Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Boşanma, Mal Paylaşımı

Old 30-11-2005, 00:41   #1
tekin_eraslan

Varsayılan Boşanma, Mal Paylaşımı

1999 yılında evlendim, 2001 yılında evlenmeden önce sahip olduğum bir kooparatif evini satarak yeni bir ev aldım yine 2001 yılında bir kızımız oldu ancak yürümeyen evliliğimiz üzerine 2002 Mayısında eşim boşanma davası açtı ve annesinin evine döndü boşanmayı bende kabul ettim ancak mahkeme eşimin tazminat talepleri nedeniyle uzarken bu arada, eşim ilk defa öğretmenlik sınavını kazanarak başka bir ile tayin oldu İstanbul’a yakın olduğu için sık sık kızımı görmeğe giderken eşime barışma tekliflerinde bulundum ve sonunda eşim evi ancak kendi üzerine devredersem barışmaya razı olacağını söyledi, çevremdekilerin bana bu konudaki uyarılarını dinlemeyerek ve eşime güvenerek bu şartını kabul ettim ve ikimizde henüz bitmemiş boşanma davasını 2004 Kasımında feragat ederek bitirdik 1 hafta sonrada evi eşime sattım ( bedelsiz ) ve ilk tayin dönemi olan Aralık ayında tayin istemeye karar verdik fakat Aralık ayı geldiğinde eşim tayin sözü vermediğini ancak bunun yazın olabileceğini söyledi, bu ilk güven sarsan tutumunu yinede gözardı ederek yeni bir sayfa açtığımızı düşündüm hatta okula ve kreşe kızımla birlikte servis zorluğuyla gittiğini düşünerek kendisinde olmak üzere yeni bir araba aldık 2005 yaz tatili geldi ancak eşim henüz sorunlu bir ilişkimiz olduğunu söyleyerek ve önümüzü tam olarak görebilmek için 1 yıl daha tayinini ertelemek istediğini söyledi bunun üzerine güvenimi kaybettiğim eşimden şartlı olarak aldığı evi geri istedim ancak kabul etmedi bende bu durumda ne zaman tayin isteyip birlikte yaşamaya başlayacaksak o zaman evi istersin dedim ve bu oluncaya kadar da en azından evi güvenceye alabilmek istediğimi ve bana vekaletname vermesini istedim o da bunu kabul etti ancak bana verdiği bu vekaletname ile evi
kendi üzerime alamayacağımı öğrendim ve evi bir arkadaşıma sattım( bedelsiz).Ona evi sattığımı ve artık bu beraberliği istemediğimi söyleyince, evin kendisinin olduğunu ve bunu talep edeceğini söyledi. şuan ikimizde boşanmak istiyoruz ve eşim evi, arabanın yarısını ve yüklü bir nafaka istiyor.

2002 yılında uygulanmaya başlayan yeni medeni kanuna göre de yeni bir mal rejimi kabul etmedik, bu durumda; eşimin 2004 yılında benden aldığı ve her ne kadar satışda olsa bedelsiz olduğu için bağış hükmünde olan ev, onun kişisel malı mı ve şu an boşanmamız halinde evden benim hiç hakkım olmayacak mı yoksa zaten 2002 den önce aldığım ve benim kişisel malım olan evi ona şartlı bağışla(tayin şartı) verdiğim ve eşimin iki tayin döneminde de bulunduğu ilden istanbula gelmeyişi nedeniyle bu şartı yerine getirmediği için benim bağışdan vazgeçerek evi ondan geri aldığım mı şeklinde mi yorumlanacak.

Yardımlarınız ve önerileriniz için şimdiden çok teşekkür ederim, saygılarımla.
Old 22-12-2005, 22:00   #2
Saim Dikici

Vekil; vekil edene satış bedelini eksiksiz ödemekle yükümlüdür. Arkadaşınıza yapılan satış, şeklen geçerlidir. Ancak eşiniz bunun muvazaalı olduğunu iddia edip, satışın iptalini dava edebilir. Kaldı ki yukarıda da belirtildiği gibi satış iptal edilmese bile vekalete dayalı olarak rayiç satış değerini faizi ile birlikte sizden talep edebilir... Hatta emniyeti suistimalden suç duyurusunda bulunabilir!

2002 yılından sonra edinilen mallar aksine bir sözleşme yoksa eşlerin ortak malı olarak kabul görür.. ( Aile konutu olarak kabul ediliyor) Yani eşit hisseleriniz var sayılır.. Ancak sizin olayınız biraz farklı, siz eşinize satmışsınız. konu tartışmaya açık...

Sizin diğer iddialarınız, ben aldım, şartlı devrettim vs... gibi hususların "eşler arasındaki davalarda tanıkla ispat mümkün olduğundan" tanık ifadeleriyle ispatlanması mümkün olabilir..

Siz bu konunun içinden kendi çabalarınızla çıkamazsınız, tanıdğınız bir avukata gitmenizde fayda var...
Old 13-03-2006, 23:37   #3
yargıç isa

sayın eraslan,
2002 den sonrak edinilmiş mallar (AKSİ SÖZLEŞME BULUNMADIĞI TAKTİRDE) eşler arasında ortak olarak paylaştırılır. Eşinize evinizi satmanız yanlış olmuş diye düşünüyorum. Eğerki evi eşinize belli şartların gerçekleşmesi dahilinde bağış olarak verseydiniz, şartlar gerçekleşmediği için evi eşinizden geri alabilir; vermediği taktirde istihkak davası ile geri isteyebilirdiniz.
Eğer evi eşinize şartlı olarak sattığınızı ispatlarsanız ve hakim bu durumları gözönüne alırsa evin mülkiyetinin size devrini isteyebilir. Ama malların ortak paylaştırılması olasılığıda bi hayli yüksek...

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi