Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Sürekli Artan Kontenjanlar ve Hukukun Geleceği

Yanıt
Old 15-08-2013, 14:47   #1
Av. Aday

Varsayılan Sürekli Artan Kontenjanlar ve Hukukun Geleceği

Merhabalar,
Öncelikle bu yıl hukuk fakültesine giren birisi olarak sizlerin de görüşlerinizi almak istedim. Forum da bu konunun daha önce de dile getirildiğini biliyorum ancak bu yıl artış azımsanamayacak miktarda. Bu yıl hukuk fakültelerinin toplam kontenjanı 15 bin 420'ye çıktı. Puanlar ise devlette 396'ya kadar düştü.(sıralama tahminim 25-27.000)

Peki sizler artan kontenjanları ve buna bağlı olarak düşük sıralamalarla dahi hukuka girilmesini nasıl karşılıyorsunuz ? Sizce bu durum hukukun ve hukukçuluğun saygınlığını yitirmesine yol açar mı ?

Eğer bunu olumsuz bir şey olarak değerlendiriyorsanız bu durumun yaratacağı olumsuz etkiyi azaltmak için önerileriniz var mı ? Örneğin avukatlık sınavı konu hakkında sıkça tartışılan bir seçenek olmuştur. Ya da hukukçular olarak bir imza kampanyası ya da düzeyli bir protesto yapılarak kontenjanların azaltılması talep edilebilir mi ?

Son olarak pek çok üniversitenin kontenjanlarının birinci öğretimde 800, ikinci öğretimde 400 üzeri olduğunu hatırlatmak isterim. Sizce 1200 öğrenci alan bu fakültelerin hukukun kalitesini düşürür mü ?

Şimdiden hepinize teşekkürler.
Saygılarımla.
Old 16-08-2013, 07:44   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av. Aday
Merhabalar,
Öncelikle bu yıl hukuk fakültesine giren birisi olarak sizlerin de görüşlerinizi almak istedim. Forum da bu konunun daha önce de dile getirildiğini biliyorum ancak bu yıl artış azımsanamayacak miktarda. Bu yıl hukuk fakültelerinin toplam kontenjanı 15 bin 420'ye çıktı. Puanlar ise devlette 396'ya kadar düştü.(sıralama tahminim 25-27.000)

Peki sizler artan kontenjanları ve buna bağlı olarak düşük sıralamalarla dahi hukuka girilmesini nasıl karşılıyorsunuz ? Sizce bu durum hukukun ve hukukçuluğun saygınlığını yitirmesine yol açar mı ?

Eğer bunu olumsuz bir şey olarak değerlendiriyorsanız bu durumun yaratacağı olumsuz etkiyi azaltmak için önerileriniz var mı ? Örneğin avukatlık sınavı konu hakkında sıkça tartışılan bir seçenek olmuştur. Ya da hukukçular olarak bir imza kampanyası ya da düzeyli bir protesto yapılarak kontenjanların azaltılması talep edilebilir mi ?

Son olarak pek çok üniversitenin kontenjanlarının birinci öğretimde 800, ikinci öğretimde 400 üzeri olduğunu hatırlatmak isterim. Sizce 1200 öğrenci alan bu fakültelerin hukukun kalitesini düşürür mü ?

Şimdiden hepinize teşekkürler.
Saygılarımla.

Hiç endişe etmeyiniz. Hukuk ve hukukçuların saygınlığı epey önce kaybolmuştur. Hukuk eğitiminde kalite ve kaliteyi önemseyen de artık kalmadı. Bu konuları kafanıza takmayıp, öğrenciliğin tadını çıkarın. Çünkü öğrencilik bittiğinde acı gerçekle karşılaşacaksınız.
Old 16-08-2013, 08:54   #3
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Hiç endişe etmeyiniz. Hukuk ve hukukçuların saygınlığı epey önce kaybolmuştur. Hukuk eğitiminde kalite ve kaliteyi önemseyen de artık kalmadı. Bu konuları kafanıza takmayıp, öğrenciliğin tadını çıkarın. Çünkü öğrencilik bittiğinde acı gerçekle karşılaşacaksınız.
Öğrenci arkadaşımıza realizm ve rasyonalizmin doruklarını işaret etmiş, kısacası "saygınlık hak getire, şu anda aslolan ayakta kalabilme mücadelesidir" demişsiniz sanki..
Old 16-08-2013, 12:09   #4
Av. Aday

Tamam da görevi insanların haklarını savunmak olan kişiler kendi hakları yenilerken, toplum nezrinde itibarsızlaştırılırken hiç sesini çıkarmamalı mı ? Yani aman olmuş olan deyip susmak sizce bir hukukçunun yapabileceği bir davranış mıdır ?
Kaliteli bir eğitim almadan para kazanma hırsıyla mesleğe atılacak insanlar ve onları bu yola sevkedenler yaptıklarına devam mı etmeli sizce ?

Belki yolun çok başında olduğum için böyleyim, bilemiyorum ama mesleğin saygınlığı çoktan gitti deyip susmak içime sinmiyor.

Yorumlarınız için teşekkürler.
Saygılarımla.
Old 16-08-2013, 12:32   #5
Av. Can DOĞANEL

Benim TBB sicilim 60000'lerdeydi. Şimdi bilmiyorum ama hadi olsun 100000.
Türkiye nüfusu dikkate alındığında 100000 avukat çok değildir. Ekonomik büyüme ile birlikte aynı oranda şirket sayısı, çalışan sayısı vb. artmaktadır.
Az sayıdaki avukatın içinde niteliksiz de olsam bir takım fırsatları değerlendirerek çok para kazanabileyim mantığının bir kenara bırakılması ve bir yandan da bence asıl sorun olan mesleğin kanunundan başlayarak nitelikli meslek mensuplarının, adil ve emekten yana bir yapı içerisinde mesleği icra edebilecekleri bir düzenin kurulmasıdır.
Old 16-08-2013, 15:45   #6
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Av. Can DOĞANEL
Türkiye nüfusu dikkate alındığında 100000 avukat çok değildir.
Bir an için 100bin avukatın çok olmadığını düşünelim: Şu anda hukuk fakültelerinde okuyan öğrenci sayısı 40bin.

Beş yıl sonra 140bin avukatın çok olmadığını düşünebilecek miyiz?

Saygılarımla
Old 16-08-2013, 18:34   #7
Av. Aday

Alıntı:
Yazan Av. Can DOĞANEL
Benim TBB sicilim 60000'lerdeydi. Şimdi bilmiyorum ama hadi olsun 100000.
Türkiye nüfusu dikkate alındığında 100000 avukat çok değildir. Ekonomik büyüme ile birlikte aynı oranda şirket sayısı, çalışan sayısı vb. artmaktadır.
Az sayıdaki avukatın içinde niteliksiz de olsam bir takım fırsatları değerlendirerek çok para kazanabileyim mantığının bir kenara bırakılması ve bir yandan da bence asıl sorun olan mesleğin kanunundan başlayarak nitelikli meslek mensuplarının, adil ve emekten yana bir yapı içerisinde mesleği icra edebilecekleri bir düzenin kurulmasıdır.
7

Yazımda sadece bu yıl üniversitelerin 15000 öğrenci aldıklarından söz etmiştim. Ayrıca doğru düzgün bir profesörü bile yokken açılan ve sözde eğitim veren pek çok üniversite olduğunu sizde biliyorsunuzdur.
Vakıf üniversitelerine laf atmak gibi bir niyetim yok ama belli başlı bir kaç üniversite dışında kaç üniversitede doğru düzgün bir akademik kadro var ? Bu aynı zamanda bazı devlet üniversiteleri içinde geçerli.
Ayrıca avukat sayısında ki çokluk sebebiyle avukatların pek çok hakkını kaybettiğini eminim siz benden iyi biliyorsunuzdur. Forumda sürekli olarak kamu avukatlarının yaşadıkları zorluklardan, büro açan avukatların uzun süre ofis kirasını dahi çıkaramadıklarından söz edildiğini biliyorsunuzdur.
Ayrıca yine yazımda belirttiğim gibi bu kontenjan artışlarından kaynaklanan sorunlara yönelik çözüm önerilerini de belirtirseniz mutlu olurum. Örneğin sizin belirttiğiniz adil ve emekten yana sistem nasıl bir sistemdir ? Bu sistemin oluşması için hukukçulara düşen görevler nelerdir ?

Sizin gibi deneyimli avukatların görüşlerini almak beni mutlu edecektir.
Size ve diğer tüm yorum yazan üstatlarıma teşekkür ediyorum.
Saygılarımla.
Old 17-08-2013, 14:01   #8
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av. Aday
Tamam da görevi insanların haklarını savunmak olan kişiler kendi hakları yenilerken, toplum nezrinde itibarsızlaştırılırken hiç sesini çıkarmamalı mı ? Yani aman olmuş olan deyip susmak sizce bir hukukçunun yapabileceği bir davranış mıdır ?
Kaliteli bir eğitim almadan para kazanma hırsıyla mesleğe atılacak insanlar ve onları bu yola sevkedenler yaptıklarına devam mı etmeli sizce ?

Belki yolun çok başında olduğum için böyleyim, bilemiyorum ama mesleğin saygınlığı çoktan gitti deyip susmak içime sinmiyor.

Yorumlarınız için teşekkürler.
Saygılarımla.

Yukarıdaki mesajımda, mesleğe adım attıktan sonra duyacağınız mutsuzluğu daha öğrenci iken yaşamamanızı amaçlamıştım. Avukatlık mesleği ve saygınlığı ile ilgili görüşlerimi site içi arama motorunu kullanarak bulabilirsiniz.
Old 17-08-2013, 14:59   #9
Av. Aday

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Yukarıdaki mesajımda, mesleğe adım attıktan sonra duyacağınız mutsuzluğu daha öğrenci iken yaşamamanızı amaçlamıştım. Avukatlık mesleği ve saygınlığı ile ilgili görüşlerimi site içi arama motorunu kullanarak bulabilirsiniz.
İlginiz ve tavsiyeniz için çok teşekkür ederim gerçekten. Fakat bu bir mutsuzluk değil aslında. Severek seçtiğim bir iş avukatlık. Hakimlik savcılık vs. düşünmüyorum bile. Fakat hayatımın geri kalanında icra edeceğim mesleğim ile ilgili bir şeyler yapmak istiyorum hepsi bu. Bu arada mezun olmama henüz çok olsa bile hukuki kariyerim ile ilgili araştırma yapmak, bir şeyler öğrenmek kısacası bu tarz şeyleri kafaya takmak hoşuma gidiyor.
Saygılarımla.
Old 25-09-2013, 10:52   #10
İsmail Kızık

Dikkat

Bence, hukukçu sayısı arttıkça, tek başına çalışan avukatların sayısı azalacak.Buna binaen, avukatlar artık büroda sayıyı artırarak farklı alanlarda uzmanlaşma yoluna gidecekler.Yani zaman geçtikçe büyük büro ve küçük büro ayrımı ortaya çıkacak.
Old 27-09-2013, 09:38   #11
av.esengül çördük

ne yazık ki; bu plansız artıştan hukuk ve avukatlık mesleğinin kalitesi olumsuz etkilenecek.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi