Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

yurtdisindan donme

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-02-2010, 15:25   #1
Konuk

Varsayılan yurtdisindan donme

merhaba ben yurtdisinda yasiyrum 3 yillik evliyim ve 3 yas alti 3 tane bebegim var.esim turk degil,turkiyede evlendik 2sene oncede buraya geldik fakat esim geldigimden beri cok tuhaf hareketler sergiliyor,en son gecen hafta bana yalan soyledigini farkettim aldattigindan supheleniyorum ona o isi birak dedigim halde kendi bildigine devam ediyor ve git o zaman ben calisacagim orada diyor.simdi benim biletimi alacak ve ben turkiyeye geri donecegim.3 bebegimle ucaga binemeyecegim icin yalniz buyuk olan bebegimi alacagim.ccuklarimi birakmak istemiyorum ama hepsine birden bakma imkanim yok,bunu kullanarak beni burada psikoljik zulumle karsi karsiya birakiyor,dayanilacak gibi degil yasadiklarim.turkiyeye dondugumde ne gibi yasal haklarim olur yada engellenir.ne olur bi yol gosterin.

cevaabiniz icin simdiden tesekkur ederim
Old 17-02-2010, 14:16   #2
üye8180

Sayın konuk,

Yurda döndüğünüzde, Türk Medeni Kanunu ilgili hükümlerine göre boşanma davası açma hakkınız bulunmaktadır. Boşanma ile birlikte, nafaka ( boşanma davası devam ederken tedbir nafakası, boşanma kararı kesinleştikten sonra sizin için yoksulluk nafakası, müşterek çocuklar için iştirak nafakası olarak devamı ) , çocukların velayet hakları, maddi ve manevi tazminat taleplerini ileri sürebilirsiniz. Boşanma kararının kesinleşmesinden sonra mal rejiminin tasfiyesi davası da gündeme gelecektir.

4320 sayılı Ailenin Korunması Hakkında Kanun'dan yararlanabilirsiniz.

Hak kaybına uğramamak için mutlaka doğrudan avukat yardımı almalısınız. Yoksulsanız, Türkiye Cumhuriyeti baro adli yardım servislerinden ücretsiz avukat talep etme hakkınız bulunmaktadır.
Old 18-02-2010, 00:33   #3
Gemici

Bu alanda sorulan sorulara cevap verirken kendimi ve diğer bazı üyeleri günlük gazetelerdeki 'dert ortağı' köşesinde yazıyormuşuz gibi hissediyorum çoğunlukla; çünkü soruların sosyal, ekonomik ve psikolojik yanı ağırlıkta oluyor genelde.

Sizin sorduğunuz soruda ve yardım çağrınızda da durum aynı Sayın Konuk. Aklıma ilk gelen durum psikolojik olarak dayanma gücünüzün sonuna geldiğiniz ve bu durumdan kurtulmanın tek çıkar yolu olarak Türkiye'ye dönmeyi kararlaştırmış olmanız. Türkiye'ye geri dönerken de üç çocuğunuzdan ikisini şimdi bulunduğunuz ülkede eşinizin yanında bırakmayı düşünüyorsunuz. Türkiye'de ne yapacağınız ve geçiminizi nasıl karşılıyacağınız gibi konuları düşündüğünüzü ön görerek geride bıraktığınız çocuklar konusuna değinmek istiyorum.

Durumunuza uygun bir cevap verebilmek için bilinmesi gereken, hangi ülkede otruduğunuz, oturma müsaadesi sahibi veya bulunduğunuz ülkenin vatandaşı olup olmama durumu, bulunduğunuz yerde size yardımcı olabilecek bir sosyal yardım krumunun olup olmayışı, bir evlilik danışmanlığının bulunup bulunmayışı türünden teferruata ihtiyaç var. Bunlar bilinmeden yeterli bir cevap verilemez sorunuza bence.

Bunları belirtmemin gerekçesi: Çocuklarınızdan birisini alıp Türkiye'ye dönerseniz diğer çocuklar ne olacak? Devamlı olarak Türkiye'de kaldığınız takdirde çocukları nasıl göreceksiniz? Geri dönme olanaklarınız var mı? Baba çocuklara bakabilecek durumda mı?

Çocuklar şimdi bulunduğunuz ülkede kalacakları için, velayet hakkının kime verileceği konusunda ve çocukların menfaatlerinin korunması konusunda bu ülkenin mahkemeleri yetkili olacak. Eşiniz mahkemede 'çocukları bırakıp gitti' derse çocukların velayetinin size verilebileceğini zannetmiyorum.

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi