Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

sigara içmek boşanma nedeni midir?

Konuyu Kilitleyin
Old 29-09-2007, 23:44   #1
Konuk

Varsayılan sigara içmek boşanma nedeni midir?

eşim sigara içiyorum diye beni boşayacağını söylüyor bu boşanma nedenimidir? 12 senelik evliyiz 2 çocugumuz var ve evlendikten sonra aldıgımız bütün mallar eşimin üzerine bana hiçbirşey vermeyeceğini söylüyor böyle bir şey olabilirmi şimdiden teşşekürler.. ayrıca evlenmeden öncede sigara içiyordum ve eşim sigarayı bırakalı 2 sene oluyor .
Old 30-09-2007, 00:44   #2
Av.Suat Ergin

İlginç bir boşanma gerekçesi... Tabii ki geçerli değil... 'Gözünün üstünde kaşı var' gibi bir şey...

Saygılarımla
Old 30-09-2007, 01:05   #3
_kübra_

bu boşanma sebebi olamaz tabiki de..eşiniz bunu hiç düşünmesin bile gerçekten çok ilginç..
saygılarımla...
Old 30-09-2007, 10:40   #4
üye18721

Boşanmak için neden arayan bulur! Tabi ki sigara içme meselesi boşanma için bir gerekçe olamaz. Sayın Konuk, sizi tebrik etmek lâzım. Demek ki eşiniz boşanmak için sizde herhangi bir kusur bulamamış ve ileri sürememiş ki böyle bir bahaneye gereksinim duymuş.
Old 30-09-2007, 18:01   #5
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Her ne kadar diğer katılımcılar;sigara içmenin boşanma sebebi olmayacağı görüşünü belirtmişlerse de,buna kesin hayır yanıtının verilmesinin mümkün olmadığı düşüncesindeyim.Her özel duruma göre ayrıca değerlendirmek gerekli.Bu tamamen benim kişisel düşüncem.

Şöyle düşünüyorum:Eşlerden biri sağlık sorunları yaşıyor olabilir ve ev ortamında sigara içilmesi sağlığını tehdit ediyor olabilir.

Bu durumda diğer eşin ev ortamında sigara içmekte ısrar etmesi ,haklı bir davranış sayılmaz.Diğer eşin birlikte yaşamaya katlanması beklenmeyebilir.

Nihayetinde sigara içmek ,içen ve bulunduğu ortamda bulunanlara zarar veren bir davranıştır.

Diğer sorunuza gelince:
Evlilik sırasında edinilmiş mallar 1 Ocak 2002 den önceki tarihte edinilmiş ise,mülkiyete sahip olmayan eş,malın edinilmesine yapmış olduğu katkısı oranında alacak hakkı talep edebilir.

1 Ocak 2002 tarihinden sonra ise mallar, çalışma karşılığı
edinilmiş ise diğer eşin ,yarı değerini talep hakkı bulunmaktadır.

Tüm sorularınız için bir avukattan yardım almanızı,mali durumunuz uygun değilse ,bulunduğunuz yerin barosu adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.
Old 30-09-2007, 19:41   #6
tükenmez kalem

Karar Yargıtay?

Sigara alışkanlığının sigara kullanmayan eş açısından ortak hayatı çekilmez hale getirecek bir alışkanlık oldugundan şahsi görüş olarak bu konuda syn Av.Habibe Yılmaz Kayar'ın cevabına aynen katılıyorum. Buna karşılık benzer bir olayda Yargıtay kalp rahatsızlığı olan F.T adlı kadının sigara içen kocası A.T'ye açtığı boşanma davasının reddini istemiştir. Yargıtay, eşlerin sigara içmesini boşanma nedeni saymayarak; Kadıköy 1. Aile Mahkemesi'nin verdiği boşanma kararını bozan kararında, "Boşanma kararı verilebilmesi için evlilik birliğinin, ortak hayatı sürdürmeleri eşlerden beklenemeyecek derecede temelinden sarsıldığının sabit olması gerekir" demiştir.

http://ankara.sendeyolla.com/haberde...20789&id=20790
Old 30-09-2007, 23:08   #7
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Haber metine göre dava,Yargıtay tarafından bozulmuş ve yerel mahkeme,Yargıtay'ın kararına direnmiştir.

Bu durumu ile karar Yatrgıtay Hukuk Genel Kurulunda incelenecek.

Yani karar kesinleşmemiştir.

Kaldı ki belirtilen olayda mahkeme bir eşin diğer eşi sadakatsizlikle suçlamasını boşanma gerekçesi yapmıştır.

Sonuç olarak her olayın kendi koşullarında değerlendirilmesi gerektiği yönündeki düşüncemi tekrarlamak istiyorum.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi