Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Destekten Yoksun Kalma-Gerçek anne- baba

Yanıt
Old 08-04-2008, 18:19   #1
Gamze Dülger

Varsayılan Destekten Yoksun Kalma-Gerçek anne- baba

Müvekkile ait kamyonla,karşı yönden gelen araç çarpışmış,araç içindeki baba ve 22 yaşındaki çocuk ölmüştür.Anne ve diğer dört kardeş,kardeşleri olan 22 yaşındaki çocuk için destekten yoksun kalma ve manevi tazminat talep etmektedirler.Baba ile ilgili bir talep yoktur.Çocuk ölmeden önce aileyle yaşamaktadır.
Yapılan araştırmada,ölen çocuğun babasının gerçek babası olduğu,babanın imam nikahlı üç eşi olduğu en son anne ile resmi nikahla evlendiği,ancak ilk eşlerden doğan çocukların bu annenin nüfusuna yazıldığı,bu annenin ise çocuğunun olmadığı anlaşılmıştır.Bu konuda pek çok tanık vardır.
Baba-çocuk ve hatta çocuğun gerçek annesi ölüdür.
Böyle bir davada,talepçilerin gerçek olmadığı,çocuğun başka anneden olup,destekçinin bu anne ve ölen baba olduğu,diğer kardeşlerin ise farklı annelerden olduğu,gerçek destekçi olabileceklerin de ölü bulunduğu,talepçilerin ise ölenin yardımını zaten almadıkları gibi itirazlarda bulunulacaktır.
Nüfus kayıtları ve gerekirse yapılacak DNA testleri,kemik incelemesi vs. vs. sonuç bilirkişi incelemesiyle ortaya çıkacaktır.
Sorun şurada;
Bu davada önce nüfus kaydının gerçeği yansıtmaması sebebiyle iptali sorunu gündeme gelmeli midir?
Gelmeli ise,bu davanın davacısı müvekkil olamayacağından davada bir ön sorun olarak mı ele alınmalıdır?
Gelmemeli ise,var olan kaydın iptali olmaksızın geçersizliği yada gerçeği yansıtmadığı ileri sürülebilir mi ?
Dava hakkı aslen yardım alanlara tanındığından bu iddianın dinlenmesi gerektiğine ilişkin düşüncelerime katılıyor musunuz?Çünkü kanun mirasçı dememiş,"müteveffanın yardımından mahrum kalanlar " demiştir!
Üvey kardeşler aslen aynı evde dahi yaşamadığından ve çocuğun maddi ve manevi hiç bir desteği yoktur.Bu takdirde baba bir ana ayrı kardeşlerin yoksunluk talepleri olamayacağından diğer sorunlar önem arzetmektedir.
Saygılarımla.
Old 08-04-2008, 19:18   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Soruyu doğru algıladım mı bilemiyorum ama! benim yanıt da konuşarak düşünme şeklinde ;

Açılan tazminat davasında öncelikle tartışılacak konu; yasal mirasçı olsun olmasın destekten yoksun kalmış kişiler kimlerdir sorusu gibi geliyor.

Sizin de belirttiğiniz gibi, yardım alanlar kimlerdir; bunun subjektif ve objektif koşulları nelerdir bunlar değerlendirilecektir.

Bunun dışında mahkeme yargıcı savunma iddianız doğrultusunda düşünüyorsa(ki bu durumda müvekkilinizin menfaati elbette var sayılacak), size nüfus kaydının tahsisi davası açmak için yetki ve süre verecektir diye düşünüyorum, yani dava içinde değerlendirilmesi gereken bir olgu olup olmadığına ilişkin kanaat orada ortaya çıkacak...

Buna göre de ya dediğiniz gibi davayı açıp bekletici mesele olarak, nüfus kaydının tashihi davasının sonucu beklenecek aksi halde ise bu iddianızın sayın mahkemece değerlendirilmediği sebebiyle temyiz nedeni yapmak sureti ile gündeme gelecektir diye görüyorum...

Saygılarımla.
Old 08-04-2008, 19:29   #3
Av.Kemal

Sn.Gamze Dülger (öncelikle,bu soruya cevap vermek için büyük cesaret örneği gösterdiğimi bilmelisiniz )
-eğer geride kalanlar bir arada yaşıyorlarsa,ölen çocuğun desteğine muhtaçlarsa,çocuk gerçekten geride kalanlara destek oluyorsa (bunun ispatı gerekir) destek hesabı yapılır.
-ancak çocuk 22 yaşındadır.25 veya 28 yaşında engeç evleneceği kabulüyle (bu arada yaşları dolan çocuklar varsa gelirden çıkar)bu yaşa kadar,geride kalanlar için destek hesabı yapılabilir.
-kusur araştırması,ssk nın bağlayacağı gelir düşümü derken,fazla bir rakam çıkmaz enfazla diyor,bir daha böyle problemle karşılaşmam inşallah diyorum-(müvekkiliniz tam arabasına çarpmış hani)
esenlikle kalın
Old 09-04-2008, 11:31   #4
Gamze Dülger

Av.Kemal ve av.ufuk öncelikle teşekkür ederim.
Sn. Av.Kemal gösterdiğiniz cesaretten dolayı sizi kutlarım.Ancak hangi konuda cesaretlenmeye ihtiyaç duyduğunuzu ise doğrusu anlayamadım.
Genel olarak DYK dair tazminat davalarında nüfus kaydı,tarafların destek aldığı hususunda aksi ispat edilebilir bir karine oluşturmaktadır.Ancak var olan nüfus kaydına rağmen,bu kayıt altındakilerin gerçek destek alan olmadığı tanıkla ispatlanabilirken ,kaydın gerçeği yansıtmadığı,gerçekte de fiili desteğin hiç bir zaman bulunmadığına ilişkin soruma dair örnek olup yol gösterecek bir karar yada uygulama bulamamamdan kaynaklanıyor.
Fiili destek olmama tanıkla ispat edileceğinden benim için önemli olan hukuki bir yanlış yapmamak..
Bu nedenle davada nüfus kaydının tahsisi olmaksızın ön mesele ile çözümlenebileceğine dair duygumu güçlendirebilmekti.
Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi