Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Asıl işveren- Alt işveren işçisi

Yanıt
Old 20-10-2007, 21:05   #1
ahmetyılmaz

Varsayılan Asıl işveren- Alt işveren işçisi

Sayın meslektaşlarım sormak istediğim soru şu ,
asıl işveren alt işveren ilişkisinin olduğu bir işyerinde, alt işveren işçilerinin tazminat alacaklarına ilişkin açılacak davayı sadece asıl işverene yöneltmemiz mümkünmüdür?
Bunu sormamın sebebi ise şu
Alt işveren iflas etmiş durumda. İflas masasına alacak kaydı prosedürünü izlemeden direkt asıl işverene davayı yöneltmemde bir sakınca olabilirmi acaba?
Şayet sadece asıl işverene davayı yöneltmemiz mümkün değil ise, iflas etmiş alt işverenle birlikte asıl işveren karsı davayı actıgımızda, iflas prosedürü ile uğraşmamak için , yani direk asıl işverenden alacağımızı almak için izlemem gereken yol hakkında bilgisi olan meslektaşlarımın değerli fikirlerini bekliyorum
Saygılar
Old 20-10-2007, 21:27   #2
üye16069

İyi akşamlar;

İş Kanunu'nun 2. maddesinin 6. fıkrasına göre;
Asıl işveren ,alt işverenin işçilerine karşı o işyeri ile ilgili olarak bu Kanundan ,İş Sözleşmesinden veya alt işverenin taraf olduğu toplu iş sözlşemesinden doğan yükümlülüklerinden alt işveren ile birlikte sorumludur.

Bu maddede sözü edilen birlikte sorumluluk ise müteselsil sorumluluk olarak anlaşılması gerekmektedir.Böylece ,alt işveren yanında çalışma ilişkisi yönünden herhangi bir zarara uğrayan işçi alt veya asıl işverenden dilediğine başvurup zararın giderilmesini isteyebilir.
iyi çalışmalar..
Old 20-10-2007, 21:30   #3
av_ttc

Asıl işveren; alt işverenin işçilerine karşı ücret, kıdem, ihbar, fazla mesai vb konularda asıl işverenin yanında çalıştığı müddetle sınırlı olmak üzere sorumludur. Sonra da asıl işveren alt işverene rücu eder.
Old 21-10-2007, 14:10   #4
ayse1728

meslektaşlarımın da belirttiği gibi alt işveren işçilerinin asıl işverenin yanında çalıştığı ve onun işini yaptığı sürece asıl işverenle alt işveren işçilere karşı müteselsil olarak sorumludur. asıl işverenin alt işverene rücu hakkı saklıdır.
Old 26-06-2009, 11:30   #5
tmr_dmrc

aynı durum benim de başımda.müvekkil, taşeron şirketin iflası sebebiyle hiç bir hakkını alamadan işten çıkarılıyor.ben de asıl işverene İş.K.madde 2 hükümleri uyarınca dava açmak istiyorum.
Old 26-06-2009, 12:02   #6
avahmetevcimen

üstad iki işveren arasında ihtiyari dava arkadaşlığı var.. isterseniz birlikte isterseniz ayrı ayrı, isterseniz yalnız birisine karşı açarsınız.. sadece alt işverene karşı açıp, icra aşamasında sıkıntı yaşandığı için daha sonra üst işverene de dava açanları biliyorum....
asıl işveren dediğiniz işverenin üst işveren olarak kabulüne karar verileceğinden eminseniz sadece ona karşı dava açabilirsiniz diye düşünmekteyim...
bir müvekkilim alt işverene karşı kendisi dava açıp kazanmış, tahsil edemeyince bize gelmişti.. üst işverene karşı dava açtık... mahkeme kesin hüküm var dedi... kesin hüküm sebebin ve tarafların aynı olması halinde vardır dedik.. ama dinletemedik... mahkeme reddetti yani... yargıtayda...
saygılar.
Old 26-06-2009, 13:30   #7
Av.Selim Balku

Alıntı:
asıl işveren alt işveren ilişkisinin olduğu bir işyerinde, alt işveren işçilerinin tazminat alacaklarına ilişkin açılacak davayı sadece asıl işverene yöneltmemiz mümkünmüdür?

Alt işveren ile üst işveren arasındaki ilişki nasıl kurulmuş?
Old 26-06-2009, 22:03   #8
gülnihal çevik

Her ikisine tek davayla ya da sadece bir tanesine dava açabiirsiniz. Tahsil bakımından hangi taraf kolay ve seri olacaksa onu tercih edin. İyi çalışmalar.
Old 26-06-2009, 22:39   #9
Av.Nevra Öksüz

Sayın tmr dmrc,

Taşeronun işçisi için asıl işverene dava ikame etmeniz halinde müvekkil işçinin, taşeron tarafından münhasıran asıl işverenin işinde çalıştırılıp çalıştırılmadığı önem arz edecek ve bunu ispatlamanız gerekecektir.

Saygılarımla...
Old 27-06-2009, 12:48   #10
Av. İbrahim YİĞİT

Meslektaşım Ahmet beyin görüşünü tekrar etmek için mesaj yzıyorum. Zaten bütün arkadaşalrımız hem fikir. Her hangi birini veye ikisini birden dava edebilirsiniz. Sizin üzerinde durmanız gereken konu bence de fiili olayın 4857 nin 2. maddesinin 6. ve 7. fıkrasında yazılı asıl işveren-alt işveren ilişkisine uyup uymadığı. Kolay gelsin.
Old 30-06-2009, 11:12   #11
tmr_dmrc

evet hemen hemen aynı görüşteyiz değerli meslekteşlarım.hepinize çok teşekkürler.
Old 15-08-2009, 13:35   #12
iussy

Merhabalar,

Elimde bir sözleşme var ancak bu sözleşme nedeniyle asıl işveren-alt işveren ilişkisinin kurulması için gerekli nitelikler doğuyor mu emin olamıyorum. Bu konuda yardım edebilirseniz çok sevinirim.

Sorum şu;

Müvekkil şirket, x şirketi ile tanıtıma ilişkin bir sözleşme imzalıyor. Bu sözleşmede, müvekkil şirketin elemanlarının tanıtım işini marketlerde ve alışveriş merkezlerinde yapacağı düzenlenmiş ve bundan yola çıkarak "işin x şirketinin işyerinde yapılmıyor olması nedeni ile asıl işveren-alt işveren ilişkisi kurulamayacağı" şeklinde bir düzenleme getirilmiştir.

İş Kanunu'nun 2/6 maddesinde de, okuduğum Yargıtay kararlarında da, bu ilişkinin kurulduğunun kabul edildiği durumlar, hep asıl işverenin işyerinde verilen hizmetlere yönelik. Ancak somut olayda, asıl işverenin (x şirketinin) işyeri değil ancak x şirketi tarafından tespit edilen marketler ve alışveriş merkezleri söz konusu.

Bu durumda, müvekkil şirketin elemanlarının maaşlarını, primlerini, yönetici konumunda olan elemanların benzin vs. giderlerini x şirketi karşılıyor ve x şirketinin talimatları nedeni ile müvekkil şirket elemanları market ve alışveriş merkezlerinde çalışıyorsa, market ve alışveriş merkezleri işyeri sayılır mı ve asıl işveren-alt işveren ilişkisinin kurulduğundan bahsedilebilmesi mümkün müdür? Bu konuda Yargıtay kararı mevcut mudur?
Şimdiden teşekkürler.
İyi çalışmalar.
Old 23-02-2012, 14:04   #13
leventcesme

Alıntı:
Yazan avahmetevcimen
üstad iki işveren arasında ihtiyari dava arkadaşlığı var.. isterseniz birlikte isterseniz ayrı ayrı, isterseniz yalnız birisine karşı açarsınız.. sadece alt işverene karşı açıp, icra aşamasında sıkıntı yaşandığı için daha sonra üst işverene de dava açanları biliyorum....
asıl işveren dediğiniz işverenin üst işveren olarak kabulüne karar verileceğinden eminseniz sadece ona karşı dava açabilirsiniz diye düşünmekteyim...
bir müvekkilim alt işverene karşı kendisi dava açıp kazanmış, tahsil edemeyince bize gelmişti.. üst işverene karşı dava açtık... mahkeme kesin hüküm var dedi... kesin hüküm sebebin ve tarafların aynı olması halinde vardır dedik.. ama dinletemedik... mahkeme reddetti yani... yargıtayda...
saygılar.
Üstadım davanın akıbeti ne oldu?Aynı durum benin dosyamda da var..Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi