Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Üzerinde akaryakıt istasyonu olan paylı taşınmazın satışı

Yanıt
Old 21-02-2008, 17:00   #1
avalaattin61

Varsayılan Üzerinde akaryakıt istasyonu olan paylı taşınmazın satışı

Değerli meslektaşlarım, belirteceğim konuda yardımlarınıza ihtiyaç duymaktayım. Konu özetle şöyle: Hazine, belediye ve müvekkilin müşterek maliki bulundukları bir arsada dört katlı, mağaza, lokanta vb. ticari alanları olan bir bina ve akaryakıt istasyonu var ve halen faaldir. Akaryakıt istasyonunu, müvekkil bir yıl önce 2/3 arsa sahibi olan başka bir kişiden satın alarak edindi. Arsa üzerindeki her türlü muhtesat müvekkilin halefi tarafından yaptırıldı. Müvekkil de EPDK dan ruhsat alarak bir dağıtım şirketinin bayiliğini yapmaktadır. Milli Emlak Md. ne müracaat ederek, pazarlık usulü ile hazinenin payını satın almak istedik ancak m2. birim fiyatını anormal yüksek tuttular. Biz de taksim dv. açmayı düşünüyoruz. Sorum şu: Taksim davası açtığımızda bu taşınmaza nasıl değer biçilecek, (binaya değer biçilmesi dışında) buranın akaryakıt istasyonu olması ve belli bir müşteri çevresinin olmasının sağladığı artı değer (şerefiye) arsa sahiplerine mi yoksa, istasyonu fiilen çalıştıran ve adına ruhsat bulunan müvekkile mi ait olacak? Bu konuda tecrübesi olan, elinde yargıtay kararı olan arkadaşlardan somut yardım beklediğim gibi, bilgisi olan arkadaşların da fikirlerini bekliyorum. Şimdiden teşekkür ediyor herkese başarılar diliyorum.
Old 23-02-2008, 16:02   #2
avalaattin61

Sayın meslektaşlarım, ama bekliyorum, lütfen, konuyu es geçmeyiniz.
Old 16-04-2008, 15:02   #3
Av.Nesrin

Ben de şimdi size konuyu nasıl çözdünüz diyeceğim.Siz de galiba bana cevap vermeyeceksiniz.Ama ben yine de soruyorum.
Old 18-04-2008, 06:33   #4
avalaattin61

Sayın Av.Nesrin Hanım, hem yanıldınız, hem yanılmadınız, Bu nasıl oluyor diye soracaksınız, ben de cevap vereceğim, Şöyle oluyor: Size usulen cevap vereceğim icin yanıldınız, ancak esasen bir cevap veremeyeceğim için yanılmadınız. Zira, müvekkil, başkalarının ihaleye girmesi endişesi ile izale-i şuyu davasından şu anda vazgeçti gibi görünüyor.Bu nedenle de henüz davayı açmadım.Hoşçakalın.
Old 18-04-2008, 12:01   #5
Av.Nesrin

Sizi bulmuşken kaçırmayım dedim. Nezaketiniz için çok teşekkür ederim.

İzale-i Şuyu davasında satış paydaşlar arasında talep edilemiyor muydu ben öyle hatırlıyorum.Konuyu niye uzatıyorum biliyor musunuz.
Alıntı:

avalaattin61
Alıntı:
Sorum şu: Taksim davası açtığımızda bu taşınmaza nasıl değer biçilecek, (binaya değer biçilmesi dışında) buranın akaryakıt istasyonu olması ve belli bir müşteri çevresinin olmasının sağladığı artı değer (şerefiye) arsa sahiplerine mi yoksa, istasyonu fiilen çalıştıran ve adına ruhsat bulunan müvekkile mi ait olacak?

Sorusunun cevabını ben de merakla bekliyorum. Belki bu konuda araştırma yapıp,birşeyler oluşturmuşsunuzdur diye düşünmüştüm.

Sabrınıza ve esastan vereceğiniz cevaplara teşekkür ederim.Usulen verilecek cevapları da aynı içtenlikle kabul ederim. İyi Çalışmalar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi