Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Adli Yardım Boşanma Davasında Karşı Vekalet Ücreti

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-12-2022, 11:56   #1
avukat.fks

Varsayılan Adli Yardım Boşanma Davasında Karşı Vekalet Ücreti

Merhaba meslektaşlarım, boşanma davası açmak üzere adli yardım görevlendirmesi aldım. Müvekkil başlangıçta maddi manevi tazminat talebinde bulunduğundan davayı açarken tazminat talepli açtık, ancak karşı taraf ile yaptığımız görüşmelerde tazminat talep edilmemesi halinde boşanmayı kabul edeceğini beyan etmesi üzerine öninceleme duruşmasında müvekkil tazminat taleplerinden feragat etti. Evliliklerinin üzerinden henüz 1 yıl gelmediğinden anlaşmalı boşanmaya çevrilemedi. Tanıklarımız dinlendi ve boşanma kararı ile birlikte karşı taraf aleyhine yargılama gideri ve vekalet ücretine hükmedildi.

Duruşmada vekalet ücretine ilişkin olarak hiçbir konuşma geçmedi, hüküm açıklanırken de aynı şekilde. Fakat gerekçeli kararda karşı vekalet ücretine hükmedildiğini fark eden karşı taraf bunu ödemek istemediğinden kararı istinaf etmek istiyor.

Duruşmada karşı vekalet ücretinden vazgeçilmesi mümkün müydü?

Hükmedilen bu karşı vekalet ücretinin %10 mu, %5 + %10 u mu adli yardım bürosuna ödenmeli?

Karşı tarafın avukatının müvekkiline hiç para ödemeyeceksin demesi, karşı vekalet ücretinden vazgeçmemiz talep etmesi ne derece etik ve doğrudur?
Old 08-12-2022, 20:52   #2
Av. Erdem Akçay

Adli yardım ile ilgili özel bir düzenleme var mı bilmiyorum ancak karşı vekalet ücreti talebinden vazgeçilebilir. Karşı vekalet ücreti yargılama gideri içindedir esasen. Yargılama giderinin tamamından, bir kısmından, belli kısmından vazgeçmek mümkündür. Taleple bağlılık ilkesi söz konusu çünkü. Hakim bu talebe uygun karar verir. HMK 307 ilgili madde.

Özel vekalet ilişkisi olsaydı (adli yardımda da böyledir büyük ihtimalle) ve müvekkiliniz karşı vekalet ücretinden vazgeçseydi, hakim buna göre karar verirdi. Ancak bu durumda müvekkiliniz size karşı vekalet ücretini de ödemek zorunda kalırdı. Malum Avukatlık Kanunu m.164/sona göre karşı vekalet avukatındır.

Anlaşmalı boşanma mümkün olmayınca, bu yönde yapılan anlaşmanın da geçersiz olacağını iki taraf da bilmeli. Karşı taraf avukatı yanlış bir değerlendirme yapmış olmalı. Sanırım, çekişmeli olsa da iddialara yanıt vermeyerek ispat etmenizi kolaştırmayı bir anlaşma olarak görmüşler. Tabii böyle bir durum varsa.

Her halükarda, karşı vekalet ücretinden vazgeçip vazgeçmemek sizin insiyatifinizde. Vazgeçmeniz için bir sebep de gözükmüyor. Çekişmeliden dönse de anlaşmalı boşanmalarda genellikle vazgeçiyoruz karşı vekalet ücretinden. Ama bu tamamen avukatın tercihidir. Kimse karışamaz. Özellikle mal rejiminin tasfiyesi ile birlikte yürütülen davalarda, karşı vekalet ücreti yüksek olabiliyor. Bu durumda avukatın karşı vekalet ücretinden vazgeçmesini, en azından tamamından vazgeçmesini, beklemek doğru değil.
Old 09-12-2022, 07:12   #3
avukat.fks

Çok teşekkür ederim meslektaşım. Karşı taraf iddialara cevap verse de bir şey değişmeyecekti, çünkü boşanma kararı verilmesine sebep son olayda karşı tarafın alınan ifadesinde eşine hakaret ettiğini açıkça kabul etmiş, yine o kusurlu kabul edilecekti. Müvekkilin maddi imkanı olmadığı bu yüzden adli yardıma başvurduğu da ortadayken maktu olan karşı vekalet ücretinden vazgeçilip bunu müvekkilin ödemesini beklemek doğru olmayacaktı. Anlaşmaları için çaba gösteren de bendim, karşı taraf hiç iletişime geçme çabası gütmemişti. En azından, maddi manevi tazminat ve nafaka yükümlülüğünden kurtuldular. Feragat etmeseydik, çok yüksek ihtimalle hepsine de hükmedilecekti. Çünkü müvekkilimin bir kusuru yoktu, cevap dilekçeleri ile de karşı tarafa atfettiğimiz kusurun üstüne çıkamamışlardı.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi