Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kira sözleşmesinde kira artış miktarı yoksa...

Yanıt
Old 04-01-2011, 12:18   #1
hayalperdesi

Varsayılan kira sözleşmesinde kira artış miktarı yoksa...

İşin içinden çıkamadım.
Öncelikle müvekkil tarafından getirilen kira sözleşmesinde kira artış miktarı ve muacceliyet şartlarının olduğu özel şartlar bölümü yer almamaktadır.Dolayısıyla işyerine ilişkn kirayı taraflar aralarında belirlemektedirler.2004 başlangıçlı kira sözleşmesi her yıl uzatılmış ve 2009 , 2010 kira miktarı ise 800 tl ve elden alınmaktadır.Buna ilişkin herhangi bir makbuz verilmemiştir.
Bende 13 aylık ödenmeyen kira alacağını 800 tl üzerinden tahliye talepli olarak takibe koydum .Borçlu kiracı alacak yargılamayı gerektirdiğinden borcun tümüne ve faize itiraz etmiş sizce ne yapmalıyım ?

Kira miktarının 800 tl olduğu konusunda itiraz gelirse emsal kira sözleşmeleri ve bölgenin rayicimi dikkate alınır?
Yoksa 400 tl üzerinden kiracı da kirayı ödediğini ispat edemeyeceği için tahliye mi edilir ?
Old 04-01-2011, 12:38   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan hayalperdesi
, 2010 kira miktarı ise 800 tl ve elden alınmaktadır.Buna ilişkin herhangi bir makbuz verilmemiştir.

Bende 13 aylık ödenmeyen kira alacağını 800 tl üzerinden tahliye talepli olarak takibe koydum . ?

Kira paralarının elden alındığını zaten siz yazmışsınız. O halde neden 13 aylık kira parası talep edilmektedir?
Old 04-01-2011, 12:50   #3
Admin

Açtığınız dava kira tesbit davası değil, o nedenle "kiranın ne olması gerektiğini" bu davada tartışamazsınız. Siz kiracının X-TL borcu olduğunu iddiasıyla icra takibi yapmışsınız, kiracı borcum yok demiş, siz hayır borcun var diye dava açmışsınız, bu durumda borcu olduğunu ve bu borcun da X-TL olduğunu ispat etme külfeti davacı olarak size aittir. Ve elbette HUMK 288 çerçevesinde.
Old 04-01-2011, 14:00   #4
hayalperdesi

Öncelikle teşekkür ederim cevaplarınız için ...
Kiralar en başından beri elden alınmaktadır ; fakat 13 aydır ödememiştir.Dolayısıyla icra takibi haklı nedenledir.Sorun kira miktarının 800 tl olduğunun ispatı etrafında dönüyor bana göre. Kiracı sözleşmeye ve imzaya itiraz etmediğinden kesin delil olup itirazın kaldırılması ve tahliye davası açmayı düşünüyorum. Her halükarda kiracı ödediğini ispat edemeyeceği için kira mikatrı 400 tl olrak kabul edilse bile tahliye edilir diye düşünüyorum.Kira süresi 01.12.2010 tarihinde yeniden başlamış oldu , ödenmeyen aylara ilişkin dava açana kadar ihtarname çeksem kira miktarını 800 tl den belirtsem dava da delil olur mu ? Tabi buna da itiraz etme durumu var , her halükarda müvekkilde 400 tl yi göze almış durumdadır...
Old 04-01-2011, 14:20   #5
Admin

Çekeceğiniz ihtarnameye cevap verir kira miktarı X'dir derse olur, cevap vermezse olmaz.

Elinizdeki yazılı son miktar 400-TL (ilk sözleşme) olduğundan bunun üzerindeki miktarı ya kiracının ikrar etmesi gerek, ya sizin yemin teklif etmeniz (o da icra mahkemesine gitmediyseniz). Bunun dışında bir ispat yolunuz yok. Ancak 400-TL dahi ödenmedi, en azından bu miktar üzerinden tahliye sağlanır derseniz evet ben de yorumunuza katılıyorum. (İcra takibini doğru yaptıysanız ve borç 30 gün içinde ödenmediyse).

Bu arada tahliyenin gecikmesi/gerçekleşmemesi olasılığını düşünerek, bundan sonraki ilk kira döneminde benzer sorunları yaşamamak için yeni döneme ilişkin kira arttırım ihtarı çekmenizi de (tahliye hakkınızı mahfuz tutarak) ayrıca tavsiye ederim.
Old 04-01-2011, 16:57   #6
hayalperdesi

Müvekkilin öncelikle istediği kiracının tahliye edilmesidir.Ben 13 aylık kirayı takibe koydum yaklaşık faiziyle birlikte12000 TL dir .İtirazın kaldırılması ve tahliye davası henüz açmadım olaki açtığımı farzedersek ve kiracı da davada kira miktarının 800 tl deilde kira sözleşmesinde yazdığı gibi ( 7 yıldır ) 400 tl olduğunu söylerse ve bizde ispatlayamadığımızdan kiracıda ödediğini ispatlayamadığı için mahkeme 400 tl yi kabul edip ödeme emri örnek 13e göre tahliyeye karar vermesi gerekmez mi ?
Old 04-01-2011, 17:18   #7
Admin

Alıntı:
Yazan hayalperdesi
( 7 yıldır ) 400 tl olduğunu söylerse ve bizde ispatlayamadığımızdan kiracıda ödediğini ispatlayamadığı için mahkeme 400 tl yi kabul edip ödeme emri örnek 13e göre tahliyeye karar vermesi gerekmez mi ?
30 gün içinde ödeme olmadıysa, evet öyle olacaktır.
Old 04-01-2011, 17:22   #8
hayalperdesi

teşekkür ederim peki ihtarname çekmemi önerir misiniz?
Old 23-08-2011, 11:24   #9
ssblll

kira sözleşmesinde kira bedelinin ne oranda artacağını gösteren bir hüküm yoksa artış oranını neye göre belirliyorsunuz?
Old 23-08-2011, 11:30   #10
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan ssblll
kira sözleşmesinde kira bedelinin ne oranda artacağını gösteren bir hüküm yoksa artış oranını neye göre belirliyorsunuz?

Sözleşme bitim tarihinden en az 15 gün önce kiracıya ulaşacak şekilde bir ihtarname veya dava dilekçesi ulaştırarak ÜFE oranında artış talep ederseniz, bu oranda artış yapılır. Kontrat eski ise ve uzun yıllar artış olmamışsa, rayiç kira bedeli talep edilebilir.
Old 23-08-2011, 12:51   #11
ssblll

biz kiracı tarafı olduğumuz için daha düşük oranlı bir dayanak bulabilir miyiz diye bakıyoruz (2011 yılı oranı %9'a yakın)
mümkün mü acaba??
Old 23-08-2011, 13:02   #12
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan ssblll
biz kiracı tarafı olduğumuz için daha düşük oranlı bir dayanak bulabilir miyiz diye bakıyoruz (2011 yılı oranı %9'a yakın)
mümkün mü acaba??

Usulüne uygun dava veya ihtarname varsa en azından endeks uygulanacaktır. O nedenle daha düşük bir oran bulamazsınız.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi