Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

acillerde hastabakıcı iğne yapabilirmi?

Yanıt
Old 09-05-2012, 18:29   #1
Konuk

Varsayılan acillerde hastabakıcı iğne yapabilirmi?

meraba..ben bugün bir özel hastanenin acilinde B12 eksikliği için doktorumun verdiği dodex isimli iğneyi vurdurmaya gittim.hastabakıcı iğnemi vurdu.ancak iğneyi kalçadan değil bacaktan vurdu.bundan önce bu iğneyi bacaktan vuran hiçkimse olmadığını öğrendim.bu hastabakıcıyı nereye şikayet edebilirim?
Old 12-05-2012, 10:42   #2
Mesut ÇETİN

Sayın katılımcı,

Enjeksiyon işlemini doktor,hemşire veya bu konuda eğitimini belgelemiş kişiler uygulamaya yetkilidir.
Yalnız hemşirelik okulunda hemşirelik eğitimi alan ve mezun olan erkek personellerde günümüz hastahanelerinde hizmet vermektedir.
Bu durumdaki bir personel tarafından enjeksiyonunuz gerçekleşmiş ise kurallara uygun davranılmıştır.
Bacaktan enjeksiyon durumunu ise doktor üyelerimiz daha detaylı yanıtını verebilirler diye düşünüyorum.
Ancak bacaktanda enjeksiyon uygulanabilmektedir.
Siz enjeksiyon işleminden dolayı tıbbi bir zarar gördüğünüzü düşünüyor iseniz önce özel hastanenin baştabibliğine durumu anlatan bir dilekce ile başvurmanızı öneririm.Buradan olumlu bir yanıt alamaz iseniz İl Sağlık Müdürlüğü nezninde aynı girişimleri yapabilirsiniz.Ayrıca uzman bir hukukcudan da yardım almanızıda öneririm.
Acil şifalar dileklerimle.
Ecz.Mesut ÇETİN
Old 12-05-2012, 14:00   #3
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Konuk
meraba..ben bugün bir özel hastanenin acilinde B12 eksikliği için doktorumun verdiği dodex isimli iğneyi vurdurmaya gittim.hastabakıcı iğnemi vurdu.ancak iğneyi kalçadan değil bacaktan vurdu.bundan önce bu iğneyi bacaktan vuran hiçkimse olmadığını öğrendim.bu hastabakıcıyı nereye şikayet edebilirim?

Sayın Konuk, size müdahale eden personel gerçekten hemşire, ebe, tıp teknisyeni, radyoloji teknisyeni, laborant vs, yani enjeksiyon yapabilme yetkisine sahip olmayan bir personelse bunu öncelikle gittiğiniz hastanenin hasta hakları birimine, daha sonra BİMER üzerinden ya da doğrudan İl Sağlık Müdürlüğüne şikayet edebilirsiniz.

Ayrıca size her kim söyledi bilmiyorum ama adı geçen ilaç bacaktan yapılabilir. İntra müsküler dir. ( Kas içine uygulanır)

Saygılarımla.
Old 09-02-2013, 16:21   #4
Konuk

ameliyathane teknikerlerinin enjeksiyon yapmaya yetkisi var mı
Old 10-02-2013, 18:22   #5
Mesut ÇETİN

Alıntı:
Yazan Konuk
ameliyathane teknikerlerinin enjeksiyon yapmaya yetkisi var mı

Sayın KONUK,

Daha önceden gerek benim gerekse diğer Hasdem üyesi Sayın.Nur DENİZ'in de belirttği gibi diplomaya haiz,görevli hemşire,ebe, görevlerde bulunanların enjeksiyon yapmaya yetkileri vardır.
Ayrıca bacaktanda enjeksiyon yapılabilir.
Enjeksiyon esnasında tıbbi bir zarar görmüş iseniz ya da size enjeksiyon yapan kişinin enjeksiyon yapma yetkisinin olmadığı iddiasında iseniz öncelikle enjeksiyon olduğunuz hastanenin baştabibliğine,buradan tatminkar bir yanıt alamamış iseniz TC.Sağlık Bakanlığına dilekce ile başvurmanızı öneririm.
Sağlıklı günler dileklerimle ve saygılarımla.

Ecz.Mesut ÇETİN
Old 10-02-2013, 19:35   #6
üye7160

Sayın Konuk,

Ameliyathane teknikerleri:

- Ameliyat öncesi ameliyat masasını ve aletlerini hazırlar,
-Ameliyat sırasında ameliyat ekibine yardımcı olur,
-Ameliyat sonrasında kullanılan aletlerin sterilizasyonunu (mikroptan
arındırma) yaparak muhafazasını sağlar,
-Ameliyathanedeki bütün cihaz ve aletlerin bakımını, temizliğini,
muhafazasını ve tedarik edilmesini sağlar,
-Ameliyathane sterilizasyonunun korunmasını sağlar,
- Kayıtların tutulmasını sağlar ve kontrol eder.

Görüleceği üzere teknikerlerin görevleri arasında enjeksiyon yapma yoktur.Ancak ameliyat ekibi içinde sağlık memuru,hemşire,ATT,Paramedic gibi personelden biri varsa bunlar enjeksiyon yapabilir.Bu sebeple kişinin tam görev ünvanı hakkında kesin bilgiye sahip olmak gerekir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi