Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

çocuk yetiştirme yurtlarında taraf ehliyeti

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-03-2017, 11:53   #1
Av.tanas

Varsayılan çocuk yetiştirme yurtlarında taraf ehliyeti

Müvekkilim, çooçuk yetiştirme yurdunda uzun bir sureden berı alt işveren tarafından çocuk eğiticisi olarak çalışmakta sonrasında iş akdi feshediliyor. Davayı açarken, alt işverenle birlikte kurumu davalı göstereceğim fakat kurum için taraf ehliyeti bakımından düzgün bir sonuca ulaşamadım. Kurum aile sosyal politikalar bakanlığına bağlı sonuçta fakat valiliğide taraf gösterebiliriz diye ikilemde kaldım. Bu iki seçenek için veya benim atladığım başka bir seçenek için değerli meslektaşlarımın bu konuda önerilerine ihtiyacım var şimdiden teşekkürler.
Old 13-03-2017, 14:51   #2
av.gokcen

Merhabalar,

Taşınmazın haksız işgali nedeniyle çocuk yuvasına karşı, Asliye Hukuk Mahkemesi'nde açtığım bir davayı İstanbul Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü'nü davalı göstererek açtım.

Sizin de bu şekilde ilgili il müdürlüğüne karşı dava açmanızın mümkün olduğu kanaatindeyim.

İyi çalışmalar
Old 15-03-2017, 12:04   #3
Av.tanas

Merhabalar Avukat hanım,

Soruyu sorduktan sonra bende valilik kısmından vazgeçmiştim.

SOSYAL HİZMETLER VE ÇOCUK ESİRGEME KURUMU KANUNU
Kuruluş ve Görevler

Kuruluş:

Madde 5 – (Değişik: 24/1/1989 - KHK 356/1 md.; Değiştirilerek kabul: 14/3/1991 - 3703/1 md.)

''Dördüncü maddede belirtilen genel esaslar içinde bu Kanunla verilen görevleri yapmak üzere Sosyal Hizmetler Danışma Kurulu ile Başbakanlığa bağlı kamu tüzelkişiliğine sahip katma bütçeli Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü kurulmuştur'' denilmesinden dolayı davayı genel müdürlüğe açmaya karar kıldım aslında.
sizin dediğinize gelince bir çok yargıtay kararında, il müdürlüğüne dava açılması durumunda da genel müdürlüğe bağlı avukatlar davayı takip ettiğinden ve davadaki usul işlemlerini yaptığından dolayı davanın husumet açısından reddinin isabetsiz olduğu konusunda yorumlamalarla karşılaştım.
Yani sizin dediğiniz gibi İl Müdürlüğüne dava açmam durumunda çok sıkıntı yaşayacağımı düşünmüyorum fakat tüzel kişiliği olduğu için Genel Müdürlüğü davalı taraf göstereceğim galiba umarım yanılmıyorumdur
Cevabınız için ayrıca teşekkür ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi