Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

dr. amelıyatı yarıda bıraktı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-02-2012, 21:10   #1
veysel ayyıldız

Varsayılan dr. amelıyatı yarıda bıraktı

sol dızımde menıkus yırtıgı tanısı ıle bı hastaneye basvurdum . basıt bı amelıyat dedıler hıc bı acıklama yapmadan su gun gel amelıyat edelım dedı. aklımda soru ısaretı kalmasın dıye baska hastanelere de gıttım 5 hastaneden 4 aynı kaanatta fakat son gıttıgım özl bı hastanedekı dokor dızımde menuskus yırtıgının dısında bant da kopuk + dızı besleyen zarın sureklı sıvı urettıgı gerı ememedıgı ondan bı doku alınıarak ona gore bı tedavı uygulanacagı+ 10 seans fızık tedavı uyguladıktan sonra %60 duzelebılecegını soyledı yanlız ozel bı hastane oldugu ıcın ssk dısında + ucret odememı ıstedıler karsılıyamadıgım ıcın devlete aıt bı hastanede baska bı dr ıle gorustum kendısıne daha once özel hastanede kı doktorun dedıklerını anlattım bana 2 . sınıf bı yırtık oldugunu basıt bı amelıyatla duzelebılecegını soyledı . daha sonra bana 3 gun sonrasına amelıyat gunu verdı bende butun hazırlıklarımı yaparak dedıgı tarıh ve saatte amelıyata gıttım aynı gun ıcersınde benı amelıyata aldı . amelıyat basladıktan 10 yada 15 dk sonra ben grıp oldum bu amelıyata devam edemıyecem baska bı dr cagırdım o gelıp senın amelıyatına devam edecek dedı ve baska bı amelıyatta olan yan odadakı baska bı ortapedı dr rıca ıle cagırdı . gelen dr bıraz ugrastıktan sonra ben bu amelıyat ıcın hazırlıklı degılım hastayı kapatın taburcu edın ılerı bı tarıh e gun verın o zaman amelıyatını yapalım dıyerek benı amelıyattan cıkardılar . bende ıl saglık mudurlugune + sacvılıga suc duyrusunda bulundum su an agrılarım %100 arttı cektıgım acı 2 katlandı hastaneye gıtmeye korkuyorum .cunkı su an gıttıgım ortepedı dr. una neden oldugunu soyledıgımde bana bakıs acısı degıserek su an bısey yapamam dıyerek agrı kesıcı ıle yolluyorlar. ben nerde nasıl tedavı olacam . tazmınat davası acmalımıyım bı yol gosterırsenız cok sevınecem sımdıde emegınıze tesekkur ederım .
Old 29-02-2012, 14:47   #2
Dr.DOGRAMACI

Öncelikle geçmiş olsun Sn. Ayyıldız,

Hekimin hastayı reddetme olmasa da hastayı devretme hakkı vardır. Ama tabi ki bu sınırsız ve sorumsuz bir hak değildir. Bazı bir takım sınır ve koşulları mevcuttur. Nihayetinde hekiminiz de insandır ve ameliyat esnasında bir takım rahatsızlıklar baş göstermiş olabilir. Ancak bu mazeretin ameliyatı yarım bırakmasını mazur gösterebilecek ve ispatlayabileceği bir sebep olması gereklidir. Bunu gerekçelendirebilmek hekime düşer.

Devredilmiş olduğunuz ikinci hekimin ise bariz bir sorumluluğu olduğunu düşünmüyorum. Ameliyatın özelliği ve tekniği hakkında yeterli bilgiye de sahip olmayabilir. Ameliyatı devralmayı kabul etmeyebilirdi ancak muhtemelen zorunluluk hali nedeniyle müdahaleye devam etmiştir. Ama yine de devreden ve devralan hekim arasındaki ilişkinin ayrıca incelenmesi gerekir. Ama yine de olayın özelliğine göre devralan hekimin sorumluluğundan bahsetmek de mümkün olabilecektir. Burada unutulmaması ve dikkat edilmesi gereken husus öncelikle devreden hekimin sorumluluğudur.

Öncelikle ilgili hasta hakları birimine başvurunuz. Eğer tatmin edici bir sonuca ulaşamazsanız zararınızın tazmini için yargı yoluna başvurmanızı öneririm. Tedaviniz için ise artık 3. basamak sağlık kuruluşlarına (üniversite ve eğitim- araştırma hastaneleri vs) başvurmanızın daha yararlı olacağını düşünüyorum.
Yargıya başvurmanız halinde muhakkak profesyonel bir sağlık hukukçusundan yardım almanızı öneririm. Çünkü hekimin hastasının tedavisini devretme hakkını kullanması, hekimler arası devir ilişkisi ve zorunluluk halleri olayın özelliğine göre ayrıca incelenmesi gereken teknik konular. Karşınızdaki hekim(ler)in savunmalarını çok iyi analiz edebilecek hukukçulara ihtiyacınız olacaktır.

Saygılarımla..
Old 01-03-2012, 23:13   #3
veysel ayyıldız

Varsayılan ılgınıze tesekkur ederım

dedıgınız dogru olabılır hukukı konulardan ve dr ların hasta devretmelerı konusunda bılgım yok . bır ıkıncısı eger bgle bır sey soz konusu ıse ben burda 3.cü yada 5 kısı degılım 1 . kısıyım bunu bana dr amelıyata gırmeden soylemesı gerekıyordu . veya mademkı gırp (nezle) ıken nasıl bır dr kı hastasını tehlıkeye atabılıyor hıc amelıyata almadan bana deseydı ben hastayım sonucta bende bı ınsanım su an senın amelıyatını yapamam ılerı bı tarıhte ıstersen amelıyatını yapabılırım ıstersen senı baska bı dr arkadasıma yonlendıre bılırım deseydı bunlar olmazdı kım olursa olsun ne olursa olsun dr ların sorumlulugu bızlerden daha fazladır bız onlara caanlarımızı emanet edıyoruz . + amelıyatıma 2. gelen dr ertesı gun benı taburcu ettıkten sonra yanına gıttım ve ılk dr dan sıkayetcı olacam nasıl benım amelıyatta grıp oldum dıyerek yarım bırakır dedıgım de bana su kelımeyı kullandı senın amelıyatına basından berı ben vardım o sadece orda ıdı dede bende kendısıne sız nasıl bır dr sunuz kı butun tahlıl ve mr cd ve raporunu ınceledıkten sonra benım amelıyatıma gırıyorsunuz da ben bu amelıyata hazırlıksızım dıyerek bıraka bılıyorsunuz dedıgımde ben dıs kapının dıs mandalıyım dr nla aranızda kı konusmalardan haberım yok gıt onla konus dıye bılıyor + benı amelıyat esnasında sadece belden assamı uyusturdular amelıyat ı basında sonuna hatırlıyorum butun bılıncım yerın de ıdı hatta ve hatta sunu cok ıyı hatırlıyorum 2 . gelen dr da yan odada amelıyatta ıdı kendısını cagırdıgında ben su an amelıyattayım bırakıp gelemem dedı rıca ve ısrar uzerıne geldı kendı hastasını kıme emanet ettı 10 -yada 15 dk boyunca bu nasıl bı sorumluluk anlatacagım cok sey var bunu da hukuk yolunda sonuna kadar kullancam ve anlatacam
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi