil İbrahim Çelik

Varsayılan hukuk kitapları

efendim ben hukuk fakültesi 3. sınıf öğrencisiyim. hukuk kitapları malumunuz çok pahalı. bu yıla kadar bir şekilde idare ediyordum yani maddi güç almaya yetiyordu ancak bu yıl kasıyor biraz. birde hukuk kitapları sadece ders için değil meslek hayatı için de önemli o açıdan fotokopiden uzak durmam gerekiyor. böyle bildiğiniz hukuk kitaplarını ucuza alacağım bir yer var mı acaba , yada meslek hayatına başlamış büyüklerimizden bana hibe edebilecek olan?
Old 11-11-2008, 22:12   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Fotokopiden uzak durma kararınız için sizi kutluyorum. Hukuk kitaplarının hepsini satın almak zorunda değilsiniz, bence yararlanmanın en iyi yolu kütüphane yollarını aşındırmaktır. Kütüphanede çalışarak kitapları okuyabileceğiniz gibi kütüphaneden ödünç kitap alarak okuyabilirsiniz. Bunun yanında eski basım kitapları alırken dikkat etmenizi öneririm; çünkü ülkemizde ne yazık ki çoğu zaman özensiz biçimde iyi hazırlık yapılmadan yeni yasalar çıkarılıyor ve yazılan kitaplar güncelliğini yitiriyor. Yasaların son değişiklik tarihini dikkate alarak kitapların basım tarihlerine göre satın almanızı öneririm. Hukuk kitaplarını basan yayınevlerinin bazıları hukuk öğrencileri için indirimler yaparak satıyor, bu gibi fırsatları araştırmanızı öneririm. Yasaları mevzuat.basbakanlik.gov.tr adresinden bularak ücretsiz edinmenizi öneririm.
Old 12-11-2008, 12:54   #3
Av. Halil İbrahim Çelik

özge hanım tavsiyeleriniz için teşekkürler dersler ile alakalı kitapları kütüphaneden ancak bir kaç saatliğine alabiliyorum bunun da çok fazla bir yararı olduğu söylenemez. yeni basım kitaplarının ise fiyatı malum. örneğin sadece ticaret hukuku ders kitabı kitap evlerinde 100 ytl ye satılmakta. buna da maddi gücüm yetmiyor. o açıdan şuan ihtiyacım olan ya kitapları ucuza maledebileceğim yerleri öğrenmek yada artık bu kitaplara ihtiyacı olmayan büyklerimden bu kitapları ödünç istemektir.
Old 03-02-2010, 15:31   #4
fanarin

Varsayılan Hukuk kitapları neden bu kadar pahalı ?

İçeriksel zenginliği tartışılmaz ama gerçekten de bu kadar pahalı olması gerekiyor mu hukuk kitaplarının ?

7 dersimiz var mesela bu dönem(İ.Ü) en basitinden Turgut Akıntürk - Aile Hukuku 35 TL. Sahaflarda pazarlık sonucu 30 a indi o da nakit

120-130 TL lere çıkan lisans kitapları, yüzlerce liralık şerhler gerçekten öğrencileri hatta bence hukukçuları bile zor duruma sokuyor.

Yayınevi,yazar,ulaşım giderleri hesaplandığında gerçekten de bu kadar pahalı olması gerekiyor mu ?

Teşekkürler
Old 04-02-2010, 23:47   #5
emrahcevik

maalesef arkadaşlar,

ülkemizde salt hukuk kitapları değil, genel olarak tüm kitaplar pahalı. bu, doğrudan toplumumuzun okumama alışkanlığıyla ilgili. ülkemizde tüm eğitim hayatı boyunca, kendi konusu haricinde, 20 kitap bile okumamış yüzbinlerce insan var. ülkemizde kitaplar -çok satanlar hariç- ortalama olarak 1000 tane basılır. bu kadar az sayıda kitap basıldığı için maliyetler de yukarı çıkar. bu durum kısırdöngüdür.

hukuk kitaplarının pahalı olması bir yere kadar anlaşılabilir. çünkü hukuk kitaplarının çok satma ihtimali yoktur. fazla baskı yapıp da maliyeti düşürelim gibi bir anlayış da sözkonusu olamaz.

hukuk kitapları sürekli güncellendikleri için yayınevleri aynı kitaptan çokça basıp risk almak istemezler. bir madde değiştiği zaman tüm kitap değişir hukukta. bu da yayınevleri için maliyet demektir.

hukuk kitapları konusunda yayınevlerini çok fazla suçlamamak gerekir. fakat son zamanlarda kitabın kapağını, sayfalarını, kullanılan kağıdı vs. lüks yaparak fiyatları abartan yayınevleri var ki, onlara diyecek zaten sözüm yok.

şu aşamada yapılacak en mantıklı şey -özellikle de öğrenciler için- üniversite kütüphanelerinden faydalanmak. fakat orada da kitap az öğrenci çok ve kitapların teslim süreleri oldukça kısa.

üniversiteler ise içinde tüm hukuk kitaplarının, dergilerinin, hukuki makalelerin, içtihatların olduğu herkese açık internet sayfaları yapabilirler. bu altyapı var. örneğin tüm kitaplar tarattırılarak bunlara erişim sağlanabilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi