Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanamıyorum.Lütfen sesimi duyun

Konuyu Kilitleyin
Old 11-07-2019, 15:12   #1
Dmt

Önemli Boşanamıyorum.Lütfen sesimi duyun

Bir türlü sonuçlanamayan boşanma davam var.Zor şartlarda canımı zor kurtarıp polise sıgınarak kurtuldum.Ama yaşadıklarım yetmezmiş gibi şimdi avukatımla sorun yaşıyorum.Kimim kimsem yok yardım edecek.Dava açmak için avukata sadece boşanmak istediğimi birşey istemediğimi söyledim.Aylar sonra annemden öğrendim bilgim olmadan benim adıma maddi manevi tazminat ve nafaka istenildiğini.
Zaten hali hazırda psikolojim çökmüş durumdayken derdimi anlatıp bir an önce beni boşamasını istedim.Ne geçinecek tek kuruşum ne bir güvendiğim yer var.Annemin üç beş kuruş yardımıyla nikahta takılan iki bileziği bozurup bedenim ve yaşadıklarım dolayısıyla bozulan psikolojimle iş bulup bir taraftan yeni bir düzen kalacak yer bir taraftanda geçinmeye gayret ediyorum.Davayı açalı 1.5 sene oldu.Hala sonuca ulaşamadım.Avukatımdan istediğim dosyam hala elime ulaşmadı.Ne zaman arasam zamanı yok sorularıma cevap alamıyorum.Ben sizi ararım deyip aramamalar.Sadece davam hakkında sorular soruyorum.Fakat hiçbir soruma şu ana kadar yanıt alabilmiş değilim.Davayı küçük yer xabuk biter diye kendi memleketimde açtım.ilk mahkemeye geçici hakim girmiş.İkinci mahkeme görevsizlik kararı verdi.İstinafa gitti.Bulunduğu yere geri döndü dava.Bu süreçte canla başla öğrenebildiğim bu kadar.Tedbir nafakası bile alamadım.Ne kadar zor durumda kaldığımı tahmin bile edemezsiniz.Geldiğim nokta şu ayın 22 sine gün aldım tanıklarda iki tarafta gelecek.Söylediği sadece bu.Ben boşanacağım kişiden kaçıp polise sıgındım.Korkuyorum yan yana gelmekten.İkametgahım dava açtığım yer annemin yanı.ama yine korkumdan orada da kalamıyorum.Başka bir ildeyim.sigortalı ve asgari ücret aldığım bir iş buldum ancak kira elektrik su ve üstünden kalanla idare etmeye çalışıyorum.Bilet alacak param yok.İşyerine Sıkıntımı anlatsam para istesem herkez korkacak bu durumdan işimden olucam.Anlayacağınız hem yan yana gelemiyorum korkudan hemde zaten maddi durumum elvermiyor.İşin içinden çıkamıyorum.Kadın derneklerine bile başvurdum bir sonuç çıkmadı.Gitmek zorunda mıyım bilmiyorum.Avukatıma neye istinaden gelicem diye soruyorum cevap yok.Boşanıyor muyum onu bilmiyorum.Tedbir nafakası içeride birikiyor sen merak etme dedi bana gecen sene.Şimdide boşanırken mahkemeye söylicez diyor.
Bu arada babamı kaybettim.Annemin sorunlu bir evliliği var.O yüzden onun evinde hem korkumdan hem de zararım olmasın diye kalamıyorum.Dava annemin bulunduğu ilde yani memleketimde.Ama gidince kalacak yerim dahi yok.
Mesajımdan anlayacağınız üzere sıkıntım çok.neyi nasıl anlatabildim bu kafa karışıklığıyla bilmiyorum.Sadece bir yardım bekliyorum.Avukatım gerekli bilgiyi vermediği için bir kez daha mağdurum.
Davam biterse babamın maaşını alarak geçimimi sağlayacağım.
İşin kötüsü günden güne kötüye gidiyorum.Lütfen cevaplanmayan sorularla başa çıkamıyorum.Avukatım ne yapmaya çalışıyor olabilir.Sonuna kadar haklı olduğum durumda neden bu mağduriyeti yasıyorum.
Old 12-07-2019, 11:33   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Dosyanızın uzama nedenlerinden biri hatalı verilen yetkisizlik kararı olmuş. Sonrasında;

Eğer eşiniz davalı BOŞANMAK İSTEDİĞİNİ BİLDİRMİŞSE; maddi ve manevi tazminat isteklerinizden vazgeçerek, Yoksulluk nafakası da istemediğinizi belirterek duruşma günü boşanma kararı almanız mümkündür.

Eğer eşiniz BOŞANMAK İSTEMEDİĞİNİ bildirmişse, açtığınız davada eşinizin kusurlu olduğunu zaten ispatlamak zorundasınız. Bu sebeple mahkemede tanık dinletmek, delil toplatmanız gerekir.

Eşinizin boşanma davasına verdiği cevap önem taşımaktadır. Eğer o da boşanmayı istiyorum, ama maddi ve manevi tazminat ve yoksulluk nafakası ödemem demişse siz de bu koşulları kabul ediyorsanız boşanma gerçekleşir. Tedbir nafakasını DAVA TARİHİNDEN İTİBAREN İSTEYİN, ÇÜNKÜ BU NAFAKA TÜRÜNDE KUSUR ARAŞTIRMASI YAPILMAZ. Hakim kendisi değerlendirecektir.

Saygılar,
Old 12-07-2019, 13:41   #3
Dmt

Varsayılan ..

Öncelikle çok teşekkür ediyorum verdiğiniz bilgilerden dolayı.
Avukatım yetkisizlik kararı yasal değil ama oluyor bunlar başımıza geliyor dedi.
Daha önce avukatım 3 kez farklı zamanlarda bana eşimin boşanmak istediğini söyledi.Her defasında tmm dedim.Tekrar arayıp durumu sordugumda “avukat arayacak” “ bilmiyorum” “aramasını bekliyorum” “müvekkiline ulaşamıyor” gibi sözlerle geçiştirdi beni.
Dalga geçiliyor gibi hissediyorum kendimi.
Avukatımdan bilgi alamadığım için bilmiyorum isteyip istemediğini
Bu ay mahkememiz vardı 2 temmuzda.Ardarda sorularım sonucu hakimden rica ettim gün aldım tanıklar ve sen geleceksin dedi.
İnanın günlerdir cevap almaya uğraşıyorum artık cevap yazmıyor.
boşanacak mıyım?
Eğer boşanma olacaksa nasıl bir anlaşma olacak avukatın ben oraya gitmeden bunu bana söylemesi gerekmez mi?
Benim gitmem mecburi mi?
Karşı tarafın sadece avukatı gelecekmiş.Kendisi gelmeyecek miş.
Gelmezse yinede boşar mı hakim? 3 ay sürdü evliliğim
Özür diliyorum belki çok soru sordum ama inanın günlerdir cevap arıyorum.Şimdiden teşekkür ediyorum.
Old 12-07-2019, 13:58   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Evliliğiniz üç ay sürmüş. Bu durumda yapılması gereken, tanık dinletip evlilik birliğinin temelinden sarsıldığını kanıtlamaktır.

Avukatınızın yaptığı doğrudur. Duruşmada siz olmasanız dahi tanıklarınızın olması gerekir.

Davalının gelip gelmemesi önemli değildir. Avukatı yeterlidir.

Saygılarımla,
Old 15-07-2019, 12:24   #5
Dmt

Varsayılan ...

Merhabalar tekrar..Avukatım daha önce müvekkilinin gelmeyeceğini söyledi şimdide avukatıda gelmeyecek diyor.
İnanın anlamıyorum.O zaman neden mahkemeden anlaşmalı boşanmak için gün alındı.?Karşı tarafın avukatı 2 temmuzda olan davaya mazeret göstererek katılmadı.İkinci kez katılmaması mümkün müdür acaba?

2 temmuzdaki davada
Davacı vekilinden soruldu tarafların anlaşmalı boşanmaya ilişkin talepleri vardır.Kısa bir gün verilsin dedi yazıyor.
Şimdi avukatı ve tanıkları gelmezse durum ne olur?
Old 16-07-2019, 10:56   #6
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Dmt
Merhabalar tekrar..Avukatım daha önce müvekkilinin gelmeyeceğini söyledi şimdide avukatıda gelmeyecek diyor.
İnanın anlamıyorum.O zaman neden mahkemeden anlaşmalı boşanmak için gün alındı.?Karşı tarafın avukatı 2 temmuzda olan davaya mazeret göstererek katılmadı.İkinci kez katılmaması mümkün müdür acaba?

2 temmuzdaki davada
Davacı vekilinden soruldu tarafların anlaşmalı boşanmaya ilişkin talepleri vardır.Kısa bir gün verilsin dedi yazıyor.
Şimdi avukatı ve tanıkları gelmezse durum ne olur?
Sayın Katılımcı,

Siz davacı taraf olarak üzerinize düşeni yapacaksınız. Tanıklarınız hazır olacak, kendiniz gidebilirseniz gideceksiniz vs.. Karşı tarafı bir şey yapmaya zorlamanız mümkün değil. İster gelir ister gelmez. Gelmezse yazılı beyanda bulunabilir, bir sonraki celse tanık dinletebilir veya mahkeme toplanan delilleri yeterli görebilir vs..Davanızı zaten bir avukatla takip ediyorsunuz. Avukatınız gerekeni yapacaktır.

Mahkemenin hangi kararı ne sürede vereceğini önceden bilmemiz mümkün değildir.
Kahdem'e gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi