Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kayıp Kaçak Bedeli Davaları

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-02-2016, 19:13   #1
Av. Ahmet GELEGEN

Mesaj Kayıp Kaçak Bedeli Davaları

Değerli meslek büyüklerim ve kardeşlerim,

Mesleğimin 4. ayındayım, farklı farklı alanlara yönelip iş potansiyeli ağını genişletmek istiyorum, Kırşehir'de ki ben gibi yeni Avukatlık yapan arkadaşım "Kayıp Kaçak Bedelinin İadesi" davalarına bir kafa yor dedi,

Araştırdım, Yargıtay kararlarını buldum, çok garanti gibi gözüküyorlar, keza dava dilekçesini ve başkaca bilgilere de eriştim konuya ilişkin..

Sizlerinde görüşünü almak istedim, büyük işletmeler vs. bunlarla iletişim kurmaya çalışsam, ilk Tüketici hakem heyetine ardından davayı açsam yani bu koşturmadan güzel neticeler alabilir miyim?

Saygılar, selamlar ..
Old 22-02-2016, 12:06   #2
korayoz

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu E. 2013/7-2454, K. 2014/679, T. 21.5.2014 kararına bakmanızı tavsiye ederim çok güzel açıklamış. Ayrıca davayı belirsiz alacak davası şeklinde 10 yıl geriye dönük olarak açabiliyorsunuz. Çünkü kayıp-kaçak bedeli sadece 01.01.2011-31.12.2012 tarihleri arasında faturalarda gösterilmiş, bu tarihler dışında ne kadar kesinti yapıldığı görünmüyor. Bir de dikkat ediceğiniz nokta müvekkil şirketle elektrik dağıtıcısı arasında yapılan sözleşme. Özellikle indirim sözleşmelerine dikkat edin eğer bu sözleşmelere kayıp-kaçak bedeli konusunda hükümler koyulmuşsa Yargıtay'ın basiretli bir tacir olarak hareket etmesi gereken şirketlerin buna itiraz edemeyeceği hususunda kararları var.
Old 22-02-2016, 15:39   #3
Av. Ahmet GELEGEN

Haklısınız, bahsettiğiniz kararları ve bilgileri araştırmıştım, geriye dönük 10 yıl meselesini de biliyorum, indirim olayını bilmiyordum öğrenmiş oldum. Bu işin peşine koşturayım mı ne diyorsunuz son olarak
Old 22-02-2016, 18:11   #4
korayoz

Tüketici açısından kararlar netlesti gibi ama şirketler açısından bazı celiskili kararlar vardı. Son gelismeleri takip edemedim takdir sizin tabi
Old 22-02-2016, 23:40   #5
E.YILMAZ

Vekalet leri toplamaya başlayın. Şirket ise doğrudan genel mahkemede dava açın zira bedeller yüksek çıkıyor. Tshh görevinin üzerinden açın. Rapora göre ıslah edersiniz. Genel olarak kabul çıkıyor.
Old 23-02-2016, 10:04   #6
Av. Ahmet GELEGEN

doğru diyorsunuz tamam teşekkürler herkese katkıları için
Old 26-02-2016, 09:49   #7
vekaletucreti

Bu konuda bende bir süredir araştırma yapıyorum.Merak ettiğim konu tuketıcı ıcın THSS'ye yapacagımız basvurularda bedeli nasıl belırleyeceğimiz zira dagıtım sırketlerının gerıye dogru ıkı yıllık kısım ıcın belge verdıgını duydum ıkıncı olarak sehırden sehıre degısmekle bırlıkte dagıtım sırketlerının degısmesı veya ısımlerının degısmesı durumunda sorumlu oldukları yıllara gore ayrı basvurularda mı bulunmamız gerekecek acaba? cevaplarınız ıcın sımdıden tesekkürler
Old 02-03-2016, 09:18   #8
Av. Ahmet GELEGEN

İlk etapta küçük bir değer için belirsiz alacak davası açılır sonra bilirkişi raporuna istinaden ıslah edilir talep; 2. sorunuz için pek birşey diyemeyeceğim, şirketler değişse de son halefe açın gitsin
Old 02-03-2016, 13:40   #9
vekaletucreti

Ahmet Bey soz ettıgım konu tuketıcı acısındandı yanı hakem heyetıne basvuru ıcın sormustum galıba tam olarak anlatamadım. Hakem heyetlerine basvuru da on yıllık talep ettıgımızde kurum buna cevap verecek mıdır ve vermezse hangı talep uzerınden hakem heyetlerı karar verecektır bunu merak edıyorum.
Old 02-03-2016, 14:43   #10
txyz

Kayıp kaçaklara ilişkin diğer konuda da belirtmiştim belirsiz alacak davası açmak her zaman risklidir HMK 109/2 kaldırıldığına göre kısmi dava bence daha tercih edilebilir.
Old 03-03-2016, 12:13   #11
av.mucahit

Bu konuda bir sorum olacak. Bu davalarda davalı olarak kimi göstermeliyiz .
Old 03-03-2016, 15:25   #12
korayoz

Uygulamada sadece faturayı kesen perakende satış şirketlerini gösteriyorlar. İstanbul için BEDAŞ, İzmir için Gediz A.Ş. gibi.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi