Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Neden Kanunlar Bir Kadını Korurken Ötekini Devre Dışı Bırakıyor

Yanıt
Old 03-10-2006, 00:50   #1
maitreya

Varsayılan Neden Kanunlar Bir Kadını Korurken Ötekini Devre Dışı Bırakıyor

Kanunlar evli kadınları koruyor değil mi?? peki ya biz..ben evli bir adamla beraberim ve eşinden boşanması için beklerken ne oldu?? kanunlar kadını korudu.. Nasıl mı? Eşinden boşanmak isteyen insan kadın istemediği için boşanamıyor. Peki ben ne olacağım. Ben kadın değil miyim? o boşanamadığı için ben ondan ayrılmak zorunda kaldım. Bu şimdi hukuk mu..hukuk kadını bu kadar mı koruyor. Adam karısını sevmediği halde boşanmıyor. Bir kadını korurken bir kadını devre dışı bırakmış olmuyor mu kanunlar? Evli bir insanı sevmek suç mu? Hem de boşanmasını beklerken boşanamamasını izleyerek üzülmek nasıl bir duygu hangi hukukçu bunu biliyor? Hangi hukukçu bunu yaşadı. Bu nasıl kanun böyle? Biz birbirimizi seviyorsak kadın istemiyor diye boşamamak nedir yani? Anlayamadım lütfen biri bana bunu anlatsın..Ben sevdiğim insanı kanunlar yüzünden mi kaybetmek zorunda kalacaktım?
Old 03-10-2006, 12:49   #2
medenikal

evli bir adamla beraber oluyorsunuz;

sonrada niye boşanmaya hükmedilmedi diye şikayet ediyorsunuz;

size biri aynı şeyi yapsaydı yine aynı mı düşünecektiniz.kendinizi aldatılan hemcinsinizin yerine koyun ve bir de o pencereden bakın;

yuva yıkarak mutlu mu olacağınızı sanıyorsunuz;

peki aynı adam yine sizden daha güzel ve hoş biriyle sizi altatmayacağını nerden biliyorsunuz;

atalarımız ne güzel söylemiş;

yuva bozanın yuvası olmaz
Old 03-10-2006, 12:58   #3
ISIL YILMAZ

Varsayılan konu dışı

Sn.maitreya,
Sizin durumunuzun ve sorularınızın bu sitenin konusu içinde olmadığını düşünüyorum.

Saygılar.
Old 03-10-2006, 13:11   #4
şahaser

sayın meitreya,
Mesleğiniz gereği empati yapmayı en iyi sizin bildiğinizi düşünerek,durumunuzu bu doğrultuda değerlendireceğinizi umuyorum.

Saygılar.
Old 03-10-2006, 14:09   #5
maitreya

birincisi ben onuınla beraber olmaya başlamadan önce yuvas ıyıklımış zaten ben kimsenin yuvasını yıkmadım.benim burda öğrenmek istediğim şey bir sürü hukukçu var madem neden böyle bir kanun var nası bir kanun bu onu öğrenmek istedim sadece.yani boşanmak bu kadar zor mu? bilmek istedim sadece bunun nesi yanlış? sitenin konusu içinde yer almıyor diyen kişi de bence yanılıyor bu konu türkiyede bütün kadınları ilgilendiren hukuki bir gerçek. bir çok insan bu konuyu öğrenmek ister bundan eminim.
Old 03-10-2006, 14:19   #6
üye3578

Ekonomik ve toplumsal gelişmişlik tam sağlanamadığından bazı kesimlerin, konu özelinde bayanların korunması kanun yoluyla sağlanmak yolu tercih edilmiş. Kanun yapılırken bazen fedakarlık yolu tercih edilir. Örneğimizde aşkmı, evlilik birliğimi sorusuna, evlilik birliği tercihi yapıldığını düşünüyorum... Sayın maitreya, madem siz evli birine aşık oldunuz, aşkınıza engel yok, ama neden ille nikah, onu istemeye hakkınız varmı? mutluluklar...
Old 03-10-2006, 14:31   #7
Viyola

Sayın Maitreya,aşkınıza bir engel yok tabi.Ancak evlilik öyle kutsal bir müessese ki kanun tarafından korunmaya alınmış,bunun doğal sonucu olarak da boşanma da Medeni Kanun'da düzenlenmiş ve boşanma nedenleri sayılmış.Hakim açılan davada boşanma nedeninin gerçekleştiğine kanaat getirirse boşanmaya karar verir.
Old 03-10-2006, 14:34   #8
maitreya

Ben ille de nikah istemiyorum ama evli bir insanla olmak gururuma dokunuyor..evet kanunlar kadınları korumalı ama korunmaya ihtiyacı olanları korumalı. ama kadın haklarını savunan bir insan olarakbunu anlamam lazım. tek taraflı düşünmenin manası yok sanırım..
Old 03-10-2006, 14:36   #9
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan maitreya
birincisi ben onuınla beraber olmaya başlamadan önce yuvas ıyıklımış zaten ben kimsenin yuvasını yıkmadım.benim burda öğrenmek istediğim şey bir sürü hukukçu var madem neden böyle bir kanun var nası bir kanun bu onu öğrenmek istedim sadece.yani boşanmak bu kadar zor mu? bilmek istedim sadece bunun nesi yanlış? sitenin konusu içinde yer almıyor diyen kişi de bence yanılıyor bu konu türkiyede bütün kadınları ilgilendiren hukuki bir gerçek. bir çok insan bu konuyu öğrenmek ister bundan eminim.

Sayın maitreya,

Hukuk sistemimizi, kanunları suçlamadan önce şu sorulara yanıt arayalım:

1- Sevgiliniz gerçekten boşanmak istiyor mu? Emin misiniz?

2- Açtığı boşanma davasında sebep olarak ne göstermiş?

3-Açtığı davada sizin ilişkiniz gündeme geldi mi? İspatlandı mı?

4- Açtığı boşanma davası red mi oldu? Red olduysa, kesinleşme tarihi nedir?

Saygılarımla
Old 03-10-2006, 14:43   #10
maitreya

bu sorular için teşekkür ederim..evet gerçekten boşanmak istiyor hem de 5 senedir ama boşanma davası yeni açıldı. zaten evlilikleri sadece kağıt üstünde devam ediyor, bizim ilşikimiz gündeme gelemez ben izin vermem böyle bir şeye zaten ama eşi ilişkisi olduğunu biliyor. sevgilim de eşinin ilişkilerini biliyor ancak bu kadın öyle akıllı bir kadın kii önce çocuğun velayeti için boşanmayı kabul etmiyordu şimdi çocuğun velayeti alsa bile boşanmayacağını söylüyormuş.boşanma davasının red olup olmadığı hakkında bir fikrim yok ama boşanmanın bayan tarafından istenmediğini biliyorum.
gerçekten bayan istemediği zaman boşanma olmuyor mu? bunu öğrenmek isterim.
Old 03-10-2006, 17:28   #11
Adilyaşam

İnsanlar etik kurallara uymazsa bunun sorumluluğu başkaları değildir. insan biraz da sorumluluğu kendinde aramalıdır. saygılarımla
Old 03-10-2006, 19:06   #12
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan maitreya
bu sorular için teşekkür ederim..evet gerçekten boşanmak istiyor hem de 5 senedir ama boşanma davası yeni açıldı. zaten evlilikleri sadece kağıt üstünde devam ediyor, bizim ilşikimiz gündeme gelemez ben izin vermem böyle bir şeye zaten ama eşi ilişkisi olduğunu biliyor. sevgilim de eşinin ilişkilerini biliyor ancak bu kadın öyle akıllı bir kadın kii önce çocuğun velayeti için boşanmayı kabul etmiyordu şimdi çocuğun velayeti alsa bile boşanmayacağını söylüyormuş.boşanma davasının red olup olmadığı hakkında bir fikrim yok ama boşanmanın bayan tarafından istenmediğini biliyorum.
gerçekten bayan istemediği zaman boşanma olmuyor mu? bunu öğrenmek isterim.

O zaman size tavsiyem, dava red olduktan ve kesinleştikten itibaren 3 yıl daha bekleyeceksiniz...Daha sonra açılacak yeni dava çok kısa sürecek ve boşanma kararı verilecektir. Eğer sevgiliniz, davayı 4 yıl önce açmış ve red edilmişse (yani aradan 3 yıl geçmişse)hemen dava açacak en fazla 2 duruşmada bitecektir. Gördüğünüz gibi, yasalarımız sizin durumunuzdaki kadınlar için de uygun bir şeyler düşünmüş...

Bundan 20 yıl önce bu olayı yaşasaydınız,(Ve ilk boşanma davası red edilmişse)işiniz çok zordu...15-16 yıl boşanamayanlar bulunuyordu...

Bir tarafta aldatan bir eş...Diğer tarafta evlilik kurumu, çocuklar...Müsaade edin de biraz zorlukla karşılaşın...Ne istiyordunuz? 3 kere "boş ol" deyince size gelmesini mi?

Saygılarımla
Old 03-10-2006, 19:37   #13
maitreya

çok teşekkür ederim ben de 3 yıl olayını öğrenmiştim ama neden olduğu hakkında bir fikrim yoktu..aslında kadınlar için iyi bir kanun şimdi hak verdim çok teşekkür ederim bilgiler için ve ilgilendiğiniz için..ben bir sinirle bayağı ağır şeyler düşünmüştüm ama şimdi size hak verdim.çok teşekkürler..
saygılar..
Old 06-10-2006, 21:30   #14
imperium

Alıntı:
Yazan maitreya
Ben ille de nikah istemiyorum ama evli bir insanla olmak gururuma dokunuyor..evet kanunlar kadınları korumalı ama korunmaya ihtiyacı olanları korumalı. ama kadın haklarını savunan bir insan olarakbunu anlamam lazım. tek taraflı düşünmenin manası yok sanırım..

Bu nasıl bir mantık ki pek anlayamadım.Evli insanla olmak gururunuza dokunuyor da nasıl evli bir erkekle birlikte olmaya başladınız ibr de hani benim hakkım bu nasıl hukuk düzeni diye ahkam kesiyonuz hayret yani
Old 06-10-2006, 22:05   #15
maitreya

kimseye hesap vermek zorunda değilim böyle aşağılayıcı bir şekilde konuşma hakkını size kim verdi ben de onu anlamadım. ben sadece bilgi almak istedim ve istediğim bilgiyi de aldım ama okumadınız heralde sonradan yazdıklarımı..bir daha dikkatli okuyarak cevpa vermenizi, sırf muhalefet olmak için yazmamanızı tavsiye edrim
Old 07-10-2006, 11:13   #16
Ayşegül Kanat

Maitreya, siteminde haklı. Hukuksal açıklamalrı yapan arkadaşımız da doğru şeyler yazmış.

Hanımefendiyi ilişkisinden dolayı yargılamak kimseye düşmez. Bu, onun seçimidir. Yalnız ben de ilişkide olduğu beyefendi için iyi şeyler düşünmüyorum Bu "boşanamama bahanesi"ni kullanan o kadar çok erkek tanıdım ki.... sayısını unuttum.

Boşanmayı red eden kadının bir çok gerekçesi olabilir. Malum ülkemizde kadının statüsü" kocasıyla belirlenir. Sosyal hakları da öyle. Kadın bunları kaybetmek istemez. Koca "yeni eş" denemeye mali ve sosyal yönden güçlenince başlar. O güne kadar sıkıntı ve yokluk yaşayan kadın bunları bir kalemde bağışlayıp "haydi özgürsün canım, istediğin ufka yelken aç" diyemez. Olaylara bu yönden de bakmak gerek. Bir çok kadın bunlardan yalnızca biri için bile boşanmayı red eder.Sevgiler Ayşegül Kanat
Old 20-10-2006, 22:24   #17
ege

Merhaba,

konuyu hukuçu gözüyle değerlendirmeden
toplumsal değerler bakımından değerlendirmek ve konu başlığını açan maitreya'yı hemen yargılayıp asmak ne kadar kolay olmuş.

Sn Suat Ergin var olan hukuki durumu anlatmış.

ama yine de, " Ne istiyordunuz? 3 kere "boş ol" deyince size gelmesini mi?" gibi bir yargıyı da yadırgadım doğrusu.

gözlerimizi kapatıp yok saydığımız bir toplumsal gerçek var halbuki.Üstelik de yasanın büyük bir ayıbı.

hangi sebepten olursa olsun boşanma davsı reddolunduktan sonra 3 yıl sonra aynı dava kabul görmekte..
kesinleşme süreleri de göz önüne alındığında 4 yılı geçebilen bu sürenin,
evlilik birliğini yada aile kavramını korumada hangi toplumsal yarara hizmet ettiğini merak ederim hep.
sadece taraflar ve çocuklar için daha da derinleşen iletişim bozukluğu ve kişisel düşmanlığın artmasına yol açmakta.

Bence boşanma konusu belki de "boş ol" denecek kadar kolayca düzenlenmeli. evlilik için "evet" demek yeterli olduğu gibi.
Çünkü hiç bir kuvvet hiç bir insanı (kadın ya da erkek) düşünsel olarak artık eş olarak görmediği biriyle evli kalmaya mahkum edemez.(etmemeli yada)

ama,
çocukların sosyal durumu, tazminat, nafaka ve evlilik birliğinde gerekli sadakat ve iyiniyeti korumuş olan eş lehine haklar "başka bir davanın konusu" olarak ve çok sıkı bir şekilde düzenlenmeli.

Belki o zaman evlilik dışı ilişkileri küçümseyen maskeleri takmak zorunda kalmayız..İçinde yaşadığımız gerçeklerden utanmayız.
Hatta, örnekte olduğu gibi;
" boşanacağım ama karım istemiyor" gibi bahanelerle de karşılaşmayız..

:S
Old 21-10-2006, 09:39   #18
ISIL YILMAZ

Bosanacagim ama karim istemiyor, bahanesi ve Sn.maitreyanin sorusunu soru$ bicimi bu sitenin icerigine uymuyor. Sn.maitreya'nin iliskisini katiyyen yadirgamiyorum ve kinamiyorum, umarim bu zor günlerini atlatir ve mutlu olur. Ama, yasadigi durumun anlatilis bicimi hukuk mantiginin fazlasiyla zorlanmasi olarak geldi bana.

Bu soruyu "hukuken" sormasaydi, daha iyi olurdu. Sn.Ergin, hukuki sinirlar icinde bir cevap verdi. Ancak "sevdigi bir insani kanunlar kaybetmek zorunda kalmak" bunun altyapisina da kanun bir kadini korurken ötekini devre disi birakti diye zorlamak bir tuhaf. Belli ki mesajin sahibinin bir öfke patlamasina tanik olmusuz. Insanlik hali.

Sn.maitreya bize bunu anlatiyor, ama davanin nasil isledigini, dilekceleri, iddia ve savunmayi bilmiyoruz.Bu nedenle ancak Sn.Ergin'in verdigi genel bilgiler verilebilirdi zaten. Sn.maitreya'nin durumu esas olarak Sn.ege'nin cevabini verdigi soruya daha fazla uyuyor. Yani, bu durumun sorusu söyle olabilirdi : Bosanmanin kolaylastirilmasi mümkün mü? ( ki bu hususta sitede güzel bir tartisma olmustu - anlasmali bosanmalarda bosama yetkisi evlendirme memuruna verilse nasil olur -) Ben bu tartismayi ( evlendirme memurunun yetkisi) canlandirmayi rica ediyorum.

Yoksa, Sn.maitreya'ya bu konuda akil vermek ve/veya onu toplumsal yargilarimiza dayanarak mahkum etmek bir hukukcu olarak amacimizi asacaktir. Ne yapacagina en iyi kendisi karar verir. Bu nedenle bu basligin bosanmanin kolaylastirilmasi adi altinda tartismanin sitenin ve hukukcu olarak bizlerin amacina daha uygun oldugunu düsünmek istiyorum.

Saygilar.
Old 21-10-2006, 16:34   #19
Av.Suat Ergin

Neşeli

Sayın ege,

Mesajınızı okuyunca çok üzüldüm. Yanlış anlaşılmaktan hep korkarım. Bu sitede de oldukça fazla olabiliyor. Ama bazı yanlış anlayan üyelerin dünyaya bakış açışını az çok kestirebiliyorsanız; fazla önemsemezsiniz...Kestirebildiğiniz diğerlerine de fazlasıyla üzülürsünüz.

Benim yerime aslında açıklamayı Sayın Yılmaz yapmış...Kendisine teşekkür ediyorum.

Şimdi Sayın ege sizden ricam soru sahibinin sorusunu ve benim iki yanıtımı tekrar okuyun...Hiç bir aşağılama, yerme var mı?

İlginç olan bir diğer şey ise, soruya hukuki yanıt veren tek katılımcı benim. Fırçayı yiyen de ben oldum. Diğer katılımcıların çoğu soru sahibini "evli bir erkekle" olmaktan dolayı ayıplamışlar. Sayın Yılmaz ise, soru biçiminin THS ye uygun olmadığını ikaz etmiş...Sadece Sayın Kanat benim yanıtlarımdan sonra, üyenin yaşadığı ilişkiye destek vermiş.

Şimdi size sorayım neden ben?

Aşağıdaki alıntılar soru sahibinin mesajlarındandır:

Alıntı:
evet gerçekten boşanmak istiyor hem de 5 senedir ama boşanma davası yeni açıldı

Alıntı:
sevgilim de eşinin ilişkilerini biliyor ancak bu kadın öyle akıllı bir kadın kii önce çocuğun velayeti için boşanmayı kabul etmiyordu

Alıntı:
peki ya biz..ben evli bir adamla beraberim ve eşinden boşanması için beklerken ne oldu?? kanunlar kadını korudu..

Alıntı:
o boşanamadığı için ben ondan ayrılmak zorunda kaldım. Bu şimdi hukuk mu

Alıntı:
Adam karısını sevmediği halde boşanmıyor

Alıntı:
Hem de boşanmasını beklerken boşanamamasını izleyerek üzülmek nasıl bir duygu hangi hukukçu bunu biliyor? Hangi hukukçu bunu yaşadı

Alıntı:
Bu nasıl kanun böyle?

İfadelere bakar mısınız. 5 yıldır birlikteler...Ancak daha yeni boşanma davası açılıyor.(O da kesin değil üstelik, sevgili söylemiş(!))Şimdi de acele ediliyor, neden hemen boşanılamıyor diye...Üstelik "ne biçim kanun bu" denilerek...

Sizin eleştirinize mazhar olacak ne demişim bense...

Alıntı:
Bir tarafta aldatan bir eş...Diğer tarafta evlilik kurumu, çocuklar...Müsaade edin de biraz zorlukla karşılaşın...Ne istiyordunuz? 3 kere "boş ol" deyince size gelmesini mi?

Soru sahibi derdest davanın uzadığından söz edince; davaya bakan hakimin aldatma olayını araştıracağını(hele bir bayan hakimse), tanıkları dinlemesinin, çocukların velayeti hakkında karar oluşturabilmesinin, (yasa ve yargıtay uygulamalarıyla esas olan evlilik birliğinin devamı olduğunu )bunların da zaman alacağını bilen bir avukat olarak, böyle yazmanın sakıncası nedir ki?

Ben 3 kere "boş ol" demişim, siz ise bir kere yeter diyorsunuz.

Saygılarımla
Old 26-10-2006, 15:50   #20
ege

sayın Ergin,

eleştirdiğim zaman sizi üzeceğimi düşünmemiştim.

amacımı aştığını görünce ben de üzüldüm,

konuya gelince

"boş ol" fikri zihinlerde oluştuktan sonra 3 e 5 e bakmaz bilirsiniz,

bu yüzden benim önerim (yasa bazında tabii)
kararını veren taraf müracaat ettiğinde "hemen" boşanmasını sağlamak ama,
velayet ve tazminat ve dahi mali yükümlülükleri olabildiğince sıkı düzenlemekten yana hala.

yoksa bizler kadı değiliz ki?

( bu başlığı kaybettim sanıyordum, henüz buldum, iyi bayramlar dilerim bu arada gecikmiş de olsa )
Old 29-10-2006, 22:19   #21
maitreya

sn. ege sizin ifadelerinizden dolayı size çok teşekkür ederim benim ne demek istediğimi anlayan tek insan sizsiniz şu anda bu sitede. gayet mantıklı ve akılcı bir cevap vermişsiniz. ben hukuku sadece insanları zorla evli tutmak istemesi yüzünden eleştirdim ama artık gerek de kalmadı kim ne yaparsa yapsın ben de sevgilimden ayrıldım bu yüzden ve bu olay beni herşeyden bıktırdı. ama onun benimle evlenmeyeceğini de anladım, kanunlar demek ki bu yüzden gerekliymiş. bunun da farkına vardım.tartışma ortamının olması beni üzdü. kimse kimseyi yargılamadı burada. gayet mantıklı artık kanunlar bana göre bu kanunları yapana teşekkür ediyorum söylediklerimden utanarak..teşekkür ederim herkese..
Old 30-10-2006, 16:55   #22
imperium

ben sizi gecen sefer biraz fazla eleştirdigimi düşünmeye başladım ve dozunu kacırdıysam özür dilerim fakat bu son mesajınızı atabilme cesaretinizden ötürü de sizi tebrik etmek istiyorum.Umarım aradığınız mutluluğa bir an evvel kavusursunuz ve biliniz ki hukuk sistemimizdeki süreler kimi zaman adil yargılanma hakkını ihlal boyutuna gelse de bu gibi durumlarda insanları daha derin düşünmeye sevkediyor.
Saygılarımla
Old 30-10-2006, 17:01   #23
hukukcu_gurhan

sayın maitreya ;

her kanunda bir bosluk ve bir boslugunda bir sebebi vardır medeni kanunumuzda ise böyle bir sey icin yapılmıs olup her ne kadar erkek kadın esitliği var denilsede bile kadın hakları sürekli ön plandadır buna katlanmanız lazım zaman a göre haraket etmenizi savunuyorum...
Old 30-10-2006, 18:11   #24
asiyeöngü

Karar

Evet, ne güzel kanunlar evli kadınları koruyor.

Temennim inşallah boşanamazlar.
Old 30-10-2006, 23:20   #25
Ayşegül Kanat

Alıntı:
Yazan asiyeöngü
Evet, ne güzel kanunlar evli kadınları koruyor.

Temennim inşallah boşanamazlar.

Sayın Öngü bu mesajınızda ciddi misiniz? Kanunlar erkekler içindir ve onları korumak üzere programlanır.
Old 01-11-2006, 11:34   #26
betulyalim

bende asiyeöngü hanımın ne demek istediğini anlamış değilim.İnsanların evlenmek kadar boşanmayada hakları vardır.Temenninizi yanlış dile getirdiniz sanırım.İnşallah boşanamazlar değilde inşallah boşanmaya gerek duymazlar demek bence daha mantıklı.
Old 01-11-2006, 14:30   #27
asiyeöngü

Ayşegül ve Betül arkadaşlara,
Evet kanunlar erkeklerden yana bunu biliyorum.
Benim bir arkadaşım buna benzer bir olay yaşadı ve boşandılar ancak iki çocuğu vardı ve bu çocuklar bizlerin yardımlarıyla büyüyor. Ben sadece aile birliğinden yanayım tabiki geçinemiyorlarsa boşanabilirler.
Ancak burada adamın resmi karısına yapılan bir dolu hakaret var kadın kendi gururundan bahsediyor, kadının sevgililerinden bahsediyor bence bunlar basit ifadeler

Sadece bu duruma sebep olan insanlara tepkim.

Saygılar
Old 03-11-2006, 20:23   #28
maitreya

ilk önce ben burada kimseyi küçük düşürmemek adına bu insanın eşi hakkındaki bir çok gerçeği söylemeden bazı şeyleri belirtmek durumunda kaldım ama hakaret ettiğimi düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz çünkü bu bayanı tanıyan benim siz değilsiniz..eğer onun durumunu bilseydiniz ve benim yerimde olsaydınız aynı şeyleri söylerdiniz eminim bundan...tanımadan etmeden böyle yorumlar yapmanız çok yersiz kaçmış kusura bakmayın... çocuk var diye birbirini sevmeyen insanların aynı evde birbirini seviyor gibi davranması çok gereksiz birşey ve çocuklara da saygısızlık ki bu da psikolojik sorunlara neden olabilir.benim bahsettiğim bayan sadece ve sadece eşinin prestiji yüzünden kendi prestijini de kaybetmemek için boşanmak istemiyor.evli olmak ya da çocuğunun olması umurunda bile değil ben bunları bildiğim için bu lafları söyledim, hiç de ğişman değilim sizin hakaret olarak nitelendirdiğiniz sözleri söylediğim için.
Old 18-04-2008, 19:37   #29
minerva84

Mevcut kanunumuz kimseye zorla bir şey yaptırmıyor.Eğer bahsettiğiniz kişi eşini sevmiyorsa onunla birlikte yaşamak zorunda değil..Kanunlarımız eşiyle birlikte yaşamayan erkeğe henüz bir yaptırım bağlamış durumda değil... ki tarafların ayrı yaşaması hakim açısından da evliliğin bittiği yolunda kanaat uyandıracaktır.Ancak bahsi geçen kişi hem eşinden boşanmak istiyor hem de onunla aynı evde yaşamaya devam ediyorsa ve karşı tarafta bir kadın eşinden boşanmak istemediğini söylüyorsa;burada sorunu kanunlarda değil taraflarda aramak gerekir diye düşünüyorum...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi