Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

Hukuk Fakültesi Ders Notları - Sınav Soruları

Yanıt
Old 13-10-2006, 23:53   #1
iticülü

Varsayılan Hukuk Fakültesi Ders Notları - Sınav Soruları

üst sınıflarda olan arkadaşlarımız burada digerlerine sınav sorularını ya da ders notlarını bir şekilde ulaştırsa çok güzel olur düşüncesindeyim
Old 18-10-2006, 23:13   #2
dilek_65

ders notlarını başkalarından alıp okumanın size bir faydası olmayacağı kanaatindeyim
Old 20-10-2006, 10:08   #3
ekim

hukuk fakültesinde okuyan yada okumak isteyen arkadaşlar öncelikli tavsiyem :asla başkalarının tuttuğu notlardan çalışmayın.hem vaktinize hem kendinize yazık etmiş olursunuz.iyi bir hukukçu olamanın en önemli yolu kitap okumaktır.kitap derken tabii ki hukuk kitaplarını kastediyorum.notlardan çalışarak belki sınavlardan geçebilirsiniz ama asla iyi bir hukukçu olamazsınız diye düşünüyorum.yani buradan not istemek bana açıkçası saçma geldi...
Old 20-10-2006, 14:24   #4
eses

Ben bu yorumlara katılmıyorum,
Hukuk fakültelerinde bütün dersleri takip etmek çok zor,elbetteki kitaptan okuyoruz fakat des notlarınında kitaba bir o kadar faydalı olacağını düşünüyorum.
Baskasının tuttuğu notlardan ben ve bir çok arkadasımız calısıyor ve gayette basarılı oluyorlar.
İticülü arkasımızın actığı konunun cok güzel fakat imkansız olduğu kanaatindeyim.çünkü her fakültede ki derslerin üslübü farklıdır.sınavdan 1 ay önce fakültede zaten ders notları satılmaya baslar.Bu satılan notlarda zaten hocanın derste söylediği fıkra bile vardır.
Fakat ben derste hocayı dinleyerek öğreniyorum diyenler varsa derse mutlaka gitsinler ama örneğin ben derste iyi bir dinleyici değilim bu yüzden notları 1 ay kala alıyorum.
Sadece ders notlarına calışıyorum demiyorum fakat kitabın yanında hocanın derste ne gibi örnekler verdiğini konuyu nasıl işlediğini görmek için ders notlarına ihtiyacımız olduğu görüşündeyim...
Teşekkürler...
Old 22-10-2006, 23:07   #5
labrador

iticülü arkadaşım sınav haftalarına yakın günlerde notlar, eski sınavlar piyasaya düşer mrk etme
Old 23-10-2006, 10:05   #6
m_akin_e

ben nottan çalışıyorum,, kitaptan çalışmak ise konu ile ilgili genel bilgi verirken sınav kagıdına kompozisyon yazma sonucu doguruyor bende,, bu sebeple hem son sınıf ögrencisi hemde çalışan olarak ,, hangi derste hangi fotokopiyi almalıyım,, hangi ders notu daha iyi,, veya benim elimde mevcut tartışması faydalı olacaktır kanaatindeyim,,
bi de kendigörüşümdür,, okulda ders notlarını lucifer gibi gösterdiler,, emek hırsızlıgı kolaycılıga kaçma,, meslege geçip uygulamayı görünce alice harikalar diyarında olmadıgımı ve sonuca giden heryol mübahtır mantıgını gördüm,, bu sebeple bu meslekte yerimde saymamak için bu faktörleri degerlendirmek ögrenciler için daha faydalı olacaktır düşüncesindeyim,,
Old 23-10-2006, 11:32   #7
funda demir

bence nottan çalışmak pek de iyi bir yöntem değil.notlar genellikle yetersiz ve yanlış oluyor.kitaptan çalıştıktan sonra hocanın hangi konular üzerinde durduğu konusunda fikir sahibi olmak için belki başvurulabilir ama kesinlikle sadece ders notlarından çalışılmamalı.
Old 23-10-2006, 11:46   #8
funda demir

ders notları çok yetersiz ve genellikle yanlış oluyor.bence millete ağız bükmeye değmez.bazen en yakın arkadaşınız sandığınız kişi bile üç beş sayfa notunu size vermemek için türlü oyunlara başvuruyor.güzel kardeşim bence otur adamakıllı kitabını oku.gerçi bazı hocalar hiçbir kitabı takip etmiyor.sınavdan geçmek için illa da notları okumak gerekiyor.sınıfta bikaç arkadaşın vardır heralde.o derslerin notlarını onlardan istersin.başka fakültenin hocasının notunun pek işine yarayacağını düşünmüyorum.kolay gelsin
Old 27-10-2006, 14:53   #9
YAHYA ÜNALDI

sayın not isteyen arkadaşım; aradığın notları ANKARA HUKUKUN YANINDAKİ "BETACOPY KIRTASİYEDEN" sana hak veriyorum..bu iş sektör haline gelmiş..ama ders notundan ziyade özet ders kitaplarından çalışmalısın eğer çok okumak zor geliyorsa.. iyi çalışmalar
Old 27-10-2006, 15:09   #10
ncoban

bazı dersler açısından notlardan çalışmak daha avantajlı.özellikle sınav zamanlarında dersler çok sıkıştığından dolayı kitapların bazıları yetişmiyor,nottan çalışmak mecburiyetinde kalıyorsunuz.yalnız not isteyen arkadaşıma bir tavsiyem olacak.notları okurken çok dikkatli ol.özellikle hukuk terimlerinin yazılımında bazen hatalar yapılıyor ve eğer kitabı açıp bakmazsanız hem yanlış öğreniyorsunuz hem de sınavda da yanlış yazarak hocanın tepkisini çekiyorsunuz.bu konuda dikkatli olmanızı tavsiye ederim.notları sınava yakın zamanlarda okulun çevresindeki fotokopicilerden temin edebilirsiniz.
Old 28-10-2006, 21:27   #11
yıldırım60

Notlardan çalışmayı ne kadar eleştirsek de notsuz olmaz kanaatindeyim.Şahsen ben her ne kadar konuları kitaptan takip etsem de sınav zamanı gelip çattığında usta notçuların değerli notlarına bakmaktan kendimi alıkoyamıyorum birçok arkadaşımın yaptığı gibi... Sonuçta notlar peynir ekmek gibi satılıyor ve bazen karaborsaya da düştüğü oluyor.Bu durum biraz da vicdanın rahat olması için yapılan bir hamle olarak da görülebilir...
Old 29-10-2006, 17:30   #12
karakız

bence ders notları kesinlikle yararlı.tamam oturup adam gibi kitaplardan çalışmak daha verimli daha kalıcı olacaktır belki ama en azından tam sınav dönemlerınde notlara bakmak fikir verir. üzerinde fazla durulan konular,hocanın laf arası söylediği yaklaşık sorular. iyi tutulmuş bir not gayet yararlıdır dıye düşünüyorum
Old 29-10-2006, 17:53   #13
ras0ir

ders notları ek kaynak olacaksa yararlı oluyor. betacopy ve diğerleri her ne kadar öğrenciler için nimet sayılsa da bazı yerlerde çok büyük yanlışlara neden olabiliyor.

sadece başkasının notlarını kullanmak belli bir yerde intihar anlamına gelebiliyor. O yüzden derste not tutmak+kitaptan çalışmak+betacopy gibi bir kaynaktan yararlanma gibi üçlü bir kombinasyon başarıya götürecektir. Tabii her ders için bu formülü uygularsak, 24 saatin yetmeyeceği de aşikar

Sınav soruları ise her öğrenci için vazgeçilmezdir.
Old 03-11-2006, 15:12   #14
erkanakca84

ses kayıt notları büyük kolaylık eksik ve yanlış bilgi hoca yapmadığı sürece mümkün olmuyor bunun etik açıdan değerlendirmesini yapmayacağım ama teknolojinin nimetlerinden faydalanmak gerektiği kanaatindeyim..
Old 04-11-2006, 12:48   #15
hukukcuadayı

Ben Eses'e Katiliyorum..hukuk FakÜltesİnde Derste Her Notu Tutmak MÜmkÜn Olmuyor..ayrica Hocalar Bazen Kİtapta Olmayan Bİ Konu Hakkinda SÖyledİklerİ Şeylerden De Sinavda Sorumlu Tutabİlİyor..onun İÇİn Notlara İhtİyac Vardir..nota İnanma Notsuz Da Kalma Gİbİ Bİr Şey Yanİ..
Old 21-11-2006, 13:41   #16
Kemal Yıldırım

İkinci sınıfta nottan çalıştım sınıfta kaldım..Şaka değil..Noolursa olsun eğer nottan çalışacaksanız bu kendi notunuz olsun.. Bir arkadaş demişki "hoca bazen kitap dışından da anlatıyor ve onlardanda sorumlu olmamızı istiyor"..kitaptan anlattıkları zaten kitapta var..Sen sadece dışardan anlattıklarını not alsan yeterli olur bence..bunu da rahatlıkla yetiştirirsin..Aktif sisteme gelinde göreyim ben sizi notla geçebiliyor musnuz...
Old 24-02-2007, 17:02   #17
7tepeli_hukukcu

Bence de başka birinin notundan çalışmak insana fayda getirmez kolay gelsin...
Old 06-03-2007, 05:27   #18
berkan_555

En iyi not Kendi notundur.(Bir öğretim üyemizin sözüydü)
Old 08-03-2007, 14:33   #19
allegria

İnsanın kendi tuttuğu nottan çalışması tabi ki daha faydalı sonuçta ne yazdığını ne anlatmaya çalıştığını daha rahat anlarsın ama iyi tutulmuş güvenilir bir notun da faydası oluyor mesela ben ilk dönem bazı derslere hiç girmedim ama o derslerin notlarını aldım sınıfta not tutmuş olanlardan ve kitabımda yoktu sadece o notlara çalıştım ve iyi not aldım
Old 08-03-2007, 19:52   #20
av.cgdm_shn

Kitap nden?

ben ders notları konusunda yazan bir kaç arkadaşıma katılıyorum başkalarının notlarından çalışarak bi şekilde okul bitecektir ama hayata atılma zamanı geldiğinde bu arkadaşların notları hiç birşeye yaramayacaktır.Biz nden başkalarının notarından çalışanlar olalımki biz daha iyi olalım ki başkaları bizim notlarımız peşinde koşsun o zamn biz başarımızı ispatlamış oluruz ders kitapları her zaman daha faydalı.
Old 15-03-2007, 18:27   #21
seymen

bence en güzeli sınav zamanına sıkıştırmadan hergün birkaç saat kitabınızdan çalışmalısınız.Zaten bunu yaparsanız dertsiz tasasız stressiz bir sınav haftası geçiriceksiniz ve rahat ediceksiniz böyle düşünüyorum..Fakat sınav haftası gelip çatmışsa ve hiç çalışamamışsanız yapacağınız tek şey notlara yüklenmek koca kitaba çalışmaya uğraşmaktansa dar zamana bu notlarla çok bilgi sığdırmanız mümkün.bu açıdan notların yararlı olduğu kanaatindeyim.saygılarımla..
Old 15-03-2007, 20:11   #22
MUHAMMED YILDIRIM

Bence de sınav zamanı yaklaştığında notların faydalarını tartışmak gereksiz. Hani işte kitaplardan okuyarak iyi hukukçu olunur denmişya buna katılmıyorum. Saatlerini kitap başında geçiren bir arkadaşımızın yaptığının aksine çıkardığı nota az bir süre göz gezdirip daha yüksek not aldığımız olmuştur hepimizin. İş hayatında da bunun olabileceğini düşünüyorum. Yanında çalıştırdığı stajer avukatın çok zor fark edilen bir noktayı fark edipte yıllarını bu mesleğini vermiş üstadına dava kazandırdığı hikayelerini hepimiz duymuşuzdur.Hani nota çalışan iyi hukukçu olmazya maalesef buna katılmıyorum.
Old 18-03-2007, 22:30   #23
mcatakan

sana hertürlü ders notunu bulabileceğin bir site vereceğim. burada aradıklarını bulabilirsin. KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ tarafından kurulmuş resmi bir sitedir bu sayede hocaların notlarına ve sınav sorularına öğrenciler ulaşabilmektedir.

www.biguk.org
Old 26-03-2007, 16:29   #24
Av. Yasin Çağrı KARACA

Alıntı:
Yazan beyaz_112
ben ders notları konusunda yazan bir kaç arkadaşıma katılıyorum başkalarının notlarından çalışarak bi şekilde okul bitecektir ama hayata atılma zamanı geldiğinde bu arkadaşların notları hiç birşeye yaramayacaktır.Biz nden başkalarının notarından çalışanlar olalımki biz daha iyi olalım ki başkaları bizim notlarımız peşinde koşsun o zamn biz başarımızı ispatlamış oluruz ders kitapları her zaman daha faydalı.

Siz M.GÖKHAN PEHLİVAN'NIN ders notlarını görmediğiniz için böyle düşünüyorsunuz
Old 26-03-2007, 18:47   #25
moré

Merhaba ben Dokuz Eylül Üniversitesinden mezunum. Benim çok iyi not tutan arkadaşlarım vardı. Bazı öğrenciler gerçekten kitabın özetini not olarak tutuyor. Bazen bunlar çok yararlı olabiliyor ama inanın yeterli değil. Elinizdeki o kalın kitaplara da mutlaka göz atmanız gerekiyor. Ben hem kitabı okur, hem arkadaşların notunu takip eder hem de bir de evde kendim not çıkarırdım.Yani eninde sonunda kendi notumu tutuyordum. Bazen arkadaşların notları ince ayrıntılar için yararlı oluyor. Bir de kabul etmek gerekiyor ki öyle dersler vardır ki sadece ders notları yeterlidir. Bu nedenle bence yerine göre güvenilir ders notları da okunabilir. Ama her zaman için en güvenilir kaynak ders kitaplarımız ve kendi dilimize göre yazdığımız notlarımız.... Tüm öğrencilere başarılar..
Old 15-04-2007, 19:32   #26
tuvana

Bence ders notuna ihtiyaç durumu hoca ile ilişkilendirilmeli, hoca kesinlikle derste anlattıklarını soruyor veya kitapla uyumlu ders anlatmıyorsa (genellikle bu durumlarla selçuk öğrencisi olduğum için sık karşılaşıyorum) gerçekten notlar hayat kurtarıcı olabiliyor.
Old 16-04-2007, 01:13   #27
Ramazan Dönmez

Ders notları başınıza iş açabilir, bazen yanlış bilgiler yer alabiliyor. Ancak bulunduğunuz ile göre, bazı fotokopicilerde çıkmış sınav soruları ve pratikleri bulabilirsiniz, çok faydalı olacaktır.

Sınav sorularının cevapları genelde hocanın cevapları ve kitaplardan ek bilgilerle takviye şeklinde oluyor, çok işe yarıyor.

Ankarada iseniz betacopy'den bulabilirsiniz. Notlarının kapağında hukukçunun ikinci adresi yazıyor zaten
Old 26-05-2007, 01:25   #28
BOZDOGAN

Merhaba 7 yıllık bir öğrenci olarak şunu arkadaşlarıma tavsiye ediyorum. Kesinlikle engel yoksa derslere devam edin ve kendi notunuzu kendiniz tutun. Hocaların kurduğu cümleleri canlı dinlemenin katkısını tam 7 yıl sonra anladım. Yanlız bazı arkadaşlarımız kitap demiş. Evet doğrudur. En iyisi kitap ama çoğunlukla kitaplar akademik çalışma olduğu için kapsamlı oluyorlar. notlarda ana hatlarıyla geçilen,hocaların üzerinde fazla durmadığı, konular kitaplarda bazen sayfalarca olabiliyor. Bu yüzden "kendi notunuzun verdiği yönerge" eşliğinde kitap okumak en doğrusu. Tabi yine söylüyorum. Kitaptan alacağınızın 10 mislini derste anfi tozu yutmakla alıyorsunuz. Bunu bizzat kendim anladım.
Old 02-08-2007, 18:25   #29
memet

Kişiler kendi anladığı şekilde ve bazı kısaltmalarla tuttukları ders notları genelde eksik oluyor tavsiyem ya ders kitaplarınızı ve kendi tuttuğunuz notları çok çok okuyun konuları tam anlayın ya da çok çok not bulup buluşturup onları okuyun, okuyun ki hem aklınız karışsın hem vaktiniz zayi olsun elinizden geldğince vaktinde çalışmaya gayret ederdeniz sınav haftası not aramak zorunda kalmazsınız en iyisi sistemli çalışmak. Size yardımcı olması için Ankarada beta copy de kaliteli not var hatta Zafer pasajında bile not var Emek 8.caddedeki kırtasiyelerde bol bol ama dağınık birçok not var Konyadaki arkadaşlar için zaferde ince minarenin altında alfa copy var rampalı çarşıda sayram kırtasiye kampüste makro kitabevinde not bulabilrler ayrıca Bilkent, Ufuk, Başkent üniversitelerinin öğrencileri internete ders notu bırakıyolar bilgilerinize.
Old 07-08-2007, 19:56   #30
ayşe gül

marmara huku fakültesi mezunlarına sesleniyorum.icra ya nasıl çalışmam gerekiyor.hocamızı tahmin edersiniz kamil yıldırım!yardımcı olursanız çok sevinirim)
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi