Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

AİHM'e mi gitmeliyim sizce?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-06-2007, 17:13   #1
adilane

Varsayılan AİHM'e mi gitmeliyim sizce?

Merhabalar,
Müvekkilimin nitelikle cinsel saldırı suçlamasıyla yargılandığı dava dosyasındaki deliller; mağdurenin şizofreni olduğuna dair hastane raporları, müvekkilim adına düzenlenmiş tarihten başka hiçbir ayrıntı olmayan otel konaklama fişi ve savcılık istemiyle İzmir Adli Tıp Kurumu'ndan alınmış mağdurenin kızlık zarının bozulmadığı, livata bulgularının olmadığı ve herhangi bir zorlama ve darp izinin bulunmadığını gösteren rapordur. Yapılan ilk duruşmada mahkeme tutukluluk nedenlerinin devam ettiği ve dosyada sanık aleyhine birçok delil bulunduğu gerekçesiyle tutukluluk halinin devamına ve mağdurenin İstanbul Adli Tıp Kurumu'nda tekrar muayene edilerek beden ve ruh sağlığı hakkında rapor istenilmesine karar verdi. Tutukluluğa itiraz ettik fakat sonuç negatif. Müvekkilimin sağlığı çok ciddi tehdit altında. AİHM' e mi başvurmalıyım yoksa iç hukukta tüketmediğimiz bir yol var mı? Yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler...
Old 03-06-2007, 18:44   #2
advokat34

Dava henüz devam ediyorken AİHM'e başvurmak mümkün değil tabiki! İç hukukun tüketilmesinden kasıt tüm kanun yollarına başvurulmuş ve sonuç aleyhe ise, bu aleyhe durumun yalnışlığına (mevzuatta danağının mevcudiyetine) ısrarla inanıyor iseniz, bir de şansınızı AİHM'de denersiniz. Sizin olayınızda suçun niteliği gereği, hakim tutukluluk halinin devamına karar vermiş olabilir, itirazınızda red edilmiş. Ceza hukunda daha tecrübeli meslektaşlar daha iyi bilir ama, bu aşamada yapacağınız başkaca bir şey olmadığı kanaatindeyim. Gelen raporlar sonucu verilecek karara göre kanun yoluna ancak başvurabilirsiniz.
Old 04-06-2007, 07:31   #3
Av.Burçin

Sayın Adilane,anladığım kadarıyla davanınız neticelenmemiş bu aşamada tutukluluk haline itirazdan yani tutuklamayı gerektirecek bir hal olmadığını idda ve ispattan başka yapabileceginiz bir şey yok sanırım.Aihm başvurunuzu ilk derece mah.vereceği nihai karara göre şekillendireceksiniz lehe hüküm çıkarsa amenna lakin alehe cıkarsa öncelikle üst mahkemeye temyiz yoluna müracaat etmeniz ve buradan da alehe hüküm almanız gerekiyor işte bu kesin hükmü aldıktan sonra 6 ay içinde Aihm'e başvuruda bulunmalısınız .Aihm için çok erken davanızda başarılar.
Old 04-06-2007, 12:23   #4
Defi-Def

Burada acil bir durum olduğu için sözleşmenin 5. ve 6. maddelerini çok iyi değerlendirip olayınızla ve dosyanızın durumu ileneadar örtüştüğüne bakarak acil Prosedürün işletilmesini talep ederek gidebileceğiniz düşüncesindeyim. Ancak dosyanın somut durumu ve özellikle müvekkilinizin sağlık durumunun cezaevinde kalmasını ne derece etkilediğini iyi değerlendirmek ve bunu başvuru esnasında çok iyi anlatmak gerekli. Çok benzer bir dosyamda acil başvuru yapmıştım ve bu kabul edildi. Ancak hatırlatmak isterim ki Mahkeme, sanığın yargılamasını yapan mahkemeye herhangi bir telkin veya öneride bulunamaz ancak ortada bir ihlal varsa ihalilin varlığına karar verebilir. Yine ayrıca acil başvuru olarak kabul edilse bile uzun zaman alacaktır. Banim dosyam 2 yıl sürmüştü.Ayrıca Adil Yargılanma Hakkının ihalili davanın bitmesi beklenilmeden de iddia edilebilir. Başta da söylediğim gibi olayınız biras hassas ve çok iyi değerlendirme yapmak gerekli. Karar verdiğinizde bu konuda elimde olan örnekleri yine ayrıca size gönderirim. Kolaylıklar diliyorum.
Old 04-06-2007, 17:52   #5
adilane

Sayın Av.Eylem öncelikle verdiğiniz cevap için teşekkür ederim. Bugün üniversiteden ceza doçenti olan bir hocamla görüştüm kendisi de bana tutukluluk hali söz konusu olduğu için acil prosedürün işletilebileceğini söyledi. Rica etsem elinizde olan örnekleri gönderebilir misiniz?
Old 04-06-2007, 18:06   #6
Av.ZAFER İŞERİ

Değerli meslektaşım; acil başvuru öncesinde; tutukluluk haline ilişkin hukuk yollarını tüketmek adına; öncelikle üst mahkemeye itirazda bulunmanız yararlı olacaktır. En azından bu yolla tutukluluk kararı hakkındaki iç hukuk yolları tüketilmiş olmalıdır kanaatindeyim.
Old 04-06-2007, 18:52   #7
Defi-Def

Sn. Adilane en son verebileceğim örnek karar; Başvuru no: 30911/04 Karar Tarihi: 20 Şubat 2007 Türkiyeye karşı Remzi Aydın davası. Bu kararda acil prosedür işletildi ve ihalilin varlığına karar verildi. - Federal Almanya 13047/87 10 Mart 1988 tarihli kararı-67263/01.Mouısel v. Fransa ( son iki örnekte mahkeme 3. maddenin de ihlaline karar vermiştir.)Kararları ve acil prosedür formunu internetten temin edebilirsiniz sanırım. Bunlar benim elimde dosya şeklinde duruyor bu nedenle buradan aktaramadım. Ancak bulamazsanız ben kararları ve formları buradan aktarmaya çalışırım. Tekrar kolaylıklar diliyorum.
Old 04-06-2007, 18:57   #8
Defi-Def

Eklemeyi unutmuşum numaralarını belirttiğim kararlar sizi biraz şaşırtabilir zira olayınıza birebir uygun düşmemekte örneğin ilk olaydaki tutukluluk süresi 8 yıl. Ancak bunu geniş yorumlarsanız tutukluluğun zorunlu hallerde başvurulacak en son tedbir olduğu ve tutuklamanın mutlaka haklı bir gerekçeye dayanması gerekliliği aksine bir durumun tutukluluk devamettiği müddetçe ihal oluşturduğu ve bu durumun da acilen sonlanması gerektiği sonucuna ulaşacaksınız diye tahmin ediyorum. Bu konuda ulaşma imakanınız varsa Feyyaz Gölcüklünün kitabinı tavsiye ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi