Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

iştirak nafakası

Konuyu Kilitleyin
Old 29-05-2009, 16:41   #1
durunaz

Karar iştirak nafakası

Eski eşimle 2002 yılında işlerim kötü boşanmamız lazım yoksa haciz gelecek diye boşandık.ben tabi anlaşmalı boşandık diye biliyorum oysa iş öyle değilmiş başka bir kadın varmış hayatında yani kandırılmış oldum.Boşanırken avukat eski kocamın yanında inanma tazminat nafaka koyalım dedi ben yinede güvendiğim için kabul etmedim.Avukat ozaman 9 yaşında olan oğlum için 2000,00tl iştirak nafakası yazmış eşimde itiraz edemedi,neyse ben zaten formalite icabı boşandık diye düşünüyorum.benim ailemden kalan malları ve altınlarımı sattırdı işlerim kötü diye bende inandım ve sattım.
Sonradan kadın ortaya çıkınca biz zaten boşanmadık mı diye beni ve oğlumu terk etti ve nafaka ödemedi.Ben yinede dava açmadım.Oğlumla hayat mücadelesi verdik.2 sene sonra bir lokantada karşılaştık ben çıkarken benim üzerime saldırdı boğazımı sıktı etraftan gelenler ayırmasa beni öldürecekti.1hafta doktor rapor verdi.Şikayetçi oldum.Benden özür diledi çocuğumuz için tekrar birlikte olalım evlenelim dedi ve ben yine kandım ve şikayetimi geri aldım.Kendi isteyiylede nafakayı 4000,00 tl çıkardı mahkemedede onaylattı. 2-3 ay tekrar beraber olduk sonra tekrar bizi terk etti Ne çocuğunu arıyor nede nafaka ödüyordu.Kendisi genel md olarak büyük bir şirkete çalışıyor ve lüks bir yaşam sürüyor.Bende nihayet 2008 yılında birikmiş nafaka ve devam eden nafaka için icraya verdim.Evin kontratını eşyaların faturaları kadının üzerine yapmış (kadın çalışmıyor)eve hacize gidildi fakat içeri giremedik kapıda kadının adı yazıyordu. ancak eve yapılan işlerin eski kocama yaptıklarını söyleyen tanıklar var yinede haciz yapamadık.Sonra maaşından kesilmek üzere yazı yazdık.Şimdide kendisi 3 aydır maaş alamıyoruz diye iştirak nafakasını yani ödemediği nafakayı 500,00tl düşürmek için dava açtı maaşlarıda şimdi ödenmeye başladı. ayrıca çocuğum özel okulda okuyor alıştığı bir çevre var aylık masrafı en az 3000,00tl benim ne yapmam gerekir bu durumda nasıl bir savunma sunmalıyım mahkemeye şimdiden yardımcı olan herkese sonsuz teşekkürler..
Old 31-05-2009, 07:54   #2
Av.Cengiz Aladağ

Sayın konuk, nafaka miktarı çocuğun ihtiyaçları ve iki tarafın ekonomik durumuna göre mahkemece yeniden belirlenecektir. Çocuğun giderleri ve babasının ekonomik durumu ile ilgili tüm delilleri mahkemeye sunmalısınız. İcra dosyanıza konu nafakanın ödenmemesi de suçtur ama bu konuda bir başvuru yapmadığınız anlaşılıyor. Yine birikmiş iştirak nafakası alacağınızın tahsili için gerekli ve yeterli işlemleri yapamadığınızı da yazdıklarınızdan anlıyorum. İcra dosyanızı ve nafaka davanızı bir avukat aracılığı ile takip etmeniz, hak kaybına uğramamanız ve alacağın daha kısa sürede tahsili hususlarında yararınıza olacaktır. Ekonomik durumunuz bir avukattan doğrudan hukuksal yardım almak için yeterli değilse bulunduğunuz ildeki Baro'ya başvurarak adli yardım hükümleri çerçevesinde bu icra takibi ve dava için bir avukat görevlendirilmesini istemenizi öneririm.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi