Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kat maliklerine karşı takip karşı yan vekalet ücreti

Yanıt
Old 14-03-2011, 09:40   #1
Av. Musa TAÇYILDIZ

Varsayılan Kat maliklerine karşı takip karşı yan vekalet ücreti

Merhabalar;

KMK md.20- c) Gider veya avans payını ödemeyen kat maliki hakkında, diğer kat maliklerinden her biri veya yönetici tarafından, yönetim planına, bu Kanuna ve genel hükümlere göre dava açılabilir, icra takibi yapılabilir.

Yukarıdaki hüküm gereğince aidatları ödemeyen yöneticilere karşı kat maliklerinden olan müvekkil icra takibi başlatıyot. Takibe itiraz ediliyor, itirazın iptali davası sonunda kısmen kabul kararı veriliyor ve karşı yan vekalet ücretine hükmediliyor. Tamamen söz konusu site adına hareket eden ve ödenmeyen aidatların büyük bir kısmının alınmasını sağlayan bu kat malikinden karşı yan vekalet ücreti isteniyor. Biz bu ücreti ve masrafları ödedik fakat bu masraflar ve karşıyan vekalet ücretini talep etme hakkımız var mıdır? Varsa kimden nasıl talep etmeliyiz?

Old 14-03-2011, 11:58   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.m.taçyıldız
Merhabalar;

KMK md.20- c) Gider veya avans payını ödemeyen kat maliki hakkında, diğer kat maliklerinden her biri veya yönetici tarafından, yönetim planına, bu Kanuna ve genel hükümlere göre dava açılabilir, icra takibi yapılabilir.

Yukarıdaki hüküm gereğince aidatları ödemeyen yöneticilere karşı kat maliklerinden olan müvekkil icra takibi başlatıyot. Takibe itiraz ediliyor, itirazın iptali davası sonunda kısmen kabul kararı veriliyor ve karşı yan vekalet ücretine hükmediliyor. Tamamen söz konusu site adına hareket eden ve ödenmeyen aidatların büyük bir kısmının alınmasını sağlayan bu kat malikinden karşı yan vekalet ücreti isteniyor. Biz bu ücreti ve masrafları ödedik fakat bu masraflar ve karşıyan vekalet ücretini talep etme hakkımız var mıdır? Varsa kimden nasıl talep etmeliyiz?

Davada/takipte husumet kime yöneltilmişti?
Old 14-03-2011, 13:05   #3
Av. Musa TAÇYILDIZ

Teşekkürler üstad; husumet ödemeyi yapmayan kat maliklerinin herbirine ayrı ayrı olarak yöneltilmişti.
Old 14-03-2011, 14:13   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yukarıdaki hüküm gereğince aidatları ödemeyen yöneticilere karşı

Son cevabınıza göre, husumet "yöneticilere" değil, "kat maliklerine yöneltilmiş.

Alıntı:
Tamamen söz konusu site adına hareket eden

Site adına hareket edilebilmesi için, site yöneticisi olmak veya her bir kat malikinden vekalet almak gerekir. Benim anlayacağım şekilde anlatırsanız, sorunuza yanıt bulmaya çalışalım. Bir site var ama yasal olarak seçilmiş yöneticisi olmadığı için müvekkiliniz "kat maliki" sıfatıyla mı hareket etmiş.
Old 14-03-2011, 14:18   #5
Av. Musa TAÇYILDIZ

KAT MÜLKİYETİ KANUNU md.20- c) Gider veya avans payını ödemeyen kat maliki hakkında, diğer kat maliklerinden her biri veya yönetici tarafından, yönetim planına, bu Kanuna ve genel hükümlere göre dava açılabilir, icra takibi yapılabilir.

Üstadım aslında yöneticiler var fakat bu yöneticiler aidatları ödemiyor. Bunun üzerine yukarıdaki maddeye dayanarak kat maliki olan müvekkil takip başlatıyor. Yani yönetici olan kat maliklerine husumet yöneltiliyor. Umarım anlatabilmişimdir
Old 14-03-2011, 14:34   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.m.taçyıldız
KAT MÜLKİYETİ KANUNU md.20- c) Gider veya avans payını ödemeyen kat maliki hakkında, diğer kat maliklerinden her biri veya yönetici tarafından, yönetim planına, bu Kanuna ve genel hükümlere göre dava açılabilir, icra takibi yapılabilir.

Üstadım aslında yöneticiler var fakat bu yöneticiler aidatları ödemiyor. Bunun üzerine yukarıdaki maddeye dayanarak kat maliki olan müvekkil takip başlatıyor. Yani yönetici olan kat maliklerine husumet yöneltiliyor. Umarım anlatabilmişimdir

Anlaşılmıştır. Bu kat malikinin tahsil ettiği aidat giderleri, sitenin kasasına gireceğine göre, karşı vekalet ücreti mahsup edilerek, kalan miktar yönetime ödenmelidir. Ama dava niye kısmi kabulle sonuçlandı onu da anlamadım.
Old 14-03-2011, 17:13   #7
Av. Musa TAÇYILDIZ

Vekalet bize itirazın iptali davası sonuçlandıktan sonra geldi üstadım. Takibi ve davayı müvekkil kendi açarak yürütmüş. Hesap farklılığı yüzünden ufak bir miktar üzerinden kısmi red geldi ve o yüzden karşı yan vekalet ücretine hükmedildi.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi