Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Avukata silahlı saldırı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-03-2007, 14:09   #1
Av.Yüksel Eren

Varsayılan Avukata silahlı saldırı

KOCAELİ (İHA) - Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde bir avukat, silahlı saldırıya uğradı.

Alınan bilgilere göre, olay 19 Mayıs Caddesi üzerinde Çınar Apartmanı No 23'te meydana geldi. Kocaeli Barosu avukatlarından Yılmaz Keleş (42), bürodan ayrılıp evine gitmek üzereyken kimliği belirsiz bir şahıs tarafından silahlı saldırıya uğradı. Kar maskeli olduğu öğrenilen saldırgan, silahını çekerek Yılmaz Keleş'in ayaklarına 6 el ateş ettikten sonra olay yerinden kaçmayı başardı.

Keleş çevreden gelen vatandaşların yardımıyla kendisine ait 34 GGG 59 plakalı Mercedes marka aracına bindirilerek Gölcük Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Durumu telefonla polise ve yakınlarına bildiren Keleş, hastanede yapılan ilk müdahalesinin ardından tedavi altına alındı.

Ağır ceza davalarına baktığı öğrenilen Keleş'e yapılan saldırının savunma ya da müdahil vekili olarak katıldığı bir davadan kaynaklanabileceği üzerinde duruluyor. Keleş olayla ilgili bir açıklamada bulunmazken, polis saldırganın yakalanması için operasyon başlattı.
Old 28-03-2007, 15:36   #2
Av.Abdülkadir ÖZ

Artık TBB sitesine bakmak istemiyorum. Ya CMK sorunları ya avukata saldırı haberi. Eskiden ülke sorunlarını tartışırdık. Ne olacak bu memleketin hali diye. Şimdi sadece kendi sorunlarımızla boğuşuyoruz. Canı sıkılan avukata saldırıyor. Peki ne olacak bu avukatların hali?
Old 28-03-2007, 18:07   #3
bcokelez

Cidden yeter artık. Buna kimse dur demiyecek mi? Sadece görevimizi yapmaya çalışırken Biz de silahlanıp, silahlarımızı belimize alıp çatışmak zorunda mı kalacağız? Kask ve kevlar yelek mi giymemiz gerekmekte?

"Hacze giden Avukat ile Borçlu arasında çıkan silahlı çatışmada borçlu hayatını kaybetti" haberini de göreceğiz gibi bir his var içimde.

yetti!
Old 28-03-2007, 18:27   #4
Belgium

Kesinlikle şiddetle kınanması gereken bir olay, perde arkasını merak etsemde.

Burada bir deyim vardır: “Piyanisti vurmayın.” Ne yazık ki vuruyorlar.

İnsanların idrak edemediği avukatın suçu değil suçluyu ve daha doğrusu haklarını ve hukuğu savunduğu. Zanlı ile avukatının özdeşleştirilmesi çok yanlış.
Old 28-03-2007, 20:46   #5
Jeanne D'arc

Meslektaşımıza geçmiş olsun diyor, çirkin saldırıyı kınıyorum.

Saygılarımla.
Old 28-03-2007, 21:05   #6
ad-hoc

Saldırıyı kınıyor, meslektaşımıza acil şifalar diliyorum
Old 28-03-2007, 22:28   #7
avmhy

Daha staj dönenmim de gittiğim bi hacizde 4 polisin arasında borçlunun saldırısına maruz kaldım...
Ne yazık ki mesleğin cilvesi bu
Tarafı olmadığımız husumetlerde temsilcisi olduğumuz şahısla özdeşleştiriliyoruz...
Elbette güvenliğimiz için devler kurumları ve meslek örgütlerimiz ellerinden geleni yapmalı
Ama diğer taraftan oransal bir bilgim yok ancak gelişmiş ülkelerde benzeri olayların yaşanma sıklığının düşük olduğuna inanıyorumm.
Yani ülkemiz halkımız geliştikçe benzeri olaylarda azalacaktır..
Meslek olarak neredeyse güvenlik güçleri kadar şiddet görme ihtimali yüksek bir yerdeyiz ama silah ruhsatı almakla da kendimizi koruyamayacağımız açıktır..
va son olarak Barolar birliğinin sitesinde saldırıya uğrayan arkadaşlarımızın resimlerini koyması mesleki dayanışma düşüncesine yarar sağlayacak bir tavırdır ve doğrudur...
Old 28-03-2007, 22:50   #8
Av.Yasar SALDIRAY

Rahatsiz Diyecek Soz Bulamiyorum ?

SALDIRIYI NEFRETLE KINIYORUM VE MESLEKTASIMIZA ACIL SIFALAR DILIYORUM...
Old 29-03-2007, 11:27   #9
Av.Abdülkadir ÖZ

Son bir kaç ayda bu saldırılar niçin bu kadar arttı?Bu durum karşısında niçin ilgili,etkili ve yetkili kişiler tek kelime dahi etme gereği duymuyorlar? Hakime yapılan saldırı ana haber bültenlerine taşınırken avukata yapılan saldırılar medyada ilgi çekmiyor bile. Bu da sanki karşı tarafın saldırı hakkı varmış gibi bir izlenim yaratıyor. Kolay değil yargının üvey evladı olmak.
Old 29-03-2007, 14:21   #10
Av.Günar

Borçlu elinde tabancayla beni birinci kattan son kata kadar kovalamıştı.4.kattaki kiracı kapıyı açmasa ölebilirdim.Üzüldüğüm kısım hacze polisle gitmeme rağmen 4. kattaki eve canımı zor atmam oldu.Maalesef hepimizin başına geliyor.Meslektaşımıza acil şifalar diliyorum.
Old 29-03-2007, 14:48   #11
GÜLİZ

TBB'nin sitesinde saldırıya uğrayan avukatların isimlerini açıklayan bir sayfa ve o sayfada da hatırı sayılır kabarık bir liste var...
O listeye şöyle bir göz atmak bile can güvenliğimizin ne durumda olduğunu anlatmaya yeter.ancak anlamayanlar hala var ki hiçbir önlem alınmıyor ve bu saldırılar devam ediyor..
Old 29-03-2007, 23:06   #12
Av.Nebi

Avakata saldırı haberleri epey arttı. Memlekette gidiş hat düzgün değil malesef. Saldırıya uğrayan Avukat arkadaşa büyük geçmiş olsun diyorum fakat söz meclisten dışarı avukat ile olan tartışmalarda veya saldırılarda vatandaşı ne derece suçlu bulabiliriz ? sanki bazı arkadaşlar damara basarcasına hareket ediyormuş gibime geliyor ?
Old 29-03-2007, 23:28   #13
Av.Ergün Vardar

Varsayılan Yasnlış

Alıntı:
Yazan Av.Nebi
avukat ile olan tartışmalarda veya saldırılarda vatandaşı ne derece suçlu bulabiliriz ? sanki bazı arkadaşlar damara basarcasına hareket ediyormuş gibime geliyor ?
Size oradan öyle görünüyorsa yanlış görünüyor.Mesleğini yapmanın adı,"damara basmak "olduysa halimiz nice oldu demektir.
Old 30-03-2007, 13:43   #14
Av.Abdülkadir ÖZ

Saldırıya uğrayan Avukat arkadaşa büyük geçmiş olsun diyorum fakat söz meclisten dışarı avukat ile olan tartışmalarda veya saldırılarda vatandaşı ne derece suçlu bulabiliriz ? sanki bazı arkadaşlar damara basarcasına hareket ediyormuş gibime geliyor ? (Alıntı Yazan Av.Nebi)

Damarına basılan kişilerin (hukuki tabiriyle tahrik) avukata saldırı diye bir hakkı hukuken yoktur.Sizin yorumunuzda eğer avukat damara basarsa karşı tarafın güç kullanma hakkı varmış gibi bir izlenim ortaya çıkmaktadır. Burada şu soru akla gelmektedir.Avukatın hangi hareketi damara basmaktır?Damara basmamak ve dolayısıyla karşı tarafa meşru müdafaa hakkı vermemek için meslektaşlarımızın dikkat etmesi gereken noktalar nelerdir? Bizi aydınlatırsanız sevinirim.
Old 30-03-2007, 17:35   #15
Av.Yasar SALDIRAY

Saldırıya uğrayan Avukat arkadaşa büyük geçmiş olsun diyorum fakat söz meclisten dışarı avukat ile olan tartışmalarda veya saldırılarda vatandaşı ne derece suçlu bulabiliriz ? sanki bazı arkadaşlar damara basarcasına hareket ediyormuş gibime geliyor ? (Alıntı Yazan Av.Nebi)

SAYIN meslektasim AV.Nebi

Yapilan hicbir sekilde tasvip edilemez!

Ve sizin yazdiklariniza siddetle karsiyim!

Her ne olursa olsun Meslektasimiz kanunlarin kendisine verdigi yetki ile meslegini icra ederken saldiriya ugramistir.

Türk kanunlarinda ihkaki hak yasaktir ve eger ki meslektaslarimizin kusuru var ise bunun yolu onlara saldirmak degildir ! Adli makamlara basvurmaktir...

Sayin Nebi; lütfen insanlarin damarina basmak derken neyi kastediyorsunuz cok merak ediyorum ?

BENCE EGER KI AVUKATA KARSI SALDIRILAR ARTIYORSA BUNUN TEK NEDENI BELKI DE AVUKATA KARSI ISLENEN SUCLARDA YETERINCE CAYDIRICI CEZALARIN VERILMEMESI OLABILIR ?

YA DA AVUKATIN KORUNAMAMASI ?

SAYGILARIMLA
Old 30-03-2007, 17:39   #16
ketevet

Rahatsiz böyle bir mantığı anlayabilmek mümkün değil

Meslekte 3 yılımı doldurmama rağmen hala şu konuşmalara ve yorumlara anlam veremiyorum.

Dava devam ederken hakimden veyahut hazırlık soruşturmasında savcıdan neredeyse hakarete varan ithamlara maruz kalıyoruz,hukukun en önemli 3 saç ayağından biri değide ayağa dolaşan paralı havalı mahluk muamelesi görüyorz,,,amaaan avukatlarda hak ediyorlar canım bu muameleyi bu kadar işin arasında bi de bize suçluyu ipsizi sapsızı savunuyorlar diyorlar

Neredeyse bütün mahkeme kalemlerinde memurlardan devletten aldıkları ve bizim verdiğimiz vergilerle ödenen maaşlarının karşılığı olan hizmeti bekliyoruz,maruz kaldığımız muamele herkesin malumu gayet ciddiyetsiz ve lakayıt bir tavır.Bunun dışında memurların en ufak bir mahzenden dosya çıkarma işinde bile bizden açıkca bir menfaat beklemeleri bunu da kendilerince devletin bize ödediği maaşla nasıl geçinelim savunması izliyor.Eğer devletin verdiği maaşla geçinemiyorsan istifa edersin memurluktan geçinebileceğin bir iş yaparsın yetin varsa.Asgari ücretle çalışan işçiler kimden nerden nasıl bir haksız menfaat elde etmeye çalışsınlar ki geçinsinler..Bu insanlar peki nasıl geçiniyor.

Bunun dışında zaten çok gülünç paralarla saatlerimizi verdiğimiz cmk görevlerinde karşılaşılan bin türlü zorluk,paraların ödenmemesi,hakim ve savcıların sarf kararı düzenleyen ve alacağımız paraların ödenmesine karar veren merciiler haline gelmesi.Tüm bu olaylarda meslektaşlarının yanında olması gerekirken çok afedersiniz ama bir kaç uyduruk toplantı ve 2 günlük görevlendirme durdurması palavralarıyla meslektaşlarının gözüne hoş gözükmeye çalışan ve kime ve niye hizmet ettiği belli olmayan barolar ve barolar birliği...

Ve maalesef en zoruma gideni de olayın içeriği ne olursa olsun hacze gittiği veya bir davaya müdahil olduğu gerekçesiyle vurulan öldürülen ve yaralanan bir meslektaşının arkasından; o da borçlunun v.s. damarına basmıştır mirim kolaycılığını ve akıl almazlığı içerisine girebilen bir hukukçu bir avukat..

Bütün bu olayları bu hale getiren veyahut gelmesine göz yuman bütün meslektaşlarıma ve bütün hukuk çalışanlarına yazıklar olsun ..Maalesef..
Old 31-03-2007, 22:33   #17
Av.Nebi

Eliştiri okları bana doğruldu ne güzel

Arkadaşlar bakın Ben empati yapıyorum biraz da kendinizi borçlu şahıs yerine koymalısınız. Benimde ömrüm hacizde geçiyo neler neler görüyorum. Vatandaşın hali perişan yiyecek ekmeğe muhtaç. Gözünde artık hiçbirşey yok tüm riskleri almaya hazır patlamaya meyilli bir bomba. Siz bu bombayı alıp sinirle hareket ederseniz bomba elinizde patlar. Demek istediğim -işini dürüst yapan arkadaşları tenzi ediyorum- haciz sırasında agrasif davranmanın anlamı yok bence. Damara göre şerbet vermek deyimini o yüzden kullandım. Anlaşmacı uysal yaklaşma taraftarıyım... Saygılar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi