Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

alzheimer hastası kişiden vekalet alıp tapu devri yapma

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-08-2017, 13:21   #1
avf

Varsayılan alzheimer hastası kişiden vekalet alıp tapu devri yapma

Herkese iyi günler dilerim.
Alzheimer hastası S kişisinin üzerinde taşınmazı mevcut. S'nin yeğeni A, S'yi seni gezmeye götürüyorum bahanesiyle S'yi psikiyatri doktoruna götürüp fiil ehliyeti yerindedir raporu alıp noterden kendi adına vekalet işlemlerini yapıp oğlu B üzerine hasta S'nin taşınmazının devrini gerçekleştiriyor.(S 3 yıldır alzheimer hastası ve ilaç kullanıyor. Doktorun böyle bir raporu nasıl verdiği bilinmiyor).
S bir gün doktora gittiğini hatırlayıp oğluna anlatıyor. oğlu da tapuya gidip sorgulama yapıyor ve taşınmazın devri gerçekleşmiş.

S'nin oğlu H benim müvekkilim. biz H'nin annesi S'ye vasi olarak atanması için dava açtık. müvekkilim H annesi S'ye vasi olarak atandı.

sitede okuduğum mesajlarda hep vekaletin kötüye kullanılması sebebiyle tapu iptali şeklinde olaylar var. burada S vekaleti rızasıyla vermediği için kafam biraz karıştı. burada tapunun iptali ve kötü niyetli yeğen hakkında nasıl bir yol izleyebilirim. değerli bilgileriniz içi şimdiden teşekkür ederim
Old 22-08-2017, 13:43   #2
Av. Hatun Olguner

Vesayet altına alınmayı gerektiren fiil ehliyetinin bulunmaması durumu hukuki işlem tarihinde de mevcut olduğu için vekaletnamenin iptali sağlanabilir. Bunun için tapu iptal davası açılıp tapunun devrinin önlenmesi amacıyla tedbir de istenebilir.

Vesayet altına alınma sonradan olsa bile hukuki işlem tarihinde de vesayete alınmayı gerektiren hastalığın bulunması halinde vesayetten önceki tarihli hukuki işlemin iptalinin istenebileceğine dair bir yargıtay kararı vardı. Ben o kararı bir davada 2009 yılında kullandım. Ama şimdi hangi kitaptan aldığımı hatırlamıyorum. Dosya İstanbuldaydı. Arşivimi de yokettim. Dosya numarasını bilemiyorum.
Old 22-08-2017, 14:20   #3
Av.Önder Demirtaş

S'nin ilerlemiş hastalığına güvenip başka bir hastaneden fiil ehliyetinin olmadığına dair bir rapor almak lehinize olabilir.Sonrasında rapora istinaden tapu tescilinin iptali davası açmanızı öneririm.
Old 22-08-2017, 14:38   #4
Av. Hatun Olguner

Alzheimer hastasını kandırıp noterde ondan vekalet almak ve tapusunu hileyle devretmek dolandırıcılık suçunu oluşturabilir. C Savcılığına da şikayet edebilirsiniz.
Old 25-08-2017, 12:44   #5
Av. Hatun Olguner

Merhaba.

Müvekkil aleyhine açılan icra takibinin numarasını buldum. İstanbul 5. İcra Müd. 2008/18233 Esas. Bu dosyanın celbini isteyen Sulh Hukuk Mahkemesi dosyasında yukarıda bahsettiğim yargıtay kararı var. Sulh Hukuk Mahkemesi dosya numarasını bulmak için İstanbul 5. İcra Müd.nü aradım. Telefona cevap veren yok...
Old 08-09-2017, 13:57   #6
Av. Suat

Meslektaşların belirttiği üzere tedbir talepli tapu iptali ve tescil davası...

Ehliyetsizlik kamu düzeni ile ilgili olup mahkemelarce re sen nazara alınmalıdır.

T.C.YARGITAY1.Hukuk Dairesi Esas No : 2011/1606 Karar No : 2011/7699 Tarih : 28.06.2011
MİRASBIRAKANIN AKİT TARİHİNDE TASARRUF EHLİYETİNİN BULUNMADIĞI İDDİASI
FİİL EHLİYETİNİN KAPSAMI
İÇTİHAT METNİ

ÖZET : Dava, ehliyetsizlik ve muris muvazaası hukuksal nedenlerine dayalı tapu iptal tescil isteğine ilişkindir. Ehliyetsizlik iddiası kamu düzeni ile ilgili olup hakim tarafından resen araştırılması gereken hususlardan olduğu da kuşkusuzdur.

Hal böyle olunca, öncelikle ehliyetsizlik iddiası yönünden yukarıda açıklanan ilkeler ve yasa hükümleri çerçevesinde bir araştırma yapılarak tüm delillerin birlikte değerlendirilmesi, miras bırakanın ehliyetli çıkması durumunda muris muvazaası yönünden gerekli soruşturmanın yapılarak sonucuna göre bir karar verilmesi gerekir.

Bu örnek muris ile ilgili ama temel mantık aynı.
Akit tarihinde tasarruf ehliyetinin olmadığı iddiası .....
Old 08-09-2017, 14:07   #7
Av.SerkanBütün

Değerli meslektaşlarım
stajyer bir avukat olarak soruyorum.. alzheirmer hastası kişi vesayet altında değilse tapu iptali ve tescili davasını nasıl açalbiliriz..
Hem şahsın hukuki ehliyetinin olmadığını belirtmek hem de onun adına dava yürütmek tezatlık oluşturur kanısındayım. Öncelikle şahıs için vasi tayin ettirilmesi gerekmez mi?
Old 08-09-2017, 14:18   #8
Av. Suat

Sayın Av.Serkan Bütün.

Bu mevzu, davayı açmaya karar verdikten sonra düşülmesi gereken teknik bir konu...
Temelde bakıldığında dediğiniz doğru, ama vesi tayini sırasında - bu aşamada geçen süre içinde - tapunun geri dönülemez şekilde el değiştirme ihtimali de var ..
Bu nedenle tedbir talepli tapu iptali davası açıldığında mahkemece yapılacak olan araştırmalar neticesinde davacının fiil ehliyetinin olmadığı saptandığı anda zaten mahkemece davacıya vasi atanması inin vesayet makamına re sen ihbarda bulunulacaktır merak etmeyin, ama tüm bu aşamalarda tapuya da tedbir konulmuş olacağından vekil olarak riske de girmemiş olacaksınız.
Old 08-09-2017, 14:18   #9
Av. Hatun Olguner

Sayın Av Serkan Bütün ;

Hasta kişi vesayet altına alınmıştır. Soru sahibi soru metninde bunu açıklamış...
Old 11-07-2019, 17:18   #10
Av. Selim Gezer

Merhabalar, Alzheimer hastası ile ölünceye kadar bakma vaadi sözleşmesi yapılmak suretiyle arsa payı devri yapılmıştır. Alzheimer hastası halihazırda sağdır. Mevcut durumda tapu iptal tescil davası açabilir miyiz? Husemette bir problem çıkarmı ve yine sizce alzheimer hastalığı fiil ehliyetini kaldırır mı? Mahkeme şahsı adli tıbba sevkeder (fiil ehliyeti açısından) ve hasta gitmeyi kabul etmezse ne yapabiliriz. Teşekkürler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi