Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Belirli Süreli İş Akdinin Feshinde İşverinin Eğitim Gideri Talebi

Yanıt
Old 12-05-2004, 21:29   #1
shaına

Varsayılan Belirli Süreli İş Akdinin Feshinde İşverinin Eğitim Gideri Talebi

Değerli Meslektaşlarım,
Ben mesleğe yeni başlamış bir avukatım. Bir konuda siz meslektaşalrımın bilgi ve tecrübelerine ihitiyacım var.
Bir bilgisayar yazılım firmasının vekiliyiz.Firma işçileriyle belirli süreli iş akdi imzalıyor.İş akdinin feshinde ,eğitim giderini talep edebilmemiz için ,sözleşmeye hangi şartları koymalıyız ve nelere dikkat etmeliyiz.
Firmanın belirli bir eğitim departmanı yok.
Değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkürler....
Saygılarımla
Old 13-05-2004, 09:53   #2
OKoseoglu

Değerli Meslektaşım,
İşverenin işçisi için yapıtığı eğitim harcamalarını işçiden talep edebilmesi için:
- Taraflar arasındaki iş sözleşmesinde bu yönde açık bir hüküm bulunması
- Eğitimin yalnızca o işyerine has olmayıp, işçinin genel anlamda mesleki bilgi ve tecrübesini arttıran nitelikte olup aldığı eğitimden başka işyerlerinde de faydalanabilecek durumda olması
- İşverenin eğitimler için yapmış olduğu harcamaları kanıtlayabilecek durumda olması
- İş sözleşmesinin haksız olarak işçi veya işçinin kasdi bir kusuruna dayanarak işveren tarafından feshedilmiş olması gerekir.

Belirli süreli iş sözleşmelerinde talep edilebilecek eğitim ücreti kanımca işverenin ödediği ücretin tamamı olarak değil, iş sözleşmesinin sona erdiği süre itibariyle bir oran dahilinde hakkaniyet çerçevesinde hesaplanmalıdır.
Old 13-05-2004, 10:12   #3
OKoseoglu

Sorduğunuz konuyla biraz bağlantılı bir Yargıtay kararını da aşağıda bilgilerinize sunuyorum:

9. Hukuk Dairesi

Esas No : 2000/507
Karar No : 2000/4100
Tarihi : 29.03.2000

İşveren büyük masraflar yaparak işçiyi yurt içinde ya da yurtdışında eğitime ya da bursa tabi tutmuş yani onu yetiştirmiş ise işverenin belli bir süre işçiyi işyerinde çalıştırmaya mecbur tutması haklı görülmelidir. Hizmet aktinde bu konudaki işçi aleyhine, tek taraflı cezai şartın geçersizliğinin kabulü hakkaniyet ve adalet ilkeleri ile bağdaşmaz.

Davacı, ihbar tazminat, ile cezai şart alacağının icra inkar tazminatlarıyla birlikte ödetilmesine karar verilmesini istemiştir.

Yerel mahkeme, isteği kısmen hüküm altına almıştır.

Hüküm süresi içinde davacı avukatı tarafından temyiz edilmiş olmakla dosya incelendi, gereği konuşulup düşünüldü:

Davacı işveren, taraflar arasında düzenlenmiş olan yazılı hizmet aktinin “yükümlülüklerin yerine getirilmemesi” başlığı altında yer alan “personel, özel bir eğitimden geçirileceğinden her ne surette olursa olsun iki yıl tam olarak dolmadan (iş)’den ayrıldığı veya hizmet sözleşmesi İş Kanunu’nun, iş verenin bildirimsiz feshini düzenleyen 17/Il, maddesi gereğince, feshi halinde üretime doğrudan katılmaksızın öğrenmekle geçirdiği staj süresince kendisine ödenen aylık, ikramiye vs. eklentilerine karşılık olarak 300.000.000 TL. ‘sini çalıştığı süre ile orantı yapılmaksızın, tam olarak itirazsız ödemeyi beyan ve taahhüt eder” biçimindeki kurala dayanarak istekte bulunmuştur.

Mahkemece sözü edilen kuralın tek taraflı yani sadece işveren yararına olmak üzere düzenlenmiş bir cezai şart niteliğinde olduğuna işaret edilerek isteğin reddine karar verilmiştir.

Davalı işçinin davacıya ait işyerinde 6-7 ay kadar çalıştıktan sonra istifa ettiği tartışmasız olduğu gibi davalı işçi yararına öngörülmüş yukarıdaki hükme benzer bir düzenlemenin sözleşmede yer almadığı görülmektedir.

Söz konusu hüküm içeriğinde işçinin özel eğitime tabi tutulacağı, bunun için iki yıl çalışma zorunluluğu öngörüldüğü açıklanmaktadır. Dairemizce sadece işveren yararına yer verilen cezai şartın kural olarak geçersiz olduğu kabul edilmektedir. Ancak sözkonusu düzenleme belli bir nedene bağlı olarak cezai şartın öngörüldüğünü belirtmektedir ki bu tür özel haller söz konusu olduğu zaman cezai şartın tek taraflı olmasının sonuca etkili olmadığı düşünülmektedir. Gerçekten işveren büyük masraflar yaparak işçiyi yurt içinde ya da yurt dışında eğitime ya da bursa tabi tutmuş yani onu yetiştirmiş ise işverenin belli bir süre işçiyi işyerinde çalıştırmaya mecbur tutması haklı görülmelidir

Somut olayda cezai şart böyle bir nedenle konulmuş bulunduğuna göre, salt tek taraflı olması sonucu onun geçersizliğinin kabulü hakkaniyet ve adalet ilkeleri ile bağdaşmaz. Şayet düzenlemede belirtildiği gibi davacı eğitime tabi tutulmuş ise bu cezai şartın geçersizliği kabul edilemez. Bunun içinde mahkemece eğitime tabi tutulup tutulmadığı araştırılmalı ve inceleme konusu yapılmalı, eğitime tabi tutulmadığı taktirde şimdiki gibi davanın reddine aksi halde istek doğrultusunda konu incelenerek hüküm kurulmalıdır. Öğretide de böyle bir ayrım yapılmasının doğru olacağı görüşü benimsenmektedir.

Yazılı şekilde hüküm kurulması hatalı olup bozmayı gerektirmiştir.

Temyiz olunan kararın yukarıda yazılı sebepten BOZULMASINA, peşin alınan temyiz harcının istek halinde ilgiliye iadesine, 29.03.2000 gününde oybirliğiyle karar verildi.
Old 13-05-2004, 22:58   #4
shaına

Değerli Meslektaşım,
İlginiz ve paylaştığınız bilgileriniz için teşekkürler...
Benim birtakım teknik sorularım var..
1-Firmanın belli bir eğitim departmanı olmalı mı?
2-Belirli eğitmenlerle verilmiş meslek içi seminerler eğitim gideri olarak talep edilebilir mi?
3-Sözleşmede eğitim açıkça belirtilmeli derken,eğitimin niteliğinden mi bahsediyoruz ?Yoksa işçi..... sözleşmeyi feshederse şu kadar eğitim gideri öder .. şeklindeki ifade yeterli mi?
Kısacası biz firma lehine sonuçlar doğuracak şekilde sözleşmeyi değiştirmek istiyoruz.
Değerli bilgilerinize ihtiyacım olacak.Tekrar teşekkürler
Saygılarımla...
Old 14-05-2004, 07:53   #5
OKoseoglu

Değerli Meslektaşım,
1- Kanımca firmanın belirli bir eğitim departmanı olması gerekmez. Bugün çok yaygın olan danışmanlık ve eğitim şirketlerinden alınan eğitimler de konu kapsamında ele alınmalıdır.
2- Meslek içi seminerler işveren tarafından belirli bir külfete girilerek düzenlenmişse eğitim kapsamında değerlendirilmelidir. Ancak sırf o işyerine uyumu sağlamak için, işverene bağlı diğer işçiler tafaından verilen kısa süreli kursları sanırım eğitime dahil etmemek gerekir.
3- Bence eğitim giderlerinin baştan, yani iş sözleşmesinin kurulması aşamasında belirlenmesi pratik olarak pek mümkün görülmemektedir. Bu sebeple; iş sözleşmesine konulacak " sözleşme süresince işveren tarafından işçiye sağlanan eğitimlerin bedelleri", gibi bir niteleme amaca uygun olacaktır. Bunun yanıda işveren baştan öngöreceği tahmini bir tutarı cezai şart olarak da sözleşmeye ekleyebilir. Yargıtay kararında işaret edildiği gibi bu, hukuka uygun olacaktır.
Old 29-06-2010, 21:49   #6
AV. SERDAR ARIK

Merhaba,

İşveren tarafından yapılan eğitim harcamalarının temelinde, işçinin işyerinde uzunca bir süre çalışacak olması gibi bir beklenti yatmaktadır. Bu beklentinin gerçekleşmemesi halinde ise, gördüğü eğitim dolayısıyla edindiği ehliyeti bir başka işverenin yanında kullanabilecek olan işçiye karşı iade talebi, taraflar arasındaki menfaat dengesine her zaman aykırı sayılmamaktadır. Burada önem taşıyan nokta sadece, geri ödeme yükümlülüğü öngörmek suretiyle işçinin fesih ve buna bağlı olarak Anayasa md. 48’de güvence altına alınan “çalışma yerini serbestçe seçme hakkı”nın ne ölçüde sınırlandırılabileceğini sağlıklı bir biçimde tespit etmektir. Geri ödeme yükümlülüğünü öngören sözleşme kayıtları somut olayın bütün özellikleri dikkate alınarak, işverenin haklı menfaatlerine hizmet ettiği ve geri ödeme ile ilgili sözleşme hükmüne uymanın dürüstlük kuralı çerçevesinde işçiden beklenebileceği takdirde geçerli sayılabileceği kabul edilmektedir.

Bilgilerinize sunarım.

Saygılarımla,
Av. Serdar Arık
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi