Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Yüksek Hukuk Eğitimi Hukukta yüksek lisans ve doktora eğitimi ile ilgili konular

deneyimlerinizi bir son sınıf öğrencisiyle paylaşır mısınız?

Yanıt
Old 16-04-2007, 18:39   #1
iyiniyetli3.kişi

Soru deneyimlerinizi bir son sınıf öğrencisiyle paylaşır mısınız?

Sayın THS üyeleri,
Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesinde son sınıftayım ve tahmin edebileceğiniz gibi pek çoğunuzun yaşadığı hezeyanları, yürek sıkıntılarını yaşamaktayım. Genel anlamda ne istediğimden eminim, dolayısıyla kariyer seçimi ile ilgili bir sıkıntım yok. Benim asıl sorunum hedeflerime ulaşıncaya kadar karşıma çıkacak sınavları, mülakatları nasıl atlatacağım.
Ağustos ayında ve 2.5/4 gibi bir ortalamayla mezun olacağım. Kamu hukukunda master yapmak istiyorum, pazar günkü sınava çalışıyorum. Kendi okuluma başvuracağım. Kullanılmamaktan paslanmış olmakla beraber Alman Kültür'ün ileri seviyesini bitirmiş bir almanca ve yedi yıllık İngilizce bilgim var.
Hakimlik-Savcılık sınavlarına hazırlanıyorum. Örgütlü suçlarda özelleşmek istiyorum. Gelin görün ki bu kadar planlı hareket etmeme rağmen hala tam manasıyla önümü göremiyorum.
Bu badireleri atlatmış sayın meslektaşlarımdan (sizleri şimdiden böyle nitelendimemde bir sakınca olmadığını umuyorum.) bu aşamalardaki deneyimlerini paylaşmalarını rica ediyorum.
Çok kişisel içerikli ve uzun bir metin olduğundan dolayı özür dilerim ama sınav puanları dışında bilgi edinmek isteyen diğer öğrenci arkadaşlara da yardımcı olabilir burada anlatılacak olanlar diye düşünüyorum.
İlginize ve desteğinize çok teşekkür ederim.
Old 16-04-2007, 20:02   #2
Av.Turan

açıkcası çok karmaşık bir ifade olmuş. savcu olursanız iddanameyi anlayamayacağız bence hiç panik yapmadan sakin düşün.birgin gel büroma sana bir çay ısmarlayayım oturup konuşalım.o zaman daha sakin şekilde anlatabilirsin sanırım.
Old 16-04-2007, 20:14   #3
iyiniyetli3.kişi

ah ben savcı olduktan sonra gayet anlaşılır yazarım iddianameleri olmadı siz istediğiniz gibi iade edersiniz ya da itiraz edersiniz, hiç sorun değil Teklifiniz çin teşekkür ederim, en kısa zamanda rahatsız edeceğim sizi
Old 16-04-2007, 22:53   #4
av.mgul

açıkcası yazdıklarınız benim bir yıl önceki halimi andırdı. bir yıl önce de ben sizin gibiydim. teşleşlıydım gelecek konusunda ümitsiztim ve bir belirsizlik yaşıyordum. tüm bu çektiğiniz sıkıkıntıların üstünden kendi adıma tam bir yıl geçti şimdi kendi okulumda isteğim doğrultusunda özel hukuk da yüksek lisans yapıyorum aynı zamanda stajımı tamamlamaya çalışıyorum. yüksek lisans derslerim nedeniyle hiç bir yerde iş bulamıyorum.
sonuç olarak saydığınız sorunlar bende bir yıl içinde artarak devam etti. yani istediğiniz yerlere ulasanızda gelecek kaygısı gibi büyük bir sorun peşinizi bırakmıyor.
kusura bakmayın biraz karamsar bir yazı oldu ama benim yaşadıklarım ve yaşadığım bunlar.
umarım sizin için daha iyisi olur.
saygılar
Old 17-04-2007, 13:06   #5
beril diyar

Merhaba, yazdıkların gayet anlaşılır ve ne istediğini bilen bir insansın. Zira, hepimiz birebir aynı olmasada aynı yoldan geçiyoruz. senden önce o yolu kullananların ne yaptığını bilir ve anlarsan; yaşamda yakalayacağın başarıya her zaman diğerlerine göre daha önce ulaşırsın. Hepimizde gelecek kaygısı var. Bu sadece sana özgü değil. Ama, her zaman olumlu düşünmeyi tercih et: gerçekleri ihmal etmeden. Böylece, sorunlardan kurtulabilmek için çözümler üretebilirsin.
Hedefin belli, hedefin konusunda tereddütte yaşamıyorsun, bence; sınavı nasıl kazanacağına odaklan ve yapman gerekenleri bir kenara yaz ve kendini her ay yapıp yapamadıkların konusunda denetle.
Ben hakimlik-savcılık düşünmediğim için sınav hazırlıkları konusunda net bir fikrim yok.
kolay gelsin
Old 17-04-2007, 15:12   #6
iyiniyetli3.kişi

Çok teşekkür ederim hepinizie, umarım bu badireleri atlatıp da şimdi başka gaileleri olanlar da kısa zamanda ferahlarlar
Herkese kolay gelsin
Old 20-04-2007, 21:11   #7
Ramazan Dönmez

merhabalar,
pazar günü sınava gireceğini belirtmişsin, LES i kastediyorsun (kasıt mı taksir mi sen daha iyi bilirsin ceza istiyorsan) herhalde. Gazi Üniversitesinin kabul kriterlerine baktığım zaman LES in etkisinin daha fazla olduğunu görmüştüm, sanırım %60 oranında etkisi vardı. Umarım sınavın iyi geçer. Yabancı dil ise %10 ila %20 arasında etki yapabiliyor. Not ortalaman çok yüksek değilmiş keza onun da %15 civarında etkisi oluyor. LES sonucun, dil avantajın ve mülakattaki olası avantajın (aynı okulda olman) bu eksikliği kapatabilir bence. Şansın açık olsun.

Şansın açık olsun diyorum. Ben de seninle aynı sıkıntılar içerisindeyim bir noktada. Özel hukuk masterı yapmak ve o arada stajımı bitirmek istiyorum. Neler olacak göreceğiz.

Işık ve sevgi ile.
Old 22-04-2007, 15:05   #8
iyiniyetli3.kişi

merhaba;
gazi'nin kabul kriterleri çok da ağır değil aslında, %50 les, %10 yabancı dil, %20 mülakat ve kalanı da not ortalaması olmalı...ama ankara hukuktan gelen çok kişi oluyormuş. diğer şartları eşitlediğimizde benim onlardan tek üstünlüğüm kendi okuluma başvuruyor olmam ve açıkçası bu da beni korkutuyor
benim sınavım gayet iyi geçti, umarım girenlerin hepsi aynı durumdadır....
herkese kolay gelsin ve güzel tatiller
Old 09-05-2007, 23:00   #9
selcen ünsal

Aynı sorunları ben de yaşıyorum son sınıf öğrencisi olarak.Ne yapacağımı ve ne yapmak istediğimi bilmiyorum.Ve sürekli verdiğim kararlar değişiyor..En iyisi okulun bitmesini beklemek sanırım..
Old 12-05-2007, 10:33   #10
av.okan yılmaz

yolunu gayet açık çizmişsin. önemli olan hedeflerin belli olması ve bu hedeflerine ulaşmak için çaba harcaman. yüksek lisasn yapmak istemen güzel bence bunu ihmal etme. sana gelecek hayatında başarılar diliyorum
Old 12-05-2007, 18:06   #11
Seyda

Merhaba iyiniyetli 3 kişi ;

Marmara Ünv.nden mezunum, fakülteyi 4 yılda bitirdim.Sonra Les'e hazırlandım biraz ve kazandım.Ancak mülakatı -hala anlayamamış olsam da- geçemedim.Kamu Hukuku alanında y.lisans yapmak istiyordum.

Sonda diğer hedefime odaklandım,yaz boyunca hakimlik sınavına hazırlandım.Birçok olumsuz şey oldu ve ayrıca genel kültürü de fazlaca küçümsememin faturasını sınavı kazanamamakla ödedim.

Şuan avukatlık stajımın 8. ayı içindeyim ancak çalışmıyorum Bu rahatlık nerden derseniz, bir sonraki hakimlik sınavını beklemekteyim..

Size diyeceğim şu ki; çok istediğiniz bazı şeyleri elinizden kaçırabilirsiniz, çok çalışmanız da yetmez bazen, bir şekilde kaybedersiniz..Ancak hedefinizi belirledikten sonra bu kayıplar sizi asla yıldırmasın.Kendinizi her zaman kazanmaya endekslerseniz hayal kırıklıklarınız da çok büyük olur. Gerçekten yılmadan çalışmaya devam ederseniz bütün hedeflerinize kavuşacağınıza eminim..Belki bu sene olmaz da seneye ya da 2-3 sene sonra olur ama mutlaka olur..

Saygılarımla..
Old 13-05-2007, 19:56   #12
_NALAN_

ne yapmak istediğini BİLMEK
yapak istediklerin için planlı çalışma AZMİ
ve olumsuzluklardan YILMAMA
HUKUK FAKÜLTESİNİ BİTİRİNCE İHTİYACIN OLAN 3 ŞEY.
Old 15-05-2007, 19:17   #13
iyiniyetli3.kişi

mesajlarınıza çok teşekkürler, ilaç gibi geliyor hepsi....
bir kaç gün önce nedense bilip de tam anlamıyla idrak edemediğim yüksek lisans başvurularında mezuniyet şartı arandığını öğrendim, bugünse beklemede olduğum derslerin yaz okulunda açılmayacağını... çok parlak gelişmeler değil yani bunlar ama en azından bir iş bulmak kaydıyla hakimlik sınavlarına çalışabilecek olmanın ve master için gereken diğer sınavlara da aynı şekilde hazırlanabilecek olmanın gönül ferahlığını yaşıyorum... galiba insan hayırlısını isteme yetisini de zamanla geliştiriyor
tekrar çok teşekkür ederim hepinize..
Old 29-06-2007, 17:45   #14
batuhan_the_lawyer

merhabalar ben istanbul üniversitesi hukuk 1.sınıfta okuyorum.bilgisi olanlardan bir ricam olacaktı,uluslararası ticarette tahkim alanında uzmanlaşmak için ne yapmam gerekiyor,hangi üniversiteler bu konuda uzman ve yurt dışı yapmak gerekiyor mu?birilerinden duymuştum bu alanı acaba iş şartları nedir nerelerde çalışılabilir bu konuda?
ilgilenen herkese çok teşekkür ederim saygılar
Old 02-08-2007, 21:45   #15
jurist1985

ben de son sınıfa demir atacam inşallah bu sene. ben de akademik kariyer ile hakim-savcılık arasında kaldım. ne yapmalıyım bilmiyorum.
Old 22-10-2008, 17:40   #16
Yavanna

Batuhan the lawyer, öncelikle devletler genel, özel, medeni usul, ticaret hukuku ve varsa tahkim gibi dersleri çok iyi dinleyerek, hocalara sorular sorarak ve iyi notlar alarak bu dersleri geçmen gerekiyor. Özellikle devletler genel dersinden sonra insanlar bundan vazgeçiyor ama umarım sen istediğin yolda ilerlersin, kolay gelsin.
Old 22-10-2008, 17:43   #17
Yavanna

Ayrıca ben de son sınıf öğrencisiyim ve hayatta en iyi yapabildiğim şey insanlara ders anlatmak. Bunun dışında birçok iyi hukuk bürosunda yaz stajı yaptım, halen de bir şirketin hukuk departmanında öğrenci stajyer olarak çalışmaktayım. Ancak beni bu rekabet ortamı hiç çekmiyor. Sanırım yüksek lisans yapıp araştırma görevlisi olmak beni daha çok memnun edecek. Benim gibi bir ikilemde kalmış ve bu yolu seçmiş bir büyüğümün desteğini almak çok isterim. Gerçekten ne yapacağımı bilemiyorum.
Old 23-10-2008, 21:20   #18
AvTürk

okulda kalmak istemiyorsanız yüksek lisansı bir kenara bırakın(çünkü inanın hiç bir işe yaramıyor) ve hakimlik savcılığa şimdiden çalışmaya başlayın.(tabi tanıdık bir kaç yüksek mahkeme üyesini tanıyor olmanız elzem). veyahut tanıdık(durumu iyi) bir avukat varsa avukatlığa yönelin.

sıfırdan başlayan avukatların durumu malum. ve bu malumluk artarak devam ediyor

olmadı kpss ye yönelin, vergi denetmenliği, müfettişlik, uzman kaymakamlık vs. ama bunlara girmek de zordur. önce kpss, sonra kurumun yazılı sınavı, sonra da mülakat(torpil) sınavı. fakat kurum avukatlığını tavsiye edebilirim. hazine, belediye, üniversite vs. bunlara da çalışabilirseniz matematik tarih coğrafya türkçe(kpssb) çözerek mülakatsız girebilirsiniz. tabi en son 90 lı puanlarla alınıyordu sanırım kurum avukatlığı

bizim alanımızda mülakat ve yazılı sınav istemeyen tek meslek avukatlık. ne güzel değil mi ama malum...

başarılar.
Old 15-12-2008, 16:05   #19
glyclk

yüksek lisansın etkisinin zahmetinden fazla olduğunu düşünüyorum.devam zorunluluğu olmayan dersler seçildiğinde işle okulu aynı anda götürmek de zor değil. özellikle not ortalaması iyi olanların denemesinde fayda var. ALES de oldukça kolay bir sınav...
Old 10-06-2010, 22:08   #20
Aslı Aydın

Merhaba,

Ben de henüz 1. sınıf öğrencisiyim. Daha doğrusu 1. sınıfı bitirdim, şimdi 2. sınıfa geçmek için beklemedeyim. Benim de kafamda soru işaretleri şimdiden oluşmaya başladı. Vakıf üniversitesinde okumama rağmen yüksek lisans ve doktora yapmak ve hatta mümkün olursa öğretim görevlisi olmak en büyük hayalim şu anda. Fakat bir diğer taraftan da çevrem benden sanırım mezun olduktan sonra avukatlık yapmamı bekliyor. Benim sorum ise şu aşamada ortaya çıkmakta: Yüksek lisans ve hatta doktora yapmanın, ola ki öğretim görevlisi olmadım, avukatlık mesleğinde herhangi bir katkısı mevcut mu yoksa yüksek lisans ve hatta doktora yaptıktan sonra en doğru seçim öğretim görevlisi olma yolunda gayret göstermek ve bu yolda ilerlemek mi? Bu konuda gerçekten de şimdiden kafam çok karışmış durumda. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Teşekkürler.
Old 14-06-2010, 22:16   #21
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Firebolt,

Eğer araştırmak, üretmek, yazmak büyük bir zevk ise sizin için, eğer paradan daha önemli değerlerin peşinden koşmaksa isteğiniz, eğer kompleksli, kaprisli, kıskanç bir çevrede başkalarını umursamadan kendi işinize bakabilecekseniz ve sabırlı iseniz akademisyen olmanızı öneririm. Diyeceksiniz ki kıskanç bir çevre her işte vardır, doğrudur. Ancak akademik çevrede âlâsı vardır, işyerinde örgütsel yıldırma olarak çevrilen mobbing'in en çok akademik çevrelerde görüldüğü belirtilir. Diğer yandan avukatlıkta lisansüstü eğitim elbette yararlıdır ama doğrudan getiri getirmesi beklenmemelidir. Yakın zamanda benzer bir konuda yazılanlar için bakınız http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=50805

Saygılarımla
Old 05-07-2010, 16:46   #22
Mehmet'im ben

Bu sene mezun oldum, benim yaşadıklarım yaşayacaklarımı siz yaşadınız, bazınız avukat oldunuz, bazınız hakimlik sınavını kazandınız, bazınız mülakatta elendiniz...Sahi, size ne oldu şimdi, ne iş yapıyorsunuz ? Yıl 2010!..3 yıl geçmiş ilk yazının üstünden, merak ediyorum. Anlatınız lütfen..Kim bilir bu yazının da üstünden seneler geçer ve aynı soru bana da sorulur
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi