Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Avukatlık Mesleği Nereye Doğru Gidiyor?

Yanıt
Old 22-05-2007, 18:46   #1
Av.Özgür Özlem Öngel

Varsayılan Avukatlık Mesleği Nereye Doğru Gidiyor?

Mesleğe adım atalı 2 yıl oluyor.
Bu nedenle, mesleğe "başlamanın" zorluklarını henüz unutmamış olanlardanım. Üstelik, "bu devirde" mesleğe başlayanlardanım!
Bundan 10 sene önce avukatlık yapmakla, bugün avukatlık yapmak arasında büyük fark var anlatılanlara bakılırsa. Herşeyden önce, ticari ilişkilere neredeyse tamamen bankacılığın hakim olması, kredilerin ve kredi kartlarının yaygınlaşması, ülkenin genel sorunu olan "emmi-dayı ilişkileri" yoluyla avukatlıkta haksız rekabet...
Böylece bir taraftan geliri düşen avukatların neredeyse iş dilenir hale gelmesi; 150 YTL'ye alınan boşanma davaları; işi alabilmek için asgari tarifedeki avukatlık ücretinin müvekkille "kırışılması", uzunca direndikten sonra çareyi bir başka avukatın yanında çalışmakta, KPSS'ye girip memurluğa "kapağı atmak"ta, Hakimlik ve Savclık sınavına "bel bağlamakta" bulan avukatlar... Öbür taraftan, her nasılsa yazıhaneyi açar açmaz birçok kurumun avukatlığını alıp sonra telefonda "çekte vade tarihini nereye yazacağız" diye soranlar, ayda 500.000 YTL kazanıp(!) bunun keyfini(!) çıkaranlar, ve her ne hikmetse, baro yönetimlerinde en çok sözü dinlenen pek azınlıktaki avukatlar...
Bir başka tarafta da TV'lerde yarışma programlarına katılıp en basit soruyu bilemeyip "gazete-kitap okumaz mısınız?" sorusuna "ben üst düzey bir aileden geliyorum, bu nedenle gece hayatında bulunmam gerekiyor; eh, haliyle gazete-kitap okumaya vakit kalmıyor" diye "cevaplayanlar"(!)... -Kenan Işık'ın yüzünde maalesef alaycı bir tebessüm belirmişti-

Bunların zorunlu sonucu olarak da avukatlık mesleğinin itibarının derinden zedelenmesi; bıçak parası alan doktor, derste örgü ören öğretmen, rüşvet alan polis ... dururken avukatın adının "üçkağıtçı"ya çıkması...
v.s... v.s...

Siz değerli meslektaşlarımın görüşlerini merak ediyorum:
Avukatlık mesleğini nasıl bir gelecek bekliyor?
Meslektaşların elde ettikleri gelirler arasındaki fark onların kalite farkını mı yansıtıyor; öyleyse bu fark nereye kadar gidecek? Bu farkın giderek artmasına müdahale edilecekse ne yapılmalı; varsa Baroların bu konuda sorumlulukları neler? Haksız rekabet nasıl engellenir?

Saygılarımla...
Old 23-05-2007, 10:24   #2
tiyerianri

Mümkün değil engellenmez.Böyle gelir böyle gider.Allah yardımcımız olsun
Old 23-05-2007, 10:47   #3
av.mgul

benim gibi genç meslektaşlarınızın içini biraz daha karartsanızda sanırım haklısınız....
Old 23-05-2007, 11:35   #4
meyralkan

belki de meslege daha yeni atilacak olan bizler icin bu sorunlar suanda pek ciddiye alinmiyor ancak ne zamanki stajimiz bitipte ne yapacagimiza karar vermeye calistigimizda bu sorunlar onumuze cikiyor. oncelikle belirmek isterimki avukatlik ucretlerinin dediginiz gibi bir duruma gelmesi normalin cok cok altinda soylenmesi falan gercekten cok uzucu bir durum. bunca yil emek verip okuduktan sonra bu emegin ve bilginin bu derece asagi ucretlerle kullandirilmasini insan icine sindiremiyor. hepimiz bu okulu okurken cok sikinti cektik hatta ailelerimiz de bizlerle beraber cektiler ve suanda bunca emegin bu durumlarda kullanilmasi cok aci verici.. sahsen ben bunca yillik emegimi bu sekilde harap edeceksem hic calismayip evde oturmayi tercih ederim.. diyebilecegim tek kelime yazik....
Old 23-05-2007, 12:03   #5
Armağan Konyalı

Sayın Mesleğe Yeni Başlayacak Arkadaşlar

Mesleğin bu sorunları ve avukat sayısının denetimsiz artışı siz Hukuk Fakültesini tercih ederken DE vardı. Siz Hukuk Fakültesini tercih ederken bu sorunları DA tercih ettiniz.

Halbuki ben ve benim gibi tercihlerini 35 yıl önce yapmış avukatlar Hukuk Fakültesini tercih ederken bu sorunlar yoktu. Bırakın da biz yakınalım.

Sorunun çözümünün avukatlık mesleğine kabul koşullarının ihtiyaca göre düzenlenmesi olduğu kanısındayım.

Saygılarımla
Old 23-05-2007, 12:35   #6
Av.Selim Balku

Bu işin kaymağını 35 yıllıklar götürdü, bizede kalan devede kulak...

Ancak ben herşeye rağmen umutluyum mesleğimiz hala tercih edilen mesleklerden ve kazancı olan meslek gruplarından.

Şunu da belirtmek gerekir ki, avukatlık mesleği olması gereken mevki de değil, bunu tartışmıyorum bile ama kıstasımızı ülkemizdeki diğer meslek gruplarıyla ve Türkiyede ki standart hayat koşullarıyla belirlersek, kişiyi daha umutlu hale dönüştürebiliyor,

Sözgelimi öğretmenleri düşünün ya da işletme, iktisat mezunlarını, mühendislerin durumu ne alemde acaba, şimdi kimya bölümü mezunu arkadaşım aklıma geldi, hala işsiz...

Gelişmek, değişmek, olmamız gereken hedefe yönelmek için elbette mücadele etmeliyiz, ama herşey bütünüyle çok güzel, kazanmasak da kaybetmiyoruz...

Sadece kendini umutsuz hissedenlere...
Old 23-05-2007, 13:58   #7
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
şimdi kimya bölümü mezunu arkadaşım aklıma geldi, hala işsiz...
Sayın Av.Selim Balku

Bu teselliniz doğrusu iyi geldi. Ama teselliniz, birbirine hatır soran meslektaşlar arasındaki bir sözü hatırlatıyor:

- İş çok, para yok.

Avukatların diğer bazı mesleklerden daha iyi durumda olması meslek için zaten gecikmiş önlemlerin alınmasını daha da geciktirmemeli.

Saygılarımla
Old 24-05-2007, 15:54   #8
ecesaka

Hukuk fakültesine kaydımı yaptırdığım sırada sanırım biraz duygusal bakıyordum bu mesleğe... Sonuçta annem avukatlığa karnında benimle adım atmıştı... Ve belki biraz da onun gözüyle görüyordum hukuk sistemini, hukukçuları, avukatları ve avukatlara duyulan saygıyı...

Eğer dün Kadıköy adliyesinde meslektaşımıza yapılan saldırıyı görmemiş olsaydım belki bugün biraz daha umutla bakıyor olabilirdim avukatlık mesleğinin geleceğine... Adliyenin içinde, üzerinde cübbesiyle duruşmadan çıkan avukatı karşı taraf hırpalayabiliyor ve elini kolunu sallayarak adliyeden çıkıp gidebiliyorsa, bu durum sanki üzerinde cübbesiyle adaletin gerçekleşmesine yardım eden bir avukatın başına gelmemiş de, sıradan iki kişinin adliye içinde gerçekleşen kavgası gibi nitelendirilebiliyorsa, biraz özenle cürmü meşhut yapılamıyorsa mesleğimizin itibar kaybetmesi kaçınılmaz olacak gibi geliyor bana...
Old 24-05-2007, 16:14   #9
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan ecesaka
Adliyenin içinde, üzerinde cübbesiyle duruşmadan çıkan avukatı karşı taraf hırpalayabiliyor ve elini kolunu sallayarak adliyeden çıkıp gidebiliyorsa,..
Adliye'deki olaylarda sadece meslek değil, ADALET SİSTEMİ toptan itibar kaybetmekte.
Old 28-05-2007, 10:56   #10
Av.Bülent AKÇADAĞ

Yazılıp çizilenler gerçekten çok doğru. yani tüm bunlara katılmamak mümkün değil. Bende mesleğe yeni başlamış biri olarak yukarıda zikredilen sıkıntıların bir çoğunu yaşamaktayım. meslek nereye mi gidiyor ? vallahi yorum yapmak gerçekten güç ama pekte iyiye gittiğide söylenemez.

anlamadığım nokta gerçekten bu ülkede boşanma davaları 150- 200 milyona alınıyor mu ? Ben hiç duymadım, yeniyim belki ondandır ama bir Avukat bilgisini nasıl olurda 150-200 milyona müvekkiline sunabilir ? eğer durum böyleyse ben bu işte yokum dostlar...
Old 28-05-2007, 13:52   #11
Av.Yasar SALDIRAY

Varsayılan Acaba Kaliteyi Kimler DÜsÜrÜyor ?_

Alıntı:
Sayın Mesleğe Yeni Başlayacak Arkadaşlar

Mesleğin bu sorunları ve avukat sayısının denetimsiz artışı siz Hukuk Fakültesini tercih ederken DE vardı. Siz Hukuk Fakültesini tercih ederken bu sorunları DA tercih ettiniz.

Halbuki ben ve benim gibi tercihlerini 35 yıl önce yapmış avukatlar Hukuk Fakültesini tercih ederken bu sorunlar yoktu. Bırakın da biz yakınalım.

Sorunun çözümünün avukatlık mesleğine kabul koşullarının ihtiyaca göre düzenlenmesi olduğu kanısındayım.

Saygılarımla

SAYIN MESLEKTASIM SIZE KATILIYORUM !!!

ACABA BUGÜN MESLEGE BASLAYAN MI AVUKATLIGI BU HALE GETIRDI ? BENCE KESINLIKLE HAYIR...

DOGRU HUKUK FAKÜLTESI ARTTI ...

AVUKATLAR ARTTI

ANCAK SUNU DA UNUTMAMAK GEREKIR BENCE EGER

-AVUKATLIK KANUNU DÜZGÜN UYGULANABILSEYDI

- MESLEK KURALLARINA RIAYET EDILSEYDI

Acaba maddiyat dahil sorun kalirmiydi.

AYRICA SAYIN KONYALI DIYOR KI IS VAR PARA YOK

Dogru ıs yok para yok ama acaba danısma ücretı tam olarak uygulanabılseydı sorun kalacakmıydı ?

bence su anda herkes maddı acıdan mutluydu...Neden bunu tam olarak uygulamak ıcın adım atamıyoruz...Neden düsük ücret alınmasına rıza gösterıyoruz...

Müvekkıl bır ıs verecegı zaman artık Avukat Avukat dolasıyor ısıne gelen avukata verıyor...Cünkü danısma ücretı malesef alınmıyor...

fakat ben hep sunu ümıt edıyorum kı hep bırlıkte hareket edıldıgı zaman bütün sorunların üstesınden gelebılırız...

SAYGILARIMLA
Old 28-05-2007, 14:03   #12
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

Sayın AKÇADAĞ;Bırakın boşanma davaları ağır ceza davalarını dahi 100.-YTL'ye alanlar var. Amaç nedir bilmiyoruz. Bizler de bunun önüne geçmek istiyoruz.

Sayın SALDIRAY;Ya mesleğe yeni başlayan meslektaşlarımız da bu tür fiyat kırıcı davranışlara giriyorlarsa? Bilemezsiniz ki? Kıdeme göre böyle bir genelleme yapmanız ne derece doğru olur bilmiyorum. Hepimizin maddi kaygılarının olduğu muhakkak. Biraz sabır ve birlikte hareketle sorunun üstesinden gelinebilir.

Saygılar.
Old 28-05-2007, 14:19   #13
Av.Yasar SALDIRAY

SAYIN MESLEKTASIM OSMANIYE

Eger yenı meslege baslayan meslektaslarımız bu tür fıyat kırıcı DAVRANISLAR ICERISINE gırıyorlarsa elbette kı onlar da aynı sekılde denetlenmelı...

Ben sadece meslegın geldıgı noktada yenı meslege baslayanın bır kusuru olamayacagını dıle getırmeye calıstım...

SAYGILARIMLA
Old 28-05-2007, 14:29   #14
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

Sayın SALDIRAY; Herkes evinin önünü süpürürse sokak tertemiz olur. Birey olarak en azından barolarımızın tarifesini uygularsak üzerimize düşeni yapmış oluruz.

Ben kendi adıma pazarlık yapmaya çalışana "Burası bakkal değil, ben de esnaf değilim!" deyip gönderiyorum. 10 tane dosyayı 100'er YTL'den alıp 10 kat emek vermektense, bir dosyayı 1.000.-YTL'e alıp bir emek veriyorum. Ve hakkıyla dosyamla ilgilenebiliyorum.

O,bu suçlu demekten vazgeçip birşeyler yapmalıyız. Bu meslek bizim.Kolay kazanmadık bu mesleği.Kolay bitmedi Hukuk Fakültesi.

Saygılar.
Old 28-05-2007, 14:38   #15
Av.Yasar SALDIRAY

SAYIN MESLEKTASIM

sızın yazdıklarınız acıkcası gercekten bır AVUKATIN ÜCRET KONUSUNDA NASIL OLMASI GEREKTIGINI YANSITIYOR...

CÜNKÜ BIZ EMEK VERIYORUZ ...Ve bızım emegımız normal sokakta dılekce yazan bır arzuhalcı ıle aynı kefede degıl...

BU MESLEK BIZIM VE BU MESLEGI IYI YERE GÖTÜRECEK GENE BIZLERIZ...

SAYGILARIMLA
Old 28-05-2007, 14:46   #16
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

Gerçek bir Avukat;Hepimiz gerçek birer Avukatız.

Sadece ücret değil.Davanın sonucu hakkında garanti istenmesi,masrafların ne kadar olacağı,yargılamanın aşamaları vs. Hepsi konuşulur.
Old 28-05-2007, 14:51   #17
Av.Yasar SALDIRAY

SAYIN MESLEKTASIM OSMANIYE

ELBETTE KI HEPIMIZ GERCEK AVUKATIZ Ancak malesef aramızda HER MESLEKTE OLDUGU GIBI Avukat oldugunu unutanlar da var...

Klavye Yabanci Oldugu Icin Noktalama Isaretleri Kullanmadigim Icin Yanlis Olabiliyor...

SAYGILARIMLA
Old 28-05-2007, 15:56   #19
Av.Bülent AKÇADAĞ

Avukatlık Mesleği biraz gelenek gibidir bence. Hani üstad'tan çırağa aktarılır bazı bilgiler ve işleyiş... Burda adı geçen "üstad" kelimesi Genelde yanında staj yaptığın hukuk bilgisi ve ahlakını özümsemeye çalıştığın insandır.

Evet dostlar, haklısınız. Bizler, yani yeni başlayanların bu işte en ufak bir katkısı yok. eğer ki Avukatlık mesleği çürümeye yozlaşmaya başlamışsa bu durumun asıl sorumlusu önceki jenerasyonlardır. Bizlere düşen ise çürümüşlüğün önüne geçebilme adına somut adımlar atabilmek. bunun nasıl olacağı ise mesleği icra ederken ortaya çıkacaktır. ya bizlerde öncekiler gibi bozulacağız ya da en azından kendi dünyamızdaki hukuk işleyişini düzelteceğiz. saygılar...
Old 28-05-2007, 16:33   #20
medenikal

Boşanma davasını 150 ytl ye alan Avukat Olacağını zannetmiyorum.Belki yakınıdır.Belki de Müvekkil çok fakirdir.Bir şekilde almıştır.

Yoksa bunun genelleştiği kanaatinde değilim.Bu kanaatte olman veya olmaman gerçeği değiştirmez diye serzenişte bulunanlar varsa;

Bu durum da bu ücretlerle bu yükün altına giren meslektaşlara gerçekten kolaylıklar dilemekten başka yapacak birşey olamaz.

Müvekkille yaptığı telefon konuşmaları; adliyeye gidip gelme; dilekçe yazma ;dosyayı takip etme; müvekkilin sürekli aramalarında onu dinlemenin verdiği yorgunluk için 150 YTL 'ye bu davaya bakmanın ; amelelikten daha ucuz bir karşılık olduğu da açıktır.

Vasıfsız inşaat amelesinin yevmiyesi asgari 40 ytl dir.

Avukat amele olmadığından ;Mesleğin onuru ve haysiyeti bu ücretlere cevaz vermez kanaatindeyim.Bu ücretlere bu işi yapan varsa müvekkille arasında ; olması gereken saygı sınırının da zedelenebileceğini; Avukatın normalın altında iş yapması nedeniyle; müvekkillerinin de kalitesinin düşeceğini; senli benli dialoğların oluşabileceğini hatırlatmak isterim.
Old 28-05-2007, 16:46   #21
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

Sayın MEDENİKAL; maalesef doğru.Yakını ise hiç ücret almamak gibi bir lüksü de var Avukatın. Neden Avukatlığın kalitesi düştü diye feryat ediliyor dersiniz? İstanbul iş açısından Osmaniye gibi küçük yerlere göre daha avantajlı.Bu konu daha önce tartışılmıştı.Türkiyede işsizlik sıralamasında 2.sırada olan Osmaniye gibi yerlerde halk kaliteyi değil ucuzu tercih ediyor.Daha da kötüsü Vekalet noter masrafı yanında yargılama giderlerini yapan Avukatlar dahi vardır. Ben maddi açıdan güç durumda olanlara Adli Yardım Bürosunu öneriyorum.
Old 28-05-2007, 17:01   #22
medenikal

Sayın Osmaniye
Alıntı:
Vekalet noter masrafı yanında yargılama giderlerini yapan Avukatlar dahi vardır.

Bakın Müvekkille yüzde anlaşması yapabilir.Bu miktarları da sonradan kendisinden almak üzere ;davanın da kazanılabileceğini düşünerek bu anlaşmayı yapabilir.Böyle bir düşünçe ile hareket edebilir.Burda normalın altında bir ücret kararlaştırması yok.

Bu konumuz dışında;

Ama çok düşük miktarlara işi alan Avukatın da o işle ne kadar ilgileneceği de açıktır.

Belki olması gerekenle olanın tartışmasını yapmanın anlamı olmaz diye de düşünebilirsiniz.

Ama uzun vadede kazançlı çıkanlar olması gerekeni takip edenlerdir.Diye düşünüyorum.
Old 28-05-2007, 17:46   #23
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan akçadağ
eğer ki Avukatlık mesleği çürümeye yozlaşmaya başlamışsa bu durumun asıl sorumlusu önceki jenerasyonlardır. Bizlere düşen ise çürümüşlüğün önüne geçebilme adına somut adımlar atabilmek

Sayın Akçadağ

Konuya koyduğunuz teşhis yanlış: Meslekte bir çürümüşlük ve yozlaşma henüz yok. Avukatlık hakkında avukat da olsa kimse böyle bir iddia ileri süremez.

Yakınılan konu avukatlık mesleğinin itibar kaybetmesidir. Bu itibar kaybının nedeni mesleğe denetimsiz olarak her yıl katılan binlerce avukatın yarattığı sıkıntıdır.

Eğer bir boşanma davası 150 YTL karşılığı kabul ediliyorsa buna çürümüşlük denmez; çaresizlik denir. Çaresizlik üstat dediğiniz avukatların kuşağından kalma değil; yeni kuşağın ortaya çıkardığı bir sorundur. Ve bu yeni sorun yeni kuşağın kendi sorunudur. Yakında siz de meslekte yer aldığınızda bunu göreceksiniz. Üstatlar ise sessizce sizi izliyor olacak. Bakalım ne yapacaksınız.

Üstat dediklerinizi gerçekte var olmayan bir çürümüşlüğün ve yozlaşmanın öznesi olarak sunmanız vahim bir hata. Ama üstatlarınız açısından değil; sizin açınızdan vahim olan bir hata.

Saygılarımla
Old 28-05-2007, 17:54   #24
medenikal

Sayın Konyalı;
Alıntı:
Çaresizlik üstat dediğiniz avukatların kuşağından kalma değil; yeni kuşağın ortaya çıkardığı bir sorundur.

Biz çıkartmadık Sayın Konyalı;Kucağımızda bulduk. Acaba siz bu sorunu gelirken görmediniz mi?

Siz görmediyseniz. Barolar görmek zorunda değil miydi.Baroların yönetiminde biz yokuz ki müdahale edelim?

Siz ve yaşıtlarınız yani Üstat denilen meslektaşlarımız o koltuklarda oturmaktalar.

Sorumluluk bizde mi yani?
Old 28-05-2007, 17:56   #25
Av.Bülent AKÇADAĞ

Sayın Konyalı;
sizin pencereden durum aynen izah ettiğiniz gibi görünüyor. ama size haddim olmayarak bir tavsiyede bulunmak istiyorum.

Gelin birde bizim pencereden bakmayı deneyin Saygılar...
Old 28-05-2007, 18:47   #26
tiyerianri

Sayın Konyalı'ya göre avukatlık mesleğinin itibar kaybetmesinin nedeni mesleğe yeni katılan avukatlarsa eğer ben bu yeni avukat arkadaşlara helal olsun diyorumvallahi bravo.Bu kadar kısa zamanda avukatlık mesleğinin itibar kaybetmesine sebep olduysak biz gerçekten bayağ güçlüymüşüz.Zaten baro başkanları genç avukatlar Barolar birliğinin yönetim organları genç avukatlar oluşturuyor.Genç avukatlar yanlarında üç kuruşa deneyimli avukatları çalıştırıyor.Disiplin cezaları alanlar hep genç avukatlar.Hukuk havuzundaki en büyük payı da genç avukatlar alıyor.Onlarca hukuk fakültesini açanlar da genç avukatlar zaten...Değerli genç avukat arkadaşlar bir an önce meslekten çekilelim de hiç değilse daha fazla itibar kaybettirmeyelim mesleğimize
Old 28-05-2007, 19:41   #27
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Sayın Konyalı'nın yazdıklarından bu sonuca nasıl varıldığını anlamadım. Sayın Konyalı gelen genç avukatlar mesleğe itibar kaybettiriyor dememiş,noterliği anımsatmış ve avukat sayısının önlenemez artışının, başta bundan yakınan genç meslektaşlar açısından nasıl bir açmaz olduğundan söz etmiş.

Doğru, eskilerin artan avukat sayısından yakındıkları pek gözlenmiyor,ama mesleğe her katılan yeni meslektaşımız kendisini sıkıntılı bir süreç içinde buluyor, bunun öncelikli nedeninin de, meslektaşların gençliği değil, denetimsizce artan avukat sayısı olduğu görülemiyor.

Eeğer yakınanlar eskiler olsaydı, yüklenmenizin haklı olduğu düşünülebilirdi.

Nihayet, eskiler ve yeniler karşı karşıya değil, yanyana dursa iyi olur, çözüm aramakta da kıdemlinin kıdemsizden farkı yoktur.

Saygılarımla...
Old 28-05-2007, 19:46   #28
Armağan Konyalı

Sayın tiyerianri

İsterseniz bir de tersten anlatayım:

Mesleğin itibarını geri kazanmak için alınması gereken önlemleri düşünürsek itibarı kaybının nedeni ortaya çıkar.
Alıntı:
Yazan tiyerianri
Zaten baro başkanları genç avukatlar Barolar birliğinin yönetim organları genç avukatlar oluşturuyor.Genç avukatlar yanlarında üç kuruşa deneyimli avukatları çalıştırıyor......Onlarca hukuk fakültesini açanlar da genç avukatlar zaten..
1- Baro yönetimine genç avukatların seçilmesi mesleğe itibar kazandırır mı? Hayır. Demek ki itibar kaybı deneyimli avukatların seçilmesinden kaynaklanmıyor.
2- Genç avukatlar yanlarında üç kuruşa deneyimli avukatları çalıştırırsa meslek itibar kazanır mı? Hayır. Demek ki sorun bu da değil.
3- Bunca hukuk fakültesini kapatırsak meslek itibar kazanır mı? EVET: İşte sorun burada.

Aynı noktaya baktığımızı göz göze gelmeden de anlayabiliriz.

Saygılarımla
Old 28-05-2007, 20:49   #29
tiyerianri

"Yakınılan konu avukatlık mesleğinin itibar kaybetmesidir. Bu itibar kaybının nedeni mesleğe denetimsiz olarak her yıl katılan binlerce avukatın yarattığı sıkıntıdır." Sayın Konyalı'nın cümleleridir.
1-Baro yönetimine genç avukatların seçilmesi itibar kazandırır mı.Evet kere evet,İtibar kazandırmakla kalmaz mesleğin itibarının hızla artmasını bile sağlar. Gençlerin getireceği yeniliklerden ve fikirlerden çekinmemek lazım.
2- Genç avukatlar yanlarında üç kuruşa deneyimli avukatları çalıştırırsa meslek itibarı artar mı.Evet,O vakit gençlerin neler çektiğini herkes canlı canlı yaşamış olur.Elbette ki;böyle bir şeyin olması imkansız ama hiç değilse empati yapılabilir.
3Bunca hukuk fakültesini kapatırsak meslek itibar kazanır mı? Malesef kazanamaz.Çünkü hiç kimse ülkede ne kadar hukuk fakültesi var kaç mezun veriyor diye düşünme özellikle de müvekkiller
Old 28-05-2007, 20:58   #30
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan tiyerianri
"Yakınılan konu avukatlık mesleğinin itibar kaybetmesidir. Bu itibar kaybının nedeni mesleğe denetimsiz olarak her yıl katılan binlerce avukatın yarattığı sıkıntıdır." Sayın Konyalı'nın cümleleridir.
1-Baro yönetimine genç avukatların seçilmesi itibar kazandırır mı.Evet kere evet,İtibar kazandırmakla kalmaz mesleğin itibarının hızla artmasını bile sağlar. Gençlerin getireceği yeniliklerden ve fikirlerden çekinmemek lazım.
2- Genç avukatlar yanlarında üç kuruşa deneyimli avukatları çalıştırırsa meslek itibarı artar mı.Evet,O vakit gençlerin neler çektiğini herkes canlı canlı yaşamış olur.Elbette ki;böyle bir şeyin olması imkansız ama hiç değilse empati yapılabilir.
3Bunca hukuk fakültesini kapatırsak meslek itibar kazanır mı? Malesef kazanamaz.Çünkü hiç kimse ülkede ne kadar hukuk fakültesi var kaç mezun veriyor diye düşünme özellikle de müvekkiller

Alıntı:

Mümkün değil engellenmez.Böyle gelir böyle gider.Allah yardımcımız olsun

Sayın tiyerianri,

Sizce avukatlık mesleği hangi neden/lerle itibar kaybediyor ve çözüme yönelik önerileriniz nedir?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi