Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Stajyer Avukatların İşkur İşbaşı Eğitim Programından Faydalanmaları

Yanıt
Old 01-01-2016, 00:22   #1
AV.CİHAN KADIHÜSEYİNOĞLU

Varsayılan Stajyer Avukatların İşkur İşbaşı Eğitim Programından Faydalanmaları

Tüm meslektaşlarıma saygılar. İşkur işbaşı eğitim programı staj yapanlara günlük 36,5 lira harçlık vermektedir böylelikle insanlar iş deneyimi kazanırken zorunlu ihtiyaçlarını da karşılayabilsin diye. Programa herkes katılabilmektedir. Anacak esas amaç iş başvurularında deneyim arandığı için işsizlere deneyim kazandırmak ve stajyerlerin daha verimli staj yapmasıdır. Bundan yaklaşık 1,5 ay önce İstanbul Barosu bir duyuru yaptı ve bu programdan stajyer avukatlarında faydalanabileceklerini duyurdu. Bu kapsam da pek çok stajyerin ilgisini çeken konu kendi barolarına danışıldı ve barolar da bu konuda işkur merkezlerinden bilgi alarak stajyerlerine bilgi verdi ve stajyerlerin bundan faydalanabileceğini söylediler. Her şey güzel gidiyor derken TBB ve Adalet Bakanlığı stajyer avukatların bu programdan faydalanmalarını avukatlık kanununa aykırı gördü ve hayaller suya düştü bu konuda ki görüşlerinizi yazmanızı rica ederim. TBB yanında staj yapılan avukatın işveren sayılamayacağını düşünüyor. Adalet Bakanlığı ise avukat stajyerlerinin ücret alamayacaklarının ilgili mevzuatta yazdığı için mümkün olamayacağını söylüyor. Bu işin içinden nasıl çıkılır bu konuda görüşleriniz nelerdir. Siz kıdemli meslektaşlarıma sorarım. Şimdiden teşekkür ederim. Umarım stajyer avukatların parasızlıklarına çare olacak bir cevap bulunur. Saygılarımla Stj. Av. Cihan DÜVEN.
Old 04-01-2016, 23:58   #2
ugurtrbrs

Merhabalar,
Bu konu ile alakalı gayri resmi haberler gördüm. Fakat resmi bir açıklama bulamadım. TBB veya Bakanlık ile görüşmeniz oldu mu bu konuda? Yada bildiğiniz resmi bir açıklama varsa paylaşabilir misiniz?
Old 25-01-2016, 17:41   #3
av.blntdstc

BİMER yolu ile Adalet Bakanlığı'na Bakanlığın bu konudaki görüşünü sordum ve ne yazık ki olumsuz cevap aldım. Gönderdikleri cevabi yazı şöyle diyor:

"BİMER aracılığıyla bir örneği Bakanlığımıza gönderilen 30.12.2015 tarihli posta iletiniz incelendi. Aktif İşgücü Hizmetleri Yönetmeliği kapsamında Türkiye İş Kurumu tarafından yapılan işbaşı eğitim programının gerek nitelik ve amaçları gerekse kapsam ve uygulanma şekilleri itibariyle avukatlık mesleğinin önem ve özellikleri, Anayasanın 135. maddesi ile birlikte Avukatlık Kanunu ve Türkiye Barolar Birliği Avukatlık Staj Yönetmeliğinin Türkiye Barolar Birliğine ve Barolara yüklediği görevler ve tanıdığı hak ve yetkiler bakımından çatıştığı anlaşıldığından avukatlık stajınız sırasında işbaşı eğitim programından faydalanabilme olanağınızın bulunmadığı düşünülmektedir. Aynı konuda Türkiye Barolar Birliği Başkanlığına 31.12.2015 tarih ve 17613 sayılı cevabi yazımız ile görüşümüz iletilmiştir. Bu kapsamda, Türkiye Barolar Birliği tarafından Baro Başkanlıklarına yapılan 06.01.2016 tarih ve 2016/2 sayılı duyuruda, görüşümüzde belirtilen hususlar çerçevesinde avukat stajyerlerinin anılan Yönetmelikten yararlandırılmasına ilişkin Yönetmelikte değişiklik yapılması hususunun, Türkiye İş Kurumu ve Çalışma Bakanlığı ile müzakere edilerek, sonucundan Baro Başkanlıklarının haberdar edileceği bildirilmiştir. Bilgi edinilmesini rica ederim.

HUKUK İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ANKARA
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi