Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

meskenin icraca tahliyesi için yaklaşık olarak ne kadarlık bir masraf yapılması gerekir?

Yanıt
Old 03-04-2011, 22:53   #1
av.isa1923

Varsayılan meskenin icraca tahliyesi için yaklaşık olarak ne kadarlık bir masraf yapılması gerekir?

Ankara'da bulunan bir meskenin tahliyesinde yaklaşık olarak ne kadarlık bir masraf yapılır? (nakliyat, icra deposu, çilingir vb.) Yakınlarda tahliye yapan yada konu hakkında bilgisi olanlardan bana yardım eden olursa sevinirim. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Old 04-04-2011, 08:39   #2
AV. İLKER VURAL

Nakliye, yed-i emin deposu, çilingir, taşıma, yolluk ve diğer masraflarla beraber 500,00 TL +.
Old 04-04-2011, 10:33   #3
av.isa1923

Sayın Vural verdiğiniz cevap için çok teşekkür ederim. Ama itiraf etmem gerekiyorki 500TL civarı olmasına çok şaşırdım. Çünkü çevremden 2000 TL'ye yakın bir masraf olacağı şeklinde duyumlar almaktaydım.
Old 04-04-2011, 11:02   #4
Admin

Ankara/İstanbul farkı mı bilemiyorum ama ben "2000-TL" ile işi sonuçlandırmanız durumunda dahi son derece şanslı olacağınızı düşünürüm.

Elbette tahliye edilecek yerin büyüklüğü, eşyaların çokluğu vs. rakamı etkileyecek önemli kriterlerdir ancak icra yoluyla tahliyeyi bir kenara bırakalım, normal bir taşınma olsa dahi, nakliye, hamaliye, bahşişler, taşıyanların öğle yemekleri vs. 1000-TL'nin altına mal etmenin çok güç olacağına inanıyorum. Sadece çilingiri oraya getirme, kilidi açtırma ve daha sonra yeni bir kilit taktırma işi "birkaç yüz"-TL civarına mal olacaktır diye düşünüyorum.

Sayın AV. İLKER VURAL 500-TL'ye icraca tahliyeyi mal edebiliyorsa, kendisine bayağı bir tahliye işi yönlendirebilirim.
Old 04-04-2011, 11:13   #5
AV. İLKER VURAL

Değerli meslektaşlarım, geçenlerde Kayseri'de bir muhafaza işlemi yapmıştım, muhafaza altına alınanlar, baskı makinesi ( ağırlığını bilmiyorum ama 4 kişi zor kaldırdı ), bilgisayar ve mobilya takımı idi. Çilingir, nakliye, taşıma, yed-i emin deposu (1 aylık peşin), icra ve diğer masraflar toplam 495,00 - TL tutmuştu.
Yalnız şunu belirtmek isterim; Kayseri'de bahşiş diye bir kavram yoktur. İcra Müdürlüğü'nde para üstü olarak 5 kuruş dahi artsa icra memuru bu parayı size zorla verir. Saygılarımla.
Old 21-04-2011, 19:57   #6
Av. Aykut Toklu

Bu durumda Ankara-Sincan da bir taşınmazı tahliye etmek de mi 2000 lira civarı olacak? Nasıl bir masraf mantığıdır bu anlayamadım??

Borçlu-İşgalci evden çıkmıyor ben onu evden çıkarmak için bir de 2000 lira harcıyorum.

Eşyaları kapının önüne koyarım daha iyi! Hem evi işgal edecekler hem de biz adamların eşyalarını aman kırılmasın dökülmesin diye tek tek taşıyıp güvenli bir yere koyacağız tüm masraflar da Alacaklıya yüklenecek peşinen!

Sonra alan var mı acaba o parayı? Kim gelir alır yedi eminden eşyaları? Bir de depo parası vereceğiz!

En mantıklısı eşyaları da haczedip direk satış istemek değil mi o zaman?
Old 21-04-2011, 20:41   #7
Admin

Sayın Av. Aykut Toklu,

Dava açarken de aynı mantık söz konusu değil mi? Diyelim bir kişi kapıyı kırıp boş evinizi işgal etti. Dava açıp, harç ödeyip, bilirkişi masrafı yatırıp, heyeti keşfe götürmek için masraf yaptığınızda bunların hepsine başlangıçta davacı olarak siz katlanıyrsunuz. İcra işlemlerinde de tüm masrafları öncelikle alacaklı olarak siz yapacaksınız, daha sonra borçluya rücu edeceksiniz, usul bu şekilde.

Eşyaları keyfinize göre kapının önüne koymanız da mümkün değil. Borçluyu (veya 26. maddede belirtilen kişilerden birini) o sırada orada bulabilirsiniz, kendisine teslim ederek tahliye edebilirsiniz ancak bulamazsanız, o zaman tüm masrafları başlangıçta siz üstlenerek eşyaları yediemine teslim etmek zorundasınız. İcra İflas Kanunu 26. maddeyi okumanızı öneririm:
http://www.turkhukuksitesi.com/mevzuat.php?mid=6207

Eşyaları doğrudan haczettiğiniz zaman da sizin açınızdan değişen birşey olmuyor, sizin olayınızda tahliyeyi sağlamak için muhafaza yapıp yine yediemine götürmek zorunda kalacaksınız. Dolayısıyla aynı masrafları yine yapacaksınız.

Tahliye işlerinde bu tip alacakların çoğu kez ikincil hedef olduğunu belirtmeliyim. Çoğu kez amaç "tahliyeyi sağlamak" ve anahtarları almaktır, arada yapılan masraflar üzerinizde kalsa dahi tahliyeyi sağladıysanız bu başarıdır.
Old 26-04-2011, 15:46   #8
hakan03

Alıntı:
Yazan Admin

Eşyaları keyfinize göre kapının önüne koymanız da mümkün değil. Borçluyu (veya 26. maddede belirtilen kişilerden birini) o sırada orada bulabilirsiniz, kendisine teslim ederek tahliye edebilirsiniz ancak bulamazsanız, o zaman tüm masrafları başlangıçta siz üstlenerek eşyaları yediemine teslim etmek zorundasınız.
1,5 sene evel gittiğim hacizde ev halkı evi boşaltmak için süre istedi evde zaten çok az ve değersiz eşya olduğu için 1 saat süre verdim ancak verdiğim süre sonunda kendilerini evde bulamadığım için çilingir ile kapıyı açtırttım hamal ile eşyaları evin çatı katına ve merdiven boşluklarına kaldırttım bu sırada gelen borçluda yardım etti akabinde tutanağa eşyaları kendisinin tam eksiksiz ve sağlam aldığına dair imza attırdım işi hallettim. En azından depo sıkıntısı olan bir yerde bu şekilde masraflardan da kısarak işi hallettim. ama avukatlar ve müvekkilleri çok zengin olduğu için bir tahliye 1.000TL den başlıyor.
Old 26-04-2011, 16:27   #9
Admin

Alıntı:
Yazan hakan03
çilingir ile kapıyı açtırttım hamal ile eşyaları evin çatı katına ve merdiven boşluklarına kaldırttım bu sırada gelen borçluda yardım etti akabinde tutanağa eşyaları kendisinin tam eksiksiz ve sağlam aldığına dair imza attırdım işi hallettim. En azından depo sıkıntısı olan bir yerde bu şekilde masraflardan da kısarak işi hallettim.
İşi "halletmenizin" püf noktası o sırada gelen borçlu ve kanunu umursamadan suç işleyen icra memuru olmuş. O sırada borçlu gelmeseydi ve daha sonra da eşyalarım çalınmış diye şikayet etseydi ne yapacaktınız?

Borçlunun huzurda olmadığı bir tahliye sırasında, eşyaların yediemine teslim edilmesi İİK md 26/4'den kaynaklanan yasal bir zorunluluktur. Bunu yapmamanız durumunda İcra Memurunun cezai sorumluluğu doğacağı gibi, sizin de zarar gören/kaybolan eşyalardan hukuki sorumluluğunuz doğar, ayrıca şikayet halinde mesleki disiplin sorumluluğunuz da cabası. Kaldı ki, her yerde böyle acemi ve gözü kara icra memurları bulamayacağınız için, benzer bir tahliyeyi başka bir yerde tekrarlamanız da oldukça küçük bir olasılıktır.

Tahliyelerın pahalı olma nedeni sizin belirttiğiz gibi avukatların veya müvekkillerinin "zengin" olması değil, kanunun öngördüğü usule uygun hareket etmeleridir.
Old 26-04-2011, 16:38   #10
hakan03

Alıntı:
Yazan Admin
İşi "halletmenizin" püf noktası o sırada gelen borçlu ve kanunu umursamadan suç işleyen icra memuru olmuş. O sırada borçlu gelmeseydi ve daha sonra da eşyalarım çalınmış diye şikayet etseydi ne yapacaktınız?

Borçlunun huzurda olmadığı bir tahliye sırasında, eşyaların yediemine teslim edilmesi İİK md 26/4'den kaynaklanan yasal bir zorunluluktur. Bunu yapmamanız durumunda İcra Memurunun cezai sorumluluğu doğacağı gibi, sizin de zarar gören/kaybolan eşyalardan hukuki sorumluluğunuz doğar, ayrıca şikayet halinde mesleki disiplin sorumluluğunuz da cabası. Kaldı ki, her yerde böyle acemi ve gözü kara icra memurları bulamayacağınız için, benzer bir tahliyeyi başka bir yerde tekrarlamanız da oldukça küçük bir olasılıktır.

Tahliyelerın pahalı olma nedeni sizin belirttiğiz gibi avukatların veya müvekkillerinin "zengin" olması değil, kanunun öngördüğü usule uygun hareket etmeleridir.
olayın özetini geçtiğim için haklısınız ancak 3 sene önce ihale yolu ile alınan taşınmazda oturmaya devam eden karşı taraf telefon ile ikna edildikten sonra bu işlemler yapılmıştır. günümüzde çoğu vatandaş kanunları ve "ayrıntılarını" avukatlar kadar bildiği için her adımda dikkatli olmak gerekir. yukarıda belirtmiş olduğunuz her durum için gerekli tadbirlerde alınmıştı. yani karşı tarafa ulaşamama ihtimaline karşılık nakliye depo vesair.
tahliyelerin pahallı olmasının sebebi normalde 100 liralık işin avukat tarafından yapılacak haciz işlemi nedeni ile olduğu öğrenilince çeşitli figürler ile 250 liraya çıkmasıdır. hepsini geçtim para ve sair menfaat alamadığı için tutanağı imzalamayan polis memurları var bu ülkede, sistem güzel işlese parası sorun olmaz ama maalesef iş bilenin kılıç kuşananın tabikide sistem düzen ne olursa olsun yapılan kanuna aykırı bir işlemin mazereti olamaz.
Old 27-04-2011, 15:57   #11
av.isa1923

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Ben tahliyeyi 22.04.2011 tarihinde gerçekleştirdim. Tahliye için toplam 3250TL'nin üstünde bir masraf yaptım. Tahliye mahaline kendi şahsi arabamla gittim(dolayısıyla ek olarak rot için para vermedim).
Tahliye için yapılan masrafın bu kadar fazla olmasında bence asıl sebep haciz sırasında kanunun öngördüğü usule uygun hareket edilmesi değil, tam aksine icra memuru, yed-iemin gibi hacizde görevli unsurların kanuna aykırı hareket etmesi. En basitinden benim yaptığım tahliyede kiracının fazla eşyası olmamasına ve haciz tutanağında eşyalar için biçilen toplam takdiri kıymet 1100TL olmasına rağmen ben yediemin deposuna 2000 TL verdim. Kanunda çok açık bir biçimde toplam takdiri kıymetin günlük binde 2'si olduğu belirtilmesine ve azami tutarında %30'unu geçmeyeceğinin belirtilmesine rağmen neredeyse evdeki eşyalar için takdir edilen toplam bedelin 2 katını verdim. Burada benimde hatamın olması ihtimali var ama ben tahliyeye gitmeden icra memurundan birkaç tane yediemin deposunun telefonunu alıp onlarla konuşmuştum. Yediemin depoları, eşyaların değerine göre değil de- eğer çok değerli eşyalar yok ise- kapladığı alana göre ücret talep ediyorlar. Benim eşyaları bıraktığım yediemin depo ücreti olarak 1500-3000TL arasında bir ücret aldığını talep etmişti. Bunlara ek olarak tahliye masrafının içinde yapılan öğle yemeği yada -verilmesi durumunda- bahşişlerin de kanuni bir dayanağı yok.
Old 27-04-2011, 16:02   #12
Av. Aykut Toklu

Valla hemen hemen benzer bir durum da bizim dosyada var. Ama ben evi tahliye ettirmeyi düşünmüyorum! Direk eşyaları da yediemin olarak alacaklıya teslim ettirip anahtarı değiştirip kapı dışarı edeceğim borçlu işgalciyi çünkü zaten 22bin lira civarı da ecrimisil alacağımız var dosyada bir de işgalciye iyilik yapıp o kadar para döküp eşyasını yediemine teslim edip muhafaza ettirmem.

En kötü kapının önüne koyarım borçluya yedi emin teslim ederim.
Old 26-09-2011, 01:06   #13
oguzhand0

Alıntı:
Yazan Av. Aykut Toklu
En kötü kapının önüne koyarım borçluya yedi emin teslim ederim.

Konuyu hortlattığım için kusura bakılmasın ancak Sayın Toklu bu dediğiniz şey mümkün müdür?

Yani tahliye sırasında bnoçlu mahalde mevcutsa eşyalarını kapının önüne hamal vasıtasıyla koydurup kendisine teslim edebilir miyim yediemin sıfatıyla?

Saygılarımla
Old 26-09-2011, 08:38   #14
Av. Aykut Toklu

Estağrufullah... Eğer takibi kesinleştirmişseniz iki seçeneğiniz vardır.

Bunlardan biri eşyaları icra memuru tek tek tutanak altına alır mal kaldırır bu malları bir yedi-emin deposuna teslim edersiniz. Borçlu borcunu ödemez ise malları sattırıp icra veznesinden parasını alırsınız. Ya da borçlu siz malların satışını istemeden borcunu öder ise parasını dosyaya yatırır malları yedi-emin deposundan geri alır. Ancak bu yolda malların evden tahliyesi yedi-emin deposuna nakliyesi satışa kadar yedi-emin deposu kirası vs kalemleri her ne kadar icra dosyasında borçlu hanesine yazsanız da bunları öncelikle alacaklı öder bu yüzden masraflı bir yoldur.

Bir ikincisi malları yine tek tek tutanak altına alırsınız evin tahliyesini sağlarsınız burada da iki yol vardır borçlunun göstereceği bir yere veya kapının önüne! Burada da en kötü malların tahliyesi için hamal parası verirsiniz. Ancak elbetteki ilk yoldan daha az masraflıdır.

Malları yedi-emin olarak borçluya teslim edebilirseniz zaten sorun yok. Ben en kötü kapının önüne koyarım diye masrafı az tutarız diye söylemiştim ancak tabi ki mümkün.

Ancak her zaman olduğu gibi malların borçluya yedi-emin olarak teslimi risklidir. Sonuçta malları borcun bir kısmı ya da tamamı için teminat olarak haczediyor iseniz bu durumda malları yedi-emin deposuna teslim etmek her zaman masraflı da olsa en garanti yoldur.

Haciz edeceğiniz mallar tüm bu masrafları (tahliye-nakliye-kira vs gibi borçları) karşılayıp satış sonrasında da borcunuzu karşılayacak bir tutara satılacak mallar ise veya en azından büyük kısmını karşılıyor ise malları doğrudan yedi-emin deposuna göndermek ve satışa kadar burada muhafaza edilmesini sağlamak en garanti yoldur.

Ancak borçlunun mallarının mali değeri çok düşük ise yani malları kaldırdığınıza haczettiğinize bile değmeyecek ise ve asıl amacınız da hacizden çok tahliye ise yani evin tahliyesini istiyorsanız malları evden çıkarıp borçluya yedi-emin olarak teslim edebilirsiniz.

Saygılar...

İkincisi
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi