Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İcra Müdürlüğü Talep ve Talebin Reddi Gerekçesi

Yanıt
Old 19-04-2018, 11:01   #1
tiryakim

Varsayılan İcra Müdürlüğü Talep ve Talebin Reddi Gerekçesi

Merhabalar Değerli Meslektaşlarım ;

İcra Müdürlüğü'ne borçluların 3.Kişilerden (eşlerinden/akrabalarından) alacağına istinaden talep açtık.

Açtığımız Talep ;

Alıntı:
Alacaklı vekili geldi. Beyanla takip borçlusu ................. İLE DİĞER TAKİP BORÇLUSU .............'YA TEBLİGAT YAPILIP TAKİP KESİNLEŞMİŞTİR.
Yargıtay 12.Hukuk Dairesinin 01.10.2013 Tarih, 2013/21463 Esas, 2013/30882 Karar Sayılı İlamı İle; ''... Haciz ihbarnamesi gönderilebilmesi için borçlunun üçüncü şahısta alacaklı olduğuna dair icra müdürlüğünde kanaat oluşturacak bilgi ve belgelerin sunulması zorunlu olmayıp, İİK'nun 89.maddesi kapsamında ihbarname, alacaklının isteği ile, borçlunun üçüncü kişide olduğu iddia edilen alacağı üzerine haciz konulması amacı ile gönderilmektedir...'' demektedir. ( Yargıtay İlamı Talebin ekindedir.)
Yargıtay 12.Hukuk Dairesinin 19.09.2016 Tarih, 2016/3856 Esas, 2016/19090 Karar Sayılı İlamı İle; ''...Kambiyo senetlerine mahsus haciz yoluyla başlatılan takipte alacaklının icra müdürlüğüne başvurarak borçlunun annesine haciz ihbarnamesi gönderilmesi talebinde bulunduğu....................İİK'nun 89. maddesinde düzenlenen "haciz ihbarnamesi" gönderilmesi kanunun emreden hükmü olup alacaklının talebi halinde icra müdürlüğünce bu talebin yerine getirilmesi gerekmekte olup icra memurunun bu hususta taktir hakkı yoktur. Kaldı ki üçüncü kişi, haciz ihbarnamesine itiraz etme hakkına da sahiptir.O halde mahkemece şikayetin kabulü ile yasaya aykırı müdürlük kararının kaldırılması gerekirken...'' demektedir. ( Yargıtay İlamı Talebin ekindedir.)
Yargıtay 12.Hukuk Dairesinin 24.02.2015 Tarih, 2015/1628 Esas, 2015/3746 Karar Sayılı İlamı İle; ''... Kambiyo senetlerine mahsus haciz yoluyla başlatılan takipte alacaklı, icra müdürlüğüne başvurarak borçlunun annesine ve kardeşine haciz ihbarnamesi gönderilmesi talebinde bulunmuş, sözkonusu istem icra müdürlüğünce "borçlu ile akrabaları arasında ticari ilişki olamayacağı" gerekçesiyle reddedilmiş, bu karar şikayete konu olmuştur.İİK'nun 89. maddesinde düzenlenen "haciz ihbarnamesi" gönderilmesi alacaklının talebi ile icra müdürlüğünce yerine getirilmesi gereken bir müessese olup, icra memurunun burada takdir hakkı yoktur. Kaldı ki üçüncü kişi, haciz ihbarnamesine itiraz etme hakkına da sahiptir.O halde mahkemece şikayetin kabulü ile müdürlük işlemini kaldırması gerekirken...'' demektedir. ( Yargıtay İlamı Talebin ekindedir.)

Tüm bu Yargıtay içtihatları gözönüne alınarak ; TAKİP BORÇLUSU ........... EŞİ ile DİĞER TAKİP BORÇLUSU .................. EŞİNE 2004 Sayılı İcra ve İflas Yasasının 89/1. Maddesine göre 1.Haciz İhbarnamesi gönderilmesini talep ediyorum.

İcra Müdürlüğü talebimize istinaden şu şekilde karar verdi ;

Alıntı:
Talebin kabulü ile borçlu eşlerine ait bilgilerin müdürlüğümüze bildirilmesi halinde talebin yerine getirilmesine karar verdi...

Ben de icra ile görüştüm. Benim nüfus memuru olmadığımı söyledim. Bu talebimizi icra müdürlüğünün yerine getirmesi gerekir dedim. İcra müdürlüğü talebimizi yerine getirmedi. Bu konuda bilgi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Teşekkürler...
Old 19-04-2018, 11:40   #2
AV.SİBEL

Alıntı:
Yazan tiryakim
Merhabalar Değerli Meslektaşlarım ;

İcra Müdürlüğü'ne borçluların 3.Kişilerden (eşlerinden/akrabalarından) alacağına istinaden talep açtık.

Açtığımız Talep ;

İcra Müdürlüğü talebimize istinaden şu şekilde karar verdi ;

Ben de icra ile görüştüm. Benim nüfus memuru olmadığımı söyledim. Bu talebimizi icra müdürlüğünün yerine getirmesi gerekir dedim. İcra müdürlüğü talebimizi yerine getirmedi. Bu konuda bilgi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Teşekkürler...
Hayır eşlerin hangi bilgilerinin bildirilmesi istendi.Zaten borçlu hala eşi ile evli adı ve adresi de belli başka ne gibi bir bilgiye ihtiyaç var.Ayrıca borçlunun nüfus kayıt örneğinin bu sebeple Uyap üzerinden sorgulanması talep edilse borçlunun eşinin kimlik bilgileri de nüfus kayıt sorgulamasında çıkar .Yani talebin kabulü yönünde karar verilmesi yeterli değil mi bu halde eşin adı soyadı ve adresi belli ise .
Old 25-04-2018, 20:31   #3
000571

İcra müdürlüğü borçluların vukuatlı nüfus kayıtlarını çıkarabilir (bu yönde bir talep açabilirsiniz.) ancak akrabalar açısından bir sorgu yapamaz diye düşünüyorum. Zaten eşler açısından adreste sorun yaşamazsınız diğer hususta bireysel olarak nvi müdürlüğüne başvurmanız gerekir ki onlarda büyük ihtimalle ayrıca bir sorun çıkaracaklardır. Çünkü dosyada borçlu sıfatına haiz değiller henüz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi