Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

bosanma davası actıktan sonra beraber yasanması hakkında

Konuyu Kilitleyin
Old 23-12-2007, 22:47   #1
Konuk

Varsayılan bosanma davası actıktan sonra beraber yasanması hakkında

eşime şiddetli geçimsizlik sebebiyle dava actıktan sonra tekrar barıştık ve evime döndüm.nitekim huylu huyundan vazgecmez beni yine cocuklarımın önünde dövünce bende tekrar terkettim ve rapor aldım.ilk dava görüldü ve şahit dinlenmesi için ertelendi.dava actıktan sonra tekrar bir araya gelmiş olmamız davamı düşürürmü yani affetmişmi sayılıyorum.tekrar şiddetli geçimsizlik sebebiyle dava açabilirmiyim.eşimde benim açtıgım davaya yine dava açarak cevap verdi.bu durumda o tarihten sonra tekrar biraraya gelmiş olmamız ikimizinde geçmiş olayları affettiğimiz anlamına mı gelir.cocuklarımın büyüğü 8 yaşında sahit olarak dinlenebilirmi.teşekkürler.
Old 23-12-2007, 23:28   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Şiddetten korunmak için aile yargıcından eşiniz hakkında Ailenin Korunmasına Dair Kanun hükümlerine göre önlem alınmasını isteyebilirsiniz, bu kapsamda ortak konutunuz sizin ve çocuklarınızın barınmasına özgülenebilir, eşiniz evden uzaklaştırılabilir ve size tedbir nafakası bağlanabilir.

Şiddetli geçimsizlik halinde affetmeniz söz konusu değildir, yeniden terk etmeniz geçimsizliğinizin sürdüğü anlamına gelir. Bu nedenle yeniden dava açmanıza gerek yoktur. Bu süreçte şiddet görmeniz ve rapor almanız da davanızı destekler niteliktedir. Bu raporu delil olarak sunmanız gerekmektedir.

Çocuğunuz çok küçük olduğundan tanık olarak dinlenemez. Tanıklık yapabilmek için ayırt etme gücüne sahip olmak, yanlışı doğrudan ayırabilme yetisine sahip olmak gerekiyor.

Haklarınızı güvenle kullanabilmeniz için bir avukattan yardım almanızı, mali gücünüz elverişli değilse bulunduğunuz ildeki baronun adli yardım birimine başvurmanızı öneriyorum.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi