Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Anket Sonucu: Eşinizin de Hukukçu Olmasını İster misiniz?
Evet 399 49,75%
Hayır 403 50,25%
Oy Verenler: 802. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 126)

Hukukçu Eşler

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-12-2006, 09:06   #31
nezihe özdal

evet ben de eşinin hukukçu olmasını isteyenlerdenimm...aynı dili konuşmak kadar güzel bir şey olamaz bence....
Old 12-12-2006, 14:18   #32
av.semire nergiz

Varsayılan 3.senaryo benim değil ,erkeklerin senaryosu

Alıntı:
Yazan Turan
Semire hanımın incitici, kırıcı, kadınları ikinci plana itici biçimde figuran yakıştırmasını şiddetle reddediyorum ve bu yazısından ve düşüncesinden dolayı kendilerini protesto ettiğimi bildirerek sözlerime başlıyorum.

Benim eşim de hukukçu değil. Keşke ben de olmasaydım. yeniden dünyaya gelseydim asla hukukçu olmazdım. Eşimin ise hukukçu olmasını isterdim. Zira hukukçuluğu sevmesem de hukukçuları seviyorum.
Ben kadın bakış açısına sahip ve bu bakış açısının yaşamın her alanında hakim olması için elimden geldiği kadarıyla çaba gösteren bir hukukçuyum.Kadın ve erkeğin yaşamın her alanında ortaklaşmaları gerektiği ve hiç birinin diğerinden bir üstünlüğü olmadığı görüşündeyim.Dolayısıyla sizin dediğiniz gibi benim kadınları ikinci planda görmem asla ve asla mümkün değildir. Benim ilk yorumum erkek bakış açısına eleştiri niteliğinde idi.Lütfen protestodan önce bir daha okuyun .sevgiler
Old 12-12-2006, 14:29   #33
av.semire nergiz

Alıntı:
Yazan PİRİZCİNURİ
Semire hanımın anlamsız genellemesinden ötürü bende kendisini protesto ediyorum.Erkekler şöyle kadınlar böyle gibi yakıştırmalarla hiçbir sonuç alınamayacağı sadece ortamın gerileceği bir gerçek.

Soruya gelince eşimin evde oturup çocuk büyütmesini ona hakaret olarak addediyorum.Benimle her konuda eşit davranmasını ve yaşamasını hayata bakışım doğrultusunda zorunlu görüyorum.Mesleğine gelince hukukçu olmasını istemem.Başka bir dünyadan olursa farklı renkler bir araya gelir diye düşünüyorum.Evde de hukuk sahbetinin devam etmesini istemem ayrıca.Yalnız tabi bekarım ve adliyelerde başka meslekten nasıl birini bulabilirim.O da ayrı bir tartışma konusu
Beni protesto etmek yerine, fikirlerime katılmadığınızı söyleseniz daha şık olurdu diye düşünüyorum.Kaldı ki yorumumda genellemeden çok eleştirilmesi gereken toplumumuzdaki yaygın erkek bakış açısını ortaya koymaya çalıştım.Ve hepimiz biliyoruz ki 3.senaryo sahibi erkek hiç de azımsanmayacak kadar çok.Tabiki dediğinize göre siz onlardan biri değilsiniz.Sevgiler
Old 12-12-2006, 17:21   #34
Av.Duygu Keleş

Eşimin hukukçu olmasını elbette isterim.Özellikle de aynı büroyu paylaştığım bir avukat olması daha iyi olur.Tembellik yapmak isteyeceğim bir günde duruşmalarımı rica minnet bir arkadaşıma devretmektense ,veririm bir tevkil keyfime bakarım
Old 12-12-2006, 17:27   #35
Av. O. TEKGUL

Kesinlikle Senaryo 1... Evliyim ve eşim Hukukçu değil.. olmasını da istemezdim. hukukçu ile evli olsaydım sanırım evliliğin ilk ayından yeter artık hukukla ilgili bişey duymak istemiyorum diyerek evden kaçardım
Old 12-12-2006, 18:39   #36
bozoli

Varsayılan hukukçu eş miii ha ha ha

ben üniversiteye ilk geldiğimde hemen hukukçu bir kız arkadaşım olmuştu. mezun olana kadar fikrim değişmedi hkukçu kıza hep karşı çıktım. ama hukukçu olmayan kızlarla birlikte olunca gerçeği anladım. kız arkadaşımdan ayrılalı 10 gün oldu eziyet gibiydi. ama hukukçu biriyle birlikte olunca ortak noktası oluyor insanın. kültür seviyesi eğitim düzeyi önemli şeydir. hukukçu kızlar iyidir( baskı altında yazmıyorum ) hoştur. değerini bilmek gerekir onların.
Old 12-12-2006, 21:27   #37
Övünç AYDIN

Olmasını tercih ederim, olmazsa da dünyanın sonu değil.
Old 13-12-2006, 00:53   #38
Eflal

Eşim olacak insanın hukukçu olmasını isterim.
Old 13-12-2006, 09:22   #39
Av. Çetin

ben 6 ay öncesine kadar değil evleneceğim kişinin, erkek arkadaşımın bile hukukçu olmasını istemezdim. Benim bilmediğim konulardan bahseden ya da benim bahsettiklerimden anlamayan bir insanla hayatın daha çekilir olacağını düşünürdüm.Fakat nasıl olduysa 6 ay önce bir avukatla tanıştım ve şu an onu hiçbir mühendise, hiçbir doktora ya da diğer mesleklerden olan hiçbirkimseye değişmem. Ara sıra sırf hukukla ilgili konularda tartışmalarımız olsa ve birbirimizi sıksak da insanın hayatını paylaştığı kişinin aynı dilden konuşması kadar güzeli yok doğrusu...
Old 13-12-2006, 15:29   #40
Fatma KAPUÇAM

aslında eşinizin aynı meslekten olması cazip geliyor olabilir hele böyle bir meslekte karşı tarafın işin içinde olup sizi anlaması gerekir ama ben yine de kabuğumuzdan çıkamayacağımızı düşünüyorum.yani eşimin hukukçu olmaması daha iyidir bence en azından hukuku tadında bırakmak deyim yerindeyse tiksinmek istemiyorum öyleki akşama kadar içim dışım hukuk
Old 13-12-2006, 16:25   #41
A.KADİR

BENCE DE HUKUKÇU BİR EŞİN OLMASI DAHA İYİ ÇÜNKÜ BİZ HUKUKÇUYUZ BİZİM DİLİMİZDEN TAM OLARAK ANCAK BAŞKA BİR HUKUKÇU ANLAR ........
Old 13-12-2006, 23:19   #42
niliş

Bu Tercİhİ Yapma Hakkimi KaÇirdim Sanirim. Tercİh Yapmaya Kalksam(?) Hayatİ Tehlİkem OlabİleceĞİnden En İyİsİ Ben NİŞanlimla Devam Edeyİm
Old 13-12-2006, 23:50   #43
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Neden "farketmez" seçeneği yok?

Eşin hukukçu olup olmamasının ne önemi olabilir.

Eşin "eş" olup olmadığı ve neye eş olup olmadığının ne kadar farkında olduğu önemlidir.

Bir yaşam ortaklığıdır eşlik.

Bunun farkında olmadıktan sonra, hukukçu olsa ne olur, olmasa ne olur...
Old 14-12-2006, 18:04   #44
ekim

eşimin kesinlikle hukukçu olmasını isterdim.çünkü hukuk dünyasının biraz acımasız olduğunu düşünüyorum.bu acımasız dünyada sonunu kadar güvenebileceğiniz , size destek olacak bir insanın olması harika olur bence.hukukçu eşlerin mesleki açıdan birbirlerine çok şey katacağı inancındayım.ve daha sayamayacağım bir sürü avantajı olduğu kanaatindeyim.umarım benim de eşim hukukçu olur........
Old 14-12-2006, 18:29   #45
üye12737

Aşka inanmayan biri olarak hukukçu bir eşimin olmasını da istemem.

Çünkü (daha ziyade bayanlar açısından) evlilikte esas alınan nokta çoğunlukla mesleki kariyer.

Eğer bir erkek olarak mesleki kariyeriniz (Türk Toplumunu baz alarak belirtiyorum) eşinizin mesleki kariyerinden düşükse, o evde söz sahibi olacak olan eşiniz olur - ki zaten bu tip evlilikler de çok azdır.

Yani ben bir hukukçuyum ve eşimin de hukukçu olmuş olması demek onun benimle (en azından) mesleki kariyer bakımından eşit olması demek ve iş yaşamındaki kişiliğini evde bana karşı da yansıtabilme olasılığını güçlendirmesi demektir.

Haliyle bu da benim hoşuma pek gitmez
Old 14-12-2006, 21:22   #46
Adli Tip

Bence anket sonuçlarının yakın olması çok doğal...
1-Süre tutum dilekçesi vermeyi unuttum diyosunuz,süre tutum ne diyor,temyizle ilgili diyorsunuz,(eğer yeni evliyseniz ve hukukla pek bi alakasızsa)temyiz ne ki diyor... Bir meslektaş arkadaşınızı arıyorsunuz,onunla dertleşiyorsunuz...
2-hatta eşiniz Hukukla alakasız olduğu gibi biraz da saf: Konya'ya mürafaya gidebilirsiniz
3-eşiniz avukat,tv'de maç var:
hayatım,biramı getirdikten sonra şu itirazı da yazar mısın?
4-eşiniz avukat...
kaçamak yapmak için "en az dört yıl"daha okuyup,yanında staj yapmak için mumla avukat arayın...
5-eşiniz hakim,
kesinlikle "keşke avukat olsaydı"
6-eşiniz avukat,
birinizin telefonu "kazancı,corpus vs" niyetine aranır hale gelir,eşlerden biri hep soran olur...
7-eşiniz avukat,aynı bürodasınız,
kendize ait bütçeyi unutun,
8-eşiniz avukat,birlikte çalışmıyorsunuz:
"hayatım,
bugun adliyede Av.Savun'u gördüm,sen o tapu davasından 5 değil 25 bin almışsın!!??
9-eşiniz avukat,
adliyede eski sevgiliyle karşılaşmak,duruşma kaçırmak kadar acı ve yakın bir tehlike,
10-eşiniz avukat değil,
eşinizin akrabaları ve arkadaşları sizin potansiyel müvekkiliniz...
11-eşiniz avukat değil ve eşiniz Gamze Hanımın çocukaları kadar hukukçu artık;
'hayatım,arkadaşıma ödeme emri geldi,mal beyanı olarak yeni aldığı parfümü yazdırdım,yeterli di mi?
12-Kız arkadaşınız da siz de hukuk öğrencisisiniz,
Devletler Özel'den O 25 aldı, siz 70... kaçacak devlet arayın...
13-Sevgililerden biri hukukta diğeri mülkiyede:
birisi idare finaline giderken,diğeri inek bayramına... ne kadar sevgi hissedilebilir ki..
14-ikisi de tüm sınavlara girdi okul bitince:
ikisi de kaymakamlığı kazandı
hangi ilçe daha yakın ki birbirine...

Herkese en sevdiğiyile, hep seveceğiyle mutluluklar dilerim,
Old 14-12-2006, 22:29   #47
sedaşen

Ben de bu konuda senaryo 2 ye katılıyorum.Hukuk kanımca tüm sosyal bilimlerin temelini oluşturuyor.Bu konuda tartışacak, paylaşacak konuları olan eşlerin de birbirlerini daha iyi anlayacaklarını düşünüyorum.Örneğin bir bayan olarak hakimlik veya savcılık mesleğini seçtiğinizde eşinizin de hukukçu olması durumunda tüm gün yaşadıklarını, tecrübelerinizi ve tabi ki gün içinde meydana gelen olumlu-olumsuz olayları eşinizle paylaştığınızda bunun evlilik birliğine çok katkı sağlayacağı görüşündeyim.Keza iki eşin avukat olması durumunda da farklı ve yaratıcı düşüncelerin ev ortamında da tartışılarak mesleki alanda da başarı getireceği görüşündeyim.
Old 15-12-2006, 22:47   #48
john_marshall

Sayın Av.Uygar'ın 12 nolu seneryosunu şu anda kısmen yaşamaktayım.Not konusunda benzer problemler oluyor... Herşeye rağmen beni anlayan ve benim anlayabildiğim(hayatın her alnında)biriyle birlikte olmam,daha da güzeli evli olmam çok hoş...Parolamız mümkün olduğunca hukukçu bir eş!TEŞEKKÜRLER...
Old 16-12-2006, 00:38   #49
Noter44

Varsayılan Hem Evet Hem Hayır

Arkadaşlar, bunun hukuk ile ilgisi bi nebze olabilir. Fakat evliliğin faklı olduğu inancındayım. Çünkü evlilikte karşılıklı anlayış önemlidir saygı ve sevgi olduğu sürece herşey yolunda gider inancındayım..

Neden mi bu kadar rahat konuşuyorum ? : Çünki bekarım

Saygılarımla
Muharrem ŞEKER
Old 16-12-2006, 18:37   #50
safa

erkek arkadaşım hukukçu ve okul dışında da, okulda da, ders çalışırkende çok hoş vakit geçirebiliyoruz. (özellikle de hukuki konularda)
Old 16-12-2006, 20:41   #51
şoreşger

Bende bazı arkadaşlarım gibi senaryo 3 taraftarıyım.Eşimin Hukukçu olmasından çok evlenmemeyi tercih ederim.
Old 16-12-2006, 21:38   #52
Kavaz

Fakültedeyken bir hocam; hep bir eve iki hukukçunun fazla olduğunu söylerdi.Birisinden birisinin susması gerekirmiş.Yalnız susan hep erkek eş olurmuş.Çünkü hukukçu bir bayanla evlilik çok tehlikeli derdi.Hukukçu olan bayan eşin çenesi,normal bir bayandan çok daha fazla ve farklı çalışırmış.Tabi bu tezin ne kadar doğru bilemiyorum amabelirtmek isterim ki değerli hocam uygulamaya dair ne anlattıysa hepsi çiktı.Bu konuda da çıkarmı bilmiyorum.O nedenle yaşayanlara sormak lazım.(Ben zaten evlenmeyeceğim için)
Old 16-12-2006, 23:07   #53
oznurx

Limandaki gemiler güven içindedir,fakat gemiler limanlar için yapılmamıştır...sözünü çok severim...tabiki gemiler açık denizleri zor fırtınaları severler...dışardada insanı öyle bir dünya bekler...yani hayatın ta kendisi...işte aile o zamanlarda daha çok deger kazanır...onun için limanda sizi bekleyen kişinin sadece size verdigi mutluluk önemlidir farklı fırtınalarla ugraşmışta olabilirsiniz...farklı denizlere demir atmışta... önemli olan limana vardıgınızda birbirinizi anlayabilmenizdir.
Old 17-12-2006, 11:06   #54
Av.Can

öznurx in aktardığı söz güzel bir söz.Ama bana bu kadar duygusallık artık komik gelmeye başladı.Yaşımız ilerledikçe her ilişki biraz daha yıpratıyor insanı heralde.Baksanıza evlenmemeyi tercih ederim diyenlerin sayısıda yabana atılır değil.
Old 17-12-2006, 22:09   #55
basakk

şahsen gelecekteki eşimin hukukçu olmasını isterim.güzel bir şey aynı mesleği yapıyor olmak.fakat beni anlayabilmesi için hukukçu olması gerekmez beni seviyorsa zaten anlayacaktır ama dediğim gibi anlaması için hukukçu olması gerekmez az birazda bilgisi olması beni anlamasına yetebilir..
Old 18-12-2006, 18:53   #56
avhchngr

Eşim hukukçu ama ben kesinlikle farklı bir meslekten olmasını tercih ederdim. Her gün kendi işinizle uğraştığınız yetmezmiş gibi birde akşam onun davaları müvekkileri, işleri.... Evde, yemekte, arkadaş toplarıntılarında hep iş... Tabi bu karşı taraf içinde farklı değil. Bence eğlenceli değil.
Old 18-12-2006, 20:39   #57
FatmaAlbayrak

esimin hukukcu olmasini istemezdim...
belkide bir hukukcu ile yasadigim kötü tecrübedendir, kimbilir
cok klasik olacak ama: insan olsun yeter
Old 18-12-2006, 21:17   #58
anti-leviathan

Mutlu sevgilim nasıl olsa avukat

erkek arkadaşım hukukçu değil( bir tv kanalında yönetmen ) ; ama her zaman beni şaşırtan ve bir anlamda farklı bakmamı da sağlayan bir hukuk bakış açısına sahip
aslına bakarsanız, ' ya aşkım, bugün şöyle şöyle bir şey oldu, dava açabilir miyiz?' heyecanı ve 'sevgilim nasıl olsa avukat, beni kurtarır ' şımarıklığı benim hukuka olan ilgimi arttırmakta..
eee tabi bir de şöyle bir durum var: bu konularda ben ne desem, kanun o!..
Old 19-12-2006, 03:13   #59
AV.SİNANKARA

Karar Benİm NİŞanlim Da Ben Gİbİ Hukukcu

Benim nişanlımda benim gibi hukukcu şimdi nişanı mı bozayım bu düşünce yanlış neden?
iki insanın kafası uyduktan sonra frekanslar tuttuktan sonra hiç bir poblem olmaz bide. hatta şunu diyebilirim aynı meslekten olmanın cok avantajları var
evlilikte zaman gectikce iş yogunlugu nedenıyle paylaşımlar azalıyor bu duruma aynı meslekten oldugunda çözüme kavuşmuş oluyor . bir dava üzerine saatlerce konuşa bilirsiniz. bu sizin paylaşımınızı arttıtır sakın eskılerın dedıgıne bakıpta aldanmayın eskıler hep der aynı meslekten olanla evlenme niye kavga olurmuş neden birbirine üstünlük taslama durumu var ben senden daha iyi avukatım deyip böbürlenmek oluyormuş boşversene senın rakıbın en yakınındakı karın olsun onıunla birlikte yarış bundan daha iyi birşey varmı aynı kulvarda koşuyorsun. şahsen kendim okul döneminde 5 yıl beraberlikten sonra nişanlandım ve hukukculukta adımlarımızı hep beraber attık bütün sınavlarda yan yana girdik bir sınavda farklı sınafta düşmüştük yine yaptım yapacagımı aynı sınıfta sınava girdik ha bu cok önemli mi,size göre degildir belki ama bana göre hayatın asıl anlamı çünkü ruh ikizini bulmuşsun ve hep ay konumdasınız hiç ayrılmadan koca 5 yılı berabe ümid ediyorz kı bir roblem cıkmazsa bir ömür boyu hukukcu olarak kalmayı planlıyoruz
Old 19-12-2006, 12:25   #60
nrdn

evlilik birliği içinde eşin diğer eşle aynı dili konuşması kanaatimce çok güzel bi durum.bunun yanısıra özellikle bayanların evlilkte biraz daha fazla yorulmaları dolayısıyla bu durumu kendilerini anlayan,aynı yoğunluğu yaşayan bi eşle paylaşmalrı da iyi olacaktır diye düşünüyorum.ki mesai saatleri de yaklaşık aynı zamn diliminde olacağı işin ev işlerinin müşterek yapılması ve birbirlerinin üzerine yıkılmaması da söz konusu olacaktır heralde dolayısıyla ben de eşimin hukukçu olmasını isterdim
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi