Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Sulh Hukuk Mahkemesi-Tespit

Yanıt
Old 14-04-2018, 14:10   #1
HAKAN GÜLÇİÇEK

Varsayılan Sulh Hukuk Mahkemesi-Tespit

Merhabalar Meslektaşlarım,
Örnek vererek anlatmam gerekirse, herhangi bir sosyal medya aracından hakaret suçu oluşturacak düzeye varmayan ancak kişilik haklarına saldırı niteliği taşıyan ifadeler kullanan bir kullanıcının nick'i belirtilerek sulh hukuk mahkemesinden bu şahsın isminin tespiti istenilebilir mi? Örneğin bu kişi hakkında manevi tazminat davası açmak istiyorum ancak ismini öğrenemediğim için taraf olarak gösteremiyorum. Mahkemeden bunu istesem ne gibi bir karar verir. Konu hakkındaki tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim. Teşekkürler
Old 18-04-2018, 17:24   #2
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Merhabalar Meslektaşlarım,
Örnek vererek anlatmam gerekirse, herhangi bir sosyal medya aracından hakaret suçu oluşturacak düzeye varmayan ancak kişilik haklarına saldırı niteliği taşıyan ifadeler kullanan bir kullanıcının nick'i belirtilerek sulh hukuk mahkemesinden bu şahsın isminin tespiti istenilebilir mi? Örneğin bu kişi hakkında manevi tazminat davası açmak istiyorum ancak ismini öğrenemediğim için taraf olarak gösteremiyorum. Mahkemeden bunu istesem ne gibi bir karar verir. Konu hakkındaki tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim. Teşekkürler
Sayın HAKAN GÜLÇİÇEK;

Bu yöndeki tespit talebinizin sulh hukuk mahkemesinde kabul görmeyeceği düşüncesindeyim.

Ayrıca, hakaret teşkil edecek derecede olmadığını ifade ettiğiniz beyanlardan dolayı suç duyurusunda bulunmanız durumunda kovuşturmaya yer olmadığına ilişkin karar verilmesinin kuvvetle muhtemel olduğunu kabul edersek buradan da bir sonuç elde etmek mümkün olmayacaktır.

Ancak manevi tazminat talepli bir dava açarsanız davalının, başka deyişle kişilik haklarına saldırı mahiyetinde ifadeler kullanan şahsın kimlik bilgilerine ulaşma şansı, mahkemenin ilgili içerik sağlayıcıya göndereceği müzekkere marifetiyle mümkün olabilir.

Saygılarımla..
Old 19-04-2018, 09:43   #3
Av.Duygu Işık Behrem

Merhaba,

Tespit davası ve delil tespiti ile ilgili HMK düzenlemelerini düşününce sizin tespitini istediğiniz durum aslında her iki düzenlemeye de uymuyor. Çünkü siz aslında,

Tespit davasını ele alalım: bir hakkın veya hukuki ilişkinin varlığını yokluğunu ya da bir belgenin sahte olup olmadığının belirlenmesini istemiyorsunuz.

Delil tespitini ele alalım: Bir vakıanın tespitini de talep etmiyorsunuz.

Siz davanızın tarafının tespitini talep ediyorsunuz. Talebinizin bu nedenle reddedilme ihtimali yüksektir.

Fakat bence yapacağınız masrafın az olacağı ve tespitin kabul edilmemesi halinde bunu iade alabileceğiniz düşünüldüğünde denemekten zarar gelmez, neden olmasın? Sulh Hukuk Mahkemesi'nden bunu tespit ettiremezsin denilen, şahsımla ilgili başka bir konuda, tespit istemimin kabul edildiği günden beri olmaz denileni de -çok ekstrem olmadıkça- deneme kararı aldım ben.

Dilekçenizi yazarken, taraf tespiti istiyor gibi değil de bir vakıa tespiti gibi aktarabilirseniz sonuç alma olasılığınız artar. Bunun nasıl yapılabileceğini şu an kestiremedim ama siz bir düşünün.

Bu arada bir önerim de öncelikle ilgili sosyal medya sağlayıcısı ile yazılı iletişime geçmeniz. Bilgiyi öncelikle onlardan talep edin, reddederlerse (ki Kişisel Verilerin Korunması Kanun'u düşünüldüğünde bence reddetmeliler) bunu da tespit dilekçenize ek yapıp, sosyal medya sağlayıcısının Mahkeme aracılığı olmaksızın bilgi vermemesi, sosyal medya sağlayıcısına müzekkere yazılarak "....." kullanıcı isimli kimlik bilgilerinin tespiti şeklinde talep edip şansınızı deneyebilirsiniz.

Bir de TBB sayfasında aşağıdaki makaleyi de bir incelemenizi öneririm.

http://tbbdergisi.barobirlik.org.tr/m2015-119-1496

Bir de IP'den kimliğe giden yollar var fakat o konular teknik olarak beni aşıyor. Bilenler mutlaka paylaşacaktır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi