Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

İcra İşlemleri ve Psikolog Desteği

Yanıt
Old 19-01-2010, 23:55   #1
Admin

Varsayılan İcra İşlemleri ve Psikolog Desteği

Adliye teşkilatımız içine psikolog, pedagog ve sosyal hizmet uzmanları yavaş yavaş giriyor. İcra işlemlerinde henüz yoklar ancak belki de İcra Dairelerinde de görevlendirilmeye başlamalarının zamanı geliyor.

Doğrusunu isterseniz, fikir bana ait değil. Site posta kutunuza gönderilen bir ziyaretçi mesajı bana bunu düşündürdü:

Alıntı:
MRB BENDE BİR HACİZ MADURUYUM.SİZDEN BİR RİCAM VAR.HACZE GİTTİĞİNİZDE BİR PSİKOLOG ALMANIZI RİCA EDİYORUM.BÖYLECE AİLELER DAĞILMAZ BELKİ...AVUKATLAR SİZLER EKMEĞİN FİYATINDAN HABERDAR DEĞİLKEN ZEYTİN PEYNİR NE KADAR BİLMEZKEN BİZLER DİŞİMİZLE TIRNAĞIMIZLA İKİ ÜÇ PARÇA EŞYAYI ALABİLMİŞİZ.ASGARİ ÜCRETLE GEÇİNMEYİ BİLİRMİSİNİZ.BUNA EV KİRASIDA DAHİL..ÇOCUĞUMUZUN YAĞMURDA YIRTIK AYAKABIYLA OKULA GİTMESİ NE DEMEKTİR BİLİRMİSİNİZZ..BEN BÖYLE BİR HAYATI YAŞAMAK ZORUNDA OLDUĞUM İÇİN HERŞEYDEN NEFRET EDİYORUM.BYLE BİR DÜNYAYA ÇOCUK GETRİDİĞİM İÇİN KENDİMDEN NEFRET EDİOYRUM.ÜÇ KURUŞLA YAŞAMAK ZORUNDA OLDUĞUM İÇİN EKONOMİDEN VE HERŞEYDEN NEFRET EDİOYRUM...OKUDUĞUNUZ İÇİN TŞK EDERİM SAYGILARIMLA.....NASIL YAŞAYACAĞIZ SZİLER BİLİYOMUSUNUZ ÇÜNKÜ BEN ARTIK BİLMİYORUM YORUMLARINIZI BEKLİYORUM.....
Old 20-01-2010, 10:13   #2
avarzu

sayın admin öncelikle belirtmek isterim ki fikir çok güzel fakat uygulama olanağı ülkemiz şartlarında çok zor gözükmek de. Zira biz avukatlar- özellikle büyük şehirlerde- haciz yapacak memur temin etmek için nerdeyse önceden randevu alıp çalışıyoruz. bir de psikolog temini için beklemek.. ve zaman kaybı.. hepsi bir yana sayın gönderici mesajın da avukatların ekmeğin kaç para olduğundan haberi yok diye yazmış..ne acı ve ne düşündürücü.. hala insanlar türkiyede avukatların izledikleri amerikan filmlerindekiler gibi olduğunu zannediyor. oysa gerçek hiçde öyle değil. . Hiç bir avukat kimsenin evinden buzdolabı, ev eşyası vs.almak için sırf borçluya eziyet olsun diye haciz yapmaz. Gözetmesi gereken müvekkillerin menfaatleri vardır. Haciz gibi sevimsiz bir oratamı tolere edecek her türlü kolaylık ve -evet buna psikolojik destek de dahil- sağlandığı ve üstelik çoğu zaman borçluyu alttan almaya kalktığımızda dahi sonuç ne oluyor? ölümle tehtit, hakaret hatta ve hatta haciz mahalinde ölebiliyoruz... ne için?kazandığımız üç kuruş parayla evimize ekmek götürebilmek için... Bu ülkede borçlunun psikolojisinden çok hacizde avukatın can güvenliği daha önemli ciddi bir sorun..Ve eğer ideal olanı gerçekleştirmekse amaç işe avukatın can güvenliğini sağlayan polisin talebe bağlı olmaksızın her haciz de mutlaka bulunmasıyla sağlanır diye düşünüyorum...Sağlıkla ve esenlikle kalın..
Old 20-01-2010, 10:18   #3
wellan

Sayın admin;haciz 2004 sayılı kanunun vermiş olduğu bir yetkidir.Bu hukuk dalı da adından da anlaşılacağı üzere cebri icra yani zor kullanma hukukudur.Ancak sizde takdir edersiniz ki yasadaki kurallar çerçevesinde işlemler(çoğunlukla) uygulanıyor.Şu an sayın meslektaşımın belirttiği üzere bu uygulama mümkün görünmüyor.Haciz saatleri kısıtlı olduğundan dolayı uygulaması zor gibi görünüyor.Çocuk tesliminde olduğu gibi ;aslıda psikolojik destek açısından çok güzel ve sağlıklı bir uygulama.SAYGILARIMLA
Old 20-01-2010, 11:06   #4
Admin

Alıntı:
Yazan wellan
cebri icra yani zor kullanma hukukudur.
Psikologların icranın cebri olma durumunu değiştirmelerini ben de düşünmedim zaten.

Bazen bir olayın olması kaçınılmaz olabilir, ancak bir psikoloji uzmanı bu kaçınılmaz olaya bakış açısını veya tepkileri değiştirebilir. Örneğin ölüm için de yapılacak birşey yoktur, ancak bir yakınınızın ölümünü size bir psikoloğun haber vermesi ve bir süre yanınızda olması ile bir polisin haber vermesi arasında sizin yaşayacağınız travma yönünden ciddi farklılıklar olabilir.

Örneğin bu ziyaretçinin tepkisine mesleki tepkimiz bile profesyonel psikolojik desteğin ne kadar önemli olduğunu göstermiyor mu? İcra işlemlerine profesyonel bir psikoloğun müdahil olması her zaman şikayetçi olduğumuz tehditlerin, saldırıların azalmasına da yardımcı olmaz mı?

Alıntı:
Zira biz avukatlar- özellikle büyük şehirlerde- haciz yapacak memur temin etmek için nerdeyse önceden randevu alıp çalışıyoruz. bir de psikolog temini için beklemek.. ve zaman kaybı..
Bence olaya biraz daha geniş açıdan bakılabilir. Ziyaretçi hacze giderken psikolog bulunması önerisinde bulunmuş olabilir ancak dikkat ederseniz benim tartışmaya açtığım konu tam olarak o değil. Ben İcra Dairelerinde psikolog görevlendirilmesi ve icra işlemlerine psikologların dahil olması konusunda bir öneride bulundum. Örneğin İcra Dairesinde bir psikolog kadrosu olması gibi.

Her hacizde psikolog gözetimi sağlanması uygulamada mümkün olmayabilir, hatta bence gerekli de olmayabilir. Ancak icranın dokunduğu hayatlara bir psikoloğun profesyonel bakış açısının da müdahil olması bazı farklılıklar yaratabilir inancındayım.
Old 20-01-2010, 14:40   #5
Atahun

Saat, sabaha doğru 05.00... Hücrenin kapısı açıldı. İdama mahküm şahıs yatağında oturmuş vaziyette... Soluna imam, sağına psikolog... Ne değişir? Neyi değiştirir.

Haciz esnasında görevli bir psikolog, sadece o anı kurtarabilir. Kurtarabilirse tabi... Ya sonrası? Sonrasında o ev hanesi gerçekle yüzleşmeyecekler mi?

Haciz ve Hacizin yol açtığı sosyal travmalar ülkemizde gittikçe büyüyen bir kartopu. Umarım ülkeyi yönetenler tez zamanda işin ciddiyetinin farkına varırlar.
Old 20-01-2010, 16:07   #6
cemaydın

Admine gelen mailde ki yakınma gerçekden üzücü. Ama yakınmanın esas sebebi ekonomik zorluk ve geçim sıkıntısı. Nihayetinde artık nasıl yaşanması gerektiğini bilmiyorum diye bitiriyor mail sahibi. Aslında ekonomik olarak insanlar tükendikleri için bu isyanda bulunuyor mail sahibi. Haciz travmasını atlatmak için değilde artık bir nevi depresyonda olduğu için bence psikolog talebinde bulunuyor. Yoksa insanlarda giden mallarının yerine yenisini koyabileceği umudu olsa belkide daha soğukkanlı olabilirler. Ama bu ülkede bu umutlarıda tükendiği için belkide bu isyanı.

Psikolog iyi bir fikir gibi görünüyor, o andaki travmayı bir nebze olsa dahi yumuşatabilecekse ne mutlu ama uygulamada bence böyle olmaz hele içi boşaltılmış ve uygulamada olmayan kavramlar ülkesi olan sevgili ülkemde hiç olmaz.

Yoksa güzel bir fikir elebtte.

Sayın Atahun eğer sabah 5 de hücremin kapısı açılıp idama götürüleceksem sağımda imam soulmda psikolog olmasını belkide tercih ederim o an veya tercih edecek insanlar olabilir. Belki o anda teskin edici bir söz, yada omzunuza dokunacak bir el kendinizi daha iyi hissetmenize neden olabilir.
Old 20-01-2010, 16:31   #7
avarzu

hadi bir an için -ütopikte-olsa ve böyle bir uygulamanın var olduğunu düşünelim. Haciz de bulunan psikoloğun ödeneği nereden ayrılır?Bizim gibi onlarda aylar süren CMK ödemeleri gibi psikolog ödeneği için bekleyişe girerlermi..Yada haciz masrafları yemezmiş gibi borçluya 'bak senin psikolojin bozulmasın diye psikolog getirdik bu da onun hizmet bedeli' deyip fatura mı çıkarılmalı?Biz deki hukuk bir yamalı bohça... ne tarafından tutarsan tut gelmiyor uçlar bir araya...Saygıyla...
Old 20-01-2010, 18:03   #8
av.araf

Alıntı:
Yazan avarzu
hadi bir an için -ütopikte-olsa ve böyle bir uygulamanın var olduğunu düşünelim. Haciz de bulunan psikoloğun ödeneği nereden ayrılır?Bizim gibi onlarda aylar süren CMK ödemeleri gibi psikolog ödeneği için bekleyişe girerlermi..Yada haciz masrafları yemezmiş gibi borçluya 'bak senin psikolojin bozulmasın diye psikolog getirdik bu da onun hizmet bedeli' deyip fatura mı çıkarılmalı?Biz deki hukuk bir yamalı bohça... ne tarafından tutarsan tut gelmiyor uçlar bir araya...Saygıyla...

Güleriz ağlanacak halimize
Tespitleriniz çok güzel.
Old 22-01-2010, 18:08   #9
üye18734

'öldürülen Psikolog' ve saldırıya 'uğrayan psikolog' ları google'a sordum sonuç çıkmadı.
Yazık olmuş demesinler psikologlarımıza. Ölmesinler.Bari onlar yaşasın
Suçlu ve borçlu psikolojisi konusunda hakim, savcı, avukat, polis ve memurların bilinçlendirilmesi ayrıca konu başlığı ekseninde bu kişilerin de psikolojik destek almaları daha yerinde olur.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi